Προς το περιεχόμενο

truss rod - πως λειτουργει?


petersp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για λυστε μου μερικες αποριες βρε αδερφια... Η βεργα πως ακριβως λειτουργει? Οταν σφιγγουμε τραβαει ή πιεζει το μανικι στην μεση του? Αν εχουμε μια βεργα (ή καλυτερα παξιμαδι στην βεργα) που σφιγγει με δυσκολια, αν ασκησουμε εξωτερικα πιεση προς την πλευρα που θελουμε, θα σφιξει πιο ευκολα? Το λεω γιατι το μανικι της strat μου σχεδον δεν γυριζει αλλο κι εχω 9αρες. Δηλαδη αν θελησω να βαλω 10αρες τι θα κανω?

Θενκς καλοπαιδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπήρχε εδώ ένα αντίστοιχο πρόβλημα... Τσέκαρε το 5ο ποστ, αλλά και γενικότερα το θρεντ...

 

Έντιτ: Τσέκαρε και τα θέματα που έχουν βγει στο τέλος της σελίδας... ;)

 

Έντιτ2: Απ' ότι βλέπω, τα δύο είναι και δικά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεξιόστροφα σφίγγει και άρα διορθώνεις τη κούρμπα της ταστιέρας που οφείλεται στη τάση των χορδών, αριστερόστροφα ξεσφίγγει και παίρνει κούρμπα. Αν δεν πάει άλλο δεν πειράζεις τίποτα, καθώς να σπάσει το truss rod την έκατσες.

Διάβασε και το άρθρο του sf

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

δες και το manual της ibanez

http://www.ibanez.co.jp/world/country/frame_greece.html (τράβα download και μετά manuals, καπου εκεί θα βρεις και το maintenance, που λέει ακριβώς τι κάνει κάποιος στο setup και με φωτογραφίες)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα τα ξερω παιδες - ελεος! Αυτο που ρωταω ειναι αν βοηθησω το μανικι με εξωτερικη πιεση θα μπορεσω να σφιξω περισσοτερο? Θελω να βαλω 10αρες, γινεται ή παω για αλλαγη μανικιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το έχεις σφίξει και θέλει κι άλλο; Αν δεν πάει άλλο και το κάνεις σωστά, τότε τράβατο να το δει μάστορας.

Χώρια που από 9αρες όταν πας σε 10άρες συνήθως ξεσφίξιμο θέλει και όχι σφίξιμο!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Bouka, σφίξιμο θέλει όταν πας στις 10ρες, γιατί η τάση των χορδών είναι μεγαλύτερη ;). Γενικά, αν ασκείς πίεση στο μπράτσο προς τη φορά που θέλεις να πάει, είναι πιο εύκολο να σφίξεις το παξιμάδι. Στην περίπτωσή σου όμως όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, αν δεν πάει άλλο, καλύτερα να πάς σε έναν μάστορα για να μη σπάσει η βέργα.

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Bouka, σφίξιμο θέλει όταν πας στις 10ρες, γιατί η τάση των χορδών είναι μεγαλύτερη ;). Γενικά, ....

 

Φυσικά σωστός. Το αντίθετο έγραψα ο  μπόζος; (μου άρεσε που στο 1ο ποστ έγραψα το σωστό!!!!)

 

 

Προς το παρόν πάντως μπορείς να ρίξεις με προσοχή WD40 και δες αν μπορεί να κουνηθεί η βίδα. Μην επιμείνεις όμως και πολύ. Αν δεις ότι δεν σφίγγει, τράβα σε μάστορα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά σωστός. Το αντίθετο έγραψα ο  μπόζος; (μου άρεσε που στο 1ο ποστ έγραψα το σωστό!!!!)

 

 

Προς το παρόν πάντως μπορείς να ρίξεις με προσοχή WD40 και δες αν μπορεί να κουνηθεί η βίδα. Μην επιμείνεις όμως και πολύ. Αν δεις ότι δεν σφίγγει, τράβα σε μάστορα

 

Βρε μποζο  ;D (νομιζα οτι το λεω μονο εγω αυτο,γουσταρω λεξη,γεμιζει το στομα! ;) ;D )

οινοπνευμα πρωτα!! :)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου