Προς το περιεχόμενο

αγορα ηχεια monitor ή hi fi;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά..... :D είμαι καινούριος στο φορουμ και μπορεί να μην είμαι στο σωστό θέμα  :P  η ερώτηση μου είναι η εξής....

 

θέλω να αγοράσω ενα ζευγάρι ηχεία και έχω καταλήξει σε monitor αλλά...

τα monitor  δεν τα θέλω να φτιάχνω μουσική τα θέλω μόνο για ακρόαση μουσικής, σίγουρα θα με ρωτήσει κάποιος γιατί θέλω monitor και δεν περνάω άλλα ηχεία.. η απαντηση μου είναι οτι έχω καταλήξει σε monitor γιατί απλά θέλω ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία και δεν θα ήθελα να ασχοληθώ με ενισχυτή και ηχεία ξεχωριστά, θέλω να μου είναι πιο εύκολο σε καπια μεταφορά αν χρειαστεί να τα βγάλω απο το σπίτι και να τα πάω κάπου αλλού, είναι καθαρά για λόγους ευκολίας.. υπάρχουν βεβαια πολλά ηχεία ενεργά τύπου επαγγελματικά αλλά δεν θα ήθελα να πάρω καπια απο αυτά γιατί ξέρω οτι μερικά βγάζουν ξερό ήχο..

 

έχω ακούσει απο κοντά σε κατάστημα τα

 

m audio bx8

krk rokit 8

yamaha HS80M

adam a5x

 

.. τα m audio bx8  που άκουσα ο ήχος τους ηταν ξερός και εμένα προσωπικά δεν μου άρεσαν καθόλου ...

  τα krk rokit 8 δεν με εντυπωσίασαν αλλα δεν μου ηταν και αδιάφορα..

το ιδιο και τα yamaha ..

τα adam a5x μπορώ να πω πως τα άκουσα κάπως καλύτερα σαν ποιότητα και ας ηταν μικρότερο σε μέγεθος απο τα υπόλοιπα 3 ηχεία m audio.. krk.. yamaha..

βεβαια τα ηχεια ηταν άστρωτα και ίσως να παίζει και αυτό λίγο ρόλο στο άκουσμα...

 

έχω καταλήξει εδώ και καιρό στα  adam a8x (με το 8ρι γούφερ) διαθέτω 1300 ευρω που κοστίζουν δεν θέλω να πάω σε κάτι φτηνότερο γιατί είμαι και λίγο απαιτητικος ακροατής...

απο μουσικη ακουω τα παντα 

 

ο προβληματισμός μου είναι ο εξής........

με το adam a8x θα μπορέσω να  ακούσω άνετα μουσική η θα εχω μικροπροβλήματα λόγο επειδή προοριζοντε για παραγωγή μουσικης; θα ειναι ο ηχος ξερος; η νορμαλ; δεν με πειρζει αν ειναι flat o ηχος , απλα δεν θελω να ειναι ξερος ο ηχος.. ο  χορος που θα εχω τα ηχεια ειναι 4x3 αλλα δεν με απασχολεί αυτο γιατι σε λιγο καιρο  να μετακομισω σε αλλο σπιτι και θα τοποθετηθούν στο σαλονι..

 

οποιος εχει εχει εμπειρία στο θεμα αυτο θα ηθλα να με βοηθήσει ... πιστεύω να εγινα κατανοητος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα δύο παρακάτω παίζουν πρωταρχικό ρόλο:

 

(α) από ποιές πηγές θα παίζεις μουσική; (ipod, cd player, mp3 player, dvd, πικάπ κτλ)

(β) πόσο καλή ποιότητα θα έχει η μορφή του μέσου που θα παίζεις; πχ αν είναι mp3 αλλά σε τι bit rate;, cd-mp3 ή cd-wav κτλ

 

Η ποιότητα είναι το Α και το Ω αλλά και το μέσο παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Τα monitors έχουν τη τάση να μην χρωματίζουν και θα σου βγάλουν όλα τα κακά μια χαμηλής ποιότητας ηχογράφησης (πολλά μεσαία, ανύπαρκτα μπάσα σε low-rate mp3 πχ) αλλά και θα αναδείξουν τα καλά μιας καλής ηχογράφησης.

 

Δεν θα στο πρότεινα να πας σε monitors απλά για ακρόαση, καλύτερα σε ένα hi-fi που να μπορείς να συνδέσεις επάνω διάφορες πηγές, αλλά αν επιμείνεις μη πάρεις κάτι χωρίς να το ακούσεις πρώτα.

 

Μεγάλον μείον φυσικά θα είναι η έλλειψη eq, δεν θα μπορείς να προσθέσεις μπάσα, πρίμα κτλ εκτός αν βάλεις ενδιάμεσα μίκτη, δεν νομίζω να σε συμφέρει όλο αυτό το setup καλώδια-πρίζες για να ακούς απλά μουσική... θα πρέπει να συνδέεις αρκετά κάθε φορά που θα θες να μετακινηθείς.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φιλε μου... θα ακουω μουσικη απο το pc απο  μια εξωτερική καρτα που εχω .. εχω παρα πολλα mp3 τραγουδια 320bitrate αλλα εχω και και cd 1411 bitrate .. αυτο που με διαφέρει περισσότερο ειναι να μιν ακούγετε ξερος ο ηχος , παντος τα μικρά adam a5x που άκουσα δεν μου φάνηκαν ασχιμα . εγω ώμος εχω βαλει στο ματι τα adam a8x ...

 

 

θελω τιν γνώμη απο εσας όποιος ειναι ποιο ιδικός απο εμενα σε αυτο το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Σταυρακα! Καλως ηλθες.

Τι το συζηταμε? Καλοριζικα τα adam 8. Καλοακουστα να 'ναι.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τα ADAM A3X που είναι ακόμα μικρότερα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι ηχολήπτης, δεν κάνω μίξεις, δεν έχω τόσο εκπαιδευμένο αυτί, αλλά στο βαθμό που τα χρησιμοποιώ σαν καθημερινά ηχεία (μουσική, βίντεο κλπ) είμαι πολύ χαρούμενος που τα έχω.  8)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Σταυρακα! Καλως ηλθες.

Τι το συζηταμε? Καλοριζικα τα adam 8. Καλοακουστα να 'ναι.

 

 

;)σε ευχαριστω ... αλλα δεν τα εχω παρει ακομα αλλα αυτα εχω στο ματι να παρω απο καιρο..  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τα ADAM A3X που είναι ακόμα μικρότερα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι ηχολήπτης, δεν κάνω μίξεις, δεν έχω τόσο εκπαιδευμένο αυτί, αλλά στο βαθμό που τα χρησιμοποιώ σαν καθημερινά ηχεία (μουσική, βίντεο κλπ) είμαι πολύ χαρούμενος που τα έχω.  8)

 

 

 

 

γεια σου ..καλα εκανες και τα πήρες αφου εισαι ευχαριστημένος παλι καλα...  ουτε εγω κανω μιξεις για μουσικη τα θελω .. εχω ακουσει τα α5χ καλα μου φάνηκαν... αλλα θα παρω τα 8ρια .. απλα θελω γνώμες απο ποιο εμπειρογνώμονες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα λέει ο digisilence καλορίζικα τα ADAM, ποιόν άλλον περιμένεις; βουρρρρ  8)

 

Πως ηταν το live? ;D

εντελώς τρελός! (πολύ καλό)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, εγώ θα σου πω να μην πας για μόνιτορς,

αλλά με τα λεφτά ενός σετ Adam A8 (δεν συζητάμε για τα άλλα που αναφέρεις) μπορείς να πάρεις ενισχυτή και καλά ηχεία hi-fi που θα σου μείνουν για πολύ καιρό.

Το θέμα με τα μόνιτορς είναι ότι η ευκρίνειά τους κουράζει. Επίσης είναι συνήθως πολύ μεγαλύτερα και πολύ πιο βαριά καθώς έχουν μέσα τους ενισχυτές.

Έχω τα Yamaha HS80M που είναι εξαιρετικά μόνιτορ, αλλά για ακρόαση μουσικής μπορώ μόνο με καλή ηλεκτρονική μουσική να τα χρησιμοποιήσω, πχ. κιθάρες με κουράζουν και δεν τις απολαμβάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου