Προς το περιεχόμενο

Χτίσιμο PC πύργου ερωτήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ύστερα από πολλά χρόνια με ένα προπολεμικό λαπτοπ, που με διάφορες πατέντες δούλευε ικανοποιητικά, θα ήθελα τις συμβουλές σας για χτίσιμο πύργου για μουσική παραγωγή.  Το budget μου είναι περί τα 1000 ευρώ(μόνο για τον πύργο)

Τι τρέχω;

Cubase Elements (ίσως αναβαθμιστώ στο μέλλον)

Omnisphere(για βαριά χρήση..πχ 2-3 instances..με 10-15 κανάλια να παίζουν στο σύνολο)

Samples ή κάποια drum machines και εφέ του Cubase.

90% παίζω μόνο με αυτά τα vst. Σπάνια ως ποτέ ηχογραφώ.

Ερωτήσεις:

τι χαρακτηριστικά να κοιτάζω και τι να προσέχω;

Σε πρώτη φάση σκεφτόμουν:

intel i7 πχ 4790κ (δεν ξέρω..αν πρέπει να δω τους Intel Xeon ή τους AMD)

μητρική δεν το έχω ψάξει

Ram 32 giga θα τα ήθελα..ειδικά όταν είναι τόσο φτηνή πια..

ssd έχω έναν μικρό (120 γιγα) αλλά ίσως αγόραζα έναν μεγαλύτερο

αυτό που λένε να είναι "ήσυχος" o πυργος δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στην επιλογή μου καθώς όπως είπα δεν ηχογραφώ

κάρτα γραφικών..επειδή θέλω να παίζω και κανα παιχνιδάκι..θα ήθελα να μείνουν λεφτά να τα ρήξω εκεί..

Από όσο ξέρω..τα πιο σημαντικά για music pc είναι ram και cpu σωστά;

 

Δεύτερον..αν είναι να πιστεύετε ότι πρέπει να απομακρυνθώ από pc και να πάω σε mac δώστε μου λινκ να διαβάσω..γιατί σίγουρα έχει ξανασυζητηθεί το θέμα..(να μην είναι της προηγούμενης όμως δεκαετίας..)

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη..

 

edit: έχω κάρτα ήχου ,

τα λογισμικά είναι αυθεντικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...

 

.................. βρίσκω μια χαρά την προθεση σου να επιλέξεις αυτον τον επεξεργαστη.

Δουλεύω με παρόμοιο τρόπο, δηλαδή με ανάλογο software  με τον προηγούμενο, τον 4770k και ειμαι πολύ ευχαριστημένος.

Και εγω σηκώνω αρκετά instances τοu kontakt μαζι με το omnisphere και άλλα,  και δεν εχω κανένα πρόβλημα, χρησιμοποιώντας παράλληλα real time effects στα track μου.

 

Για AMD δεν τους συμπαθω τα τελευταία χρόνια, εγω γραψει τις αποψεις μου (οχι οτι ειναι αχρηστοι, προς θεου, απλα οι intel της αναλογης γενιάς μπορεί να ειναι λιγο ακριβοτεροι αλλα δινουν πολυ καλυτερη αποδοση και απόκριση στο συστημα)

 

Αντιστοιχα αμα εισαι και λιγο παιχνιδας οπως εγώ, νομιζω οτι θα σε βολεψει καλυτερα ο intel γιατι βγαζει καλυτερη αποδοση και στα παιχνιδια, ειναι λιγοτερο ενεργοβόρος, αυτη ειναι η αποψή μου.

 

Για Mac δεν ξερω τιποτα, δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ,  δεν μπορω να σε βοηθήσω.

 

Καλο ειναι να υπολογιζεις εναν δευτερο σκληρο για τα data των προγραμματων η να στέλνεις τα audio data εκει, για να εχει καλυτερη αποκριση το συστημα.

Εγω προσωπικα χρησιμοποιώ εναν ssd για λειτουργικο, εναν για τα data των προγραμματων και εναν για τα audio data των εγγραφων με τις αντιστοιχες δρομολογησεις των φακέλων απο το daw μου, δεν ειναι απολυτα αναγκαίο ιδιαίτερα με τις συγχρονες ταχυτητες των Sata interfaces και ιδιαιτερα αν χρησιμοποιείς SSD για λειτουργικο αλλα εγω το κανω και για ψυχολογικους λόγους, ενδεικνυόταν περισσότερο στο παρελθόν.

 

Μπορεις να υπολογίσεις στα εξοδα εναν 480αρη σκληρο SSD που παιζουν γυρω στα 130-160 ευρώ και να παρεις και εναν μηχανικό. Οτι σε βολεύει.

 

Μνημη πιστευω και τα 16γιγα θα φτάσουν, αλλα αμα θες παρε τα 32.

Εγω δεν εχω περασει ποτέ τα 8 ταυτόχρονα και οργιάζω στο να ανοιγω softsynths χαχαχαχχαχχ me windows 7 και εχω 16giga πανω.

 

Καρτα γραφικών εξαρταται τι παιχνιδια παιζεις.

 

Αμα παιζεις τα τελευταια, ε, μια ψυχη θα βγεί που θα βγεί, παρε την 970 με τα 4gb, για αναλυση 1920χ1080 τουλαχιστο θα τα παιζεις ολα φουλ.  (ειμαι επισης nvidiakias, ειχα επισης στο παρελθόν κακες εμπειριες με τις ανιστοιχες ATI και AMD που ηταν φτηνοτερες και καλα ισοτιμες των NVIDIA και πηγαινα σε φιλους μου και σπαζόμουν που τα παιχνιδια απεδιδαν καλυτερα και μου εμεινε το κόμπλεξ και μισω την AMD χαχαχαχαχαχαχαχαχχα)

 

Μητρική.... ε, δεν ειναι ανάγκη να παρεις την πιο ακριβη 1150 socket, παρε μια μεσαιου βεληνεκους. Eγω τωρα εχω MSI με το δρακο χαχαχαχ την G45, αφου θες και παιχνιδια.

 

Παλιά υπηρχε ο κανονας να μην εχεις πολυ φορτωμενο το μουσικο pc, κατι που τηρουσα κι εγω, βασικα το τηρω και με δυο λειτουργικα διαφορετικα, παλι για ψυχολογικους λογους. 

Να σου πω την αληθεια απο την προηγουμενη γενια (3-4 χρονια πριν) για ενα διαστημα τα ειχα ολα φορτωμένα μαζι παιχνιδια και μουσικο software και δεν ειχα κανενα προβλημα αποδοσης, ιδιαιτερα απο τοτε που μπηκα στο χορό των SSD και ιδιαιτερα με windows 7.

 

Δεν καταλαβαινουν τιποτα.

Τωρα με την νεα αναβάθμιση τα χωρισα και επειδη κανω καποια τεστ για να περασω στα 10, οταν ειμαι σιγουρος, θα ξαναστησω ενα λειτουργικό για ολα. Τουλάχιστο εγω εχω πειστεί.

 

Κουτι, καλο ειναι να παρεις ενα ευρύχωρο κουτι, συγχρονο, αυτα μένουν και για μελλοντικές αναβαθμίσεις. Eφοσων δεν σκοπευεις να συνδεσεις και οργανα, δεν θα σε πειραζουν τοσο οι παρεμβολές, δεν ξερω τι καρτα ηχου εχεις, εξωτερικη ή εσωτερική.

 

Εγω να σου πω την αληθεια προτιμησα την msi την μητρικη γιατι ειχε στο ενσωματωμενο soundchip προστασια απο ΕΜΙ γιατι καμμια φορα παρεμβολες του ιδιου του κουτιου, των ανεμιστηρων περνανε στην main καρτα και καμμια φορα στις εσωτερικες, ειναι και τυχη, παιζουν πολλά ρολο, ακομα και η καλωδίωση, πως εχεις συνδεδεμενες τις συσκευες σου, πολλα, βασικα μπορει να περασουν στα τελικα ηχεια σου χαχαχαχχαχα σε ψηλες εντασεις να δουλευει o ανεμιστηρας στο coolerακι του επεξεργαστη  η κανας σκληρος και να αρχισεις να ακους τα βζζζζζζ, γκρ γκρ γκρ, στις μεγαλες εντασεις.

 

Αν τα ηχεια παρεχουν προστασια επισης απο παρεμβολες καλο ειναι. Γενικα ειναι θεμα που μπορεις να το ψαξεις αλλα θα ελεγα να μην φοβηθεις, κατα τη γνωμη μου ειναι και τυχη με αυτα. Με επιασε λογοδιαρροια, πολλα εχω πει, περιττα.

 

Τελος παντων, καλες οι επιλογές σου, μπορει με την καρτα να σου βγει και κατι παραπανω, αλλα για παιχνιδια και pc για μουσικες εφαρμογες με βαρυ software καλο ειναι να δωσεις κατι παραπανω, για να το φχαριστιεσαι.

 

Για τη μουσικη και με μια απλή καρτα γραφικων η και με την IGPU του επεξεργαστη απο την μητρικη που υπσστηριζει τα intergrated graphics με τον i7 που επελεξες θα εισαι σιγουρα SUPER.

 

Αυτα, τωρα για MAC θα πρεπει να περιμενεις καποιον που να ξερει να σε καθοδηγησει.

 

θες και τροφοδοτικό, να παρεις ενα καλό 650 η και 750 watt. Μην παρεις καμμια πατατα, κανα επώνυμο.

Τι αλλο, ξεχασαμε τιποτα?

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το budget μου είναι περί τα 1000 ευρώ (μόνο για τον πύργο)

Δεν το βλεπω να σε φτανει το budget...

Με ενα γρηγορο υπολογισμο, χωρις τιποτα extreme κομματια στη συνθεση και μονο για CPU / Z97 mobo / 32GB DDR3/1600 RAM / 256GB SSD και 850W PSU, φτανεις κοντα στα €800-€850+. Αυτα που μενουν φυσικα και δεν ειναι αρκετα για κουτι, καρτα γραφικων και μια καταλληλη υδροψυξη για τον i7-4790K που εννοειται οτι θα παρεις και δεν θα μεινεις στο stock ανεμιστηρακι του.

 

αν είναι να πιστεύετε ότι πρέπει να απομακρυνθώ από pc και να πάω σε mac δώστε μου λινκ να διαβάσω

Οχι, δεν υπαρχει κανενας λογος να απομακρυνθεις απο το PC.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα απόλα..ευχαριστώ για τις εκτενείς απαντήσεις..

 

Αντιστοιχα αμα εισαι και λιγο παιχνιδας οπως εγώ, νομιζω οτι θα σε βολεψει καλυτερα ο intel γιατι βγαζει καλυτερη αποδοση και στα παιχνιδια, ειναι λιγοτερο ενεργοβόρος, αυτη ειναι η αποψή μου.

βασικά θέλω να μου πεις γιατί προτιμούνται γενικά οι intel..και ιδίως για μουσική όπως έχω καταλάβει..υπάρχει λόγος ή είναι απλά marketing?

επίσης..τι διαφορά έχουν οι i7 με τους xeon..μήπως οι δεύτεροι είναι καλύτεροι;

2) γενικά...δεν θα ήθελα να πολυκαώ(εως καθόλου) με "πειράγματα" κτλ..θα ήθελα να το στήσω.και να ξεκινήσω..ΟΠΟΤΕ..

μήπως θα ήταν καλύτερα να πάω σε επεξεργαστή που να μην είναι Κ (να μην είναι για overclocking) ή γενικότερα αξίζει να πειραματιστώ καθώς θα αυξηθούν πολύ οι επιδόσεις;;

πχ σκεφτόμουν να πάω σε intel i7 6700 ή 4790 απλούς..με τις αντίστοιχες Η μητρικές και όχι Ζ (και να σώσω κάποια λεφτά)...τι λές για αυτό;

3) τι διαφορά έχουν οι 6700(6700k) με 4790(4790k)??

 

4) Χρειάζομαι extra cooler για τον επεξεργαστή;; δεν φτάνει αυτό που έχει;

ή θα ήθελε και καμιά τέτοια http://www.skroutz.gr/c/673/cpu-fans.html?keyphrase=cooler&order_by=rating&order_dir=desc που ίσως έκανε αρκετό θόρυβο..

 

5)δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς προκύπτουν τα watt που πρέπει να βάλω..απλά αθροίζω όλα τα "συστατικά" του υπολογιστή και βγάζω μια σούμα..και πάω από εκεί και πάνω;;

 

6)λοιπόν..

Δεν το βλεπω να σε φτανει το budget...

Με ενα γρηγορο υπολογισμο, χωρις τιποτα extreme κομματια στη συνθεση και μονο για CPU / Z97 mobo / 32GB DDR3/1600 RAM / 256GB SSD και 850W PSU, φτανεις κοντα στα €800-€850+. Αυτα που μενουν φυσικα και δεν ειναι αρκετα για κουτι, καρτα γραφικων και μια καταλληλη υδροψυξη για τον i7-4790K που εννοειται οτι θα παρεις και δεν θα μεινεις στο stock ανεμιστηρακι του.

 

έφτιαξα ένα ψευτοπλάνο..θα μου ήταν χρήσιμο αν μου λέγατε κάποια γνώμη....έχω φτιάξει κάποιους υπολογισμούς..και έχω βάλει κάποιες ενδεικτικές τιμές skroutz δίπλα.. αν βλέπεται κάτι κουφό πείτε μου.. με αυτά βγαίνω περίπου 1200ευρώ..που μπορώ με λίγο πόνο στη καρδιά να το υποστηρίξω..

ΚΟΣΤΟΣ PC

CPU 4790K 344,5 ή 6700K 364

MOTHERBOARD MSI-Z97-Gaming-5 143,99 ή MSI-Z170A-GAMING-PRO 152

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ Gigabyte GeForce GTX970 4GB WindForce 3X OC 270,99

RAM Crucial Ballistix Sport XT 32GB DDR3-1866MHz 126 ή Crucial 32GB DDR4-2133MHz (αναλόγως μητρικής το DDR3-DDR4) 114,03

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ EVGA SuperNOVA 750 G2(φτάνει το 750;) 125

ΚΟΥΤΙ Phanteks-Enthoo-Pro-Window 113,65

SSD έναν που έχω..

HDD Toshiba-P300-1TB 53,89

ψύκτρες 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα απόλα..ευχαριστώ για τις εκτενείς απαντήσεις..

βασικά θέλω να μου πεις γιατί προτιμούνται γενικά οι intel..και ιδίως για μουσική όπως έχω καταλάβει..υπάρχει λόγος ή είναι απλά marketing?

επίσης..τι διαφορά έχουν οι i7 με τους xeon..μήπως οι δεύτεροι είναι καλύτεροι;

2) γενικά...δεν θα ήθελα να πολυκαώ(εως καθόλου) με "πειράγματα" κτλ..θα ήθελα να το στήσω.και να ξεκινήσω..ΟΠΟΤΕ..

μήπως θα ήταν καλύτερα να πάω σε επεξεργαστή που να μην είναι Κ (να μην είναι για overclocking) ή γενικότερα αξίζει να πειραματιστώ καθώς θα αυξηθούν πολύ οι επιδόσεις;;

πχ σκεφτόμουν να πάω σε intel i7 6700 ή 4790 απλούς..με τις αντίστοιχες Η μητρικές και όχι Ζ (και να σώσω κάποια λεφτά)...τι λές για αυτό;

3) τι διαφορά έχουν οι 6700(6700k) με 4790(4790k)??

 

4) Χρειάζομαι extra cooler για τον επεξεργαστή;; δεν φτάνει αυτό που έχει;

ή θα ήθελε και καμιά τέτοια http://www.skroutz.gr/c/673/cpu-fans.html?keyphrase=cooler&order_by=rating&order_dir=desc που ίσως έκανε αρκετό θόρυβο..

 

5)δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς προκύπτουν τα watt που πρέπει να βάλω..απλά αθροίζω όλα τα "συστατικά" του υπολογιστή και βγάζω μια σούμα..και πάω από εκεί και πάνω;;

 

6)λοιπόν..

έφτιαξα ένα ψευτοπλάνο..θα μου ήταν χρήσιμο αν μου λέγατε κάποια γνώμη....έχω φτιάξει κάποιους υπολογισμούς..και έχω βάλει κάποιες ενδεικτικές τιμές skroutz δίπλα.. αν βλέπεται κάτι κουφό πείτε μου.. με αυτά βγαίνω περίπου 1200ευρώ..που μπορώ με λίγο πόνο στη καρδιά να το υποστηρίξω..

ΚΟΣΤΟΣ PC

CPU 4790K 344,5 ή 6700K 364

MOTHERBOARD MSI-Z97-Gaming-5 143,99 ή MSI-Z170A-GAMING-PRO 152

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ Gigabyte GeForce GTX970 4GB WindForce 3X OC 270,99

RAM Crucial Ballistix Sport XT 32GB DDR3-1866MHz 126 ή Crucial 32GB DDR4-2133MHz (αναλόγως μητρικής το DDR3-DDR4) 114,03

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ EVGA SuperNOVA 750 G2(φτάνει το 750;) 125

ΚΟΥΤΙ Phanteks-Enthoo-Pro-Window 113,65

SSD έναν που έχω..

HDD Toshiba-P300-1TB 53,89

ψύκτρες 0

 

κατα τη γνωμη μου οι συγχρονοι επεξεργαστες και των δυο εταιρειων ειναι καλοι, οι intel ειναι πιο αποδοτικοι απο τους ανταγωνιστες amd της ιδιας κατηγοριας.

Οι xeon εχουν πιο επαγγελματικο προσανατολισμο, δεν νομιζω οτι χρειαζεται να παρεις εναν τετοιο γι αυτο που θελεις να κανεις.

Exoυν καποια πλεονεκτηματα που δεν αφορουν τον μεσο user για το home studio του πιστευω.

Το overclocking για τις μουσικες εφαρμογες δεν σε αφορα.

το Κ σημαινει οτι ειναι ξεκλειδωτος ο πολλαπλασιαστης και μπορεις να ανεβαζεις τα hertz πιο ευκολα και γενικα εχει πρακτικη χρηση για αυτους που θελουν να κανουν overclocking.

Για τα προγραμματα και τη χρηση που θες δεν το χρειαζετσι.

Οι επεξεργαστες αυτοι ειναι αρκετά δυνατοι και το overclocking δεν εχει χρησιμοτητα στην περιπτωση μας.

 

Πιστευω οτι με το αρχικο θα εισαι καλα το cooler αλλα αμα παρεις μια καλη ψυκτρα και απο θερμοκρασιες θα εισαι καλυτερα και εχουν και πιο αθορυβο ανεμιστηρα.

 

τα watt τα υπολογιζεις συνηθως υπολογιζοντας την σχεδον μεγιστη ισχυ που θεωρητικα θα καταναλωνει οτι εχει πανω αθροιστικα το συστημά σου και καλο ειναι να εχεις μεγαλυτερο τροφοδοτικο για να δουλευει πιο ανετα. Ουτως η αλλως αυτα με το χρονο χανουν λιγο σταδιακα απο την αποδοση τους.

 

Και το 750 καλο θα ειναι αλλα ας παρεις και παραπανω οπως ειπε ο WF

 

Παρε τον 6700

 

Που την βρηκες την 970 τοσο φθηνα να παω να παρω κι εγω χαχαχαχα

γιατι εχω την 770, οχι οτι εχω προβλημα για τα παιχνιδια που παιζω στην αναλυση που τα παιζω, αλλα γιατι οχι. Θα βγει το battlefield το 5 και ανησυχω λιγο ΄λολ

 

Στα παιχνιδια εχουν καλυτερη αποδοση στον πραγματικο κοσμο, ιδιαιτερα στα παιχνιδια με απαιτησεις σε cpu οπως massive online, fps και άλλα. Κατα τη γνωμη μου και πιο σταθερο framerate αλλα εδω μπορεις να ακουσεις και debate, εγω δεν τους θελω για παιχνιδια τους amd, ουτε τις καρτες γραφικών και τους drivers τους. Eχω κακες εμπειριες. Πολυ πιο smooth gameplay.

Στα χρωματα να σου πω ειναι λιγο καλυτερες οι AMD, ποιο ζωντανια στο default τους, αλλα με λιγο tweaking στις nvidia το φτανεις. Παιζει και οπαδικά η φαση.

Η τελική αποφαση δικη σου.

 

( Εγω πάντως εχω και συνθημα απο παλια., AMD και ATI και PC Απατη χαχχαχαχαχαχαα) (για gamers ετσι το συνθημα για να μην παρεξηγουμαστε, για αλλες χρησεις ειναι μια χαρα)

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι xeon εχουν πιο επαγγελματικο προσανατολισμο, δεν νομιζω οτι χρειαζεται να παρεις εναν τετοιο γι αυτο που θελεις να κανεις.

κάτι άκουσα για servers..anyway..μάλλον θα κινηθώ σε 6700 γιατί έχω δει ότι είναι πιο σύγχρονος του 4790. (αν ξέρεις κάτι περαιτέρω..πες μου..γιατί μπορεί να είναι κάποιο εμπορικό τρικ)

 

Το overclocking για τις μουσικες εφαρμογες δεν σε αφορα.

ναι σωστά..αλλά αν μπορώ με 40 ευροπουλα παραπάνω να αυξήσω κατά πολύ την απόδοση γιατί όχι; (ωστόσο δεν ξέρω αν είναι επικίνδυνη η διαδικασία..γιατι έχω να ασχοληθώ αιώνες με τα overclocking..)

 

Οι επεξεργαστες αυτοι ειναι αρκετά δυνατοι και το overclocking δεν εχει χρησιμοτητα στην περιπτωση μας.

ξέρω ότι αν ο επεξεργαστής δεν είναι Κ..μπορείς να πάρεις απλή μητρική H170 αντί για Ζ170..βέβαια βλέπω ότι Η170 με SLI δεν παίζει..οπότε αν στο μέλλον θέλω να χώσω άλλη μία κάρτα γραφικών δεν θα μπορώ..(σωστά τα λέω;)

 

Πιστευω οτι με το αρχικο θα εισαι καλα το cooler αλλα αμα παρεις μια καλη ψυκτρα και απο θερμοκρασιες θα εισαι καλυτερα και εχουν και πιο αθορυβο ανεμιστηρα.

τι προτείνεις; επίσης τι παίζει με την υδροψυξη; είναι καλύτερη; επίσης επειδή δεν το έχω καταλάβει(βλέπεις πρώτη φορά "χτίζω" pc.. υποτίθεται πως βάζεις μέσα στο tower όσες ψύκτρες γουστάρεις ή υπάρχει κάποιος κανόνας; πχ βάζεις μία στον επεξεργαστή, μία στη κάρτα γραφικών και κανα δυο "σκόρπιες";

 

AMD και ATI και PC Απατη χαχχαχαχαχαχαα
κάποτε που ασχολούμουν με αυτά..να φανταστείς υπήρχε κάτι μεταξύ της ATI 9800pro.. και μιας geforce..βλέπω όμως ότι ο πόλεμος συνεχίζεται..χαχα

 

Που την βρηκες την 970 τοσο φθηνα να παω να παρω κι εγω χαχαχαχα

γιατι εχω την 770, οχι οτι εχω προβλημα για τα παιχνιδια που παιζω στην αναλυση που τα παιζω, αλλα γιατι οχι. Θα βγει το battlefield το 5 και ανησυχω λιγο ΄λολ

LOL...δεν ξέρω τι έγινε..χτες ήταν τόσο..τώρα κάτω από 330 δεν την βρίσκω..ήταν στο skroutz..εκτός αν κάναν καμιά πατάτα και το πήραν χαμπάρι..

 

για το κουτί πως είναι η thermaltake?

http://www.thermaltake.com/products-model.aspx?id=c_00001719

ή να πάω εδώ σε πιο φτηνό;

http://www.skroutz.gr/s/4862110/Phanteks-Enthoo-Pro-Window.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τον 6700

+1.

O "απλος" i7-6700 ειναι "τουμπανο". Δουλευει στα 3.4GHz, και σε Turbo Mode στα 4GHz. Οι i7 επεξεργαστες καταρχην εχουν Hyper-Threading τεχνολογια, με απλα λογια τον 4-core i7-6700 ο υπολογιστης τον βλεπει σαν 8-core, και κατα καποιον τροπο δουλευει σαν 8-core επεξεργαστης. Στο Turbo Mode οι i7 επεξεργαστες κανουν κατι σαν self-overclocking, κανουν δηλαδη overclocking στον εαυτο τους, και στην περιπτωση του i7-6700, ο επεξεργαστης δουλευει στα 4GHz οταν ανοιγει καποια βαρια εφαρμογη, οπως πχ ενα παιχνιδι. Στην πραγματικοτητα, σχεδον παντα ο επεξεργαστης ανεβαινει στα 4GHz ακομα και με πολυ πιο νορμαλ προγραμματα.

 

Στα παιχνιδια να περιμενεις να τρεχει παντα σε Turbo Mode, κατι το οποιο ειναι φυσικα cool σαν εφαρμογη, αλλα καθολου cool σαν θερμοκρασια. Εκει ο επεξεργαστης σου λογικα θα "αναψει" και το στοκ ανεμιστηρακι θα αρχισει να ανεβαζει στροφες και να κανει θορυβο. Γι αυτο και imho ειναι απαραιτητη η αντικατασταση του στοκ ανεμιστηρα με μια λυση υδροψυξης, που ευτυχως στις μερες μας πλεον δεν κοστιζουν μια περιουσια.

Ενας i7 επεξεργαστης θα σου κρατησει αρκετα χρονια, εγω για παραδειγμα εχω ακομα τον i7-870 στα 2.93GHz, εναν i7 πρωτης γενιας, που ακομα και σημερα δεν "μασαει" τιποτα. Περιττο να πω οτι 9 στις 10 φορες τρεχει σε Turbo Mode στα 3.6GHz, εξου και ακομα δεν "μασαει". Μη το ψαχνεις πολυ, οι Intel επεξεργαστες ειναι αρκετα μπροστα σε συγκριση με τους_πολυ καλους επισης_AMD επεξεργαστες. Παρε εναν i7 και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο για πολλα χρονια. 8)

 

Στα της καρτας γραφικων τωρα, εγω σε αντιθεση με τον Κωστα, ειμαι AMDακιας. Ειμαι του δογματος "Intel CPU/AMD GPU". 8) Αλλα αυτο δεν εχει σημασια, και οι δυο εταιρειες, Nvidia και AMD, εχουν εξαιρετικες καρτες γραφικων για ολα τα βαλαντια. Τωρα, για motherboard, δεν θα (ξανα)επαιρνα MSI. Δεν εχω καλες εμπειριες. Προσωπικα θα κοιταγα κατι σε Asrock, Asus κλπ. Οι motherboards που εχεις ποσταρει μια χαρα μου φαινονται απο μια γρηγορη ματια, να κοιταξεις με προσοχη τον επεξεργαστη, τη motherboard και τις μνημες να ειναι συμβατα μεταξυ τους. Μη βιαζεσαι, διαβασε αρκετα reviews σε ειδικα sites και γνωμες απο χρηστες για τα κομματια που σκεφτεσαι να αγορασεις. Για τον επεξεργαστη, δωσε οσα πιο πολλα χρηματα μπορεις, ειναι το κομματι του υπολογιστη σου που λογικα θα αλλαξεις μεσα στα επομενα χρονια μονο μια φορα, και αυτη θα ειναι οταν θα αποφασισεις να φτιαξεις νεο PC.

 

Κοιτα επισης να παρεις ενα καλο PSU. Την EVGA δεν την ηξερα. Τσεκαρε κατι και σε πιο κλασικα ονοματα, οπως CoolerMaster και Thermaltake. Σε γενικες γραμμες καλο ειναι να παρεις κατι που να ξεπερναει τα watt του υπολογιστη σου. Μετρας τα watt ολων των συσκευων του PC οι οποιες αντλουν ρευμα απο αυτο, δηλαδη συσκευες στο εσωτερικο του υπολογιστη αλλα και διαφορες εξωτερικες συσκευες που ειναι συνδεδεμενες μεσω καποιας USB θυρας, οπως scanners, hard drives κλπ.

Ενα καλο PSU calculator στο παρακατω λινκ.

 

http://powersupplycalculator.net

 

Τελος, θεωρω απολυτως απαραιτητη την αγορα ενος UPS. Αλλα αυτο μπορει να περιμενει. glasses2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την δική μου άποψη καλό είναι να επενδύσεις σε AMD 8370 είναι οικονομικός και πολύ καλός οκταπύρηνος στα 4GHz και χρονίζει για πλάκα στα 5GHz (και ο 9590 είναι πολύ καλός αλλά απαιτεί υδρόψυξη). Το δικό μου σύστημα περιλαμβάνει μητρική Gigabyte UD 990 FX UD5 με τροφοδοτικό 750 Watt. Mιά καλή κάρτα γραφικών με το GTX 960 με DDR5 και είσαι κομπλέ.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O "απλος" i7-6700 ειναι "τουμπανο". Δουλευει στα 3.4GHz, και σε Turbo Mode στα 4GHz. Οι i7 επεξεργαστες καταρχην εχουν Hyper-Threading τεχνολογια, με απλα λογια τον 4-core i7-6700 ο υπολογιστης τον βλεπει σαν 8-core, και κατα καποιον τροπο δουλευει σαν 8-core επεξεργαστης.
Η αλήθεια είναι..ότι βλέπω να χάνομαι(ενώ ήθελα να το αποφύγω) στο ψάξιμο και συγκρίσεις και το ένα και το άλλο..οπότε είπα να ξεκινήσω με τον επεξεργαστή, γιατί αυτό καθορίζει μητρική και έπειτα ραμ..

λοιπόν..θα ήθελα κάποια site που πιστεύετε ότι "εύκολα" μπορούν να μου δώσουν απαντήσεις "τι είναι καλύτερο"..

βρήκα λοιπόν αυτό το site http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-5820K-vs-Intel-Core-i7-6700K/2579vs3502 το οποίο έχει αποτελέσματα από benchmark χρηστών (?)..

πάντως σε γενικές γραμμές έχω ψιλοαποκλίσει 4970k ως παλαιότερο..και σκέφτομαι για 6700κ και 5820κ..που έχει παραπάνω πυρήνες(αλήθεια..αυτό μας νοιάζει στις εφαρμογές μουσικής;;)

 

αλήθεια..ram ddr3 vs ddr4 τι παίζει;

 

Γι αυτο και imho ειναι απαραιτητη η αντικατασταση του στοκ ανεμιστηρα με μια λυση υδροψυξης, που ευτυχως στις μερες μας πλεον δεν κοστιζουν μια περιουσια.
βασικά η εγκατάσταση υδρόψυξης πόσο εύκολη΄είναι; ξυλώνεις δηλαδή τον "μαμίσιο" ανεμιστήρα και βάζεις την υδρόψυξη ή τον "καλύτερο" ανεμιστήρα; και μετά βάζεις πάστες και ιστορίες;

επίσης κάποτε ένας τεχνικός (από αυτούς που επισκευάζουν pc)..μου είχε πει ότι η υδρόψυξη είναι κάπως πως να το πω..άστοχη εφεύρεση..καθως δεν ανακυκλώνει καλά την θερμοκρασία..δεν πολυκατάλαβα..

επίσης ενέχει κινδύνους;(πχ να χυθεί αυτό που έχει μέσα και να σου γίνουν όλα κώλος στο κουτί;;)

 

Προσωπικα θα κοιταγα κατι σε Asrock, Asus κλπ.
η asrock τι παίζει; εγώ πρώτη φορά τώρα την είδα..είναι καινούργια-αξιόπιστη;

 

Στα της καρτας γραφικων τωρα, εγω σε αντιθεση με τον Κωστα, ειμαι AMDακιας.
πιστεύω ότι θα κινηθώ σε nvidia..αλλά δεν το δένω και κόμπο..

 

Κατά την δική μου άποψη καλό είναι να επενδύσεις σε AMD 8370 είναι οικονομικός και πολύ καλός οκταπύρηνος στα 4GHz και χρονίζει για πλάκα στα 5GHz
καλός και φτηνός φαίνεται..αλλά εδώ δεν τον βλέπω να παίζει ούτε για πλάκα κοντά στον 6700k http://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-FX-8370-vs-Intel-Core-i7-6700K/2983vs3502
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου