Προς το περιεχόμενο

Waldorf Blofeld


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε και θα γίνει σφαγή. Κοστίζει 400 ευρώ και φτιάχνει μέχρι και καφέ. Τελικά η πολυφωνία του δεν είανι 50αρα όπως φημολογείται αλλά 25αρα, απο την άλλη έχει πολύ πράγμα εξτρά. Ρίξτε μια ματία στην σελίδα και ξεροσταλιάστε...

 

http://www.waldorfmusic.de/en/products/blofeld/blofeld_sound_generation

 

Βαθμολογήστε.....

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 251
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φαίνεται φανταστικό κι ακούγεται (στο σάιτ) πλούσιο και προσεγμένο, αλλά αξίζει να το προτιμήσει κάποιος αντί του Μicro Q της ίδιας τιμής (ή έστω του Micro Q Phoenix Edition) που εξ αποστάσεως μου φαίνονται πιο εύχρηστα; Και γιατί η Waldorf τα κρατάει αυτά τα δυο μοντέλα στην ίδια τιμή;  ??? Αυτό λογικά σημαίνει ότι το Micro Q θα εξακολουθεί να προσφέρει κάτι που δεν θα παρέχει το Blofeld...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται φανταστικό κι ακούγεται (στο σάιτ) πλούσιο και προσεγμένο, αλλά αξίζει να το προτιμήσει κάποιος αντί του Μicro Q της ίδιας τιμής (ή έστω του Micro Q Phoenix Edition) που εξ αποστάσεως μου φαίνονται πιο εύχρηστα; Και γιατί η Waldorf τα κρατάει αυτά τα δυο μοντέλα στην ίδια τιμή;  ??? Αυτό λογικά σημαίνει ότι το Micro Q θα εξακολουθεί να προσφέρει κάτι που δεν θα παρέχει το Blofeld...

 

Αν και δεν αναφέρεται κάτι σχετικο στην ιστοσελίδα φημολογέιται οτι η διαφορά τους έγκυται στο γεγονός οτι το Blofeld συνδέεται και με  USB  , και μπορει να χρησιμοποιηθεί ώς VST plugin. Είναι στην ουσία δηλαδή μια μικρογραφία του Virus.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό φαίνεται, αλλά δε θα το έπαιρνα. Με 4 knobs μόνο το realtime χάνει πάρα πολύ. Από την μικρή μου πείρα κατάλαβα ότι αν σου αρέσει ο realtime έλεγχος, συντομεύσεις και shift θα σε αφήσουν πεινασμένο. Εδώ το V-synth XT έχει 8 assignable knobs, η οθόνη χρησιμευέι και ως touchpad και πάλι μου φαίνονται λίγα. Αυτό σε περίπτωση που με το controller ελέγχεις και άλλες συσκεύες και δεν έχεις την άνεση να προγραμματίζεις το ίδιο το controller.

 

Από ήχο, δεν ξέρω μιας και δεν έχω ηχεία προς το παρόν ,αλλά από μούρη λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, από χαρακτηριστικά καλό και από τιμή καλύτερο. Να είχε όντως και λίγα περισσότερα κουμπάκια. Αλλά όσο το ακούω ειδικά αυτά τα παραμορφωμένα του, τόσο το σκέφτομαι να το τσιμπήσω! Είδωμεν...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιες επισημάνσεις

 

δεν έχει 50 φωνές αλλά 25

δεν θα έχει vst plug in

τα 7 knobs που έχει δικαιολογούνται απο την χαμηλότατη τιμή του. γενικά η waldorf είναι εταιρεία που φημίζεται για τα hands on προιόντα της που είναι ιδανικά για live (βλεπε Q,XT) αλλά αυτό κοστίζει.

ο ήχος σκοτώνει

το microq απο που κι ως που είναι πιο εύχρηστο? η τιμή είναι στα ίδια επίπεδα ακόμα γιατί δεν έχει κυκλοφορήσει το blofeld ,αργότερα το βλέπω να καταργείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες vst plugin εννοείς αυτό το πράμα που στο εμφανίζει στον υπολογιστή ε;

 

 

Edit: Editor δεν λέγεται αυτό;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες vst plugin εννοείς αυτό το πράμα που στο εμφανίζει στον υπολογιστή ε;

 

 

Edit: Editor δεν λέγεται αυτό;

 

Μπορείς να το χειρίζεσαι μέσα από κάποιο DAW αλλάζοντας (λογικά) τις παραμέτρους από τον υπολογιστή, χωρίς να τρως μνήμη από τον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό εννοώ, αλλά αν δεν υπάρχει τελικά όπως λέει ο johnnyk σκουραίνουν τα πράματα, γιατί με 7 knobs δεν χάρηκαν και πολλοί!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οτι ειναι ασχημη η 25αρα πολυφωνια,αλλα οταν διαβαζεις τοσους μηνες οτι θα ειναι 50αρα,ειναι λιγακι ξενερωμα....Κατα τα αλλα φαινεται super,με μεγαλη οθονη που θα διευκολυνει το programming.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου