Προς το περιεχόμενο

Hush 'n Rush - Little star


freerock1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα παραλαβαμε το τευχος Απριλιου του Classic Rock Magazine(UK) στου οποιου το ενθετο  CD συμπεριληφθηκε ενα κομματι των Hush 'n  Rush.

Τη χαρα μου επισκιασε ενα μικρο ατυχημα της κορης μου στο σχολειο αλλα τελικα ολα καλα.

 

Της  αφιερωνω ενα  κομματι απο  το επερχομενο  αλμπουμ  μας.

Άλλωστε...γι  αυτην το  εγραψα... :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=1Qo2ihaHrWg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ας ειμαι ο πρώτος που θα ποστάρει λοιπόν.

 

1. Περαστικά στη κόρη σου. Ελπίζω να είναι όλα καλά!

2. Τι φανταστικό τραγούδι για τη κόρη σου. Και έβαλες και 2ες ρε μπαγάσα. Τις φύλαγες για αυτήν;

3. Είναι κάτι ολίγον διαφορετικό από ότι μας έχεις συνηθήσει, αλλά νομίζω ότι είναι απ'τα καλύτερά σου. Νομίζω όμως (και να ομολογήσω την ακαδημαϊκότητα αυτού του σημείου) ότι λόγω του ότι δεν έχει το ίδιο πνεύμα με τα άλλο και τον τσαμπουκά, θα ήθελα κάτι λίγο πιο πολύπλοκο στην αρμονική του πλοκή, καθώς και στην ενορχήστρωση. Σα να μη φτάνει αυτά που έχεις κάνει...

 

Λέω τώρα... Με το πνεύμα του μοιραζόμαστε τα πάντα, αν και φυσικά είναι ένα τελειωμένο κομμάτι, έτσι δεν είναι... Άρα περιτά αυτά που λέω νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Περαστικά στη κόρη σου. Ελπίζω να είναι όλα καλά!

 

Λέω τώρα... Με το πνεύμα του μοιραζόμαστε τα πάντα, αν και φυσικά είναι ένα τελειωμένο κομμάτι, έτσι δεν είναι... Άρα περιτά αυτά που λέω νομίζω.

Ειναι μια χαρα,ενα ραμματακι στο  κεφαλι ηθελε. :)

 

Εννοειται οτι ΠΡΕΠΕΙ να  λες.Αν  ηταν αλλιως δε θα χε νοημα αυτη η  κοινοποιηση.

 

Το  κομματι με  προβληματισε Νικολα γιατι παιρνει πολυ  πραμα(φαντασου  οτι δεν  εχει καθολου πληκτρα-πιανο)αλλα θα εφευγε εντελως εξω απο το  υφος του  αλμπουμ(ειναι που ειναι ηδη).

Κρατησα λοιπον  μια  οσο  το  δυνατον πιο ανωδυνα μινιμαλ ενορχηστρωση.

Μπορει και να κανα  λαθος αλλα ετσι  μου βγηκε.

 

Σ ευχαριστω  για τα παντα ευστοχα σχολια σου Νικολα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σ'αυτό έχεις δίκιο και κακώς δε το σκέφτηκα! Αφού υπάρχουν άλλα 10-12-15 (όσα τέλος πάντων) κομμάτια στο ίδιο CD δε μπορεί αυτό να είναι κάτι άσχετο.

 

Ένα ρεμιξ ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο  Coverdale εγραφε παρεα με τον Morley κατι τετοιο θα εβγαινε.

Θυμιζει givin' the game away εποχη και τροπο συνθεσης.

Αλλα και μ....κια να ηταν,ο λογος για τον οποιο το εγραψες θα το εκανε γ...το στ'αυτια μου!

Ολο τα ιδια λεω αλλα δε γ...μεις(το παω φιρι-φιρι για μπανακι).

Στο δε σολιδι δινεις ρεστα.

Ασχετο,τα τουμπανα ειναι Λαζαρος?

Ειναι μια χαρα,ενα ραμματακι στο  κεφαλι ηθελε. :)

Τελος καλο,ολα καλα που λενε αν και η ψυχη σου φευγει ανετα με τετοια.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό είναι ίσως το καλύτερο(κόρη-μπαμπάς-αδυναμία) :).Περαστικά πρώτα, να πω λοιπόν την γνώμη μου για το τραγούδι.

 

Υποθετικά αν το έγραφα εγώ, θα προσπαθούσα να αφήσω λίγο χώρο δλδ μερικά μέτρα.. χωρίς τα φωνητικά επάνω να απλώσει λιγο η μουσική ούτως ώστε το τραγούδι να πάρει αναπνοή...

 

Φαίνεται φίλε Σταύρο ότι βγαίνει λίιιγο αγχωμένο ;D τώρα εσείς γνωρίζετε καλύτερα. ;D

 

Επίσης η σολιά είναι σούπερ-ντούπερ!!! αλλά νομίζω ότι είναι 2-3 κλικ επάνω από πλευράς δυναμικής σύμφωνα με το κομμάτι εννοώ,  και αρκετά βιρτουοζικό!! κατα την γνώμη μου το απογείωσες!! αρκετά δλδ του έδωσες και κατάλαβε μήπως θα έπρεπε να το κάνεις λίγο πιο light?? ;D ;D

 

Μπράβο μάγκες κι εύχομαι τα καλύτερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο πρώτα από όλα περαστικά στην μικρή σου κυρία!

 

Κατά δεύτερο. Τι κομματάρα είναι αυτή... :o

Κλασική 80's μπαλάντα, ταιριαστή κατά τη γνώμη μου με τα υπόλοιπα κομμάτια που έχουμε ακούσει, με πολύ συναίσθημα και κορυφαίο σόλο!

 

Μπράβο σας!!!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο μου περαστικά στην μικρή πριγκηπέσα σου.

 

Το κομμάτι είναι πανέμορφο πραγματικά.

Και Αμερικανιά μου βγάζει, και όμορφους στίχους έχει, και σολάρα, και ρεφραινάρα και ηχάρα και φωνάρα ... και τα πάντα όλα και για hit ακόμα.

 

Τώρα (αν και ξέρω ότι δεν ξανασκαλίζεις κομμάτια) μόλις το άκουσα, μου έβγαλε αυθόρμητα κάτι που θα σου το πω.

 

Στο τέλος (που λες Little staaaaar και κλείνει) εγώ (αν ήμουν παραγωγός ;D ;D ;D) θα το συνέχιζα κολλώντας στο Little staaaaar το shine your light ooooon (μέχρι εδώ "σβήνει" η μουσική) me (acapella-στον αέρα), και στο me, θα έχωνα άλλο ένα μέρος σόλο κιθάρας (καμιά τριανταριά δευτερόλεπτα) μέσα στο οποίο θα τραγουδάς-ουρλιάζεις φράσεις όπως Little staaaaar - you 're the one - you 're so close and yet too far (και άλλα τέτοια), και θα έκλεινα το κομμάτι με fade out στο σόλο.

 

Όλα αυτά είναι απλές ηλίθιες σκέψεις μου!

Συγχώρα με.

 

ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ !!!!!!!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας υπερευχαριστω ολους για τις  ευχες και τα σχολια!

 

Εχω να πω οτι οι  παρατηρησεις-προτασεις του Σωτηρη,του  Νικολα,του Στρατου ειναι ΟΛΕΣ σωστες και εφαρμοσιμες με καλο αποτελεσμα.

Οφειλω  να  πω οτι..τα περισσοτερα δοκιμαστηκαν.

 

Απλα,σε κομματια σαν και  αυτο,υπαρχουν τοοοσες εναλλακτικες,που καλεισαι να παρεις αποφασεις που θα σε ταλανιζουν γιατι δεν  πηρες τις αλλες..

 

Τελος  να  πω οτι,οι επιλογες μου ετυχαν της εγκρισης των  υπολοιπων και αποφασισα να αγαπησω τις...αποφασεις που παρθηκαν.

 

Χαιρομαι πολυ και με τιμαει το οτι συζηταω  με ανθρωπους που εχουν αισθητικη.Σας ευχαριστω για το  ενδιαφερον! :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα,σε κομματια σαν και  αυτο,υπαρχουν τοοοσες εναλλακτικες,που καλεισαι να παρεις αποφασεις που θα σε ταλανιζουν γιατι δεν  πηρες τις αλλες..

Δίκιο έχεις Σταύρο μου, απόλυτο δίκιο.

 

 

αποφασισα να αγαπησω τις...αποφασεις που παρθηκαν.

Σοφή απόφαση! :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου