Προς το περιεχόμενο

Drums στο σαλόνι.


ex-asrael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους/όλες στο site.

 

Εχο προγραμματίσει μαι αγορά ενός σετ Sonor Force 2003 για το τέλος Αυγούστου και μένω σε πολυκατοικία.

 

Το πρόβλημα όπως καταλαβαίνετε είναι ο θόρυβος ποθ θα προκαλούν τα τύμπανα ακόμα κι όταν θα παίζω με σκουπάκια.

 

Εν μέρει έχει λυθεί αλλά όμως όχι με τον σωστό τρόπο κατ' εμέ. Δηλαδή, υπάρχουν είδικές μεμβράνες που είναι σαν σίτες και φυσικα όταν παίζει κανείς δεν ακούγεται τίποτα.

 

Εγώ βέβαια θέλω να ακούω και το τι παίζω αλλα όμος στο 1/100 της κανονικής έντασης με τισ αρμονικές που βγάζει το όργανο κτλ κτλ.

 

Εχει κανείς κάτι να προτείνει ;

 

Υ.Γ. τα θερμά μου συγχαρητήρια για το site. Είναι κάτι που έπρεπε να υπάρχει. Καλό θα είναι να το ανακοινώσετε σε search engines για να γίνει πιο γνοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δυσκολα τα πραγματα' date=' φιλε. οι ελληνες ενοχλουνται πολυ περισσοτερο απο τον μουσικο που μελεταει στις εξι το απογευμα ντραμς, παρα απο τη βλαμμενη του τεταρτου οροφου, που ξεκιναει τη μερα της στις επταμισι με "γκουτσι" και την τελειωνει στις μια το βραδυ με "σορρυ μα εχω βρει καλυτερο αγορι". :roll:

 

το καλυτερο θα ηταν να εφτιαχνες ενα "δωματιο μεσα στο δωματιο". αυτο ομως θελει πολλα φραγκα. αλλη λυση ειναι μια γερη μονωση σε τοιχους, πατωμα και ταβανι, και πολλες ηχοπαγιδες.

 

η ντραμς ειναι δυσκολο να συγκρατηθει σε οικιακες συνθηκες. :([/quote']

 

I know my friend!!

 

Edo kai 18 xronia pou paizo ta idia antimetopizo apla elega mipos kai kaneis edo mesa exei kanei kati to diaforetiko apo to na "fimosei" ta tympana.

 

Pantos oi perissoteroi as to poume sygkatoikoi pou eixa kata kairous na paraponiountai oloi itan skylades. Oi alloi mono anypirxe kapoios sygkekrimenos logos tha fonazan.

 

To domatio se domatio ennoeis me gypsosanides ??

To exo skeftie ki ayto alla omos to provlima mou einai to ti tha xrisimopoiithei gia skeletos gia na desoun oi gypsosanides epano tous.

 

An ki ayto to vlepo gia arketa argotera giati tha prepei prota na paro diko mou xoro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυκατοικια???? 8O 8O

Φιλε asrael χαρα στο κουραγιο σου! Μια φορα το ειχαμε κανει αυτο με την μπαντα μου πριν πολλα χρονια και ειχαμε σκεπασει τα τυμπανα με 3 σεντονια αλλα χαζομαρες καλητερα να εχεις pad εξασκισης. Εχω θα σου ελεγα απο το να ξοδεψεις χιλιαδες ευρω για να κανεις κατι σε ενα διαμερισμα, που νομιζω οτι ειναι αδυνατο να ειναι πληρος ηχομονομενο καλυτερα να βρεις κανενα υπογειο να νοικιασεις και να επενδησεις εκει. Ειχα δει παλια, δεν μπορω να θυμηθω σε ποιο site ομως, μια εταιρια που κατασκευαζε ειδικα δωματια για τυμπανα σε οικοδομες. Το δωματιο ητανε 2χ2,5 και κοστιζε 12000 ευρω τοτε. Καλη φαση εαν εχεις τοσα λεφτα. Παντως, ασχετο, τα sonor 2003 μαμανε! Τα πηρα πριν 2 εβδομαδες και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Μια συμβουλη ομως, εαν δεν το ξερεις ειδη, μολις τα παρεις αλλαξε κατευθιαν την μεβρανη απο το snare γιατι θα σου ασπρισει ανεπανωρθοτα τα πιατινια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυκατοικια???? 8O 8O

Φιλε asrael χαρα στο κουραγιο σου! Μια φορα το ειχαμε κανει αυτο με την μπαντα μου πριν πολλα χρονια και ειχαμε σκεπασει τα τυμπανα με 3 σεντονια αλλα χαζομαρες καλητερα να εχεις pad εξασκισης. Εχω θα σου ελεγα απο το να ξοδεψεις χιλιαδες ευρω για να κανεις κατι σε ενα διαμερισμα' date=' που νομιζω οτι ειναι αδυνατο να ειναι πληρος ηχομονομενο καλυτερα να βρεις κανενα υπογειο να νοικιασεις και να επενδησεις εκει. Ειχα δει παλια, δεν μπορω να θυμηθω σε ποιο site ομως, μια εταιρια που κατασκευαζε ειδικα δωματια για τυμπανα σε οικοδομες. Το δωματιο ητανε 2χ2,5 και κοστιζε 12000 ευρω τοτε. Καλη φαση εαν εχεις τοσα λεφτα. Παντως, ασχετο, τα sonor 2003 μαμανε! Τα πηρα πριν 2 εβδομαδες και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Μια συμβουλη ομως, εαν δεν το ξερεις ειδη, μολις τα παρεις αλλαξε κατευθιαν την μεβρανη απο το snare γιατι θα σου ασπρισει ανεπανωρθοτα τα πιατινια...[/quote']

 

A kala tora sentonia apo pano ktl ktl ta eixa kanei kapote poly palia prin apo 16 peripou xronia stin Alexandroupoli.

Otan imoun sti Thessaloniki imoun apo tous pronomiouxous pou noikiazame kati "trypes" as to poume konta sta ladadika stin Olympioy Diamanti kai ekei ekana oso practice ithela kai opoies ores to ithela.

Gia tora exo dei kati memvranes pou nai men exeis to feeling alla omso den exeis katholou ixo kai aytes einai san tis klasikes memvranes me stefani ktl ktl mono pou den einai memvranes alla sites.

 

Ta Sonor anekathen to derma tou snare pou dinane ( paliotera eixa mia force 2000 kai to ksero apo xeri ) itan oti pio aisxro. kai apo oso eida den to allaksane.

 

Pantos symfono mazi sou apolyta gia tin poiotita ton 2003 mia pou o logos xrimata/apodosis einai poly kalos. Eiani oti kalytero mporei na parei kaneis me ayta ta lefta.

 

Einai tympana me poly plousies armonikes tis opoies den thelo na xaso apo ..... sites LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta Sonor anekathen to derma tou snare pou dinane ( paliotera eixa mia force 2000 kai to ksero apo xeri ) itan oti pio aisxro. kai apo oso eida den to allaksane.

Ο Θεος να το κανει δερμα αυτο το πλαστικο. Αλλα τι να κανουμε πρεπει να κρατανε τις τιμες χαμηλες κι αυτοι. Αφου με τις μεβρανες αυτες που λες δεν θα εχεις ηχο αλλα μονο το την επιστροφη κτλ, γιατι δεν περνεις practice pad? Το ιδιο δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε asrael, κατά διαβολική σύμπτωση ο ντράμερ της μπάντας μου έχει ακριβώς αυτό το σετάκι και έχει κάνει ακριβώς αυτό που σκέφτεσαι εσύ. Επειδή μπορεί να σου δώσει πληροφορίες σχετικά με το θέμα, αν θέλεις στείλε μου ένα προσωπικό μήνυμα για να σου δώσω τηλέφωνα και τα λοιπά.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta Sonor anekathen to derma tou snare pou dinane ( paliotera eixa mia force 2000 kai to ksero apo xeri ) itan oti pio aisxro. kai apo oso eida den to allaksane.

Ο Θεος να το κανει δερμα αυτο το πλαστικο. Αλλα τι να κανουμε πρεπει να κρατανε τις τιμες χαμηλες κι αυτοι. Αφου με τις μεβρανες αυτες που λες δεν θα εχεις ηχο αλλα μονο το την επιστροφη κτλ' date=' γιατι δεν περνεις practice pad? Το ιδιο δεν ειναι?[/quote']

 

Apla otan exeis na kaneis me texnikes pou exoun amesi sxesi me to drumhead tension kai to pos to elexeis ayto paizontas px otan paizeis kai kapoies stigmes to tentoneis to derma ( piezontas me tin alli mpaketta ) hmmm genika meta apo kapoia xonia pano sta typmana ligo dyskolo na me kalypsei ena practice set gia aytapou thelo na paikso. Syn tou oti exei poly liga komatia.

 

Mexri na paro ypoga tha ti vgalo mallon me sites. Kai argotera ha ftiakso siga siga to xoro mou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω πως σε ενοχλει το practice και δεν σε ενοχλει η σητα.Οι σητες ειναι απαραδεκτες.Κανενα feeling πραγματικου τυμπανου.Παιζω 20 χρονια και διδασκω 9 και αυτο που προτεινω στους μαθητες μου ειναι τα practice.Αν θες το στησιμο και τον ηχο σου καλυτερα να νοικιασεις κανενα υπογειο,θα σου ερθει πιο φτηνα απο τις μονωσεις και θα ησυχασεις απο παραπονα,Ξερω οτι δεν υπαρχουν φραγκα γενικως αλλα πιστεψε με μπορει να ξοδευτεις πολυ παραπανω με τις μονωσεις και μετα θα ειναι αργα αν δεν σου πετυχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω πως σε ενοχλει το practice και δεν σε ενοχλει η σητα.Οι σητες ειναι απαραδεκτες.Κανενα feeling πραγματικου τυμπανου.Παιζω 20 χρονια και διδασκω 9 και αυτο που προτεινω στους μαθητες μου ειναι τα practice.Αν θες το στησιμο και τον ηχο σου καλυτερα να νοικιασεις κανενα υπογειο' date='θα σου ερθει πιο φτηνα απο τις μονωσεις και θα ησυχασεις απο παραπονα,Ξερω οτι δεν υπαρχουν φραγκα γενικως αλλα πιστεψε με μπορει να ξοδευτεις πολυ παραπανω με τις μονωσεις και μετα θα ειναι αργα αν δεν σου πετυχει.[/quote']

 

Koitakse, i sita argotera otan paro tin ypoga vgainei kai mpainei sti thesi tis i kanoniki memvani, eno me to practice tha prepei na ksanadoso lefta gia organo. Vevaia metaksy mas de ksero poso vgianoun oi sites kai poso to practice. An ypotheso oti thelo 4 toms + 3 vathia + kassa syn tampouro kai fysika 9 piatakia + hi-hat gia practice den ksero an mporo na vro Ellada tetoio set.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΛΙΠΕΔΟΥ

 

ΜΕ 15 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΕΡΙΔΙΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΓΚΡΟΥΠ ΣΤΕΓΑΣΜΕΝΟ ΓΙΑ ΠΡΟΒΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΥΜΠΑΝΑ ΣΕ ΧΩΡΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΩ ΕΙΝΑΙ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΤΩΝ ΗΣΑΠ...

 

ΕΛΑ ΚΑΤΩ ΠΕΙΡΑΙΑ ΒΡΕΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥΠΙΘΑΝΟΝ ΘΕΛΟΥΝ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΝΟΙΚΙ ΝΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 10ΠΛΑΣΙΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕΛΕΤΗΣ.

 

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΟΙ ΝΤΡΑΜΕΡΣ.

Symfono apolyta me to thema tis systegasis ktl ktl. Etsi imoun gia kapoio kairo sti Thessaloniki apla o Peiraias mou peftei kapos makrya. Skeftomoun apo touxronou na koitakso kati gia koukaki na einai konta sto spiti mou giati exo pou exo ligo xrono an tonfao kai stis metakiniseis tote my friend asta na pane.

ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ...ΛΑΣΤΙΧΑ' date=' ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΚΛΠ ΕΙΝΑΙ ΑΗΔΙΕΣ

[/quote']

Ki edo symfono apolyta. Einai sigoura aidia.

ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΜΙΑ ROLAND V DRUM ME KANA 3 XIΛΙΑΡΟ ΟΠΟΤΕ ΕΛΥΝΕΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

 

Exoune lysei to thema ton dymamics kai ton rimshots ??

 

Apo oso iksera kai eixa paiksei kai me ddrum to provlima mou itan oi dynamikes to na mporo na kano buzz roll ktl ktl pragma pou den epaze se aytou tou eidous tatympana.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου