Προς το περιεχόμενο

σύγκριση korg triton extreme-korg m3


edessaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας γνωστός μου σκέφτεται να αλλάξει το korg triton extreme πουλόντας το 1500 ευρώ και με 500 συν να αγοράσει το m3?Τι λέτε αξίζει το κόπο?Γενικά πιστεύετε αξίζει η αλλαγή?Τι προσφέρει παραπάνω ή λιγότερο το m3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η μεγαλύτερη αλλαγή του M3 σε σχέση με το Extreme είναι η νέα μηχανή σύνθεσης με το όνομα EDS που αποτελεί μια light εκδοχή της μηχανής HD-1 που φέρει το Oasys. Θεωρητικά είναι μια μεγάλη βελτίωση σε σχέση με την HI synthesis του Extreme αφού όλοι ορκίζονται στην ηχητική ποιότητα του Oasys και κατ' επέκταση του M3.

 

Οι υπόλοιπες αλλαγές έχουν να κάνουν με την τεχνολογία Karma 2 που έχει το M3, την έγχρωμη οθόνη που λειτουργεί σαν Kaoss Pad, παραπάνω samples και μεγαλύτερη sample ROM, περισσότερα εφφέ και νέας σχεδίασης κλαβιέ.

Τέλος, υπάρχουν πολλές expansion κάρτες που παίρνει το M3 όπως για συνδέσεις Firewire, για επέκταση της μνήμης του sampler στα 320 Mb, κάρτα Radias που προσθέτει τη μηχανή ενός Radias στο M3 και λοιπά.

 

Ε, μάλλον είναι λίγο καλύτερο το M3, δε νομίζεις ότι αξίζει τον κόπο; :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τη ταχύτατη σου απάντηση καταρχην.

Το θέμα με την έγρωμη οθόνη πιστεύω ότι είναι αρκετά σημαντικό όπως και το θέμα με τη μεγαλύτερη rom.Ένα ερώτημα που έχω είναι αν περνιούνται οι ήχοι από το extreme και με ποιον τρόπο δηλαδή οι κάρτες cf χρησιμοποιούνται ή με usb flash drive?Και σαν χρήματα πως το βλέπετε?Δηλαδή αξίζει 500 ευρώ παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να περάσεις ήχους από το ένα στο άλλο (δεν ξέρω να σου απαντήσω), με ένα φλασάκι USB θα είσαι κομπλέ μιας και το M3 αλλά και το Extreme δέχονται USB storage devices.

 

Το αν αξίζει τα 500 ευρώ... μόνο αυτός που θα κάνει την αλλαγή μπορεί να το κρίνει. Η γνώμη μου είναι ότι τα αξίζει δεδομένου ότι είναι ένα καινούριο μηχάνημα με καλύτερες δυνατότητες και (κατά τα φαινόμενα) ήχο. Την τελική απόφαση ο φίλος σου θα τη λάβει.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμη μήπως είναι πολύ νωρίς από πλευράς ανβαθμίσεων για την αγορά?όσο για τους ήχους από που θα μπορόυσα να πληροφοπηθώ για το αν είναι προσπελάσιμοι από το m3 αυτοί του extreme?Ξερετε παίζει κυρίως λαικά και για αυτό χρειάζονται φτιαχτές φωνές από τις γνωστές που κυκλοφορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω συμφωνώ με τον Αλχιμιστή , αλλά αν δεν το ακούσω , δεν μπορώ να πω΄την άποψη μου. Για ν ακουσωωωωωωωωωωωωω

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν ειμαι ουτε χρηστης ουτε γνωστης των korg(δυστιχως) αλλα πριν κανα μηνα πηγα και δοκιμασα το m3 και μου ειπε το παιδι που ηταν στο μαγαζι οτι δεν παιρνει ηχους απο το τριτον αλλα ισως μπορει να παρει μετα απο επεξεργασια κονβερτερ ηχων της korg(τωρα τι ειναι αυτο ο θεος και η ψυχη του)!εσεις μαλλον θα γνωριζεται τον κονβερτερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι τα ίδια ρε παιδιά με αυτές τις συγκρίσεις?

 

Τέλος πάντων...

 

1.Δεν υπάρχει όυτε θα υπάρξει καμία συμβατότητα αρχείων triton με m3. Tα αρχεία του Μ3 είναι .pcg αλλά μόνο εως εκεί. Τώρα το μόνο που ίσως υπάρξει είναι κάποιοι ηχοι του triton που μπορεί να βγουν σε format για m3.

 

2. To extreme μεταχειρισμένο δεν πιάνει 1500€ (Αν έχει moss επάνω ναι και ίσως λίγο παραπάνω αλλιώς δύσκολα θα το πουλήσει σε κάποιον που ξέρει απο synth σε τέτοια τιμή)

 

3. Το Μ3 το βρίσκεις και 1800 € καινούριο αν ψάξεις. (Όποιος ενδιαφέρεται pm)

 

4. Xωρίς να θέλω να φανώ απαξιωτικός το Μ3 δεν έχει να επιδείξει και πάρα πολλά παραπάνω απο το extreme. Aπλά έχουμε μάθει οτι καινούριο να το θεωρούμε και καλύτερο. Δεν είναι πάντα έτσι. Εντάξει έχει μια καινούρια μηχανή σύνθεσης αλλά ως εκεί. Ασχολήθηκα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι που δεν μπορεί να κάνει το extreme αν το ψάξεις λίγο παραπάνω.

 

5. Το όλο παραμύθι στο M3 είναι η τεχνολογία ΚΑRMA 2 η οποία αποτελεί εξέλιξη του KARMA 1 που απαντάται στο ομώνυμο synth της Korg. Και τι έγινε που μπορείς να φτιάξεις sophisticated arpegios? Aν είσαι dj παρτο θα σε βοηθήσει!!!.

 

6. Η korg το εχει βαφτίσει το μικρό αδερφάκι του OASYS αλλά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

 

7.Προσωπικά το clavie του δε μου αρεσε και θεωρω του extreme καλύτερο αλλα αυτό ειναι υποκειμενικό

 

8. Αυτό για την εγχρωμη οθόνη κάνω πως δεν το διάβασα. Δεν κρίνεις ενα synth απο την οθόνη. Το γεγονός όμως οτι η οθόνη είναι και controller αυτό λέει κάτι.

 

9. Όσον αφορά για τα λαικά το έχω ξαναπεί. Όταν ξέρεις να προγραμματίζεις κάνεις ο,τι θες. Ετοιμα πράγματα για λαικό δεν νομίζω οτι υπάρχουν όπως υπάρχουν για το extreme. To μόνο που ίσως υπάρχει θα είναι καμιά παπαριά απο την bon studio. O λόγος είναι οτι δεν το έχει ακόμα πολύς κόσμος για να κυκλοφορήσουν ευρέως set με ήχους. Και επίσης πιστεύω οτι θα κάνουμε τουλάχιστον κανα δυο χρόνια να δούμε καλούς λαικούς ήχους για το m3. Πιστεύω οτι το extreme έχει αρκετά χρόνια ζωής ακόμα και οτι αν το δώσει ο φίλος σου για να πάρει το m3 θα κάνει βλακεία εφόσον θέλει έτοιμα πράγματα. Ούτως ή άλλως το extreme στέκεται κάτι παραπάνω από αξιοπρεπέστατα ακόμα. Αν αντέχει οικονομικά ας το πάρει χωρίς να δώσει το extreme. Aλλιώς να περιμένει ακόμα.

 

Φίλος μου πληκτράς και μηχανικός ήχου με τρομερές γνώσεις πάμω στη σύνθεση ήχου το πήρε χωρίς να δώσει-ευτυχώς γι αυτόν- το extreme του.

 

Σε 3 εβδομάδες το πούλησε ξανά στο μαγαζί που το πήρε χάνοντας 300 €

 

Δεν λέω οτι δεν είναι καλό, απλά σε γενικές γραμμές λέω οτι το παραπάνω που έχει απο το Triton είναι οι πολύπλοκοι arpeggiators που διαθέτει. Εμένα αυτό δε μου λέει τίποτα. Σε κάποιον άλλο πάλι μπορεί να λέει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι τα ίδια ρε παιδιά με αυτές τις συγκρίσεις?

 

Τέλος πάντων...

 

1.Δεν υπάρχει όυτε θα υπάρξει καμία συμβατότητα αρχείων triton με m3. Tα αρχεία του Μ3 είναι .pcg αλλά μόνο εως εκεί. Τώρα το μόνο που ίσως υπάρξει είναι κάποιοι ηχοι του triton που μπορεί να βγουν σε format για m3.

 

2. To extreme μεταχειρισμένο δεν πιάνει 1500¤ (Αν έχει moss επάνω ναι και ίσως λίγο παραπάνω αλλιώς δύσκολα θα το πουλήσει σε κάποιον που ξέρει απο synth σε τέτοια τιμή)

 

3. Το Μ3 το βρίσκεις και 1800 ¤ καινούριο αν ψάξεις. (Όποιος ενδιαφέρεται pm)

 

4. Xωρίς να θέλω να φανώ απαξιωτικός το Μ3 δεν έχει να επιδείξει και πάρα πολλά παραπάνω απο το extreme. Aπλά έχουμε μάθει οτι καινούριο να το θεωρούμε και καλύττερο. Δεν είναι πάντα έτσι. Εντάξει έχει μια καινούρια μηχανή σύνθεσης αλλά ως εκεί. Ασχολήθηκα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι που δεν μπορεί να κάνει το extreme αν το ψάξεις λίγο παραπάνω.

 

5. Το όλο παραμύθι στο M3 είναι η τεχνολογία ΚΑRMA 2 η οποία αποτελεί εξέλιξη του KARMA 1 που απαντάται στο ομώνυμο synth της Korg. Και τι έγινε που μπορείς να φτιάξεις sophisticated arpegios? Aν είσαι dj παρτο θα σε βοηθήσει!!!.

 

6. Η korg το εχει βαφτίσει το μικρό αδερφάκι του OASYS αλλά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

 

7.Προσωπικά το clavie του δε μου αρεσε και θεωρω του extreme καλύτερο αλλα αυτό ειναι υποκειμενικό

 

8. Αυτό για την εγχρωμη οθόνη κάνω πως δεν το διάβασα. Δεν κρίνεις ενα synth απο την οθόνη. Το γεγονός όμως οτι η οθόνη είναι και controller αυτό λέει κάτι.

 

9. Όσον αφορά για τα λαικά το έχω ξαναπεί. Όταν ξέρεις να προγραμματίζεις κάνεις ο' date='τι θες. Ετοιμα πράγματα για λαικό δεν νομίζω οτι υπάρχουν όπως υπάρχουν για το extreme. To μόνο που ίσως υπάρχει θα είναι καμιά παπαριά απο την bon studio. O λόγος είναι οτι δεν το έχει ακόμα πολύς κόσμος για να κυκλοφορήσουν ευρέως set με ήχους. Και επίσης πιστεύω οτι θα κάνουμε τουλάχιστον κανα δυο χρόνια να δούμε καλούς λαικούς ήχους για το m3. Πιστεύω οτι το extreme έχει αρκετά χρόνια ζωής ακόμα και οτι αν το δώσει ο φίλος σου για να πάρει το m3 θα κάνει βλακεία εφόσον θέλει έτοιμα πράγματα. Ούτως ή άλλως το extreme στέκεται κάτι παραπάνω από αξιοπρεπέστατα ακόμα. Αν αντέχει οικονομικά ας το πάρει χωρίς να δώσει το extreme. Aλλιώς να περιμένει ακόμα.

 

Φίλος μου πληκτράς και μηχανικός ήχου με τρομερές γνώσεις πάμω στη σύνθεση ήχου το πήρε χωρίς να δώσει-ευτυχώς γι αυτόν- το extreme του.

 

Σε 3 εβδομάδες το πούλησε ξανά στο μαγαζί που το πήρε χάνοντας 300 ¤

 

Δεν λέω οτι δεν είναι καλό, απλά σε γενικές γραμμές λέω οτι το παραπάνω που έχει απο το Triton είναι οι πολύπλοκοι arpeggiators που διαθέτει. Εμένα αυτό δε μου λέει τίποτα. Σε κάποιον άλλο πάλι μπορεί να λέει[/quote']

 

Και εγώ πάνω κατω αυτά σκεφτόμουν.Δηλαδή καταλήγουμε ότι το extreme δεν αξίζει να το πουλήσει,έτσι?1500 ευρώ βρήκε να το πουλήσει χωρίς moss απλά αυτόν που βρήκε είναι άσχετος.¶ρα είναι νωρίς ακόμη έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πάνω κατω αυτά σκεφτόμουν.Δηλαδή καταλήγουμε ότι το extreme δεν αξίζει να το πουλήσει' date='έτσι?1500 ευρώ βρήκε να το πουλήσει χωρίς moss απλά αυτόν που βρήκε είναι άσχετος.¶ρα είναι νωρίς ακόμη έτσι?[/quote']

 

 

Η προσωπική μου άποψη είναι αυτή. Έιμαι κάτοχος μεταξύ άλλων synth και του extreme. To m3 δεν το έχω αλλά είχα την ευκαιρία να το ψάξω και να έχω άποψη αλλά προς Θεού κάποιος που το έχει και το δουλεύει ίσως έχει άλλη άποψη.

 

Γι αυτό μην καταλήγεις κρίνοντας μόνο απο το post μου. Περίμενε να σου απαντήσουν κι αλλοι.

 

Ένα είναι σίγουρο...το extreme είναι καλό όργανο. Εγώ δεν πρόκειται να το πουλήσω ΠΟΤΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου