Προς το περιεχόμενο

Keith Emerson RIP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@dImsonic @Exεις δικιο για την χρονια (1977 γραψε λαθος) .Οσον αφορα την τεχνικη δομη ενος κομματιου (πχ αξιες ,πολυρυθμικοτητα ,ακορντα κλπ) θελει πολυ χρονο και ψαξιμο αλλα θα το παλεψω.Ακομα ακουω karn evil επι καθημεριμης βασης και οτι αλλα εχουν βγαλει περιεργο για την σημερινη εποχη που ολα ειναι 4αρια σε κομπιουτερ !Αν καταλαβα καλα εισαι απο τους αρρωστους του γκρουπ που απλα περιμενες κατι παραπανω και δεν ηρθε  :)

Αμα θελουμε εχουμε και ωραιους διαλογους και κατανοηση .Χαρηκα παντως που τα ειπαμε πολιτισμενα και αλπιζω να τα ξαναπουμε. ;)

 

και εγώ χάρηκα Περικλή.  ;)

Ο πολιτισμένος διάλογος ξέρεις θέλει κόπο και προσπάθεια και αξίζει να το προσπαθούμε.

Αξίζει σε όλους μας και στο φόρουμ αυτό.

 

 

είναι γεγονός ότι περίμενα κάτι παραπάνω από αυτούς εκεί γύρω στο 75-77 αλλά δεν ήρθε...

Ετσι το γύρισα περισσότερο προς την jazz τότε....

Αν και το Karn Evil 9 ....jazz είναι....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δεν γνωρίζω όλη τη δουλειά της μπάντας δεν μπορώ να κάνω κριτική σε έναν και μόνο δίσκο?

Φυσικα και μπορεις. Αυτο που δεν μπορεις/μπορω/μπορουμε ειναι να εκφερουμε γνωμη για μια μπαντα_και μαλιστα αρνητικη_πατωντας πανω σε ενα αλμπουμ.

 

Να προσφέρει γνώσεις τεχνικά το δέχομαι, το ιστορικά η πληροφόρηση του είναι μέσω διαδικτύου υποθέτω....
Μην υποθετεις, δεν γεννηθηκαμε ολοι στα 90s, καποιοι ακουγαμε μουσικη απο τα 70s και πριν καν βγουν τα PC και το internet. Προσωπικα, γεννηθηκα το 1972 και ακουω Rock απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου. Γεννηθηκα μεσα στα βινυλια, επαιζα μ'αυτα σαν μωρο και τα ακουγα θελοντας και μη γιατι ο μεγαλυτερος αδερφος μου ειχε μεγαλη δισκοθηκη. Καποια πραγματα ειναι στο DNA μου, το οτι ακουω Deep Purple_για παραδειγμα_απο μωρο, ισχυει.

 

Εβαζα στο πικαπ το "Made In Japan" και ακουγα το "Child In Time", και στο ρεφραιν σηκωνα τη βελονα και την πηγαινα πιο περα γιατι με ενοχλουσε η φωνη/στριγκλια του Gillan. Αυτα σε προ-νηπιαγωγειου εποχη. Τι να κανουμε τωρα? Εγω μεγαλωσα με Rock/Blues/Jazz/Ηλεκτρονικη κλπ, αλλοι με Καζαντζιδη και λαικα. Συμβαινουν αυτα. Οπως συμβαινει οι περισσοτεροι "ροκαδες" να ακουνε αποσπασματικα Rock και μετα το στρατο_ή και πιο πριν_να το γυρνανε στα μπουζουκια, και μετα να σου λενε και με στομφο "οταν ακουγα εγω Rock εσυ...". Αυτοι φαινονται απο χιλιομετρα μακρια, και εχουν την κακη συνηθεια να το παιζουν γνωστες. Δυστυχως γι αυτους, δεν κουβαλαμε ολοι την ασχετοσυνη τους.

 

Αυτό στο οποίο στέκομαι εγώ και άλλοι συμφορουμίτες είναι όταν προσπαθεί να επιβάλλει προσωπικές υποκειμενικές απόψεις του σαν θέσφατα.

9 στις 10 φορες που γραφω κατι, μιλαω με στοιχεια. Και σε αντιθεση με τους περισσοτερους, γραφω εκει που με παιρνει. Δεν θα με δεις ποτε να γραφω "αποψεις" για μια κιθαρα ή για ενα μπασο πχ, γιατι απλα δεν εχω ιδεα. Καλο ειναι λοιπον γα ολους να μιλανε για θεματα που ξερουν και οχι για θεματα που νομιζουν οτι ξερουν. Θα μας εκαναν μεγαλη χαρη.

Οσο για το "προσπαθεί να επιβάλλει προσωπικές υποκειμενικές απόψεις του σαν θέσφατα", ειναι αστειο και μονο που το λες Εσυ, ο οποιος νομιζει οτι ο Blackmore εχει γραψει σχεδον ολα τα τραγουδια των DP ενω η πραγματικοτητα ειναι αλλη. Υποκειμενικο ειναι αυτο που κανεις εσυ, στηριζομενος μονο στα λεγομενα του αγαπημενου σου κιθαριστα κι ενω ολα τα επισημα στοιχεια λενε αλλα. Θεωρεις θεσφατο τα λογια του αγαπημενου σου κιθαριστα, παραβλεποντας τα γεγονοτα. Και μετα κατηγορεις τους αλλους για "υποκειμενικες αποψεις".

 

Δεν μπορεί να κάνουμε όλοι λάθος στο συγκεκριμένο θέμα.
Αν μπορει λεει? Φυσικα και μπορει! Τα γεγονοτα δεν στηριζονται στις "αποψεις" των πολλων. Αν ηταν ετσι, ακομα θα πιστευαμε οτι η Γη ειναι επιπεδη.

 

Τη σημερινή εποχή ο καθένας μπορεί να βρει ότι πληροφορία θέλει στο διαδίκτυο.
Και αυτο φαινεται. Το Copy/Paste απο τη Wiki παει κι ερχεται, και ειναι φανερο σε τυπους σαν και μενα που μαθαμε 5-10 πραγματα πολυ πριν ανακαλυφθει το internet και το Wikipedia.

 

@Εarendil:Τσιμπησες αγαπητε ;; ::)

Αποδεικνυεις οτι εισαι τουλαχιστον ημιμαθης μην πω καμμια χειροτερη εκφραση.

Και θα επρεπε λογω του νεαρου της ηλικιας σου να εισαι πιο μαζεμενος.

Η θεση που εχεις σαν mod απαιτει να μην εισαι ειρων και εφοσον δεν γνωριζεις κατι να εισαι πιο επιφυλακτικος.Να λειπουν λοιπον τα ''συνελθε '' ,παψε να δικηγορεις και τα ΑΧ ΝΑΙ !!Μπορει να παρεξηγηθεις ... ;)

+1 Μυριο.

Μια και το ΝΟΙΖ αυτο τον καιρο αναβαθμιζει το site του, καλο ειναι να αναβαθμισει και το Moderation του. Κοινως, να παρει τα Mod tools απο Ασχετους και Υπνους sleep3.gif και να τα δωσει σε καποιους Σχετικους και Ξυπνιους.

 

Αναφέρομαι στο Works που είναι του 1977. Αυτό που λέω είναι ότι άρχισε η κάμψη μετά το 1977. Και δεν μου άρεσαν πλέον. Μετά το 1977 οι ELP τελείωσαν για μένα.

Δεν τελειωσαν για σενα μονο, τελειωσαν για ολους, γιατι την εποχη εκεινη τελειωσαν σαν μπαντα. Ηδη απο τα δυο_εξαιρετικα_"Works", οι τρεις μουσικοι αρχισαν να αυτονομουνται. Αυτο βγαζει ματι στο "Works 2". Το "Love Beach" του 1978 ηρθε να σφραγισει την διαλυση της μπαντας, αφου μετα απο αυτο ξαναεβγαλαν αλμπουμ το 1992. Προσπερνω το "Emerson, Lake & Powell" του 1986.

 

Το "Love Beach" εχει ενα απιστευτα χαλια εξωφυλλο, με τα μελη της μπαντας να θυμιζουν τους...Bee Gees, οπως ειχε πει ο Emerson σε μια παλια συνεντευξη. Το αλμπουμ εχει κακη φημη λογω του εξωφυλλου του αλλα και του 'cheesy' ηχου του. Δεν ειναι και οτι καλυτερο ή αντιπροσωπευτικοτερο της μπαντας, αλλα για το 20λεπτο "Memoirs Of An Officer And A Gentleman" πιστευω οτι αξιζει μια θεση στη δισκοθηκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και μπορεις. Αυτο που δεν μπορεις/μπορω/μπορουμε ειναι να εκφερουμε γνωμη για μια μπαντα_και μαλιστα αρνητικη_πατωντας πανω σε ενα αλμπουμ.

Θα συμφωνήσω

 

Μην υποθετεις, δεν γεννηθηκαμε ολοι στα 90s, καποιοι ακουγαμε μουσικη απο τα 70s και πριν καν βγουν τα PC και το internet. Προσωπικα, γεννηθηκα το 1972 και ακουω Rock απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου. Γεννηθηκα μεσα στα βινυλια, επαιζα μ'αυτα σαν μωρο και τα ακουγα θελοντας και μη γιατι ο μεγαλυτερος αδερφος μου ειχε μεγαλη δισκοθηκη. Καποια πραγματα ειναι στο DNA μου, το οτι ακουω Deep Purple_για παραδειγμα_απο μωρο, ισχυει.

Κι εγω στα 70's ειμαι γεννημένος οπότε κι εγώ είμαι μία από τα ίδια. Και πιστεύω ότι όπως εγώ έτσι κι εσύ ότι μάθαμε το μάθαμε ψάχνοντας και διαβάζοντας, εκτός κι αν είχες την τύχη να είσαι δίπλα στις μπάντες και να τα βλέπεις/ακούς από πρώτο χέρι. Κι εγώ ξεκίνησα να μάθω κιθάρα εξαιτίας Blackmore και των σόλο του στα Stargazer και Child in time. Οπότε καταλαβαίνω το κόλλημα που έχεις με DP όπως κι εγώ με RB.

 

Δεν θα με δεις ποτε να γραφω "αποψεις" για μια κιθαρα ή για ενα μπασο πχ, γιατι απλα δεν εχω ιδεα.

'Οντως

 

Οσο για το "προσπαθεί να επιβάλλει προσωπικές υποκειμενικές απόψεις του σαν θέσφατα", ειναι αστειο και μονο που το λες Εσυ, ο οποιος νομιζει οτι ο Blackmore εχει γραψει σχεδον ολα τα τραγουδια των DP ενω η πραγματικοτητα ειναι αλλη. Υποκειμενικο ειναι αυτο που κανεις εσυ, στηριζομενος μονο στα λεγομενα του αγαπημενου σου κιθαριστα κι ενω ολα τα επισημα στοιχεια λενε αλλα. Θεωρεις θεσφατο τα λογια του αγαπημενου σου κιθαριστα, παραβλεποντας τα γεγονοτα. Και μετα κατηγορεις τους αλλους για "υποκειμενικες αποψεις".

Αυτό θέλω να σου πω. Εγώ μπορώ να νομίζω ότι θέλω και να έχω τις υποκειμενικές απόψεις μου αλλά δεν προσπαθώ να τις επιβάλλω και στους άλλους με το ζόρι. Όπως θεωρώ ότι κατά 80% των κομματιών στους DP είναι δουλειά του RB και ότι τα επίσημα στοιχεία δεν λένε πάντα την αλήθεια. Αλλά αυτή είναι η δική μου άποψη, δε με ενδιαφέρει αν την ασπάζεσαι ή όχι.  :)

 

Κοινως, να παρει τα Mod tools απο Ασχετους και Υπνους sleep3.gif και να τα δωσει σε καποιους Σχετικους και Ξυπνιους.

Με κάτι τέτοια χαλάς το όνομά σου  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να λειπουν λοιπον τα ''συνελθε '' ,παψε να δικηγορεις και τα ΑΧ ΝΑΙ !!Μπορει να παρεξηγηθεις ... ;)

 

Απαράδεκτο, ομοφοβικό σχόλιο.

 

Αυτό που προφανώς εννοούσε ο Earendil, είναι πως - αρκετοί - θεωρείτε ότι να βάλετε ένα βίντεο (οποιουδήποτε, δεν έχει σημασία) κοσμημένο με ένα αποφατικό σχόλιο τύπου "έλα, σιλανς τώρα και ανοίξτε τα αυτιά σας για να δείτε το θεό", συνιστά κάποια ουσιαστική μεταφορά πληροφορίας.

 

Δεν συνιστά.

 

Καταλαβαίνω ότι δεν έχουν όλοι το χρόνο ή το ταλέντο να επιχειρηματολογούν,  όμως καλό είναι να θυμόμαστε πως τα βίντεο αυτά είναι διαθέσιμα σε όλους μας και (κατά πάσα πιθανότητα) τα έχουμε ήδη δει αν μας ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα. Το να τα ξανα-δούμε, με λεζάντες ποδοσφαιρικής λατρείας, πάντα το έβρισκα περιττό ως αναγνώστης - επίσης, αποφεύγω να το κάνω.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=InsPq31KAzY\

Καλημερα σε ολους !!Βρηκα αυτη την μινι back stage ταινια στο tube και νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να την παρακολουθησουμε Τα μελη του group μιλανε για διαφορα μουσικα πραγματα,γεγονοτα και καταστασεις  του χωρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

So...παίζεις σε μια tribute band σε ένα κλαμπάκι με 10 άτομα κοινό και ξαφνικά ανεβαίνει στη σκηνή να παίξει μαζί σου ο Keith

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

So...παίζεις σε μια tribute band σε ένα κλαμπάκι με 10 άτομα κοινό και ξαφνικά ανεβαίνει στη σκηνή να παίξει μαζί σου ο Keith

...και έχει φέρει τα όργανα από το σπίτι του..... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και έχει φέρει τα όργανα από το σπίτι του..... ;D ;D

Τα όργανα είναι του παιδιού της μπάντας  ;)

 

Emerson had heard about this tribute band and went to watch them play live, mid through the show he joined on stage and they played together to a crowd of 10 people.

 

Αυτό που πρέπει να διορθωθεί είναι ο αριθμός των ατόμων που όπως σχολίασε ο πληκτράς της μπάντας ήταν περίπου 80 άτομα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου