Προς το περιεχόμενο

φοιβος δεληβοριας-ο αορατος ανθρωπος-νεα κυκλοφορια


βα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω και περιπου ενα μηνα εχει πεσει στα χερια μου ο νεος δισκος του φοιβου δεληβορια.

 

οπως λεει και ο ιδιος ειναι μια στροφη στην ως τωρα μουσικη του πορεια, καθοτι μπαινει σε εναν νεο κυκλο τραγουδιων, αλλα και με μια νεα εταιρια απο πισω του.

 

οριστε τα δυο αγαπημενα μου απο τον δισκο!

 

 

 

 

 

 

enjoy!

 

 

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω ακούσει κι εγώ και μου άρεσε αρκετά. Στιχουργικά, όπως πάντα, έχει πολύ ενδιαφέρον. Το καινούργιο στοιχείο νομίζω πως είναι η πολύ προσεγμένη ενορχήστρωση. Έλειπε απ' τον Δεληβοριά αυτό. Αν και πάντα μου άρεσε π.χ. ο Καθρέφτης τον έβρισκα βαρετό ενορχηστρωτικά. Υποθέτω πως η inner ear συνετέλεσε θετικά σε αυτό. Πάντως βγάζει μια ωριμότητα ο δίσκος. Στα δικά μου αυτιά, έχει πάρει πολύ καλή κατεύθυνση ο Δεληβοριάς απομακρυνόμενος από το έντεχνο.

 

Edit.

Το πρώτο κομμάτι που έβαλες είναι σπουδαίο :)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καινούργιο στοιχείο νομίζω πως είναι η πολύ προσεγμένη ενορχήστρωση. Έλειπε απ' τον Δεληβοριά αυτό. Αν και πάντα μου άρεσε π.χ. ο Καθρέφτης τον έβρισκα βαρετό ενορχηστρωτικά.

 

πολυ περιεργο αυτο που λες.

εγω θα ελεγα ακριβως το αντιθετο.

οτι ειναι πολυ ''αδειος'' απο την αποψη της ενορχηστρωσης.

μαλιστα θα ελεγα πως παρα την ιδεα του κατσανου να παιξει πολλα οργανα το αποτελεσμα παραμενει αδειο.

σιγουρα μαλιστα δεν μπορουμε να το συγκρινουμε με ''καθρευτη'',''χριστουγεννα'' η με το ''το μελλον απο το παρελθον''.

εκτος αν εννοεις πως ο τελευταιος ειναι πιο τολμηρος ενορχηστρωτικα, που τοτε θα συμφωνησω μαζι σου.

 

 

 

υ.γ.

στον συγκεκριμενο δισκο την ενορχηστρεωση εχουν κανει οι Σταμάτης Σταματάκης με τον Γιώργο Κατσάνο.

ο γιωργος κατσανος (πιανιστας με τζαζ σπουδες αλλα και σπουδες στην κινηματογραφικη μουσικη στο μπερκλευ) λοιπον,εχει παιξει ολα τα ''περιεργα'' οργανα που ακουγονται!

στυλοφωνο,θερεμιν, μεταλοφωνο,γουανκ,μαριμπες,toy piano,μουσικο πριονι και διαφορα αλλα.....!

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ενα αρθρο για τον γιωργο κατσανο (και αλλους πολυοργανιστες) απο το επτα της ελευθεροτυπιας.

 

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=171540

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος αν εννοεις πως ο τελευταιος ειναι πιο τολμηρος ενορχηστρωτικα, που τοτε θα συμφωνησω μαζι σου.

Ακριβώς αυτό εννοώ. :)

 

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο της Ε που παρέθεσες. Περιττό να πω πως πολλά από τα όργανα που αναφέρονται δεν τα ήξερα.

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την περασμένη βδομάδα στο Βόλο ήταν εξαιρετικός. Έπαιξε και αρκετά από τον καινούριο του, εντύπωση πραγματικά μου έκανε ένα που λεγόταν....κάτι με φαντάσματα.... :-[. Ενορχηστρωτικά και μελωδικά ήταν ά-ψ-ο-γ-ο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα σήμερα και άκουσα ξανά το δίσκο.

Γενικό συμπέρασμα: μου αρέσει.

 

Και νομίζω ότι μουσικά είναι ότι πιο "τολμηρό" έχει κυκλοφορίσει ο Δεληβοριάς.

Ο τρόπος που γράφει στίχο πάντα μου άρεσε, ρεαλισμός, μεγάλες φράσεις και λέξεις που δεν ακούμε συχνά σε τραγούδια.

 

Απ ότι καταλαβαίνω, η επαφή του Δεληβοριά με τον Κατσάνο οδήγησε το δίσκο σε τέτοιες "εναλλακτικές" ηχητικές επιλογές και ενορχηστρώσεις.

Δεν είναι τα σπάνια όργανα που σε κερδίζουν. Είναι η απλότητα, η γερή βάση απ το κοντραμπάσσο, η ηλ.κιθάρα που δεν είναι πουθενά κοινότυπητα, κάποια εφέ στη φωνή και το πιάνο... το πιάνο!

Χαίρομαι που ακούω τέτοια προσέγγιση από έναν τέτοιο τραγουδοποιό κι ας νιώθω ότι αυτές οι επιλογές μπορεί να ξενίσουν και δυσαρεστήσουν μεγάλο μέρος του κοινού του.

 

και το αρνητικό: βρίσκω το δίσκο σύντομο{35λεπτά} και περιεκτικό αν και θα τον ήθελα συντομότερο και περιεκτικότερο!

και εξηγούμαι:

2-3 κομμάτια που "στερεονοβίζουν" με χάλασαν και με έβγαλαν απότομα απ την ατμόσφαιρα. Θα πρωτιμούσα να λείπουν απ το πακέτο αυτού του άλμπουμ.

 

 

θυμήθηκα και ένα κάπως "ιδιαίτερο" ρηβιού του Αόρατου: 

http://www.mixgrill.gr/ar6055el_foivosdelivoriasoaoratosanthrwpos.html

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εντύπωση πραγματικά μου έκανε ένα που λεγόταν....κάτι με φαντάσματα.... :-[. Ενορχηστρωτικά και μελωδικά ήταν ά-ψ-ο-γ-ο!

 

Μάλλον το Ωροσκόπιο λες Σπύρο. Στο δίσκο το τραγουδάει η Αρλέτα.

απ' την εμφάνιση προχθές στο Λιθογραφείο

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ωραίος δίσκος. "Δύσκολος", αλλά ωραίος. Πεσιμιστικός, "συφοριασμένος", αφτιασίδωτος...αλλά και πάλι ωραίος.

 

Αν ήταν μια φορά "τολμηρή" η περσινή παράσταση στο Μετρό είναι δέκα φορές πιό τολμηρός ο "Αόρατος Άνθρωπος" που αποτελεί και τη δισκογραφική αποκρυστάλλωση του εγχειρήματος.

 

Έχοντας δει το live, έχοντας ακούσει το δίσκο, συμπεραίνω ότι καλώς το επιχείρησε.

Αυτό το παιδί σου δίνει κάθε φορά ερείσματα για να συνεχίζεις να τον παρακολουθείς. Μπράβο του.

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Toν είδα/άκουσα το προηγούμενο Σάββατο σε ένα κατάμεστο ΓaiAlive στη Θεσσαλονίκη και πραγματικά εντυπωσιάστηκα! Φοβερά παιξίματα και ήχος, καλλιτεχνία με άποψη, όχι αστεία.

Μου άρεσαν πολύ και οι διασκευές σε παλιότερα δικά του. Έκανε και τρεις φορές encore, ο κόσμος δεν τον άφηνε να φύγει! Θαυμάσιος ο Δεληβοριάς και οι συνεργάτες που επέλεξε καθώς και ο τρόπος που προλόγιζε κάθε καινούριο τραγούδι. Έπαιξε και ένα ακυκλοφόρητο για μια βραδιά που κράσαρε σε ένα πάρτυ αγνώστων του στην Άνδρο. Απολαυστικό live, παίζει ξανα 26/3 αν δεν είχα live ο ίδιος θα ξαναπήγαινα!!

 

ΥΓ στην έξοδο αγόρασα το δίσκο και τώρα τον ακούω στο αυτοκίνητο, δεν ήξερα κανένα καινούριο κομμάτι μέχρι να πάω ,αλλά ήταν όλο το θέμα τόσο αξιόλογο, οπότε ...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου