Προς το περιεχόμενο

This video has been removed...


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

This video has been removed due to terms of use violation : αυτή τη ταμπέλα θα συναντήσετε σε πάρα πολλά από τα βίντεο που έδειχνε μέχρι σήμερα το ΥouTube, απέναντι στο οποίο εκκρεμούν καταγγελίες και σύντομα μία προ-ανακοινωμένη μήνυση από τη μεριά του MTV για πάρα-πολλά-χρήματα.

 

Ο λόγος; Ε, εντάξει, κάπου όλοι το είχατε ψιλιαστεί ότι δεν πολυ-έστεκε να βλέπει κανείς επώνυμο μουσικό και κινηματογραφικό υλικό δημόσια μέσα από ένα πολυσύχναστο site.

 

Κάπου, όλοι το είχατε υποψιαστεί ότι η δικαιολογία "μα, οι χρήστες το ανέβασαν" δεν θα μπορούσε να περνάει εσσαεί.

 

Το ότι πάρα πολλοί (και από εδώ μέσα) βρήκαν τη χαρά τους με αυτό το αίσχος κατάφορης παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων που ήταν/είναι το YouTube, δείχνει απλώς τον χωριαταρέϊκο ψυχισμό μας που γουστάρει το τζαμπατζιλίκι, αλλά με την ίδια λογική θα μπορούσα και εγώ να φτιάξω ένα site και να δείχνω (π.χ.) τις συναυλίες των αξιέραστων Intravenus (αφού προηγουμένως θα είχα πάει να τους βιντεοσκοπήσω βέβαια) ή ακόμη και τις αγαπημένες μου ταινίες με τον Βέγγο - άλλωστε, ερασιτέχνης δεν είμαι;;

 

Κάποια στιγμή θα τελείωνε το καραγκιοζιλίκι: πρώτος-πρώτος είχε ζητήσει την αφαίρεση του υλικού του ο Prince (ναι, λέμε) και μετά σιγά-σιγά άρχισαν να εξαφανίζονται διάφορα πράγματα μέχρις που τώρα έχουμε την επερχόμενη προ-ανακοινωμένη μήνυση, την οποία σίγουρα θα κερδίσουν (γι' αυτό άλλωστε συνεχίζουν να εξαφανίζονται πράγματα).

 

Δεν πειράζει, τουλάχιστον θα το έχουμε να βλέπουμε κλιπάκια από παλαιές ελληνικές διαφημίσεις. Μέσα τα κεφάλια.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βέβαια από την άλλη eye μην ξεχνάς ότι το youtube βοήθησε και πολλούς "μικρούς" να δείξουν προς τα έξω τις διάφορες πτυχές τους, λειτουργώντας έτσι ως τσάμπα διαφήμισή και προώθησή τους. Μην τα βλέπεις μόνο ως μαύρο, όπως και δεν το βλέπω μόνο ως άσπρο

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους!

 

Κανείς κρετίνος που δεν έχει τα χρήματα να πληρώσει 20¤+ για να αγοράσει ενα cd δεν θα το ακούσει!

Κανένας μουσικός δεν θα έχει τζαμπατζίδες οπαδούς!

Όταν πεθάνουν οι μουσικοί, η εταιρία διακίνησης του υλικού του θα καρπώνεται την δουλειά του... για πάντα!

Κανένας δεν θα δεί κάποιον καλλιτέχνη μέσω οπτικοακουστικού υλικού το οποίο δεν θα έχει εγκρίνει κάποιο στέλεχος πωλήσεων!

Σιγά σιγά, ο κόσμος θα αγοράζει τις σίγουρες επιτυχίες μας, αυτά που διαφημίζουμε πιο πολύ!

Οι τριτοκοσμικοί που ζούν σε χώρες που δεν φέρνουν μουσική/ταινίες από όλες τις γωνιές του πλανήτη, μη σώσουν και μάθουν τίποτα παραπάνω από οτι τους αξίζει!

Τα φτωχαδάκια θα μείνουν απολίτιστα! Αυτό τους αξίζει αφού δεν μπορούν να βρούν μια δουλειά που θα τους επιτρέπει την αγορα των είδων πολυτελείας μας!

Ο πολιτισμός είναι για αυτούς που έχουν για να τον πληρώσουν!

Ζήτω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι, γιατί δεν κατάλαβα τη χρησιμότητα αυτού του ποστ;

 

Έχουμε ψιλιαστεί και πολλά αλλά επίσης, σχετικά με το θέμα, αλλά τι νόημα έχει να τα αναφέρουμε;

 

 

edit: To παρόν γράφτηκε προτού δω τη δημοσίευση του terumi.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το post (το αρχικό) αναφέρει δύο πράγματα:

 

α) μερικά γεγονότα, τα οποία ο καθένας μπορεί να επιβεβαιώσει (και αν θέλει, να τοποθετηθεί)

β) τη γνώμη μου γι' αυτά τα γεγονότα

 

@Terumi

Αυτά που γράφεις είναι άκυρα και το ξέρεις πολύ καλά. Το υλικό που μπορείς να δεις από το YouTube επίσης εμπίπτει στην κατηγορία του "εγκεκριμένου από στελέχη πωλήσεων των εταιρειών", δεν είναι ερασιτεχνικές παραγωγές κινηματογραφημένες από το υστέρημα του αθώου και τίμιου εργάτη που τον ελεύθερο χρόνο του είναι μουσικός! Τόσο εσύ, όσο και οποιοσδήποτε άλλος, αν θέλετε να δείξετε τα δόντια σας, περιφρονήστε αυτό το υλικό ΚΑΙ όταν είναι πληρωμένο ΚΑΙ όταν είναι τζάμπα.

 

@Wasted_Sunsets

Το ποστ δεν έχει καμία χρησιμότητα. Είναι άχρηστο.

 

@boukaw7

Τυπικά νηφάλια απάντηση εκ' μέρους σου με την οποία θα συμφωνήσω - σε θεωρητική βάση όμως διότι για να είμαι ειλικρινής δεν έχω αντίληψη κάποιας τέτοιας περίπτωσης (μικρού που εξυπηρετήθηκε από το YouTube).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σου απαριθμήσω πολλά συγκροτήματα. Για παράδειγμα η visual k σκηνή της Ιαπωνίας έγινε πασίγνωστη ανά τον κόσμο, έπειτα από την έκρηξη του youtube. Έτσι πχ οι Malice mizer έκαναν το μπαμ. Επίσης πολλά συγκροτήματα από την industrial-noise σκηνή που παρακολουθώ τώρα το ίδιο. Και άλλες πολλές μικρές ανεξάρτητες σκηνές....Μέχρι και συγκροτήματα όπως οι Hocico και οι Suicide commando το χρησιμοποιούν, είτε για την προβολή άλλων "φίλιων" συγκροτημάτων, είτε για την εαυτόν προβολή, δίχως να έχουν ανάγκη κανέναν γραβατάκια.

Και πολλές ανεξάρτητες δισκογραφικές αντλούν συγκροτήματα που ανακάλυψαν από το youtube, είτε προβάλλονται μέσω αυτού.

 

Γιατί μουσική δεν είναι μόνο ο prince και δεν βγαίνει μόνο από την sony-bmg!

Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πάντα οι "μεγάλοι" εναντιώνονται σε αυτήν την κατάσταση. Την ίδια τρύπα στο νερό που κατάφεραν με το napster, την ίδια θα καταφέρουν και τώρα!!!

 

 

Βέβαια από την άλλη δεν παραβλέπω και το γεγονός ότι υπήρξε και απίστευτη δεξαμενή πειρατείας!

 

 

Απλά τα παραπάνω τα γράφω για να δεις, ότι αυτή δεν είναι μια "μαύρο-άσπρο" κατάσταση

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εφ΄όσον το ποστ είναι άχρηστο είμαι ο πλέον αρμόδιος να απαντήσω. :lol:

 

Επιπλέον των όσων αναφέρει ο terumi, με τα οποία συμφωνώ απολύτως, τα πράγματα έχουν κάπως έτσι:

 

Το Youtube ξεκίνησε σα μια προσπάθεια δυο ανθρώπων με κέφι, μεράκι και αγνές προθέσεις (στο μέτρο του δυνατού). Σε αυτή την φάση ο τρόπος που δούλευε δεν ενοχλούσε σχεδόν κανένα και ήταν αποδεκτό από τη συντριπτική πλειοψηφία των εμπορικών παραγωγών.

 

Το Νοέμβρη που μας πέρασε όμως αγοράστηκε από to Google. Είναι παραπάνω από σαφές ότι αλλάζει κάθετα ο χαρακτήρας του. Μετατρέπεται δηλαδή αυτόματα σε μια 100% εμπορική προσπάθεια με μοναδικό σκοπό το κέρδος. Υπό αυτό το πρίσμα λοιπόν είναι απολύτως αναμενόμενο, οι υπόλοιπες εμπορικές εταιρείες στο χώρο της μουσικής, του σινεμά και της τηλεόρασης, να διαχωρίσουν τη θέση τους, μη αποδεχόμενες το ρόλο της (τζάμπα) βοράς στα δόντια του.

 

Από τη φάση του πετυχημένου πειράματος έχουμε περάσει στη φάση της εμπορικής - επιχειρηματικής δραστηριότητας. Η εποχή της αθωότητας πέρασε. Ο καθένας πλέον προφυλάσσει το προϊόν του και δεν το χαρίζει στον αντίπαλο στερούμενος το κέρδος το οποίο μπορεί να του φέρει.

 

 

Αλλά (διότι υπάρχει και το μεγάλο αλλά) , βρισκόμαστε ήδη στην εποχή που την κοινωνία μας την οδηγεί η τεχνολογία, όπως αυτή εφαρμόζεται από καινοτόμους επιστήμονες με ευρύτητα σκέψης και διάθεση για δημιουργία, και όχι οι παλαιοκαπιταλιστικού τύπου εμπορικές επιχειρήσεις εκμετάλλευσης καλλιτεχνικών δικαιωμάτων.

 

Τι θέλω να πω..

 

Θα ζήσουμε μια εποχή απο δω και πέρα, ήδη ξεκινήσαμε, που αυτό το παιχνίδι του σκύλου με τη γάτα θα παίζεται συνέχεια. Θα δημιουργούνται δηλαδή νέα πρωτοποριακά προϊόντα στο χώρο της ιντερνετικής τεχνολογίας (Νάπστερ, Γκούγκλ, Γιουτούμπ) τα οποία κατ΄αρχήν θα χτυπιόνται από τους κοντόφθαλμους εμπόρους θεάματος και ακροάματος, αλλά όταν η αποδοχή φτάνει στο έπακρο θα εξαγοράζονται από τους ίδιους με σκοπό να γίνουν εργαλεία για την αύξηση του κέρδους τους.

 

Ακριβώς όμως την ίδια αυτή στιγμή θα δημιουργείται η ανάγκη για το νέο προϊόν που θα πάρει τη θέση του παλιού που εξαγοράστηκε, και θα είναι θέμα χρόνου να βρεθεί κάποιο φαεινό μυαλό να το συλλάβει, να το δημιουργήσει, και να το ρίξει στο χορό. Και ο κύκλος θα συνεχίζεται χωρίς να κλείνει, ώσπου να γίνει αντιληπτό ότι η εποχή μας απαιτεί ελευθερία στη διακίνηση της πληροφορίας της τέχνης, και να βρεθούν οι νέες οικονομικές δομές που θα ικανοποιούν τις σύγχρονες και μελλοντικές αυτές συνθήκες.

 

Ελπίζω με το ποστ μου να συνέβαλα κατά τι στην προσπάθεια που ξεκίνησε ο αγαπητός μου Wow! για τη μεγιστοποίηση της αχρηστότητας της δημοσίευσής του.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ πάνε να .. να να να ... που λέει και ο φίλος μου ο βασίλης. Στο κάτω κάτω τη περι πνευματικής ιδιοκτησίας και κουραφέξαλα μου λέτε τρελαθήκατε.. θέλετε να με κάνετε να πιστέψω πως το mad όποτε παίζει prince τον πληρώνει.. δηλαδή και του κάνει προβολή για το καινούργιο βιντεάκι και τον πληρώνει.. έχουμε βαρέσει κόκκινο μου φαίνεται.. Η απελπίσία των δισκογραφικών εταιρειών, και του λοιπού βολεμένου καλλιτεχνούλιδων φλούφλιδων.. Όλοι αυτοί για μένα είναι σκουπίδια.... και σκουπίδια θα παραμείνουν στην απέλαση του ιντερνετ..

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου