Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής εως 200 ευρώ - Λάμπα ή τρατζίστορ ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Το ερώτημα γνωστό. Μικρός λαμπάτος ή τραντζίστορ ?

 

Δεδομένα :

 

budget                   : 200 ευρώ

Χώρος χρήσης         :  Διαμέρισμα - (Πρόβα, εξάσκηση)

Υπάρχον Εξοπλισμός : πετάλια και πεταλιέρα Tonelab ST

Ζητούμενο      : καλός, καθαρός ήχος αλλά και βρωμιά σε ΧΑΜΗΛΗ ένταση (να μην κληθεί η αστυνομία)

Προεραιτικά             :πιθανή χρήση σε μικρό live

 

Με βάση τα παραπάνω και μετά από αρκετό ψάξιμο κατέλειξα στις εξής 2 επιλογές :

 

1. Λαμπάτος :   Laney Cub 10

2. Τραντζιστορ : VOX VT30

 

Αμφότεροι στην ίδια ακριβώς τιμή.

 

Το ερώτημα είναι : με δεδομένη την ύπαρξη πεταλιών - πεταλιέρας (με εξομοιώσεις ενισχυτών) έχει νόημα η αγορά ενός τρατζιστοράτου (που έχει επίσης εξομοιώσεις και αρκετές ρυθμίσεις) ή να πάω στον λαμπάτο ? Ο Λαμπάτος όμως, ακόμα και με τα πετάλια, μπορεί σε ΧΑΜΗΛΗ ένταση να βγάλει "καλή βρωμιά" ή για να "φανεί" η λάμπα πρέπει να προμηθεύσω πρώτα τη γειτονιά με ωτοασπίδες ? :)

 

Τελος, τι γνώμη έχετε για τους εν λόγω ενισχυτές ?

 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λάμπα να΄ναι κι΄ότι να΄ναι... ;)

 

Σοβαρά τώρα:Λάμπα ασυζητητί...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω cub 10 αλλά αν θες να σε βγάζει πιο ανετα σε προβες και μικρά live αλλά και να βρωμιζει σε χαμηλή ένταση στο σπίτι ανέβα λίγο σε λεφτα και χτύπα τον cub 12

 

http://www.dv247.com/guitars/laney-cub12--71409

http://www.dv247.com/guitars/laney-cub12r--71410

 

που είναι γενικά πολύ πιο ολοκληρωμένος ενισχυτής , με 12" μεγάφωνο , με επιλογή για 1 watt , με full EQ , με fx loop κτλ.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφιζω τρανζιστορακι ;)

Απλα διαλεξε αυτο που σου αρεσουν τα καθαρα του, το οποιο αν ειναι δυνατον να το δοκιμασεις με την κιθαρα σου!

Τωρα αν "τρωγεσαι" για λαμπα παω πασο!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η άποψή μου σε παλιότερο θέμα :

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176983.msg446648#msg446648

 

Ακριβώς αυτό το post, όπως και κάποιο άλλο ενός άλλου φίλου σε παλιότερη συζήτηση είναι η αιτία που έχω μια μικρή αμφιβολία για τον λαμπάτο :)

 

Από την άλλη, έχω δώσει λεφτά σε πεταλιέρα κλπ και έχω την εντύπωση ότι πέρνοντας για παράδειγμα τον VOX VT30 στην ουσία πληρώνω ξανά (ως ένα βαθμό) μια πεταλιέρα με προσομοιώσεις ήχων πάνω στον ενισχυτή .... και μάλιστα σχεδόν τις ίδιες προσομοιώσεις που έχω και στην tonelab :) ... Γιαυτό είμαι λίγο προβληματισμένος.

 

Οι κριτικές για τον laney cub 10 (και 12 που πρότεινε ο Loki) είναι πολύ καλές, αλλά, όπως λες και εσύ, για σπίτι θα βγάλει τον ήχο που υποτίθεται δίνει η λάμπα ? θα μπορεί να βρωμίσει με τα πετάλια σε χαμηλή ένταση ? κοκ... Η ποιότητα των ηχείων-κατασκευής είναι αξιοπρεπής στο λαμπάτο ?  πολλά ερωτήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω cub 10 αλλά αν θες να σε βγάζει πιο ανετα σε προβες και μικρά live αλλά και να βρωμιζει σε χαμηλή ένταση στο σπίτι ανέβα λίγο σε λεφτα και χτύπα τον cub 12

 

http://www.dv247.com/guitars/laney-cub12--71409

http://www.dv247.com/guitars/laney-cub12r--71410

 

που είναι γενικά πολύ πιο ολοκληρωμένος ενισχυτής , με 12" μεγάφωνο , με επιλογή για 1 watt , με full EQ , με fx loop κτλ.

 

 

+1

 

και μάλιστα τον φθηνώτερο εκ των δύο, αφού  αν δεν κάνω λάθος διαφέρει μόνο στο βάθος, και βάθος έχεις από πεταλιέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό το post, όπως και κάποιο άλλο ενός άλλου φίλου σε παλιότερη συζήτηση είναι η αιτία που έχω μια μικρή αμφιβολία για τον λαμπάτο :)

 

Από την άλλη, έχω δώσει λεφτά σε πεταλιέρα κλπ και έχω την εντύπωση ότι πέρνοντας για παράδειγμα τον VOX VT30 στην ουσία πληρώνω ξανά (ως ένα βαθμό) μια πεταλιέρα με προσομοιώσεις ήχων πάνω στον ενισχυτή .... και μάλιστα σχεδόν τις ίδιες προσομοιώσεις που έχω και στην tonelab :) ... Γιαυτό είμαι λίγο προβληματισμένος.

 

Aν πάρεις ενισχυτή modeling , τότε είναι περιττά τα μοντέλα του ενισχυτή (ή τα μοντέλα της πεταλιέρας). Αν όμως πάρεις λαμπάτο, πάλι καταργείς τα μοντέλα καμπινών της πεταλιέρας (οπότε πάλι θα έχεις πληρώσει και θα κουβαλάς κάτι που δεν χρησιμοποιείς => αυτό πάντα παίζει με τα πολυ-μηχανήματα :) ).

 

Μπορείς πάντα να κοιτάξεις και για κάποιον τελικό τύπου power engine ή έναν full range ενισχυτή για να πάρεις το "θεωρητικά" καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα :).

 

Είναι περιττό να προσθέσω οτι μέσα σε όλα αυτά είναι πολύ σημαντικότερο να κατασταλλάξεις στο τι εσύ χρειάζεσαι, το οποίο συναρτάται με το είδος μουσικής που παίζεις, τα μέρη του υπόλοιπου εξοπλισμού σου και τον ήχο που θα ήθελες/περιμένεις να βγάλεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς πάντα να κοιτάξεις και για κάποιον τελικό τύπου power engine ή έναν full range ενισχυτή για να πάρεις το "θεωρητικά" καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα :).

 

+1

 

Σήμερα κυκλοφορούν μεταχειρισμένα Power Engine 60 με κάτω από €250. Ειδικά με την Tonelab όσοι τα χρησιμοποιούν τα βρίσκουν εξαιρετικά.

 

Θα ήθελα να συμπληρώσω ακόμα ότι, μιλάς για power distortion στους λαμπάτους που εξετάζεις για αγορά, αλλά ξέρεις αν θα σου αρέσει ο τύπος αυτός της παραμόρφωσης που βγάζουν?  ;)

 

Το λέω γιατί πολλοί περιμένουν άλλα πράγματα απ'αυτά που ισχύουν πραγματικά.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To είδος της μουσικής είναι rock και hard rock. Δεν έχω ασχοληθεί πολύ σε βάθος με τους ενισχυτές και γενικά μιλώντας γνώριζα ότι από τη μια έχουμε τα heads με τις καμπίνες και από την άλλη τους κλασσικούς ενισχυτές, λαμπάτους ή με τρατζίστορ και modelling.

 

Ετσι, απλά (και πιθανόν εν αγνοία) σκεπτόμενος λέω. Με το budget που έχω, πετάλια, πεταλιέρα για distortion, εφφε, modelling κλπ έχω. Άρα χρειάζομαι άραγε έναν ενισχυτή με modelling (τρατζιστοράτο) ? μάλλον όχι (πληρώνω αυτό που ήδη έχω σε εξοπλισμό). Μήπως λοιπόν να δω έναν λαμπάτο καλύτερα ? Μου λετε τώρα ότι πάλι χάνω τα cabinet της πεταλιέρας (γιατί όμως ????). Το distortion στο λαμπάτο δεν το πετυχαίνω με ένα π.χ. καλό πετάλι για distortion ? ακόμα, για να το τραβήξω πιο πολύ και θεωρητικά μιλώντας, με ένα πετάλι για metal distortion, δεν θα πετύχαινα και μεταλ ήχο αν ήθελα ?

 

Από την άλλη, αυτοί οι power engine ή full range ενισχυτές τι ακριβώς είναι - προσφέρουν βρε παιδιά ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου