Προς το περιεχόμενο

Προβαδικο-Studio


roup

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα noizαδες.

Ξέρω πώς δέν είναι η καλύτερη εποχή γιά music business, αλλά σκέπτομαι να ανοίξω ένα προβάδικο, κατά κύριο λόγο, με δυνατότητα ηχογράφησης demo, ίσως και κάτι παραπάνω, μιά και η τεχνολογία ποιά το επιτρέπει.

Το πλάνο είναι να έχει δύο δωμάτια για πρόβες το ένα θα είναι αυτόνομο και το άλλο θα είναι συνεδεμένο με το control room.

Να πώ εδώ ότι είμαι ηχολήπτης, δεν έχω δουλέψει σε stoudio αλλά έχω κάνει δισκογραφία σε home stoudio με vocal booth, hardware comps,mic pres,ακουστικά όργανα, και όλη τη διαδικασία με αρκετά καλά αποτελέσματα αφού εμειναν ολοί ευχαριστημενοί καί η δουλειές κυκλοφόρισαν.

Αυτό πού ρωτώ είναι τι ζητάτε και τι θέλετε απο έναν τέτοιο χώρο, άπο μηχανήματα μέχρι decor μέχρι εξυπηρέτηση. Οτιδήποτε.

Θα ήθελα να μου πείτε και για περιοχές (Αττικη) που δεν υπάρχει και θα θέλατε

έναν τέτοιο χώρο.

Δεν θέλω να βγάλω πολλά λεφτά θα είναι δέυτερη δούλεια για μένα απλά τα εξοδά του για αρχή. Στόχος τα νέα παιδιά (και τα παλιά) να βρούν ένα χώρο έκφρασης και κοινωνιας της μουσικής μας, και για μένα να κάνω αυτό που χρόνια ονειρεύομαι.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έλα Πετρούπολη, ειδικά αν πουλάς και διάφορα όργανα παράλληλα, γιατί εδώ δεν έχουμε ούτε ένα μουσικό κατάστημα και μόλις ένα προβάδικο (που μπορεί να είναι και παράνομο, δεν ξέρω βασικά...!)

 

Btw, Υπάρχουν πολλές μπάντες εδω πάνω, και αξιόλογες...

The lunatic is on the grass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν είναι για προβαδικο κάποια απλά και συνάμα καλά εργαλεία θα ήταν αρκετά. Τώρα κάποια συγκεκριμένα δεν μπορώ να πω γιατί είναι πολλά (πχ 1 κεφαλή laney, 1 peavey valvestate, 2 καλές καμπίνες 4*12 και 2*12, για μπάσο υπάρχουν διάφορα καλά στα 600€, κονσολίτσα καμιά mackie και πάει λέγοντας....).

Από εξυπηρέτηση τα γνωστά. Υπομονή γαϊδουρινή... :D

 

Από περιοχή γενικότερα κάπου στη δυτική αττική (στο περιστέρι τριγύρω) θα ήταν μάλλον καλά

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά, βοηθάτε πολύ.

Στο αυτόνομο δωμάτιο θα μπεί κονσολα μικρή για να φτιάχνει το groop τον ήχο του με τη βοήθεια μου αν θέλει, στο άλλο θα υπάρχει έλεγχος απο control room με tascam 3200 digital και full μικρόφονα σε τύμπανα και καμπίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πληκτρας μπορώ να πω ότι γενικά στα studio αντιμετωπίζω πρόβλημα στην ποιότητα του ήχου μου. Μέχρι στιγμής έχω μείνει ευχαριστημένος μόνο από 2 studio που ακούω τα όργανα που παίζω σωστά,χωρίς παραμόρφωση και καθαρά χωρίς να χρειάζεται να δυναμώσω το όργανο και να ενοχλώ και τις φωνές..Μένω κι εγώ Περιστέρι και όντως δεν έχω εντοπίσει ενα ωραίο studio εδώ γύρω...(ισως και να υπάρχει κάπου κοντα...ίσως).

Οπότε μέσα σε όλα θα ήταν καλό τα ηχεία που θα ακούγονται οι φωνές,τα πλήκτρα κτλ. να ήταν κάτι προσεγμένο... Ανάλογα το budget σου βέβαια και ανάλογα με το τι θεωρεί καλό ο καθένας(στυλ μουσικής κτλ,) Τα υπόλοιπα ούτως η άλλως θα τα προσέξεις αν θες να σε προσέξουμε....

Όπως και να'χει,αν τα καταφέρεις...

Καλές δουλειές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο main rehearsal room θα υπάρχουν τα JBL EON 15 G2 και στο μικρότερο τα TAPCO BY MACKIE THUMP TH-15A το μικρό θα είναι για τους αρχάριους να μπαίνουν και να τα σπάνε. Το άλλο για σοβαρότερες καταστάσεις και ποιό προσεγμένο. Ο ήχος είναι το ζητούμενο, τα δωμάτια θα είναι room in a room κατασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να βγάλω πολλά λεφτά θα είναι δέυτερη δούλεια για μένα απλά τα εξοδά του για αρχή.

 

δεύτερη δουλειά και θα χώσεις τόσα φράγκα?

δηλαδή η πρώτη ποια είναι έχεις εργοστάσιο?

 

??? ??? ???

 

 

αν έχεις φράγκα να χώσεις και να κάνεις σωστή η δουλειά θα πρέπει να έχεις κανέναν mesa boogie έτσι ώστε να ψαρώνει ο άλλος που θα μπει μέσα ο χώρος να είναι λυτός και απλός και προς θεού να έχει καμιά γυψοσανίδα έχουμε βαρεθεί να βλέπουμε ρικοφόν , ντράμς ένα σετ που να σε κάνει να νομίζεις ότι είσαι o portnoy να έχεις 2 κάσες και πολλά tom και πιατίνια και πάνω απ όλα να είσαι φτηνός επίσης και ο χώρος να είναι σε μέρος που είναι εύκολη η πρόσβαση (σταθμοί μετρό και ηλεκτρικός) και να φαίνεται ότι υπάρχει στούντιο εκεί (έχω πάει σε πολλά κριμένα υπόγεια που ονομάζονται στούντιο)

 

αν κάνεις αυτά και κάνεις και μια καλή διαφήμιση πιστεύω ότι θα βγάλεις και φράγκα και όλοι θα γουστάρουν να έρθουν να παίξουν σε εσένα και αν είσαι και

καλός θα ηχογραφήσουν κιόλας

 

καλή τύχη σου εύχομαι  ;)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αν έχεις φράγκα να χώσεις και να κάνεις σωστή η δουλειά θα πρέπει να έχεις κανέναν mesa boogie έτσι ώστε να ψαρώνει ο άλλος που θα μπει μέσα ο χώρος να είναι λυτός και απλός και προς θεού να έχει καμιά γυψοσανίδα έχουμε βαρεθεί να βλέπουμε ρικοφόν , ντράμς ένα σετ που να σε κάνει να νομίζεις ότι είσαι o portnoy να έχεις 2 κάσες και πολλά tom και πιατίνια και πάνω απ όλα να είσαι φτηνός

 

 

Φθηνός και mesa boogie δε νομίζω ότι πάνε μαζί....

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα και λίγο ειρωνικό που έχω αντιμετωπίσει στα προβάδικα ανα την Ελλάδα είναι ότι ή θα έχουν κορυφαία ακουστική, σωστή διαμόρφωση χώρου και μάπα μηχανήματα ή θα έχουν μάπα ακουστική και διαμόρφωση και κορυφαία μηχανήματα! Λίγοι είναι αυτοί που έχουν καταφέρει μια ισορροπία και αυτοί είναι που είναι κλεισμένοι 12-14 ώρες την ημέρα!

 

Και αυτή η ισορροπία είναι που θα σε κάνει να βγάλεις κέρδος αργότερα,

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκεί είναι η μαγκιά ρε fleamail να έχεις ένα τρομερό στούντιο και να είσαι φθηνός τότε μόνο μπορείς να γίνεις ανταγωνιστικός

 

εντάξει όταν δεις ότι γίνετε χαμός και είσαι πλέον περιζήτητος τότε ανεβάζεις τις τιμές αλλά αυτό είναι θέμα μάρκετινγκ

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου