Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφίσεις στο σπίτι-κάρτα ήχου, ηχεία monitor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

αν και νεό μέλος παρακουλουθώ εδώ και λίγο καιρό το forum..

Από αυτά που έχω διαβάσει και μου έχουν προτείνει (ένας φίλος που ασχολέιται καιρό με home recording και ένας ηχολήπτης) έχω καταλήψει στα εξής...Θέλω να σας εκθέσω τι σκοπεύω να κάνω, ποιες οι ανάγκες μου και τι σκοπεύω να πάρω οπότε να με συμβουλεύσετε ίσως σε κάτι διαφορετικό, πιο συμφέρον...

 

Λοιπόν καταρχάς έχω αποκλείσει το ενδεχόμενο να ηχοφραφίσω τις πρόβες στο σπίτι μου (είμαι ο drumer του συγκροτηματός μας) οπότε τελικά στο προσεχές μέλλον επειδή ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ ώστε να έχω κάποιες έστω στοιχειώδεις γνώσεις που θα με βοηθήσουν σε ηχογραφίσεις σε studio για καλύτερη παραμετροποίηση, ή ακόμα και ένα κομμάτι ή οτιδήποτε, μελλοντικά προτίθεμαι να επενδύσω σε κάποιον εξοπλισμό...

Αυτό που θα θέλω να μπορώ να ηχογραφώ είναι κιθάρες (ηλεκτρικές, ακουστικές και κλασσικές) μπάσσο και φωνιτικά...

Πριν όμως πάρω κάποιο εξοπλισμό για ηχογράφιση (δλδ μικρόφωνο και καλή κάρτα ήχου) πρέπει να πάρω ηχεία της προκοπής ώστε λιγά σιγά να αρχίσω να ακούω μουσικη...! Το τι θα πάρω από ηχεία θα χαμηλώσει η θα εκτοξεύσει ανάλογα το κόστος..

Οι επιλογές που μου πρότειναν είναι 2: Είτε κλασσικά ηχεία monitor ΕΙΤΕ ηχεία 7.1 της Creative..! Αυτός που πρότυνε την 2η λύση ισχυρίστηκε ότι μπορούν τα ηχεία αυτά να αποδώσουν καλύτερα από κάποια monitor ηχεία που θα είναι και πιο ακριβά..

Στην 1η περίπτωση μπορώ να συνδέσω ηχεία monitor στην παρούσα κάρτα ήχου?(ενσωματομένη στην motherboard) αν ναι έχει καλός αλλιως...???

Στην 2η αν όντως ισχύει αυτός ο ισχυρισμός τότε πρέπει να πάρω κάρτα ήχου Creative Live για τα 7.1... Κοιτάζοντας όμως πρόσεξα και αυτήν την κάρτα ήχου: TERRATEC PHASE 28

 

 

Αν πάρω αυτήν είμαι καλυμένος σε σχέση με την υποστήριξη του 7.1 και για ηχογράφιση??

Στην 1η περίπτωση σκεφτόμουν να πάρω την E-MU 0404...Με καλύπτει για δυναμικό μικρόφωνο και για να συνδέσω κιθάρες και μπάσο, ή χρειαζονται προενίσχυση...? (για το είδος των μικροφώνων που σκέφτομαι δεν χρείαζεται καθώς δεν έχουν Phantom Power) αν όντως χρείαζεται μήπως αυτό συμφέρει καλύτερα??

 

http://www.thomann.de/gr/emu_0404_mindprint_trio_bundle.htm

 

Έχω ακούσει ότι ηχογράφιση του ενισχυτή με μικρόφωνο και του ήχου της κιθάρας με αναλογίες έχει καλύτερα αποτελέσματα..μπορεί να γίνει ταυτόχρονα αυτο?? και δεν λέω μόνο αν μπορώ να γράφω ίσως σε 2 track με την 0404 ή όποια άλλη, αλλά να έχει έξοδο ίσως η πεταλιέρα ή κάποιο επιπλέον εξαρτημα κλπ...

 

Για μικρόφωνο μου είπαν και οι δύο το Shure Beta 58...είναι το ίδιο με το 58Α?? γιατί δεν το βρίσκω ως 58...Είναι κατάλληλο για ηχογράφιση και οργάνων, αλλα και φωνής.......?? Με νοίαζει ποιο πολύ να είναι όσο το δυνατόν πιο φυσικός ο ήχος (κλασσική κιθάρα) σε παρόμοια κατηγορία (ή το ίδιο)

 

Αν συμφέρει καλύτερα η λύση των monitor αν μπορείτε κάντε προτάσεις ή δώστε μου link από προηγούμενα post αλλά όσο το δυνατόν πιο κατατοπιστικά...

 

Επίσης κάτι που άκουσα και μου πρότειναν είναι ότι η Pinnacle έβγαλε κάρτα ήχου (!) που μπορείς κίολας να κάνεις monitoring τον ήχο σου...Έχετε ακούσει κάτι?? Πάντως στο site δεν είδα τιποτα....

 

Με αυτά πιστεύω ότι καλυπτονται οι ανάγκες μου...Συμβουλές, παρατηρήσεις και σχόλια είναι όλα ευπρόσδεχτα!!

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας να το διαβάσετε και που με βοηθάτε! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για ηχεία μακριά από τα λεγόμενα "hifi" και ιδίως αυτά της Creative. Καλά για να ακούς μουσική, ταινίες και παιχνίδια αλλά ως εκεί. Ίσως να ισχύει, ότι μπορεί 1 στο εκατομμύριο να είναι καλύτερα από ξεφτίλα μονιτορ, αλλά θα μιλάμε για πολύ ξεφτύλα μονιτορ.

Πες τιμή να προταθούν και διάφορα μονιτορ. ¶λλα θα σου πούμε για 200¤, άλλα για 500¤ και άλλα για 1000¤. Στο μεταξύ για παραγωγή τα 7.1 είναι υπερβολή. Εδώ καλά καλά, τα μεγάλα στούντιο ακόμη δεν έχουν καθιερώσει το 5.1. Οπότε με 2 καλά μονιτορ κάνεις τρομερή δουλειά.

 

Αν θες να γράψεις μικρόφωνα και να μην ασχολείσαι μόνο με plugins, απλά ξεχνάς την onboard. Πας για κάρτα. Ισχύουν τα ίδια. Λαμβάνεις ιδιότητες όπως το πόσες αλλά και τι είδους εισόδους-εξόδους θες να έχεις (μικροφωνικές, line in, για κιθάρες, μιντι, ψηφιακές), κονβέρτορες, πόσα μπορείς να δώσεις και σου λέμε.

 

Αυτό με το μονιτοριγκ της Pinnacle το έχουν όλες οι σοβαρές κάρτες και αποτελεί το λεγόμενο control panel τους (αν φυσικά κατάλαβα τι εννοείς ως μονιτοριγκ)

 

Για μικρόφωνα το 58 είναι πολύ καλό για όργανα, ενώ για αρχή κάνει και για φωνές. Βέβαια πρέπει να διαμορφώσεις κατάλληλα και τον χώρο σου, για να έχεις σωστά αποτελέσματα.

 

Λεπών κοινώς παράγων των ανωτέρω είναι 1: Δώσε Budget, αλλιώς ότι και να λέμε είναι στον αέρα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως είπα φίλε boukaw 7 δεν θα κάνω μία μαζική αγορά οπότε δεν εχω budjet...από εκεί και πέρα όμως ξέρω περίπου τα όρια που μπορώ να κινηθώ...mic από 150 έως 200, για κάρτα γύρω στα 100 με 140 και monitor (αποκλείω τα 7.1) μμμ δεν ξέρω...Ζευγάρι στα 200 250 (ίσως και 300)...

 

Κυρίως αυτό που προέχει είναι η αγορά ηχείων...αυτό που ρώτησα για τα monitor είναι αν μπορώ να τα συνδέσω στην onboard μου..όχι για ηχογραφίσεις μέσω αυτής..αυτό το ενδεχόμενο το έχω αποκλείσει πρώτο πρώτο :D αν δεν μπορώ τότε περιπλέκονται τα πράγματα γιατί θα πρέπει να πάρω μαζι την καρτα που θα επιλέξω...

 

Σε σχέση με την κάρτα θέλω 2 εισόδους... Να μπορώ να συνδέσω mic (1) αλλά και όργανα μέσω line in...για midi δεν με ενδιαφέρει προς το παρών αλλά καλά είναι υπάρχει...Δηλαδή ουσιαστικά έχω καταλείψει μάλλον στην e-mu 0404...Δεν καλύπτει τις ανάγκες μου?? Αν ναι ή όχι τι έχετε να προτείνετε??? θέλω παρόμιες δυνατότητες σε κοντινη τιμή...

 

Ναι αυτό εννοω με monitoring αλλα δεν ήταν η απορία μου αν είχε...ήταν αν ξέρει κανείς για ποια μιλάμε...! όνομα και ίσως κάποιο link

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια έως τώρα και ευελπιστώ για παραπάνω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω και γώ κάτι;

Λοιπόν για κάρτα ήχου αφού δεν έχεις ανάγκες είσαι οκ με emu 0404 ή m-audio audiophile 24/96.

 

Μετά για μικρόφωνο δυναμικό το shure 58a είναι κομπλέ και γενικά τα shure τα δυναμικά είναι άριστα για τα λεφτά τους.Έχω ένα φτηνιάρικο για να μιλάω με τον άλλο που έχω κλειδωμένο μέσα κι όταν το βάζω για ηχογράφηση είναι όμορφο.

 

Για πυκνωτικό προτείνω το Rode Nt1A.

 

Για μόνιτορ άν βρείς τα Tascam Vl-X5 είναι must τα έχουν πολλοί και τα προτείνουν άλλοι τόσοι.Αν δεν τα βρείς κοίτα να μαζέψεις παραπάνω λεφτά για κάτι άλλο σε άλλη κατηγορία.Έχω ακούσει τα TANNOY REVEAL άν πάρεις και αυτοενισχυόμενα όπως τα Tascam ακόμη καλύτερα.Σε αυτή την κατηγορία επίσης υπάρχουν πολλές επιλογές δεν είναι μονο αυτά.Αν αποφασίσεις για κάτι τέτοιο εδώ ειμαστε και περιμένουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πυκνωτικό προτείνω το Rode Nt1A.

 

Επειδή έχω προσωπική εμπειρία από δαύτα, θα σου πρότεινα να μείνεις μακριά από τα Rode εκτός αν έχεις κάτι πολύ συγκεκριμένο στο νου σου ως είδος μουσικής και ήχο που θέλέις. Είναι πάρα πολύ "ομαλά" με αποτέλεσμα δίνουν περιορισμένο presence στη φωνή και να είναι sibilant. Είναι δηλαδή για pop και μάλιστα καθόλου γκαζωμένο.

 

Δες στο ίδιο price range το audio technica AT 4033 και ακόμα φθηνότερα το AT 2020 που είναι πιο "γενικής χρήσης"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ytsestef_2112

Να φανταστώ οτι λέγοντας ομαλά εννοείς flat σε θέματα απόκρισης συχνοτήτων;Έχω το Ντ1α που είπα και είμαι ευχαριστημένος απο φωνές.Είναι όλα φλάτ και πειράζεις μετά συχνοτητικά ανάλογα με το τι θες.Δεν έχω δοκιμάσει όργανα για να πώ πόσο γενικής χρήσης είναι.Για το sibilant δεν συμφωνό αλλά δεν θα επιμείνω καθώς ηχολήπτης δεν είμαι ούτε δοκιμάζω καθημερινά μικρόφωνα για να ξέρω καλά.Αλλά το πήρα μετά απο ψάξιμο και μου το προτείναν πολλοί στην κατηγορία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, flat δεν είναι κανένα μικρόφωνο γιατί τότε θα ήταν μικρόφωνο μετρήσεων. Ομαλό εννοώ έχει scoop στη μεσσαία περιοχή με αποτέλεσμα να έχει τονισμένα μπάσα και πρίμα (εξ'ου και το sibilance). Κάτι σαν loudness δηλαδή, που το ανθρώπινο αυτί το εκλαμβάνει ως "ομαλό" αφού στις συχνότητες που το αυτί είναι πιο ευαίσθητο το rode είναι λιγότερο ευαίσθητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ.Να μαθαίνουμε κ τπτ.Με τα eq τα φτιαχνεις αυτα ρε συ.Δεν ξέρω αλλά εμένα για home studio μου είναι υπέραρκετο.Το λέω αυτό γιατί είχα δοκιμάσει και ένα behringer Β1 νομίζω,εκεί να δείς πρίμα τονισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι έτσι ακριβώς. με το eq αν δώσεις κάτι που δεν υπάρχει δεν ακούγεται το ίδιο καλά με το να κόψεις κάτι που δεν χρειάζεσαι. και γενικότερα δεν αγοράζουμε μικρόφωνο με το σκεπτικό οτι θα βάζουμε eq.

προς θεού, είναι πολύ καλό μικρόφωνο, αλλά για πολύ συγκεκριμένα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει απλά οτι μου κάνει τη δουλειά μου καλά εμένα μου αρκεί για ααυτό το πρότεινα.Ας ψάξει και ο ενδιαφερόμενος μετά απ' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου