Προς το περιεχόμενο

Boot με 2 σκληρούς δίκους


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα λίγο τα φώτα σας.

 

Θέλω να εγκαταστήσω τα win7 σε δύο διαφορετικούς σκληρούς,

έναν για audio και έναν για γενική χρήση.

 

Έκανα τα εξής:

 

Αποσύνδεσα τον πρώτο και πέρασα τα win στον δεύτερο και μετά έκανα το αντίθετο.

Αποτέλεσμα κάθε φορά που ανοίγει το Pc να μου βγάζει αυτό:

 

6paz9x.jpg

 

Πως μπορώ να του ορίσω να bootάρει πάντα με ένα συγκεκριμένο σκληρό

και όποτε θέλω τον άλλο να τον επιλέγω από το boot menu (f12)?

 

(Έτσι το είχα παλιά αλλά δεν θυμάμαι πως το είχα κάνει)

 

Στα bios κάπου λέει προτεραιότητα για boot να επιλέξεις αλλά δεν μου αλλάζει κάτι..

 

Έχετε καμιά ιδέα?

 

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Στην εικόνα που ανέβασα, επιλογή μπορείς να κάνεις μόνο με αρχαίο keyboard με σειριακό βύσμα, με το usb δεν πιάνει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω στο τελευταίο από τα θέματα που ανέφερες, εκείνο που σχετίζεται με το keyboard. Λοιπόν, το αν "ακούει" ή δεν ακούει το USB keyboard σε τέτοιες προκαταρκτικές οθόνες, ρυθμίζεται από το bios.

 

Για το άλλο θέμα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω, διότι δεν ξέρω πως έχουν διαμορφωθεί οι δίσκοι σου (δηλαδή αν είναι MBR ή GPT) και ποια άλλα partition υπάρχουν. Πάντως, αυτό που κάνεις είναι ακροβασία, είναι πιθανό να βρεθείς στον αέρα. Οπότε, εγώ στη θέση σου θα έλυνα το πρόβλημα με το keyboard και θα επέλεγα το λειτουργικό στην αρχή.

 

Βέβαια, για να πάμε ακόμη πιο βαθεία, όλο αυτό που κάνεις είναι απόλυτα περιττό. Είναι ΑΡΧΑΙΑ η αντίληψη ότι έχουμε άλλο λειτουργικό για μία χρήση και άλλο για μία άλλη. Αυτά τα γράφανε σε περιοδικά πριν είκοσι χρόνια και ούτε τότε ίσχυαν.

 

:)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω στο τελευταίο από τα θέματα που ανέφερες, εκείνο που σχετίζεται με το keyboard. Λοιπόν, το αν "ακούει" ή δεν ακούει το USB keyboard σε τέτοιες προκαταρκτικές οθόνες, ρυθμίζεται από το bios.

 

Για το άλλο θέμα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω, διότι δεν ξέρω πως έχουν διαμορφωθεί οι δίσκοι σου (δηλαδή αν είναι MBR ή GPT) και ποια άλλα partition υπάρχουν. Πάντως, αυτό που κάνεις είναι ακροβασία, είναι πιθανό να βρεθείς στον αέρα. Οπότε, εγώ στη θέση σου θα έλυνα το πρόβλημα με το keyboard και θα επέλεγα το λειτουργικό στην αρχή.

 

Βέβαια, για να πάμε ακόμη πιο βαθεία, όλο αυτό που κάνεις είναι απόλυτα περιττό. Είναι ΑΡΧΑΙΑ η αντίληψη ότι έχουμε άλλο λειτουργικό για μία χρήση και άλλο για μία άλλη. Αυτά τα γράφανε σε περιοδικά πριν είκοσι χρόνια και ούτε τότε ίσχυαν.

 

:)

 

Καταρχάς thanks για το usb info, το ενεργοποίησα από τα bios και δούλεψε!

 

Τώρα για το άλλο να σου πω την αλήθεια δεν είμαι και κανένας ειδικός, έχω παρατηρήσει γενικώς ότι όταν έχω το daw κάπου καθαρό χωρίς άσχετα software, antivirus, internet κ.α. πάει γενικά καλύτερα.

 

Επίσης το daw το έχω σε έναν 256 SSD και δεν θα χωρούσε τα πάντα εκεί μέσα, γι'αυτό έχω και έναν δεύτερο απλό 1000Gb για άλλα πράγματα, Photoshop κ.α.

 

Δεν ξέρω ποιος είναι σήμερα ο standard τρόπος.

 

Τώρα για το MBR & GPT δεν ξέρω τι παίζει με τους σκληρούς μου. Όταν τους έκανα format από το setup CD των win7, δεν με ρώτησε ποιο θέλω να χρησιμοποιήσω, δεν ξέρω καν αν αυτά τα επιλέγεις ή είναι default σε κάθε δίσκο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Δεξί κλίκ my computer-properties,

Advanced system settings

Advanced tab

startup and recovery

Εδώ ορίζεις από  ποιόν δίσκο θα ξεκινάνε τα windows και για πόσο χρόνο θα μένει το μενού.

 

Προσωπικά έχω πάντα διπλά λειτουργικά για πολλούς λόγους ,ο βασικός , σε περίπτωση προβλήματος με ένα restart συνεχίζω να δουλεύω και λύνω το πρόβλημα με την άνεσή μου αργότερα.

Επίσης είναι ο ιδανικός τρόπος για να μπορείς να καταλάβεις εάν τυχόν πρόβλημα οφείλεται σε hardware ή software.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Δεξί κλίκ my computer-properties,

Advanced system settings

Advanced tab

startup and recovery

Εδώ ορίζεις από  ποιόν δίσκο θα ξεκινάνε τα windows και για πόσο χρόνο θα μένει το μενού.

 

Προσωπικά έχω πάντα διπλά λειτουργικά για πολλούς λόγους ,ο βασικός , σε περίπτωση προβλήματος με ένα restart συνεχίζω να δουλεύω και λύνω το πρόβλημα με την άνεσή μου αργότερα.

Επίσης είναι ο ιδανικός τρόπος για να μπορείς να καταλάβεις εάν τυχόν πρόβλημα οφείλεται σε hardware ή software.

 

Είσαι Θεός! αυτό είναι!

 

14dep7n.jpg

 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου