Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά γιά μίξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Γειά χαρά,

Θα ήθελα τη γνώμη των εμπειρότερων, μιάς και ψάχνω γιά ζευγάρι ακουστικών που θα με βοηθούσε στην μίξη.

Τα monitors υπάρχουν ,μα θέλω τα ακουστικά σαν "δεύτερη γνώμη", στίς μίξεις μου.

Κυκλοφορούν πολλά μοντέλα, καί θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια γι αυτό τον σκοπό που τα θέλω.

Ανάμεσα σ'όλα ,δεν θα έλεγα όχι σε κάποια πρόταση "value for money".

makam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενα ακουστικά.

Ανοικτού τύπου : Sennheizer HD 600 , Beyerdynamic DT 990 Pro

Κλειστού τύπου : Sony Professional MDR-7509 , Beyerdynamic DT 770 Pro

 

Κανονικά για το σκοπό που τα θες θα είναι σωστότερο να επιλέξεις ακουστικά ανοικτού τύπου. Αλλά κατανοώ ότι μπορεί να μην υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για να αποκτήσεις ένα ζευγάρι ανοικτού τύπου για ακροάσεις και ένα κλειστού για ηχογραφήσεις .Επίσης , επειδή συνήθως σε home studios ηχογραφούμε στο δωμάτιο μας φορώντας ακουστικά ,θα σου πρότεινα για πρακτικούς λόγους να αγοράσεις για αρχή ένα καλό ζευγάρι ακουστικών κλειστού τύπου και μετά (αν το κρίνεις σκόπιμο ) και ένα ανοικτού. Έτσι λοιπόν αν ήταν να αγοράσεις ένα μόνο ζευγάρι για όλες τις χρήσεις , θα σου πρότεινα τα Beyerdynamic DT 770 Pro. Πολύ καλά ακουστικά και αρκετά οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το απόλυτο είναι τα Sony MDR-7509 όπως προανέφερε ο dither.

Πιστεύω ότι είναι μίλια μακριά από τα υπόλοιπα,απλώς :( κοστίζουν πάνω από 200Ε.Αλλά τα αξίζουν γιατί έχουν τέλεια στερεοφωνία (image,depth,localization) η οποία είναι απαραίτητη όταν κρίνεις μια μίξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα DT 100 θεωρούνται κλασικά ακουστικά. Αν τα έχεις συνηθίσει και κανείς τη δουλειά σου με αυτά νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πας απαραίτητα σε κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε μία πρόχειρη έρευνα αγοράς που έκανα, βρήκα τα :

ΑKG K 141studio (100 euro)

AKG K 141 monitor (77 euro)

AKG K 171 studio (119 euro)

AKG 240 studio (119 euro)

AKG K 240 monitor (85 euro)

AKG K 271 studio (149 euro)

AKG K 401 (88 euro)

BEYER DT 770 pro (139 euro)

BEYER DT 990 pro (139 euro)

Με βάση κατά νου ότι θα χρησιμοποιηθούν μόνο γιά μίξεις, (ήδη έχω ακουστικά κλειστού τύπου γιά studio), καί θα φορεθούν κάποιες φορές γιά αρκετές ώρες,(άρα να είναι καί λιγάκι ξεκούραστα), καί δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 150 euro, τότε τι παίρνω??????

makam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που περιόρισες τις επιλογές σε 2 μάρκες,δεν έχεις παρα να κάνεις μια βόλτα και να τα ακούσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση κατά νου ότι θα χρησιμοποιηθούν μόνο γιά μίξεις, (ήδη έχω ακουστικά κλειστού τύπου γιά studio), καί θα φορεθούν κάποιες φορές γιά αρκετές ώρες,(άρα να είναι καί λιγάκι ξεκούραστα), καί δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 150 euro, τότε τι παίρνω??????

 

Σε κόστος κάτω απο 150 ευρώ θα πρότεινα τα Beyerdynamic DT 990 pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα akg141 studio τα πήρα φίλε μου πρίν 3 μήνες αφού το έψαξα , και για τις "ανάγκες" μου (Ηome pc recording και mixing) μέχρι στιγμής με κάλυψαν. Έχουν καλό ήχο θα έλεγα για τα λεφτά τους, και όντως δεν "χρωματίζουν" τον ήχου προσθέτοντας μπάσα η πρίμα δικά τους, αφού έψαχνα κάτι τέτοιο για να έχω το πραγματικό αποτέλεσμα της προσωπικής μου μίξης. Αν είδα βελτίωση ....... ναι , είδα σε παλίες μου μίξεις που δούλεψα με αυτά, αν και πάντα έχω σαν σημείο αναφοράς και το τι ακούω τελικώς στον "έξω κόσμο" απο τα speakers...

 

Αλλα θα σου έλεγα κι εγώ να πάρεις ένα cd με μίξεις σου και να το ακούσεις σε διάφορα υποψήφια για αγορά ακουστικά και αποφάσισε μόνος σου, λαμβάνοντας βεβαια υπόψη ότι ανέφεραν και οι παραπάνω φίλοι που όποτε τους άκουσα, δεν έχασα...... :lol: :lol:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, ναι. Είναι "ελαφριά" δεν κουράζουν το κεφάλι όυτε τα αυτιά μου μέχρι στιγμής, αν και τα περισσότερα με τέτοιες προδιαγραφές νομίζω δεν κουράζουν.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου