Προς το περιεχόμενο

Κρέμασμα σε αγγελία


sideFX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να σας διηγηθώ (όσο πιο σύντομα μπορώ) τι μου συνέβει τις τελευταίες 2 μέρες και να ακούσω την άποψή σας στο θέμα μου.

 

Πριν δυο μέρες (Τετάρτη μεσημέρι) βλέπω αγγελία με 8 πετάλια εκ των οποίων με ενδιαφέρει ένα συγκεκριμένο (ας το πούμε "Α").

Παίρνω τηλ και μιλάω με τον πωλητή, τον ρωτάω εαν είναι διαθέσιμο, εαν έχει ενδιαφερθεί άλλος, και με διαβεβαιώνει πως είναι διαθέσιμο. Αναφέρω εκεί πως είμαι από επαρχία και προσπαθώ για λίγο καλύτερη τιμή μαζί με τα έξοδα της αντικαταβολής αλλά δεν δέχεται, οπότε αφήνουμε την κουβέντα εκεί και τον ενημερώνω πως θα το σκεφτώ για τη συνολική τιμή και θα τον ξαναπάρω τηλ αν τελικά καταλήξω να το αγοράσω. Μου απαντά: "πάρε με καλύτερα τη Δευτέρα, γιατί θα έρθουν 2 άλλα παιδιά την Παρασκευή να δούν το "Β" πετάλι και μπορεί να ενδιαφέρονται και για το "Α". Αμέσως τον ρωτάω: "εαν αποφασίσω και σε πάρω σήμερα ή αύριο (Τετάρτη ή Πέμπτη δλδ) το προλαβαίνω εγώ το πεταλάκι, σωστα"? Απαντά καταφατικά.

 

Την ίδια μέρα, μετά από 5-6 ώρες, (Τετάρτη βράδυ) ξαναπέρνω τηλ και συμφωνούμε στην τιμή που ζητάει + τα προβλεπόμενα έξοδα του ταχυδρομείου. Του στέλνω και τα στοιχεία μου με mail και με ενημερώνει ότι τα έλαβε και πως θα το στείλει και θα μου στείλει μέσω mail και την φωτό της απόδειξης από τα ΕΛΤΑ με το tracking number.

 

Σήμερα το μεσημέρι λαμβάνω mail "Άκυρο το πεταλάκι φίλε sorry, το πήρε τελικά εχθές κάποιος από εδώ που είχε πάρει πρίν από σένα."

 

και φυσικά στην αγγελία του δεν το έχει μαρκάρει πως έφυγε.

 

Και ρωτάω εγώ τώρα, τι είναι αυτά? ?  ::)

 

 

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μου συνέβη το ίδιο για λουπεράκι εδώ στην Αθήνα. Βλέπω την αγγελία, κανονίζουμε να περάσω την επόμενη μέρα απ' το σπίτι του για να το δω και να το πάρω. Ευτυχώς μου κόβει και παίρνω τηλέφωνο πριν ξεκινήσω και μου ανακοινώνει ότι το πήρε άλλος το πετάλι το πρωί.

 

Μερικοί δεν έχουν τσίπα φίλε μου, τί να κάνουμε. Τουλάχιστον δε χρεωθήκαμε κάτι ούτε ταλαιπωρηθήκαμε ιδιαίτερα.

 

Επίσης είναι η μόνη μου αρνητική εμπειρία από το noiz, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ήταν όλοι καταπληκτικά άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν έπαιξε απάτη σε θέμα χρημάτων, αλλά ρε φίλε αν βαριέσαι να τρέχεις σε ταχυδρομεία και να στέλνεις με αντικαταβολή καταρχήν δεν βάζεις 11 διαφορετικές αγγελίες να τρέχουν ταυτόχρονα, και έπειτα το γράφεις στην αγγελία, δεν είναι δύσκολο... πολλές αγγελίες το αναφέρουν ξεκάθαρα. Και το σέβομαι πάντα. Προσωπικά δεν έχω ενοχλήσει ποτέ κανέναν όταν γράφει "μόνο Αθήνα" ή "συναλλαγή μόνο χέρι με χέρι" κι ας καίγομαι για κάποιο από τα πετάλια που δίνει.

 

Και στην τελική, 2 φορές μιλήσαμε στο τηλ, θα μπορούσε να το είχε πεί. Από το να μου λέει πάρε με καλύτερα την Δευτέρα γιατί την παρασκευή θα έρθουν 2 παιδιά να δουν το άλλο πετάλι και μπορεί να ενδιαφέρονται και για το δικό σου.... δλδ σενάριο ολόκληρο!!

 

1000 φορές ο άλλος να είναι ξεκάθαρος από την πρώτη στιγμή, παρά να μην έχει οτι χρειάζεται τεσπά για να το πεί στα ίσια "ξέρεις φίλε, προτιμώ να το δώσω εδώ αθήνα".

 

 

edit: και τελικά δε νομίζω να έχει φύγει πραγματικά το πετάλι, ούτε Αθήνα.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στις αγγελίες υπάρχουν πολλοί που φέρονται λες και είναι 5 ετών..

Λεφτά μπορεί να μην σου κοστίζουν αλλά σίγουρα κοστίζουν σε χρόνο και νεύρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έγινε το ίδιο ακριβώς σκηνικό με ένα άλλο πετάλι, Θεσσαλονίκη αυτή τη φορά...

 

Παίρνω τηλ μια ώρα αφού έχει βάλει την αγγελία, κανονίζουμε, το κλείνω, στέλνω στοιχεία, με διαβεβαιώνει πως θα το στείλει, και πριν λίγο μου στέλνει mail: "τελικά θα το δώσω εδώ Θεσ/κη."

 

Ότι να'ναι.... ΓΤΠ

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θα ήταν καλύτερα να μπεί ένα διαφορετικό σύστημα αξιολόγησης και αγορών (λέω εγώ τώρα...), έτσι ώστε να δεσμεύεται και ο αγοραστής και ο πωλητής ότι θα το πάρει και θα το στείλει αντίστοιχα, και από το σημείο εκείνο και μετά να επιτρέπεται η κριτική (όπως στο ebay) αν ένας από τους 2 υπαναχωρήσει???

 

Με κάποιο τρόπο πρέπει να προστατευόμαστε και εμείς από κάτι τέτοιους μαλάκες, δε νομίζετε?

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα ρε παιδια...

  τι θελετε απο τον καθε πωλειτη... να το κραταει για παρτη σας?

εγω σασ λςω ξεκαθαρα οτι ο πρωτο που ενδιαφερθει το περνει τελος...

 

 

δεν καταλαβαινω τοση φουρια φια ενα πεταλι ,ενα μαγνητη κλπ κλπ

ηρεμηστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος σου κάνει προσφορά για κάτι που πουλάς να το αγοράσει άμεσα χέρι με χέρι προφανώς και είναι πιο εύκολο να ακυρώσεις την πώληση με αποστολή που έχεις κανονίσει νωρίτερα. Ναι μεν είσαι π@π@ρας προς τον τύπο που σου έκλεισε την αγγελία, αλλά δεν μπαίνεις σε διαδικασίες αντικαταβολής , ταχυδρομεία κτλ. και παίρνεις τα λεφτά άμεσα.

Δεν είναι μεν σωστό αλλά δεν είναι και παράλογο.

 

Για αγγελίες που έχεις κανονίσει για συναλλαγή χέρι με χέρι και το δίνει τελικά αλλού τότε παίζει μόνο να το έδωσε σε κάποιον γνωστό ή φίλο που του το ζήτησε ή να το έδωσε σε κάποιον που πρόσφερε παραπάνω χρήματα. Μεγάλη π@π@ριά και αυτό. Μου το έχει ζητήσει τύπος σε έναν ενισχυτή που τον είχα κλείσει σε ένα παιδί που πήρε πρώτος και ήταν σε φάση έλα μωρέ θα σου δώσω κάτι παραπάνω και έρχομαι τώρα να τον πάρω και φυσικά τον ακύρωσα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα ρε παιδια...

  τι θελετε απο τον καθε πωλειτη... να το κραταει για παρτη σας?

εγω σασ λςω ξεκαθαρα οτι ο πρωτο που ενδιαφερθει το περνει τελος...

 

 

δεν καταλαβαινω τοση φουρια φια ενα πεταλι ,ενα μαγνητη κλπ κλπ

ηρεμηστε...

 

Κόψε κάτι, μεγάλε πωλητή... γιατί πόνεσαν και τα μάτια μας έτσι όπως γράφεις  :o

 

Διάβαζε λίγο καλύτερα τι έγραψε ο άλλος και μετά απάντησέ του.

 

Με αυτό το στυλάκι, σε λίγο θα βγάζουμε το καπέλο και στο σταρχιδισμό του καθενός.

 

Δεν βλάπτει η ειλικρίνεια... συνήθως  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει δικο ο σαααντρ

 

αμα εισαι απο επαρχια και ανεβαινεις αθηνα για να δει καποιοσ την κιθαρα σου δεν μπορεις να ανεβεις για να την δει μονο 1 ατομο... αμα εχεις προσφορα απο 2-3 κανεισ ραντεβου και απο αυτους οποιος την θελει ασ την παρει... δλδ για να δωσω μια κιθαρα 300-400ε πρεπει να κανω ταξιδι που μου τρωει ολη την μερα ωστε ''καποιος '' να τσεκαρει κατι κτλ κτλ

 

 

 

ΑΡΑΧΤΕ!

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου