Προς το περιεχόμενο

Ποσο αξιοπιστα ειναι τα acer λαπτοπ


PlatwN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην εταιρεία όπου εργάζομαι χρησιμοποιούμε αποκλειστικά Acer εδώ και τέσσερα χρόνια. Κανένα δεν έβγαλε καταστροφικά προβλήματα, σε αντίθεση με τα Compaq που χρησιμοποιούσαμε παλαιότερα.

 

Έχω προ πολλού καταλήξει στο ότι κανένα φορητό (όταν χρησιμοποιείται σαν τέτοιο) δεν πρόκειται να ζήσει πάνω από δύο χρόνια, το πολύ. Από εκεί και μετά θα αρχίσουν να υπάρχουν προβληματάκια (σαν αυτά που αναφέρει ο npap). Θα χρειαστεί να το αλλάξεις, δηλαδή, οπότε καλύτερα πάρε Acer παρά κάποια πανάκριβη κολοκύθα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα ACER λαπτοπς φημίζονται για την πλαστικούρα τους(λες και τα άλλα είναι απο ανθεκτικό μέταλλο) ,αφου νομίζω οτι θα σπάσει στη μέση όταν το πιάνω με το ένα χέρι απο τη μία άκρη του...επίσης το touchpad είναι μάπα ,η οθόνη περιορισμένης γωνίας θέασης αλλα με ευκρίνια...έχω το 5520 με amdx2 επεξεργαστή και είμαι ευχαριστημένος γιατι είναι φθηνός και έβαλα επέκταση εγγύησης 3 χρόνων...

Το service τους βέβαια είναι τρισάθλιο(είναι για σφαλιάρες...)...επίσης μου έπεσε απο ένα μέτρο χτυπώντας απο την πλευρά που κλείνεις το καπάκι και το πλαστικό μάλλον με έσωσε γιατι απλά ξεκούμπωσαν κάποιες επαφές και μετά απλά το πίεσα και 'κλίκαρε'...(μάλλον τύχη είχα!)

Το πιο σημαντικό είναι οτι παίρνει ΧΡ(τότε στανιάρησε) γιατι τα vista το γονάτιζαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω δουλέψει κάποια χρόνια επισκευάζοντας pcιά και laptopια θα σου πω οτι τα acer είναι λίγο πολύ λαχείο. Συνήθως προσφέρουν πλούσια χαρακτηριστικά σε τιμή πολύ δελεαστική αλλά είναι και θέμα κωλοφαρδίας αν θα σου βγει καλό ή όχι. Δε μπορείς λοιπόν να πεις οτι είναι μια σίγουρη επένδυση.

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά η DELL δεν αναφέρθηκε πουθενά και είναι πολύ καλή εταιρεία! Έχω 2 laptop από dell και τα σπάνε και τα δύο!

Το τελευταίο είναι αυτό με 13,3' ίντσες: http://www1.euro.dell.com/content/products/productdetails.aspx/xpsnb_m1330?c=gr&cs=RC1078529&l=el&s=lca και του έχω περάσει drivers για windows XP σε όλες τις συσκευές. Το θεωρώ top.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν καταλαβαινω γιατι ανοιχτηκε ενα τετοιο θεμα για τα acer....δεν εχω κανενα λογο ωα τα υποστηριξω....θα μπορουσε ομως το ιδιο θεμα να ανοιχτει και για τα πανακριβα π.χ  Sony vaio...εχουν απιστευτα προβληματα...και οπως πολλα αλλα..

 

 

  Πιο αξιοπιστα θωρω τα dell κ τα toshiba...παρ'ολα αυτα αν θα επαιρνα καποιο laptop τωρα για λογους που προαναφερθηκαν θα επαιρνα μονο απο Plaisio k multirama...(γρηγορη εξυπηρετηση κ αντικατασταση,stock ανταλλακτικων,καλη τιμη -αποδοση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω το acer aspire 5520 έχω με τον 2άρι amd και μπορώ να πω ότι είναι μια χαρά αν εξαιρέσεις το touchpad που είναι φορ δε ντικ και μια παίζει μια κουνάει και βαράει αριστερό κλικ μόνο του και τρέμει ο δείκτης. Αυτό το κόβω να είναι λόγω υπερθέρμανσης γιατί μετά από ώρα που αρχίζει και το κάνει πιάνω το touchpad και είναι ζεστό.

Τα καλά touchpad σε acer από ότι έχω ακούσει είναι τα synaptics και το δικό μου είναι alps, oπότε..

Πάντως το dvd-writer είναι Pioneer και η οθόνη Lg-Philips οπότε εκεί πρέπει να έχουν βελτιωθεί οι μακαρονάδες. Θα το δούμε στην πορεία του χρόνου.

 

Α, +1 στα looks. Παιδιά είναι πανέμορφο, απ'έξω glossy black και μέσα κρεμ-λευκό και πληκτρολόγιο και οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσε ομως το ιδιο θεμα να ανοιχτει και για τα πανακριβα π.χ  Sony vaio...εχουν απιστευτα προβληματα...

 

Μηπως απιστευτα προβληματα εχουν τα παμφτηνα sony vaio και οχι τα πανακριβα? θα εχεις παρατηρησειισως οτι εδω και καιρο η sony βγαζει καποιες (πολλες) σειρες πολυ φθηνες με παρα πολυ καλα χαρακτηριστικα, ενω παραλληλα διατηρει και τις ακριβες σειρες της .

Δε ξερω τα αληθινα στατιστικα αλλα μηπως τα ακριβα sony δεν ειναι και τοσο ζημιαρικα??

νομιζω οτι η τυχαιοτητα στις βλαβες (πχ καποιοι εχουν τρομερα κακες εμπειριες με τα acer και αλλοι τις πιο ευχαριστες ) οφειλονται αποκλειστικα στον κακο σχεδιασμο και κατασκευη , αλλα πολυ συχνα στον κακο ποιοτικο ελεγχο . Ενας καλος ποιοτικος ελεγχος προσφερει θεαματικα αποτελεσματα στην αξιοπιστια αλλα εκτοξευει την τιμη ενος προιοντος στα υψη. Φανταστειτε τι διαφορα εχει να παραγεις "μονοκοπανια" 50.000 τεμαχια και να τα βγαζεις στην αγορα, και απο την αλλη καθε 100 κομματια να σταματας την γραμμη παραγωγης να εγκαθιστας windows και drivers να γινονταο οι καταλληλοι λειτουργικοι και ποιοτικοι ελεγχοι και αν ολα πανε καλα , συνεχιζεις την παραγωγη αλλιως πετας την παρτιδα και μετα ψαχνεις να διορθωσεις το προβλημα.

φυσικα το παραπανω δεν εξασφαλιζει την απολυτη αξιοπιστια , αλλα η στατιστικη ειναι αμειλικτη και το οφελος για την πλειονοτητα των αγοραστωντεραστιο.

. Ισως γι'αυτο η acer προωθει με τοσο σθενος την επεκταση εγκυησης , η .... Firstline , bluesky klp σου δινει ενα νεο dvd player χωρις δευτερη κουβεντα μολις σκασεις μυτη στο καταστημα με το παλιο προφανως χαλασμενο στα χερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω το acer aspire 5520 έχω με τον 2άρι amd και μπορώ να πω ότι είναι μια χαρά αν εξαιρέσεις το touchpad που είναι φορ δε ντικ και μια παίζει μια κουνάει και βαράει αριστερό κλικ μόνο του και τρέμει ο δείκτης. Αυτό το κόβω να είναι λόγω υπερθέρμανσης γιατί μετά από ώρα που αρχίζει και το κάνει πιάνω το touchpad και είναι ζεστό.

Τα καλά touchpad σε acer από ότι έχω ακούσει είναι τα synaptics και το δικό μου είναι alps, oπότε..

Πάντως το dvd-writer είναι Pioneer και η οθόνη Lg-Philips οπότε εκεί πρέπει να έχουν βελτιωθεί οι μακαρονάδες. Θα το δούμε στην πορεία του χρόνου.

 

Α, +1 στα looks. Παιδιά είναι πανέμορφο, απ'έξω glossy black και μέσα κρεμ-λευκό και πληκτρολόγιο και οθόνη.

 

Απλά του έβαλα +1G ram(άσε που υποστηρίζει παραπάνω και δεν το ήξερα λόγω ισόπ)&WindowsXP- και το πλόβλημα στο touchpad είναι 100% λόγω υπερθέρμανσης...το κατάλαβα μετά το 15000 track που έκανε μετατροπή, ο δείκτης κινούταν αυτόνομα στην οθόνη..!ευτυχώς το πληκτρολόγιο δεν μασάει...ένα tip είναι να απενεργοποιείς το touchpad με το function key ώστε να μη "βγαίνει" απο hybernation mode όποτε του κάτσει και τρώει την μπαταρία τζάμπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαου αμπαουτ fujitsu siemens?

βρηκα κατι π ειναι too good to be true και θελω γνωμες για το ποσο αξιοπιστα ειναι αυτα...για τσεκαρετε-->  http://www.shop13.gr/fujitsu-siemens-amilo-xi-2428903-p-2255.html?ref=pathfinder

-CΛINE-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου