Προς το περιεχόμενο

guitar impulse + noise gate


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια ! SOS προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το poulin legion + guitarhack impulse όπως ακριβώς κ στο βίντεο απο κάτω (σε πρόγραμμα steinberg) με σειρά προτεραιότητας ->

insert 1: poulin

insert 2:guitarhack impulse

insert 3: noise gate      (threshold 5 attack 0.8 fade 0.1)

 

Free Amp Sim Legion - Megadeth Riff

 

αλλα εχει ΠΟΛΛΗ..... ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ φασαρία προσπάθησα να βάλω το παρακάτω noise gate (επίσης αν το παρακάνω  με το noise gate μου κόβει sustain κ τις φυσικές αρμονικές)

 

http://gvst.co.uk/ggate_screenshot.htm

 

δεν ξέρω αν είναι αρκετα καλό αλλά το χρησημοποίησα επειδή ειναι

1)τσάμπα κ

2) πολυ  απλό (για μενα που δεν ξέρω να το χρησιμοποιώ καλά) κατάφερα να κόψω αρκετά αλλα όχι ικανοποιητικά (θέλω να πετυχω κατι κοντα στο βιντεο)

 

θα ήθελα την πολύτιμη βοηθεια σας (σε απλά Ελληνικά παρακαλώ γιατί με τους όρους δεν τα 'χω καλά)

Για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα τι μπορώ να κάνω ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παίδες βοήθεια ηδη το εχουν διαβάσει 70 κ καμια απάντηση !!! ??? :-\ αρχίζω να ανησυχώ ότι ανήκω στην κατηγορία των ανίατων  ερωτήσεων. :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το impulse response σε ποιο plugin το έχεις φορτώσει; αν το έχεις φορτώσει στο lecab τσέκαρε μήπως δεν είναι ενεργοποιημένο (όταν φορτώνεις το lecab ξεικινά σβηστό).

 

Τι κάρτα ήχου χρησιμοποιείς;

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν κάρτα 0202 emu

τι είναι το recab που το βρίσκω?

αυτό που έχω κάνει ειναι το εξής add audio track->click στο e που έχει το audio track k μετα στα inserts φορωσα την κεφαλή legion χωρίς ηχείο στο 2ο  insert φόρτωσα το guitar hack που έχει κ στο βίντεο 3ο insert-> noise gate

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το poulin σαν vst το βρηκα αρκετα καλο για δωρεαν παντως οι ενισχυτες δεν με επεισαν και μαλιστα ηταν και αρκετα θορυβωδεις απο μονοι τους...ισως δεν εισαι τελειος λαθος στο setup σου....δοκιμασε το vandal αν θες οπωσδηποτε vst guitars...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To lecab είναι plugin ("impulse loader", το έχει φτιάξει ο ίδιος που έχει φτιάξει και το Legion) στο οποίο μπορείς να φορτώνεις τα wav αρχεία των impulse responses (http://lepouplugins.blogspot.com/2009/07/lecab-v10.html).

Η ερώτησή μου ήταν αν χρησιμοποιείς αυτό ή κάποιο άλλο impulse loader γιατί, αν δεν απατώμαι, τα guitarhack impulses είναι σκέτα αρχεία wav και πρέπει να φορτωθούν σε τέτοιου τύπου plugin για να τρέξουν (εκτός αν έχει το cubase δικό του impulse loader οπότε πάω πάσο).

Δοκίμασες το noise gate πρώτο στην αλυσίδα (πριν το amp simulation)?

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται κατι τέτοιο παίζει κ χωρις καπίνα απλώς φορτώνω kefir αυτό λειτουργεί σαν καμπίνα απ οτι έχω καταλάβει) κ μέσα απο κει παω load κ φορτώνω το guitar hack impulses

το θέμα ειναι οτι έχει απιστευτη φασαρία το noise gate κάνει δουλεια αλλά εχει το μείον ότι όταν ανοίγει επειδή παίζω τότε έρχεται κ ο θόρυβος!!! (δοκίμασα κ multiband comp κ eq αλλα δεν.........) το σήμα ειναι σε όλο το φάσμα συχνοτήτων. κ ειναι υποβόσκων!!! Δεν δοκιμασα το noise gate πρωτο (απο την καμπίνα εννοεις? ή απο την κεφαλή?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το kefir είναι impulse loader (όπως και το lecab) οπότε συνεννοηθήκαμε. Άρα δεν είναι από εκεί το πρόβλημα.

Το gate βάλτο στην αρχή του σήματος (πρώτο πρώτο πριν την κεφαλή δλδ) και - εννοείται - προσαρμόζοντας το threshold.

 

Κατά τα λοιπά:

Εννοείς ότι όταν δεν παίζεις δεν ακούγεται τίποτα αλλά όταν  παίζεις ακούγεται η κιθάρα μαζί με το θόρυβο; Ο θόρυβος μοιάζει με φύσημα άσχετο απο΄τον ήχο των χορδών;

Με τι κιθάρα παίζεις; Σου συμβαίνει με άλλα ampsims σε αντίστοιχες (βρώμικες) ρυθμίσεις;

 

 

 

 

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι σαν φύσημα. Με αλλα προγράμματα δεν εχω τοσο προβλημα(πχ revalver λόγω του οτι έχει κατι auto noise gate κ λύνεται το θέμα) ουτε πρόβλημα με σημα απο χορδές υπαρχει.

έχω δοκιμάσει με 2 κιθάρες μια jackson ps4 k μια b.c rich

αν κατεβάσω το imput (κοψω το γκάζι όλα οκ αλλα μόλις βάλω gain (input) ... χαμός)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου