Προς το περιεχόμενο

Εκτύπωση.....κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις προάλλες είδα από κοντά έναν 3d printer για οικιακή χρήση (η τιμη του αν θυμαμαι καλά γύρω στα 2700 ευρώ) και σκέφτηκα πόσα πολλά πράματα μπορείς να κάνεις στο σπιτι σου με αυτον; Φαντάζομαι ότι σε μερικά χρόνια θα πέσουν οι τιμές και όλοι μας θα έχουμε από έναν στο σπίτι.

 

Σήμερα βλέποντας το παρακάτω βίντεο σκέφτηκα ότι το μέλλον των DIΥ κατασκευής κιθαρών θα μπορούσαν να είναι και αυτοι οι εκτυπωτές; (εάν είχα έναν πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω να "τυπώσω" ένα σώμα κιθάρας). Τι πιστευετε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ, τι το θελες... Θα αρχίσουμε το κσύλο πάλι...

 

 

κσυλο??? Τι έιναι κσύλο?! Απευθύνομαι στους high-tech κιθαρίστες, οι άλλοι ας αγοράσουν κανα...σκαρπελο για τις DIY κατασκευες τους  αντι για εκτυπωτη ;D....

 

O κόσμος έχει χωνέψει κιθάρες απο plexy, αλουμίνιο, biscuit tin κι οτι αλλο κατεβασει ο νους του καθε κατασκευαστή, νομίζω είναι αρκετά όριμος πια για κάτι τετοιο  ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ψάξει, αλλά αν κατάλαβα καλά, το 3D printing, χρησιμοποιεί κάποια πρώτη ύλη (δεν ξέρω τι) και 'χτίζει' με αυτό, ένα αντικείμενο του οποίου τις διαστάσεις και υποδομή έχουμε δεδομένη ως αρχείο(υπολογιστή).

 

Ενδιαφέρουσα περίπτωση και τρόπος προσέγγισης. Σε ένα συμβατικό όργανο η κατασκευή γίνεται από έξω προς τα μέσα(ένα κoύτσουρο το οποίο διαμορφώνεται). Σε μια εκτύπωση τρισδιάστατη το αντίθετο. Σίγουρα έχει ψωμί ακόμα, και είναι βέβαιο ότι κάποια στιγμή θα βρεθεί η φόρμουλα (υλικό/τρόπος layering) που θα προσεγγίζει τη δομή και τα χαρακτηριστικά οποιουδήποτε δεδομένου ξύλου. Το ότι η Fender αρχίζει δειλά-δειλά να εξερευνά το θέμα, είναι ενδεικτικό του ότι ίσως είναι το μέλλον της κατασκευής (τουλάχιστο της αυτοματοποιημένης) και όχι άλλο ένα gimmick που θα χαθεί στα ντουλάπια των αζήτητων...

 

Για το timbre δεν ξέρω, αλλά σίγουρα από timber, μηδέν.

 

Για το diy θεωρώ ότι το ζητούμενο δεν είναι το αποτέλεσμα αλλά η χαρά της δημιουργίας, οπότε από αυτή την άποψη, δεν απευθύνεται σε diyers.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 3D printing, χρησιμοποιεί κάποια πρώτη ύλη (δεν ξέρω τι)

όταν σήμερα έχουμε 3D printers που φτιάχνουν έπιπλα, σπίτια και...γλυκά ;D...βλέπουμε ότι οι πρώτες ύλες και διαφέρουν και εμπλουτίζονται

 

ότι κάποια στιγμή θα βρεθεί η φόρμουλα (υλικό/τρόπος layering) που θα προσεγγίζει τη δομή και τα χαρακτηριστικά οποιουδήποτε δεδομένου ξύλου.

νομίζω ότι αυτό έχει γίνει εδώ και καιρό...

http://www.flaxwood.com/home/

 

Τις προάλλες είδα από κοντά έναν 3d printer για οικιακή χρήση (η τιμη του αν θυμαμαι καλά γύρω στα 2700 ευρώ) και σκέφτηκα πόσα πολλά πράματα μπορείς να κάνεις στο σπιτι σου με αυτον;

Πάντως επειδή όλοι βλέπουμε την ευκολία του 3d printing...αλλά ξεχνάμε το κόστος του αναλώσιμου, δεν νομίζω ότι το (οποιοδήποτε) κσύλο θα πάψει να είναι το φτηνότερο υλικό κατασκευής. Νομίζω λοιπόν ότι δεν θα μπορούμε να κάνουμε (ακόμα) πολλά πράγματα στο σπίτι, γιατί θα είναι πολύ ακριβά ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου