Προς το περιεχόμενο

Απογοήτευση απο ανταλλαγή κιθάρας


nickkk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι αλλά και οι 2 έχουμε πρόσωπο στο Forum...γράφουμε απαντούμε και γενικά ξέρουμε ότι δεν είμαστε Μούφες...Εκεί έρχεται και η βαθμολογία συναλλαγών που για μένα είναι ότι καλύτερο...

Συμφωνω...ξερεις ομως ποσους παρακαλαω να μου βαλουν ενα θετικο σχολιο και μολις παρουν τη κιθαρα λακιζουν???

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε πάντως πόσο χάλια είναι η δικαιοσύνη στην ελλάδα..

το inthebox εχει δεχτεί 1200 καταγγελίες και 45 μυνήσεις για απάτη και ακόμη λειτουργεί και κάποιοι περιμένουν την αστυνομία να δράσει επειδή τα τάστα έχουν βαθουλωμα.

 

Ελλαδάρα!!

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=161733&catid=4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά, απαντάω καθυστερημένα διότι τώρα είδα το νήμα.

 

Κατ' αρχάς θα ήταν σωστό όποιος δε γνωρίζει, να έχει την υπευθυνότητα να μην εκφέρει γνώμη ή να επιφυλάσσεται αυτής.

 

Στο δια ταύτα: Η ανταλλαγή ομοιάζει με την πώληση, κοινώς είστε ταυτόχρονα αγοραστές και πωλητές. Ως προς την κιθάρα που παρέλαβες είσαι αγοραστής και το παιδί που στην έστειλε είναι πωλητής. Η κιθάρα εφόσον έχει φθορές που ΔΕ ΣΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΓΝΩΣΤΕΣ Ή που υπήρχαν κατά τη στιγμή που την παρέλαβες και δεν έγιναν μετά από σένα και γρατζουνιές που επίσης ΔΕ ΣΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΓΝΩΣΤΕΣ, η σύμβαση ανταλλαγής πάσχει διότι η κιθάρα έχει ''πραγματικά ελατώμματα'' (είπες κάτι για σπασμένα κουμπάκια) και ως προς την κατάσταση σαφώς δεν ανταποκρίνεται στην περιγραφή και στις φωτογραφίες (εφόσον έτσι μας περιέγραψες την κατάσταση)

 

Μπορείς σαφέστατα να κινηθείς νομικά και να αξιώσεις, πλην της επισκευής και αποζημίωσης δικής σου ή μείωσης του τιμήματος, την ακύρωση της σύμβασης ανταλλαγής που θα έχει ως αποτέλεσμα να επιστρέψει ο καθένας ό,τι πήρε από τη σύμβαση αλλά τα έξοδα της μεταφοράς χρεώνονται στον πωλητή.

 

Υπογραμμίζω, ισχύουν, εφόσον τα πράγματα είναι έτσι όπως τα περιγράφεις (δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σου, απλώς το τονίζω).

 

Σαφέστατα η σωστή κίνηση παρά τις όποιες συμβουλές μας εδώ, καθώς πρόκειται για ένα φόρουμ μουσικής και όχι νομικών συμβουλών, όπου ο καθένας μιλάει σα μέλος φόρουμ και εκφέρει την προσωπική του γνώμη, είναι να συμβουλευτείς δικηγόρο.

 

Οι μηδενιστικές απόψεις πάντως για το ότι όλα είναι σκατά και δε βρίσκεις το δίκιο σου ποτέ, είναι καθαρά υποκειμενικές, αντικατοπτρίζουν συγκεκριμένους χαρακτήρες και απέχουν αρκετά από την πραγματικότητα. Σκέψου το κι αλλιώς, αν κάτσεις στα αυγά σου και δεν κάνεις τίποτα απολύτως ή αν περιμένεις μέσα από φόρουμ να έρθει η κιθάρα πίσω, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν πρόκειται να γίνει κάτι.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

παιδια συγνωμη για το off topic  αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο με την απορια μου. εχω κανει 2 συναλλαγες στο νοιζ και στα στοιχεια του προφιλ μου δεν γραφει τιποτα... αυτο ενεργοποιειται μονο απο τον αγοραστη? πρεπει να αξιολογησει και να κανει σχολιο πχ?

 

ευχαριστω εκ των προτερων..!

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους μένουν στην Αθήνα είναι εύκολο να λες "είσαι τρελός που κάνεις ανταλλαγή από απόσταση" και άλλα τέτοια.

Για εμάς εδώ μακριά είναι αλλιώς τα πράγματα, οι επιλογές είναι λίγες και συνήθως οι παραχωρήσεις μας περισσότερες για να πείσεις τον άλλον να κάνει συναλλαγή με κάποιον 700χλμ μακριά.

 

10 χρόνια συναλλαγές στο noiz πάντα με "καλή την πίστη", κάθε συναλλαγή και μια εμπειρία που σου δημιουργεί μια νοητή λίστα με προφίλ ατόμων που ξέρεις ότι πρέπει να αποφύγεις. Όχι γιατί είναι απατεώνες, ίσως περισσότερο τεμπέληδες και "Ελληνάρες". Έτσι κι εγώ λοιπόν μετά από τόσα χρόνια την πάτησα πρόσφατα με ανταλλαγή και αυτό γιατί ήμουν απρόσεκτος και αφελής και ίσως λίγο ενθουσιασμένος παραπάνω το οποίο με οδήγησε στο να παραβλέψω τη νοητή μου λίστα...

 

Οι μηδενιστικές απόψεις πάντως για το ότι όλα είναι σκατά και δε βρίσκεις το δίκιο σου ποτέ, είναι καθαρά υποκειμενικές, αντικατοπτρίζουν συγκεκριμένους χαρακτήρες και απέχουν αρκετά από την πραγματικότητα. Σκέψου το κι αλλιώς, αν κάτσεις στα αυγά σου και δεν κάνεις τίποτα απολύτως ή αν περιμένεις μέσα από φόρουμ να έρθει η κιθάρα πίσω, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν πρόκειται να γίνει κάτι.

 

+10000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

10 χρόνια συναλλαγές στο noiz πάντα με "καλή την πίστη", κάθε συναλλαγή και μια εμπειρία που σου δημιουργεί μια νοητή λίστα με προφίλ ατόμων που ξέρεις ότι πρέπει να αποφύγεις. Όχι γιατί είναι απατεώνες, ίσως περισσότερο τεμπέληδες και "Ελληνάρες".

 

Πολύ σωστός!

Παρότι είμαι από Αθήνα, έχω κάνει μπόλικες συναλλαγές εκτός Αττικής και σε όλες τις περιπτώσεις έγιναν όπως τα συμφωνήσαμε οι 2 πλευρές.

Πρέπει όμως να αξιολογούμε/"κόβουμε" πάντοτε την άλλη πλευρά πριν προχωρήσουμε σε ανταλλαγές (γενικά συναλλαγές) και να προτιμούμε άτομα με τα οποία έχουμε συνεργαστεί καλά αρκετές φορές. Η σχετική ευκολία και σιγουριά που παρέχει το να γνωρίζεις τον άλλο, αξίζει πολύ και μειώνει το ρίσκο.

 

Είναι πιστεύω ασύμφορο να πάρεις μεγάλο ρίσκο όταν απλά σου προσφέρουν λίγα έξτρα ευρώ ή κάτι τέτοιο. Κάπως έτσι την πάτησαν μερικοί για τα καλά με τη Νιγηρία, με fake Gibsons ή ανταλλαγή με "μαϊμού" κιθάρες και άλλες τέτοιες περιπτώσεις που νόμισαν ότι έπιασαν λαβράκι. Μερικές φορές, η προσφορά είναι "πολύ καλή" για να είναι αληθινή.

 

Για τους "Ελληνάρες", όλοι ξέρουμε ότι το ρίσκο περιλαμβάνει και να μην εμφανιστεί ο άλλος ή να αλλάξει γνώμη χωρίς προειδοποίηση ή να κάνει παζάρια και κουτοπονηριές τελευταία στιγμή και τέτοια... Γι αυτό πρέπει να χρησιμοποιούμε την αξιολόγηση συναλλαγών (ακόμη κι αν δεν είναι ιδιαίτερα εύκολη στη χρήση, κακά τα ψέματα).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου