Προς το περιεχόμενο

Απορίες πάνω σε σκάφος και την επιλογή της κατάλληλης κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λυμπήζομαι ένα εδώ και λίγο καιρό αν μαζέψω τα απαραίτητα χρήματα να προβώ στην αγορά ενός σκάφους για βόλτες το καλοκαίρι. Μ'αρέσει απο εμφάνιση το http://www.thomann.de/gr/ibanez_af75bs_jazzgitarre.htm αλλά δεν έχω ιδέα απο ξύλα,μαγνήτες, κατασκευή, κτλ.

 

1)Υπάρχει στην κατηγορία αυτή κατι αξιόλογο σε σκάφος?(Μέχρι τα 500 ευρουλάκια)

 

2)Ένα άσχετο που έχω ακούσει είναι οτι παίζει ρόλο ο τρόπος κατασκευής αυτου του τύπου κιθάρας και είναι αυτό στο οποίο διαφέρει η gibson απο τις άλλες.Δηλ. οτι κατασκευάζει τις κιθάρες με ενιαίο ξύλο χωρίς να ενώνει κομμάτια όπως στην stratocaster.Δεν ξέρω τι γίνεται και πώς καταλαβαίνεις αν ισχύει αυτό στην κατασκευή.Και τι κερδίζει η κιθάρα με αυτό τον τρόπο κατασκευής?(sustain ή κατι άλλο?)

 

3)Κάποιο site να διαβάσω για τι διαφορά των ξύλων ή αν δεν σας είναι δύσκολο το συζητάμε και εδώ(rosewood,mahogany κτλ.).Τι διαφορά έχει αν το μπράτσο την κιθάρας είναι απο διαφορετικό ξύλο?Ποιές είναι οι διαφορές στο πάχος και πλάτος των μπράτσων και τι σχέση έχει αυτό με το παίξιμο?

 

4)Τέλος ο μόνος τρόπος να καταλάβεις τι σου ταιριάζει είναι η δοκιμή μιας κιθάρας?Όταν λέμε οτι αυτή η κιθάρα είναι παιχτικά πολύ καλή τι εννοούμε?Μήπως έχει σχέση και με το σετάρισμα της κάθε κιθάρας αυτό?Αν έχει χαμηλό action ας πούμε κάποιος μπορεί να θεωρεί ότι είναι καλή μια "μάπα" κιθάρα.Μήπως αυτό το θέμα έχει σχέση με το αντικείμενο της παραπάνω ερώτησης?

 

Παρακαλώ βοηθήστε να βάλω μια τάξη στο χάος που επικρατεί στο μικρό μου μυαλουδάκι.......

 

 

ΑΑΑ να συμπληρώσω και μια τελευταία απορία.Το σετάρισμα σε σκάφος φαντάζομαι διαφέρει αρκετά σε σχέση με τα στρατοκαστεροειδή ε?Στην περίπτωση αυτή χρειάζεται μάστορα μια τέτοια κιθάρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

2) Μόνο οι carved top διαφέρουν γιατί έχουν μασίφ καπάκι και είναι αρκετά ακριβότερες απο τον προυπολογισμό σου. Έχουν το πλεονέκτημα κυρίως του καλύτερου ήχου ακουστικά (unplugged).

 

3) Δεδομένου ότι οι υπόλοιπες είναι laminated δέν νομίζω να παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το είδος του ξύλου

 

4) Απο την μικρή εμπειρία μου, μια τέτοια κιθάρα την παίρνεις για να σου δώσει κάτι διαφορετικό, οπότε κάτι που θα σου φανεί οικείο (=αρεστό) σε πρώτη επαφή δέν σημαίνει ότι θα είναι και καλύτερο. Επίσης, παίζει τι χορδές θα φοράει όταν τη δοκιμάσεις. Τι μουσική θέλεις να παίξεις σε αυτή; Άν η απάντηση είναι jazz, μάλλον θα της περάσεις χοντρές flatwound που έχουν το πλεονέκτημα να κάνουν πιό σκοτεινό και γλυκό τον ήχο χωρίς να χάνεται το definition στις νότες όπως όταν κλείνεις το tone. Σε αυτή την περίπτωση καί ό ήχος, και ή αίσθηση στο χέρι θα αλλάξουν δραματικά έτσι και αλλιώς. Εννοείται ότι είναι καλό να σου αρέσει εξαρχής. Επίσης, άν δέν υπάρχει κατασκευαστικό πρόβλημα, το action θα το φέρεις εύκολα εκεί που θέλεις.

 

Το σετάρισμα (nut, truss rod, bridge) δέν αλλάζει σε τίποτε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ τι μου γράφεις τώρα τα μισά κατάλαβα και δεν βρίσκω και τπτ στο γουγλε

 

Για το άν αυτή η ibanezα είναι καλή επιλογή δεν θα το σχολιάσεις?

 

1)Το carved top τι είναι?

 

2)laminated??????

 

3)Για jazz προορίζεται η κιθάρα.Επίσης flatwoond οι χορδές εννοείται.Το άν είναι όμως καλή εξαρτάται απο τί?Πώς θα καταλάβω άν είναι καλή ή μάλλον καλύτερη απο μια άλλη σκαφάτη?Ποιό το κριτήριο γιατί σίγουρα στο μαγαζί δεν θα χει τις κατάλληλες χορδές και ίσως το σωστό σετάρισμα.Ισχύει ότι θα πρέπει να έχω κάποιον που ξέρει απο κιθάρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ibanez δέν σχολίασα γιατί εμπειρία έχω μόνο απο τη δική μου, που παρεπιπτόντως είναι φθηνότερη και σίγουρα λιγότερο καλή απο εκείνη  :). Προσωπικά άν έπαιρνα κάτι καλύτερο θα έριχνα και μια ματιά σε αυτές:

 

http://guitare.playback-europe.com/epiphone-emperor_regent_antique_sunburst-9341.html

 

http://guitare.playback-europe.com/epiphone-es-175_reissue-19621.html

 

http://guitare.playback-europe.com/epiphone-joe_pass_emperor_ii_natural-9414.html

 

carved top = μασίφ ξύλο "φαγωμένο" ώστε να πάσει το κατάλληλο σχήμα.

laminated = λεπτές φλίδες κολημένες μεταξύ τους και πρεσαρισμένες ώστε να πάρουν το κατάλληλο σχήμα.

 

Το πρώτο μάλλον δέν σε αφορά, εκτός άν σε κάνουμε πειραματόζωο και σε βάλουμε να πάρεις αυτό :D :

http://www.thomann.de/gb/harley_benton_fa18_csp.htm

 

Για το τί είναι καλύτερο νομίζω καλόν είναι να εμπιστευτείς κυρίως τα δικά σου αυτιά. Ίσως δέν είναι σεταρισμένη όπως ακριβώς τη θέλεις όταν τη δοκιμάσεις, αλλα δέν αποκλείεται κάποια να σου κάνει κλικ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τις παραπάνω επιλογές, ειδικά με την Epiphone Joe Pass που είναι λίγο πιο συμμαζεμένη σε διαστάσεις από τις άλλες. Επίσης, με τα χρήματα που διαθέτεις δεν μπορείς να είσαι ιδιαίτερα απαιτητικός όσον αφορά ξύλα και μαγνήτες. Περισσότερο να προσέξεις αν σου αρέσει ο ακουστικός ήχος της κιθάρας και αν σε ικανοποιεί η ποιότητα κατασκευής. Εξάλλου, ανα πάσα στιγμή μπορείς να αναβαθμίσεις τους μαγνήτες, τη γέφυρα, το tailpiece κλπ. με σχετικά λίγα χρήματα και να φτιάξεις μία κιθάρα συγκρίσιμη με πολύ ακριβότερα όργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουκλιά είναι κι αυτά τι με κανετε βραδιάτικα.Δεν με ενδιαφέρει τόσο στους μαγνήτες μια τέτοια κιθάρα αλλά να έχει καλό ξύλο και κάποια μέρη σωστά.Αμ έλα όμως που δεν ξέρω και πολλά καθότι η εμπειρία μου με κιθάρες είναι μια behringer που έχω και της αλλάζω τα φώτα κάθε βδομάδα.Τι σετάπια τι αλλαγές σε χορδές , ότι να ναι.Έτσι για μένα είναι κάτι καινούριο το σκάφος και δεν το βλέπω να μοιάζει σε τπτ με το στρατοκαστεροειδί μου.Το μόνο που μοιάζει είναι οτι και τα δύο είναι κιθάρες.Οπότε θέλω να φώτα σας και τα πορτατίφ σας να με λαμπαδιάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Υπάρχει στην κατηγορία αυτή κατι αξιόλογο σε σκάφος?(Μέχρι τα 500 ευρουλάκια)

 

Και βεβαια υπαρχει ,τα περισσοτερα full hollow body  σκαφακια της IBANEZ,HAAGSTROM & EPIPHONE,WASHBURN,SAMICK & CORT ειναι εξαιρετικες κιθαρες (ειδικα για την τιμη τους)

 

2)Ένα άσχετο που έχω ακούσει είναι οτι παίζει ρόλο ο τρόπος κατασκευής αυτου του τύπου κιθάρας και είναι αυτό στο οποίο διαφέρει η gibson απο τις άλλες.Δηλ. οτι κατασκευάζει τις κιθάρες με ενιαίο ξύλο χωρίς να ενώνει κομμάτια όπως στην stratocaster.Δεν ξέρω τι γίνεται και πώς καταλαβαίνεις αν ισχύει αυτό στην κατασκευή.Και τι κερδίζει η κιθάρα με αυτό τον τρόπο κατασκευής?(sustain ή κατι άλλο?)

 

 

Κιθαρες απο εννιαιο κομματι ξυλου ΔΕΝ υπαρχουν (αρα λαθος σε πληροφορησαν) και οι Gibson συνδεει  το μπρατσο με το σωμα οπως η Fender μονο που χρησιμοποιει ΚΟΛΛΑ ενω η Fender BIΔΕΣ....

Γενικα οι set neck ή neck through κιθαρες (ετσι λεγονται οι κιθαρες τυπου Gibson,δηλ. ΟΛΕΣ οι κιθαρες  εκτος απο τις Fender :)) εχουν περισσοτερο sustain & λιγοτερο "σκασιμο" απο τις BOLT ON κιθαρες (τυπου Fender)

Kαλυτερος η χειροτερος τροπος δεν υπαρχει εσυ αποφασιζεις τι γουσταρεις..

 

Απο την αλλη μερια αν θες sustain εχε υποψιν σου οτι οποιος αγοραζει full hollow body σκαφος το αγοραζει γιατι εχει ΕΛΑΧΙΣΤΟ sustain (μια και οι τζαζιστες μισουν το sustain)

 

3)Κάποιο site να διαβάσω για τι διαφορά των ξύλων ή αν δεν σας είναι δύσκολο το συζητάμε και εδώ(rosewood,mahogany κτλ.).Τι διαφορά έχει αν το μπράτσο την κιθάρας είναι απο διαφορετικό ξύλο?Ποιές είναι οι διαφορές στο πάχος και πλάτος των μπράτσων και τι σχέση έχει αυτό με το παίξιμο?

 

μια και ολες οι κιθαρες αυτης της κατηγοριας (και μεχρι το 6.000 ευρω) ειναι απο καπλαμαδες (laminated) θεμα "ποιοτητας" ξυλων δεν τιθεται και μια & θα παιξεις ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ & οχι ακουστικα, καλυτερα να ασχοληθεις με το πια εχει τους καλυτερους ΜΑΓΝΗΤΕΣ και να διαλεξεις αυτη που ο ΗΧΟΣ της σου ταιριαζει,ολα τα ΜΠΡΑΤΣΑ στις κιθαρες αυτες ειναι φτιαγμενα απο maple (πολλες φορες laminated) που ειναι ενα πολυ σταθερο & γερο ξυλο....

 

τωρα για τα ....παχη και τα πλατη περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ο καθενας εχει αλλα γουστα και παιζει καλυτερα σε διαφορετικους τυπους μπρατσων,παντως συνηθως τα full hollow bodies για τα οποια ενδιαφερεσαι εχουν λεπτα και πλατια μπρατσα με flat radius (κουρμπα της ταστιερας δηλ)

 

4)Τέλος ο μόνος τρόπος να καταλάβεις τι σου ταιριάζει είναι η δοκιμή μιας κιθάρας?Όταν λέμε οτι αυτή η κιθάρα είναι παιχτικά πολύ καλή τι εννοούμε?Μήπως έχει σχέση και με το σετάρισμα της κάθε κιθάρας αυτό?Αν έχει χαμηλό action ας πούμε κάποιος μπορεί να θεωρεί ότι είναι καλή μια "μάπα" κιθάρα.Μήπως αυτό το θέμα έχει σχέση με το αντικείμενο της παραπάνω ερώτησης?

 

ΟΛΕΣ οι κιθαρες αν ΣΕΤΑΡΙΣΤΟΥΝ σωστα μπορουν να παιξουν τελεια απο εκει και περα ευκολα καταλαβαινεις αν μια κιθαρα εχει καλο η κακο σεταπ και αν σου αρεσει ΗΧΗΤΙΚΑ την αγοραζεις αγνοωντας το σετ απ της μια και αυτο ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ φτιαχνεται...

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ.Αν καταλαβαίνω καλά το θέμα μιας καλής η κακής κιθάρας είναι τελείως υποκειμενικό δηλαδή.Νόμιζω ότι υπάρχουν κάποια στάνταρς ελέγχου σε μπιχλιμπίδια πάνω στην κιθάρα ώστε αυτή να αποδειχθεί "καλύτερη" απο άλλες της κλάσης της και του σχεδίου της.

 

Τα σκαφάκια απο IBANEZ,HAAGSTROM & EPIPHONE,WASHBURN,SAMICK & CORT φτιάχνονται με τον ίδιο τρόπο που τα κάνει η gibson?Το μόνο μου διαφέρει είναι οι μαγνήτες?Μήπως υπάρχει και μεγάλη διαφορά σε γέφυρες,nuts και όλα αυτά που δεν πολυέχω ιδέα?Πώς θα δείς αν κάτι δεν αξίζει σε αυτά?Υπάρχουν κάποια στάνταρ σε αυτά και τύποι ώστε να κοιτάξω να τα βρώ χωρίς να πληρώνω μετά για αναβαθμίσεις και σ' αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγραφα ειναι,με τον ιδιο τροπο φτιαχνονται,τωρα αν ειναι να τα παρεις κομματακι κομματακι και να τα ψυριζεις...φεξε μου και γλυστρησα...:)

 

Παρε εκει ενα φτηνο σκαφακι να κανεις τη δουλεια σου και μετα αν δεν σου αρεσει κατι πανω του το αλλαζεις (κατα την ταπεινη μου γνωμη μονο οι μαγνητες θελουν αλλαγη,αντε και κανα switch)

 

Αν απο την αλλη θες μια κιθαρα για να κανεις επενδυση και να την κρατησεις μια ζωη χωρις προβληματα μεταπωλησης και με ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΑ καλυτερα μερη παρε μια original Gibson,Guild,Gretsch (κανουν περιπου απο 5-10 φορες περισσοτερο απο αυτες που σου προτεινα πριν)... ;) :)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύφθηκα τώρα.Δεν τα ψιρίζω ρε συ απλά προσπαθώ να μάθω και να μην την πατήσω γιατι το συνηθίζω αυτό.Βιάζομαι και πέρνω κάτι που δεν είναι καλό.

 

Τώρα απο μαγνήτες τι είναι καλό να φοράει πάνω?Έχετε να προτίνετε ή μαγνήτες ή κιθάρας που τους φοράει ήδη και είναι και προσιτη απο τον κοινο θνητό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου