Προς το περιεχόμενο

πως να βελτιωσεις το playability μιας stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω στο σπιτι μου μια ibanez js900 και συγκρίνοντάς την με την strat μου βλεπω οτι αν και εχουν ιδιες χορδες ιδιο υψος στις χορδες κτλ κτλ οπως και να ρυθμισω την strat νιωθω την ibanez πιο "μαλακη", οπως πχ με τις les paul που εχουν short scale και αυτο κανει αμεσως την διαφορα.

 

 

οι Ibanez ειναι αυτη:

dscf85282.jpg?w=800

 

και η γεφυρα της strat ειναι τετοιου στυλ:

WV2.jpg

 

σιγουρα μερικα απο αυτα που παιζουν ρολο:(αν και δεν υπαρχουν παντα στανταρ κανονες)

 

1)οι χορδες(9αρες κτλ)

2)το nut(αν ειναι πολυ κομμενο κτλ)

3)τα springs της γεφυρας(αν εχεις και τα 5 η αισθηση ειναι πιο "βαρια")

4)το υψος που ειναι τα saddles(πιο ψηλα μεγαλυτερο tension?)

5)τα ταστα(τα jumbo πιο ευκολα για bend και vibrato)

6)το truss rod (αν εχει μεγαλυτερο relief βοηθαει στο bend κτλ)

7)το μηκος της χορδης πισω απο τα saddles και το nut

8)το action της κιθαρας

9)το radius

10)το neck pocket

11)το ειδος της γεφυρας

12)το υψος που θα ρυθμισεις να εχεις την γεφυρα

 

κτλ κτλ

 

 

αυτο που διαβασα καπου και δεν καταλαβα πως ακριβως γινεται ειναι αυτο:

 

Vince Cunetto suggested shimming the neck high in the pocket to pitch it forward so I could lower the saddles on the bridge and decrease the break angle.

WOW huge difference it is so much looser now.

 

Neck set (angle) is the most critical factor. On a strat you sometimes have to shim it up, sometimes shim it back, to achieve the optimum angle, which is largely due to how the neck pocket is cut.

 

If a Martin 000-42 with classic low Martin stock frets has the correct neck set, and corresponding nut cut and saddle height, you can bend all day.

Listen to Clapton unplugged for an example.

 

The neck angle is so important that Fender eventually designed the backplate to accomodate an easy set up sans shims.

Once you have the proper neck angle set, then you need to dink with how much relief to put in the neck.

καμια βοηθεια στο να βελτιωνα και αλλο το playability της strat και μια απαντηση στο ερωτημα: "γιατι η ibanez αν και με ιδια σκαλα αν διαβασα καλα με την strat μπορει να ειναι πιο "μαλακη"?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η Ibanez έχει 6105 τάστα, ίσως αυτό να σου κάθεται καλύτερα στο χέρι. Απ'όσο θυμάμαι οι περισσότερες fender έχουν πιο χαμηλά και "απλωμένα/φαρδιά" τάστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την αγαπημενη σου... :P

 

Τοτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα παραπανω,η κιθαρα ειναι jet απο πλευρας set up,ουτε shimming χρειαζεται μια και αυτο το εχει προβλεψει ο Suhr & σου δινει ετοιμη την ΙΔΑΝΙΚΗ γωνια...

 

Αλλωστε για αυτο την πληρωσες και...χρυση  ;D...γιατι εχει απο το εργοστασιο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ/OPTIMUM  set up.

 

Απλα μη περιμενεις απο μια strat να εχει την ιδια συμπεριφορα με ενα μεταλλοκιθαρο με FR.

 

Αλλο πραγμα το ενα και αλλο το αλλο.

 

το truss rod (αν εχει μεγαλυτερο relief βοηθαει στο bend κτλ)

 

φυσικα και ΔΕΝ ισχυει αυτο,ασε που μεγαλυτερο relief σημαινει και υψηλοτερο action στη μεση του μπρατσου

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η πιο λογική λύση είναι ότι η Ibanez έχει πιο μαλακά ελατήρια.

Αυτό το είχα παρατηρήσει κι εγώ στην Ibanez vs των Strat που έχω (παίξει).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα μη περιμενεις απο μια strat να εχει την ιδια συμπεριφορα με ενα μεταλλοκιθαρο με FR.

 

Αλλο πραγμα το ενα και αλλο το αλλο.

 

φυσικα και ΔΕΝ ισχυει αυτο,ασε που μεγαλυτερο relief σημαινει και υψηλοτερο action στη μεση του μπρατσου

 

ok δεν λεω οτι δεν παιζεται ευκολα απλα προσπαθουσα να βρω μια εξηγηση γιατι η ibanez ειναι ακομια πιο "μαλακη".

 

μπαααα εμενα το μεγαλυτερο relief(δεν μιλαω για ακραια πραγματα),με βοηθαει να πιανω πιο καλα την χορδη για bend..αρα θεωρω οτι γενικα λιγο παραπανω relief διευκολυνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η πιο λογική λύση είναι ότι η Ibanez έχει πιο μαλακά ελατήρια.

Αυτό το είχα παρατηρήσει κι εγώ στην Ibanez vs των Strat που έχω (παίξει).

αυτο δεν το ειχα σκεφτει ποτε παλιοφιλε :D ..θα το τσεκαρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου