Προς το περιεχόμενο

"Η πιο ckata συναυλία του Φθινοπώρου"


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απολαυστικό και οδυνηρά αληθινό.  ::)

Πόσοι έχετε βρεθεί/ζήσει κάτι αντίστοιχο;

 

"...ο πάγκος ήταν ασφυκτικά γεμάτος με τα πράγματα των 5 μουσικών, 2-3 απο αυτούς έδειχναν ότι είχαν φέρει εξοπλισμό για να βγάλουν ένα λάιβ μόνοι τους, όταν είναι να παίξεις με άλλους 5 δεν κουβαλάς 10 μασίνια μαζί σου, εκτός και αν προτίθεσαι να κάνεις το κομμάτι σου"  :o

 

H ΠΙΟ ΣΚΑΤΑ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΟΥ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟΥ – exadrik

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ θα φανώ ηλίθιος αν ρωτήσω σχετικά με τη χρήση της λέξης "νοιζ" στο κείμενο; Το φόρουμ εδώ εννοεί; Γιατί αν το εννοεί εμένα οι εμπειρίες μου είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΛΛΕΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Είναι αστείο ότι ακόμα και σε ένα τέτοιο 'καλλιτεχνικό' χώρο όπου όλα έχουν ξεκινήσει από μία punk -diy attitude να βλέπεις κομπλεξισμούς και ψώνια λες και μιλάμε για τίποτα τεχνικάτζες . Το θέμα όμως είναι ότι τέτοιες τάσεις δεν είναι αποτέλεσμα της τεχνοκρατίας (που απουσιάζει εξ'άλλου) αλλά του πως πουλάει κανείς τον εαυτό του ....κι έτσι συνήθως εκφυλίζεται μια κίνηση που ξεκινησε από το underground

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι βασική παρεξήγηση πως η noise μουσική έχει κάποια σχέση με οργασμική εκδήλωση ωκεανού συναισθημάτων.

 

Δεν έχει, είναι περισσότερο "εγκεφαλικό" πράγμα.

 

Αν ήταν κατανοητό αυτό, ο συγγραφέας του άρθρου δεν θα είχε κανένα ιδιαίτερο λόγο να το γράψει - προφανώς ήταν στη λάθος παρέα, με λάθος προσδοκίες.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι βασική παρεξήγηση πως η noise μουσική έχει κάποια σχέση με οργασμική εκδήλωση ωκεανού συναισθημάτων.

 

Δεν έχει, είναι περισσότερο "εγκεφαλικό" πράγμα.

 

Αν ήταν κατανοητό αυτό, ο συγγραφέας του άρθρου δεν θα είχε κανένα ιδιαίτερο λόγο να το γράψει - προφανώς ήταν στη λάθος παρέα, με λάθος προσδοκίες.

 

:)

 

Συμφωνώ γενικά με αυτό που λες για τη συγκεκριμένη μουσική, όμως διαφωνώ με το ότι ο συγγραφέας του άρθρου, ως μουσικός, μπορεί όντως να βιώνει έτσι αυτή τη μουσική ως "οργασμική εκδήλωση ωκεανού συναισθημάτων".

Είναι σα να θέτεις όρια στο πώς αντιλαμβάνεται καθένας την T3xΝh (ή την τέχνη του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ γενικά με αυτό που λες για τη συγκεκριμένη μουσική, όμως διαφωνώ με το ότι ο συγγραφέας του άρθρου, ως μουσικός, μπορεί όντως να βιώνει έτσι αυτή τη μουσική ως "οργασμική εκδήλωση ωκεανού συναισθημάτων".

Είναι σα να θέτεις όρια στο πώς αντιλαμβάνεται καθένας την T3xΝh (ή την τέχνη του).

 

  Από τα γραφόμενά του, ωστόσο, αυτό, που μου έδωσε να καταλάβω είναι ότι ως "ελεύθερο αυτοσχεδιασμό" είχε στο μυαλό του πιο συμβατικές μουσικές φόρμες, από αυτό που είναι η noise και η πειραματική μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Από τα γραφόμενά του, ωστόσο, αυτό, που μου έδωσε να καταλάβω είναι ότι ως "ελεύθερο αυτοσχεδιασμό" είχε στο μυαλό του πιο συμβατικές μουσικές φόρμες, από αυτό που είναι η noise και η πειραματική μουσική.

 

Νομίζω πάντως ότι όλο το άρθρο-σχόλιο, έχει ν ακάνει με την προσέγγιση σε ένα jam session και όχι με το ύφος της μουσικ΄ςη που παίζεται εκεί.

Αντικαταστήστε τη λέξη noise music που αναφέρει με οποιοδήποτε άλλο είδος αυτοσχεδιαζόμενης μουσικής, και αυτό που περιγράφει για τους τύπους με τα χιλιάδες εφέ και τα τεράστια "εγώ", θα εξακολουθεί να είναι valid ως απευκταία συμπεριφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πάντως ότι όλο το άρθρο-σχόλιο, έχει ν ακάνει με την προσέγγιση σε ένα jam session και όχι με το ύφος της μουσικ΄ςη που παίζεται εκεί.

Αντικαταστήστε τη λέξη noise music που αναφέρει με οποιοδήποτε άλλο είδος αυτοσχεδιαζόμενης μουσικής, και αυτό που περιγράφει για τους τύπους με τα χιλιάδες εφέ και τα τεράστια "εγώ", θα εξακολουθεί να είναι valid ως απευκταία συμπεριφορά.

 

Μα το συγκεκριμένο ύφος/είδος της μουσικής προσδιορίζει και την προσέγγιση. Στη noise δεν πας για πεντατονικό blues jam, με ξεκάθαρους ρόλους. \

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου