Προς το περιεχόμενο

γνωμες σχετικα με το ωδειο και θεωρια μουσικης.


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχας πρεπει να σας πω οτι ειμαι 31 χρονων και εδω και 8 μηνες πηγαινω σε ωδειο για ηλεκτρικη κιθαρα.

Τωρα που ανοιξε παλι το ωδειο μου ειπαν οτι πρεπει να κανω θεωρια (αρμονια , σολφεζ......)

τους ρωτησα εαν οντως χρειαζεται και μου ειπαν οτι ειναι πολυ βασικο αν θελω να προχωρησω.

Ειναι οντως ετσι και αν ναι τι ειναι αυτα?

Επισης εχω παρατηρησει οτι πολυ εδω μεσα ειναι κατα του ωδειου γιατι αυτο?Πως μπορεις να μαθεις αν δεν σου δειξει καποιος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

My friend, you are opening a can of worms... ;D ;D

 

Επισης εχω παρατηρησει οτι πολυ εδω μεσα ειναι κατα του ωδειου γιατι αυτο?Πως μπορεις να μαθεις αν δεν σου δειξει καποιος?

Για να το γράφεις αυτό, μάλλον έχεις δει ήδη τα σχετικά θέματα στο Noiz. Απ' ότι είδες, σε κανένα από αυτά τα θέματα δε βγήκε άκρη. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα βγει τώρα;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό το θέμα (ωδεία & αυτοδίδακτοι) έχουν περάσει μοναχικές βραδιές μπρος στην οθόνη με πασατέμπο.

 

Πάρε ένα λινκ (από τα πολλά που υπάρχουν) για να καταλάβεις τι φυτίλια ανάβεις...  ;D

 

μου ειπαν οτι ειναι πολυ βασικο αν θελω να προχωρησω.

 

Για να πας πού;

 

Πως μπορεις να μαθεις αν δεν σου δειξει καποιος?

 

Ακούγοντας.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά του ωδείου δεν νομίζω,φυσικά και χρειάζεται κάποιος να μας δείξει.

Οι καθηγητές που διδάσκουν σ αυτά είναι το πρόβλημα συνήθως.Οι οποίοι,να στο θέσω

λίγο διαφορετικά,πολλές φορές περνούν στους μαθητές τους εγωισμούς και ανεκπλήρωτα

δικά τους κομπλεξ ή ξέρω γω τι άλλο.

Το πιο σωστό για μένα είναι να βρείς σωστό βοηθό/δάσκαλο/ )γιατί όχι και φίλο( ,στον οποίο

θα εξηγήσεις εξ'αρχής που θέλεις να κινηθείς με τη μουσική.Άσχετα αν αυτός είναι σε ωδείο ή όχι.

peace & funk

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κάνεις και θεωρία μουσικής μόνο καλό θα σου κάνει.

 

Γιατί με αυτά τα χρήματα δεν βρίσκεις ένα δάσκαλο να σου κάνει ιδιαίτερα (και κιθάρα και θεωρία)?

 

και καλλίτερα θα μάθεις (κάτω από πολύ καλλίτερες συνθήκες) και πιό φτηνά θα σου βγεί και τις μετακινήσεις θα γλυτώσεις.Αν κοιτάξεις στις αγγελίες θα βρείς πολλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Απλα εχε υποψιν οτι αν προτιμησεις ωδειο , πηγαινε σε ωδειο οπου σου μαθαινουν μοντερνα μουσικη / συγχρονη αρμονια κλπ και οχι σε κλασσικο ωδειο.

Τα μαθηματα κλασσικης θεωριας / αρμονιας θα σου ειναι χρησιμα μονο αν θες να ασχοληθεις μετην κλασσικη μουσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μερικές απόψεις:

 

1. ΝΑΙ μπορείς να μάθεις μόνος σου! Φυσικά και μπορείς. Βιβλία, internet, tutorials, κλπ, όλα θα σε βοηθήσουν.

 

2. ΟΧΙ δεν είναι αρκετό. Αν θες να παίξεις για "τον εαυτό" σου, ή για την κοπέλα/γυναίκα σου, τότε εντάξει, σταματάς εκεί που νομίζεις ότι φτάνει. Αν, απο την άλλη σε ενδιαφέρει τι λένε οι άλλοι (δηλ, γράφεις για να εξώτερικεύσεις τον εαυτό σου, τότε θα πρέπει, τουλάχιστον, να συνενοείσαι! Να μπορείς να πεις στον άλλο τι έκανες. Να εξηγήσεις. Ή να μπορέσεις να συγκριθείς με αυτά που υπάρχουν τριγύρω.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ στο νοιζ! Καλά παιδία είμαστε όλοι μας. Αν νομίζεις ότι γράφεις σαν τους υπόλοιπους, δώσε μας να ακούσουμε. Γουστάρουμε, σου το ορκίζομαι!

 

Αν όχι, δες αν σε νοιάζει. Αν όχι, άστο το ωδείο. αν σε νοιάζει, τότε, βρες ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ καθηγητή.

 

3. Είναι αλήθεια, ότι τα ωδεία θα σε πάνε προς μια μεριά. Υπάρχουν, ευτυχώς, πολλοί άνθρωποι που είναι ανοιχτόμυαλοι και δε θα σε εγκλωβίσουν, αλλά, αν μπείς σε σχολείο αρμονίας, θα σε πάνε με το σχολείο! Δεν έχει άλλιώς (90% τέλος πάντων).

 

4. Τώρα για να είμαι ξεκάθαρος: Τελειώνω το διδακτορικό μου στη σύνθεση. Φυσικά και θεωρώ ότι για να φτάσεις "κάπου" θέλεις σπουδές. Αλλά δεν είναι ο καθένας το ίδιο, δεν θέλει το ίδιο, δεν κάνει για το ίδιο. Και μην αρχίσω με τα αδιέξοδα που ΗΔΗ αντιμετωπίζω εδώ στο Ελλάντα! Άστα να πάνε!

 

Τελικά:

 

Όταν βρείς τι θες να κάνεις, αν δεις τι σε ενδιαφέρει και σε τι % θέλεις να εμβαθύνεις.

 

__________________

 

H αρμονία, όπως διδάσκεται στα ωδεία, έχει να κάνει με την "κλασσική" αρμονία, όπως γράφανε των 18ο αιώνα. Δε σου χρειάζεται ΑΜΕΣΑ. Όχι ότι δεν θα σε νοηθήσει. Όλα βοηθάνε!

 

Θεωρεία, είναι μάλλον απαραίτητη. Αλλα βέβαια η θεωρεία είναι "απλή". Μπορεί να την μάθει κάνεις στο Ιντερνετ, και με βιβλία κλπ.

 

Αν με ρωτήσεις ΤΙ χρησιμοποιώ ΣΑΝ ΕΡΓΑΛΕΙΑ, θα σου πω ΤΙΠΟΤΑ! Αν με ρωτήσεις ΤΙ με έχει αγγίξει και με έχει κάνει αυτόν που είμαι, θα σου πω ακριβώς αυτά τα μαθήματα: αρμονία, Μάστερ, κλπ...

 

Και φυσική να πας να μάθεις, κάτι θα σου κάνει στη μουσική, αλήθεια. Θα αλλάξει λίγο το τρόπο που σκέφτεσαι, άρα τον τρόπο που παίζεις, κλπ.

 

_________________

 

Συμβουλή:

 

Βρές στο google για μουσική θεωρεία "music theory" και διάβασε. Μετά δες πως νιώθεις. Εμείς εδώ είμαστε. Φίλοι, κοντά, άνγωστοι, κλπ. ΤΕΛΕΙΑ λοιπόν. Δες τι νομίζουμε εμείς. Με παραδείγματα... ;)

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι αν είναι να πάρεις μαθήματε κιθάρας προσπάθησε να βρεις τιν κατάλληλο δάσκαλο. Μην εγκλωβιστείς στον πρώτο που θα σου κάτσει.

 

Αυτό βέβαια απαιτεί να δοκιμάσεις αρκετούς δασκάλους μέχρι να βρεις αυτόν που σου ταιριάζει απο πλευράς μεταδοτικότητας που είναι το σημαντικότερο για μένα

 

Οϋτε βέβαια να ψαρώσεις μόνο με κάποιον που παίζει δεξιοτεχνικά. Πρέπει να μπορεί να σου μεταδώσει την όποια γνώση του. Μακάρι βέβιαα να τα βρεις και τα δύο, αλλά αν είναι να διαλέξεις τότε διάλεξε το πρώτο.

 

 

  Απλα εχε υποψιν οτι αν προτιμησεις ωδειο , πηγαινε σε ωδειο οπου σου μαθαινουν μοντερνα μουσικη / συγχρονη αρμονια κλπ και οχι σε κλασσικο ωδειο.

Τα μαθηματα κλασσικης θεωριας / αρμονιας θα σου ειναι χρησιμα μονο αν θες να ασχοληθεις μετην κλασσικη μουσικη.

 

Στο πρώτο συμφωνώ.

Όσο για το δεύτερο όμως έχω να πω ότι ακόμα κι αν δεν ασχοληθεί με την κλασική μουσική τα θεωριτικά της είνα πολυ χρήσιμα τουλάχιστον μέχρι και το υποχρεωτικό της αρμονίας. Δεν θα έλεγα όμως απαραίτητα αλλά όπως και να έχει η γνώση είναι δύναμη

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους ρωτησα εαν οντως χρειαζεται και μου ειπαν οτι ειναι πολυ βασικο αν θελω να προχωρησω.

Ειναι οντως ετσι και αν ναι τι ειναι αυτα?

 

Η απαντηση ειναι μια: εξαρταται :)

 

1.απο το ΤΙ μουσικη θες να παιξεις (εγω ας πουμε ασχολουμε με τη συνθεση και το... παιξιμο "ΠΟΠ" μουσικης με την ευρυτερη εννοια οποτε ουτε ΜΙΑ απο τις γνωσεις των "σπουδων" μου (εχω κλασσικη παιδεια και αρκετες γνωσεις αρμονιας και θεωριας ) δεν μου εχει ποτε φανει χρησιμη (εκτος ισως απο τις ελαχιστες φορες που εχω χρειαστει να γραψω παρτες για πνευστους και ...βιολιτζιδες του ωδειου μια και τους ειναι πολυ πιο ευκολα αν τους τα δινεις γραμμενα και γλυτωνεις πολυτιμο χρονο στο στουντιο)

 

αν θες ομως να παιξεις τζαζ ή κλασσικη μουσικη ΝΑΙ θα χρειαστεις καποιες (η και πολλες) θεωρητικες γνωσεις μουσικης.

 

επισης αν θες να γινεις session κιθαριστας στο Nashville..(αλλα και εδω) ;D θα πρεπει να ξερεις να διαβαζεις πολυ καλα & να κανεις πολυ γρηγορα τρανσπορτα κατι στο οποιο η θεωρια θα σε βοηθησει πολυ.

 

ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΑΣΙΚΕΣ γνωσεις (ακκορντα,κλιμακες κτλ) βεβαια πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να γνωριζεις (αυτα ομως τα μαθαινουν ολοι οι αυτοδιδακτοι μουσικοι ετσι κι αλλοιως εμπειρικα)

 

2.απο το ΤΑΛΕΝΤΟ σου,καποιοι κιθαριστες μπορουν να "προχωρησουν" χωρις καμμια καθοδηγηση,καποιοι οχι,καποιο θελουν να προχωρησουν ,καποιοι αρκουνται σε αυτα που εχουν μαθει...ΕΣΥ αποφασιζεις ..

 

 

γενικα ΚΑΜΜΙΑ γνωση δεν ειναι κακη φτανει να την αποκτας με τον σωστο τροπο και βεβαια να μη σε καθιστα εναν ΑΚΟΜΑ "κολλημενο λογιο" ;)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου