Προς το περιεχόμενο

Διασκευές - remix for free?


Terumi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι,

 

Πριν από λίγες μέρες μου πρότεινε ενα netlabel να λάβω μέρος σε ενα compilation cd που θα "κυκλοφορήσει" σε λίγο καιρό (θα είναι διαθέσιμο μέσω του site του εντελώς δωρεάν).

 

Σε αυτό το cd, όσοι συμμετέχουν, καλούνται να κάνουν διασκευή στο κομμάτι "we are the world" (Jackson-Richie).

 

Έψαξα στο δίκτυο σχετικά με το τι ισχύει (νομικά) αν κάνεις διασκευή σε ενα κομμάτι, αλλά όλα αναφερόντουσαν σε διασκευές εμπορικού χαρακτήρα.

 

Έχει κανείς καμια ιδέα σχετικά με το τι ισχύει;

 

Ευχαριστώ.

 

Φιλικά,

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι αρκετά μπερδεμένο το θέμα.

1.Πρέπει να έχεις την άδεια από Michael και Richie...

2.Αν το προχωρήσεις θα αποδίδονται δικαιώματα σε αυτούς.

3. Υπεύθυνος για την απόδοση των δικαιωμάτων είναι η αυτός που αναλαμβάνει τη δημοσίευση, δηλαδή η υποτιθέμενη δισκογραφική.

 

Σίγουρα η δισκογραφική εταιρία είναι αυτή που θα πρέπει να ασχοληθεί αφού θέτει το θέμα. Τι έχουν να πουν γι αυτό;

 

Ο νόμος πάντως είναι εδώ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί, οι οποίοι είναι στη Βραζιλία, μου είπαν οτι εφόσον το θέμα είναι μη εμπορικού χαρακτήρα, δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Και επίσης μου είπε οτι "κυκλοφορήσαν" ένα cd με διασκευές παλιότερα, και κανείς δεν τους είπε τίποτα. Όταν λέω «κυκλοφόρησαν» εννοώ, το κρέμασαν σε κάποιο site για να το κατεβάζουν οι ενδιαφερόμενοι.

Να σου πω την αλήθεια, δεν μου φαίνεται οτι το netlabel αυτό έχει νομικό πρόσωπο ....

 

Φιλικά,

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου