Προς το περιεχόμενο

Ακριβή Ψηφιακή Drums η Ακριβή Φυσική Drums για Studio



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παίδες.... ευχαριστώ τους τελευταίους τρεις συνφορουμήτες που συμπλήρωσαν με τις ιδέες τους την εικόνα των υπολοίπων παιδιών.

 

Όσοι λέτε πως να έχω μαζί φυσική και ηλεκτρονική, καταλαβαίνετε, πως το πρόβλημα είναι πλέον πως ο κόσμος δεν πληρώνει και πολλοί είναι αυτοί που μου έχουν πει ακόμη και σήμερα που δεν έχω τα drums, "έλα μωρε σιγά, easy dr*** και μια χαρά την κάνουμε". Δεν πολύ συμφωνώ.

 

Από την άλλη, το θέμα φυσική drums με triggers το οποίο παίζει πολύ, είναι μια άποψη, που την είχα πάντα στο μυαλό μου, αλλά είναι καλύτερα πλέον να πάρεις μια καλή ψηφιακή. Απο την άλλη παίζει και το άλλο σενάριο που είπε ο τελευταίος μου φίλος, ότι πας τα γράφεις αλλου, τα φέρνεις και τα κάνουμε όλα τα υπόλοιπα εδώ.

 

Και επειδή το studio το φτιάχνω μόνος και μετράω κ το τελευταίο cent, ώστε να κόψω απο κάπου και να δώσε σε κάτι άλλο. Λέγοντας αυτό, πάω γράφω κάπου αλλού τα τύμπανα, αλλα τα χρήματα που θα έχω γλυτώσει θα τα έχω επενδύσει σε καλύτερο eq του χώρου μου για να γίνω καλύτερος στο mix και mastering ώστε να είμαι εκεί καλύτερος.

 

Το θέμα είναι μεγάλο και εγώ προσωπικά επειδή έχω καεί άσχημα στο εξωτερικό απο συνεργασίες, είπα πως τέλος πια τα πολλά. Πάντως το μόνο που σκέφτομαι είναι μια φυσική τελικά με triggers απο ότι κατάλαβα εαν το κάνω !

 

Σας ευχαριστώ όλους σας. Σύντομα θα σας αποστείλω σε ξεχωριστώ topic και φωτογραφίες να μου πείτε. τελειώνω το booth φωνής τώρα και βλέπουμε για τα τύμπανα. Θα το ξεκινήσω mix και mastering και τύμπανα αλλού για αρχή.

 

Master Sound Studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε mastersound

 

Απο τα γραφομενα σου, αυτο που εισπραττω ειναι οτι εχεις πανω κατω την αποψη : "Θελω να βαλω ηλεκτρονικα, αλλα στην Ελλαδα δεν πολυτραβαει. Πειστε με να το κανω"

 

Θα σου πρότεινα να σκεφτεις ως εξής

 

Ποιοι ειναι οι πιθανοι πελατες σου? Χονδρικα χωρίζονται σε επαγγελματίες και ερασιτέχνες. Προσωπικα θεωρω απιθανο ενας επαγγελματιας drummer να θελει ο ιδιος να γραψει με ηλεκτρονικα. Δεν τιθεται θεμα βεβαια να μην ειναι σε θεση για σωστη ηχογραφηση με ακουστικα τυμπανα.

Επιπλέον μη ξεχνας οτι η ευκολια σου (σαν ηχολήπτης με τα ηλεκτρονικα) δεν ενδιαφέρει καθολου τον πελατη σου.

 

Παμε τωρα και στους ερασιτεχνες (εδω ανηκω κ εγω). Απο την εμπειρια μου με μπαντες εδω και καποια χρονια και βλεποντας την εξελιξη που υπάρχει στους υπολογιστες, πλεον ειναι αρκετα ευκολο για καποιον να κανει μια αξιορεπεστατη ηχογραφηση στο σπιτι του με σχεδον μηδενικο κόστος. Ναι,σε ολα εκτος απο τα τυμπανα. Αυτο κατ έμε ειναι το τυρακι που μπορει να φερει μια μπαντα στο στουντιο σου η οποια δε θελει να διαθεσει πολλα χρηματα για ηχογραφηση. Με ηλεκτρονικα τυμπανα κανω τη δουλεια και μονος μου στο σπιτι μου. Γιατι να ερθω στο στουντιο σου?

 

Αντικειμενικα η δυνατοτητα καλης ηχογραφησης ενος καλου φυσικου σετ αποτελει ενα μεγαλο οπλο για το στουντιο σου και επιπλεον κατι που δεν μπορει να κανει ο καθενας στο home studiaki του

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικα η δυνατοτητα καλης ηχογραφησης ενος καλου φυσικου σετ αποτελει ενα μεγαλο οπλο για το στουντιο σου και επιπλεον κατι που δεν μπορει να κανει ο καθενας στο home studiaki του

 

Θα συμφωνήσω 100% με το φίλο hwept. Καθώς με έναν φίλο μου έχουμε φτιάξει ενα home studiακι για τα βασικά, ο μόνος λόγος για να πληρώσω για κάτι παραπάνω θα ήταν για μια επαγγελματικής ποιότητας ηχογράφηση φυσικών τυμπάνων.

 

Εμένα τώρα διαβάζοντας όλο το thread και βάζοντας τον εαυτό μου στη θέση του πελάτη σου, αυτό που θα γούσταρα πραγματικά θα ήταν να μου πείς οτι εγώ έχω την τεχνογνωσία και τα μηχανήματα, εσύ μπορείς να φέρεις το σετ σου εδώ να το στήσεις, να το κουρδίσεις όπως γουστάρεις και εγώ να βάλω τα μικρόφωνα και να βγάλουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Αυτό αυτομάτως σε βγάζει απο το δίλλημα σου και απο περιτά εξοδα. Βέβαια το θέμα είναι πόσοι ακόμα σκέφτονται έτσι...

 

Anyway η ψήφος μου στα φυσικά για όλους τους παραπάνω λόγους..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ippex και hwept δεν τίθεται θέμα "κούρασης" στην ηχοληψία...είναι καθαρά θέμα δικό μου μπλεξίματος στο μυαλό μου και γι αυτό και ζητάω την βοήθεια και την γνώμη των φίλων drummer μέσα απο το forum, και για μια ακόμη  φορά σας ευχαριστώ πολύ όλους.

 

Το τελευταίο που είπες φίλε ippex το να έχω έτοιμο το χώρο για ηχογράφηση και κάποιος να φέρει το set του το έχω σκεφτεί, αλλά και εκεί "κάηκα" για το εαν κάποιος θέλει/μπορεί να το κάνει..δεν είναι κιθάρα-μπάσο-πλήκτρα που τα πας όπου θες. Εκεί είναι το πρόβλημά μου.

 

Απο την άλλη στέκει να πάρω και μια καλή drums και κάποιος να φέρει το δικό του snare ας πούμε , ώστε να έχει έναν πιο κοντά στον δικό του ήχο...!!!

 

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους ! Το ιδανικό θα ήταν να είχα και τα δύο !!! Αλλά φοβάμαι να κάνω μια τέτοια επένδυση, με τέτοια οικονομική ανωμαλία έξω, και με τόσα studio γύρω να σκοτώνουν τις τιμές !

 

 

Master Sound Studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα καταθεσω την αποψη μου μιας και προσφατα ηχογραφησαμε με την μπαντα.

 

Τα ντραμς ηταν ακουστικα με τριγγερς και το ειδος ηταν μεταλ. καλο αποτελεσμα, γυαλισμενο οπως στις μοντερνες μεταλ παραγωγες.

Με καλυψε? Οχι.

 

Ανεβηκα θεσσαλονικη ακουσα μεταλ παραγωγη (παρομοιου ειδους) σε καινουργιο στουντιο ξετρελαθηκα με τα ντραμς. Γιατι ηταν πολυ καλο το σετ ντραμς.

 

Λιγα λογια για μενα,

ειμαι κιθαριστας και παλιοτερα ασχολιομουν με παραγωγες. δουλεψα πολυ με την Roland TD9 ενος φιλου ντραμερ (ειλικρινα δεν θυμαμαι αν ηταν οντως αυτο το μοντελο).

εκανα 1μεταλ παραγωγη και 2 ελληνοφωνο ροκ συνολικα καμια 30αρια κομματια χωρις της μπαντας μου

 

Στο τελος κατεληξα να χρησιμοποιω την ηλεκτρικη για μποτα τομ ταμπουρο βαθυ και φυσικα πιατα για τα πιατα! ετσι ειχα το καλυτερο αποτελεσμα και πιστευω οτι και το ταμπουρο ηταν φυσικα θαταν ακομα καλυτερο.

 

Προσοχη, δεν ειναι κανενας ηχοληπταρας, δεν ειμαι επαγγελματιας ειμαι ενας απλος ερασιτεχνης που καταθετει την γνωμη του.

Εχοντας κολλητο τζαζιστα ντραμμερ και βλεποντας τι μπορει να κανει με τα ντραμς ψηφιζω φυσικα τυμπανα ολ δε γουεη.

 

Ομως σε καμια περιπτωση δεν θελω να στο παιξω "ο ειδικος".  ;)

 

Υγ: Φυσικα δεν ειχα την καλυτερη ακουστικη στο χωρο ουτε τα σουπερ-ειδικα μικροφωνα.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα καταθεσω την αποψη μου μιας και προσφατα ηχογραφησαμε με την μπαντα.

 

Τα ντραμς ηταν ακουστικα με τριγγερς και το ειδος ηταν μεταλ. καλο αποτελεσμα, γυαλισμενο οπως στις μοντερνες μεταλ παραγωγες.

Με καλυψε? Οχι.

 

Ανεβηκα θεσσαλονικη ακουσα μεταλ παραγωγη (παρομοιου ειδους) σε καινουργιο στουντιο ξετρελαθηκα με τα ντραμς. Γιατι ηταν πολυ καλο το σετ ντραμς.

 

Λιγα λογια για μενα,

ειμαι κιθαριστας και παλιοτερα ασχολιομουν με παραγωγες. δουλεψα πολυ με την Roland TD9 ενος φιλου ντραμερ (ειλικρινα δεν θυμαμαι αν ηταν οντως αυτο το μοντελο).

εκανα 1μεταλ παραγωγη και 2 ελληνοφωνο ροκ συνολικα καμια 30αρια κομματια χωρις της μπαντας μου

 

Στο τελος κατεληξα να χρησιμοποιω την ηλεκτρικη για μποτα τομ ταμπουρο βαθυ και φυσικα πιατα για τα πιατα! ετσι ειχα το καλυτερο αποτελεσμα και πιστευω οτι και το ταμπουρο ηταν φυσικα θαταν ακομα καλυτερο.

 

Προσοχη, δεν ειναι κανενας ηχοληπταρας, δεν ειμαι επαγγελματιας ειμαι ενας απλος ερασιτεχνης που καταθετει την γνωμη του.

Εχοντας κολλητο τζαζιστα ντραμμερ και βλεποντας τι μπορει να κανει με τα ντραμς ψηφιζω φυσικα τυμπανα ολ δε γουεη.

 

Ομως σε καμια περιπτωση δεν θελω να στο παιξω "ο ειδικος".  ;)

 

Υγ: Φυσικα δεν ειχα την καλυτερη ακουστικη στο χωρο ουτε τα σουπερ-ειδικα μικροφωνα.

 

Φίλε μου καλησπέρα. Σε ευχαριστώ πολύ για την εμπειρία που μοιράζεσαι μαζί μας. Το triggering ξέρεις είναι σαν το γλυκό...δεν πετυχαίνει πάντα, και πρέπει να είσαι γνώστης, για να το κάνεις σωστά...έτυχες ίσως στην περίπτωση να μην γίνει ακριβώς η φάση που ήθελες.

 

Όσο για το Hybrid που ανέφερες ναι είναι πολύ λειτουργικό και χρησιμοποιείται αρκετά. Δείτε και όλοι το νέο video της Toontrack που έβγαλε νέο expansion για το Easy Drummer και θα δείτε πως όλα τα έγραψαν και με φυσική και με Roland TD 20

Master Sound Studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παιδιά καλησπέρα. Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την συμμετοχή σας ! Αν και έχω χάσει την μπάλα με το θέμα, θα επαναλάβω σε αυτό το σημείο πως στο εξωτερικό που ήμουν, τα στούντιο περνούν σε ψηφιακά, για λόγους ευκολίας στην ηχοληψία και απο θέμα κόστους ! Εκεί είναι το θέμα.

 

Στην Ελλάδα δεν ξέρω γιατί είναι τόσο μεγάλο αρνητικό ένα studio να έχει ψηφιακό κιτ για ηχογραφήσεις ! Μάλλον πολύ στραβά το έχουμε δει, δεν ξέρω. Χωρίς να θίξω κανέναν γιατί δεν είμαι drummer, αλλά το λέω καθαρά για θέμα χρόνου και κόστους.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για την συμμετοχή σας !

 

Αυτό με το "εξωτερικό" βρε παιδί μου... λες και όταν πηγαινοέρχονται δεν βλέπουν ένα αεροπλάνο γεμάτο με άλλους Ελληνες να πηγαίνουν και αυτοί στο "εξωτερικό" μαζί τους!

 

Το πως γράφουν στο "εξωτερικό" είναι πολύ απλό να το μάθει κανείς. Και ιδιαίτερα σήμερα που μπορείς να ξέρεις με τι και πως γράφει το Abbey Road... και όποιο άλλο στούντιο είναι τόσο σημαντικό ώστε να έχει μια ιστοσελίδα.

 

Αγαπητέ φίλε γενικεύεις και υπερ-απλουστεύεις. Αν το "εξωτερικό" είναι το σημείο αναφοράς σου, κάνε ότι κάνουν αυτοί. Κι ας ήταν τρεις. Put your money where your mouth is.

 

Οταν ανοίγεις μια επιχείριση (γιατί γι αυτό γράφεις εδώ απ' όσο λες) καλό είναι να κάνεις πρώτα ένα business plan. Κόστος - Απόδοση, λαμβάνοντας υπ' όψη το κοινό που απευθύνεσαι. Ποσοτικά, ποιοτικά, ηλικιακά.

 

Αν θεωρείς πως μπορείς να ανταγωνιστείς τα σοβαρά στούντιο (σε equipment, personnel) και να έχεις πελάτες, καλούς μουσικούς που ξέρουν τι να περιμένουν ή να διαθέτουν ήδη για τις εμφανίσεις τους DW, δεν μπορείς παρά να τους τα προσφέρεις και να είσαι σε θέση να τα ηχογραφήσεις καλά. Αν θες να είσαι ανταγωνιστικός.

 

Αν πάλι πας στη budget αγορά για να γράφεις demo, χτύπα μια TD να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Καλό είναι να μην νομίζεις πως ήρθες στα βουνά και έγινες ο αρχηγός του καράτε, γιατί η Αθήνα έχει ένα αρκετά ανταγωνιστικό περιβάλλον με ακριβές εγκαταστάσεις, εν μέσω κρίσης. Όποιος υποτιμά την κατάσταση γύρω του, είναι αυτός που καταλήγει με δυσάρεστες εκπλήξεις για την τσέπη του.

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία νέε μου φίλε και να συνειδητοποιήσεις πως λίγο - πολύ, η αγορά γύρω σου έχει σπουδάσει ή δουλέψει στο "εξωτερικό" (όχι πάντως στο Τατζικιστάν). Οτι κι αν σημαίνει αυτό για σένα. Ασε δε που οι σχολές του εξωτερικού έχουν έλθει πια εδώ και αραδιάζουν φέρελπεις στουντιάρχες με τη σέσουλα. Φρόντισε λοιπόν να βρεις ένα σημαντικότερο USP. (unique selling point)

 

Φιλικά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το "εξωτερικό" βρε παιδί μου... λες και όταν πηγαινοέρχονται δεν βλέπουν ένα αεροπλάνο γεμάτο με άλλους Ελληνες να πηγαίνουν και αυτοί στο "εξωτερικό" μαζί τους!

 

Το πως γράφουν στο "εξωτερικό" είναι πολύ απλό να το μάθει κανείς. Και ιδιαίτερα σήμερα που μπορείς να ξέρεις με τι και πως γράφει το Abbey Road... και όποιο άλλο στούντιο είναι τόσο σημαντικό ώστε να έχει μια ιστοσελίδα.

 

Αγαπητέ φίλε γενικεύεις και υπερ-απλουστεύεις. Αν το "εξωτερικό" είναι το σημείο αναφοράς σου, κάνε ότι κάνουν αυτοί. Κι ας ήταν τρεις. Put your money where your mouth is.

 

Οταν ανοίγεις μια επιχείριση (γιατί γι αυτό γράφεις εδώ απ' όσο λες) καλό είναι να κάνεις πρώτα ένα business plan. Κόστος - Απόδοση, λαμβάνοντας υπ' όψη το κοινό που απευθύνεσαι. Ποσοτικά, ποιοτικά, ηλικιακά.

 

Αν θεωρείς πως μπορείς να ανταγωνιστείς τα σοβαρά στούντιο (σε equipment, personnel) και να έχεις πελάτες, καλούς μουσικούς που ξέρουν τι να περιμένουν ή να διαθέτουν ήδη για τις εμφανίσεις τους DW, δεν μπορείς παρά να τους τα προσφέρεις και να είσαι σε θέση να τα ηχογραφήσεις καλά. Αν θες να είσαι ανταγωνιστικός.

 

Αν πάλι πας στη budget αγορά για να γράφεις demo, χτύπα μια TD να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Καλό είναι να μην νομίζεις πως ήρθες στα βουνά και έγινες ο αρχηγός του καράτε, γιατί η Αθήνα έχει ένα αρκετά ανταγωνιστικό περιβάλλον με ακριβές εγκαταστάσεις, εν μέσω κρίσης. Όποιος υποτιμά την κατάσταση γύρω του, είναι αυτός που καταλήγει με δυσάρεστες εκπλήξεις για την τσέπη του.

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία νέε μου φίλε και να συνειδητοποιήσεις πως λίγο - πολύ, η αγορά γύρω σου έχει σπουδάσει ή δουλέψει στο "εξωτερικό" (όχι πάντως στο Τατζικιστάν). Οτι κι αν σημαίνει αυτό για σένα. Ασε δε που οι σχολές του εξωτερικού έχουν έλθει πια εδώ και αραδιάζουν φέρελπεις στουντιάρχες με τη σέσουλα. Φρόντισε λοιπόν να βρεις ένα σημαντικότερο USP. (unique selling point)

 

Φιλικά.

Σωστος!

+1000

 

 

(Μην υποτιμαμε το Τατζικισταν, παραγει μπαμπακι,μεταναστες+αλουμινιο, ειναι η φτωχοτερη χωρα της κεντρικης Ασιας και διεπεται απο διαφθορα και οικονομικη κακοδιαχειριση. Αδελφιααα!  :) :) ;D ;D ;D ;D ;D :) :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προτιμηση του κοινου ειναι ξεκαθαρη υπερ του ακουστικου σετ οποτε η αποψη μου δεν θα εχει κ ιδιαιτερη βαρυτητα.Αυτο που ηθελα να σχολιασω ειναι οτι επειδη ανεφερες καπου οτι σαν λυση πας σε ακουστικο με triggers

1)πιθανοτατα θα εχεις μεγαλο προβλημα με double triggering αν τα βαλεις στα κανονικα σου δερματα

2)αν βαλεις mesh heads θα καταστρεψεις τα bearing edges του σετ σου

γενικοτερα ακριβο set κ triggers καπου δεν πανε μαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω φιλε φυσικα τυμπανα θα προτιμουσα και συμφωνω σχεδον με ολα τα παραπανω(δεν εχω μεγαλη εμεπειρια παντως).

Οτι κι αν επιλεξεις καλη αρχη  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου