Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα, το παραπανω σχεδιακι ειναι απο diystompboxes.

 

θελει ομως 3PDT διακοπτη που δεν νομιζω οτι υπαρχει στην ελλαδα σε stomp switch.

 

Το web ειναι γεματο ομως απο "προμηθευτες"...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ρε παιδια, κανα πιο κατανοητο σχεδιαγραμα με gain και led παιζει? το υπαρχων με ψιλομπερδεψε.....

Επισης, οι διοδοι που χρησιμοποιουνται ειναι συγκεκριμενες?

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, κανα πιο κατανοητο σχεδιαγραμα με gain και led παιζει? το υπαρχων με ψιλομπερδεψε.....

Επισης, οι διοδοι που χρησιμοποιουνται ειναι συγκεκριμενες?

 

Προσπαθώ να φτιάχνω τα άρθρα όσο πιο κατανοητά γίνετε.

Αν είναι κάτι συγκεκριμένο που σε δυσκόλεψε, είμαι όλος αφτιά.

 

Αν απλά αναφέρεσαι στην επιλογή led, σκέψου το εξής.

Το noiz overdrive έχει έναν dpdt διακόπτη με 6 ποδαράκια (pins).

Για σύνδεση ενός led χρειάζεσαι ένα διακόπτη με 9 pins.

Συνδέεις το διακόπτη όπως και στο σχέδιο και σου μένουν 3 pins στη μια άκρη ελεύθερα. 

Από αυτά τα τρία pins επιλέγεις τα δύο ακριανά.

Συγκεκριμένα το πάνω δεξιά και το μεσαίο.

 

1) Συνδέεις το μικρότερο pin απο το led με το ενα ακριανό pin του διακόπτη.

2) Στέλνεις ενα καλώδιο, απο το μεσαίο Pin του διακόπτη στη γείωση (-).

3) Σε αυτή τη φάση σου μένει ελεύθερο ενα pin απο το led.

Πάνω σε αυτό το pin συνδέεις μια αντίσταση απο 1K έως και 4.7Κ.

Όσο μικρότερη η αντίσταση, τόσο πιο bright το led...

Αν δεν βάλεις καθόλου αντίσταση, σύντομα θα καεί...

4) Έχεις λοιπόν, ενα led όπου στο ενα άκρο του έχει μια αντίσταση, στο άκρο αυτής της αντίστασης, κολλάς ενα καλώδιο, το οποίο στέλνεις στη μπαταρία ή σε κάποιο μέρος της πλακέτας όπου υπάρχει +9v.

 

Αυτό ήταν...

Κάθε φορά που ενεργοποιείς το διακόπτη, το led θα συνδέεται με το (+) και θα ανάβει.

 

Κάνε μερικές δοκιμές και θα καταλάβεις πως δουλεύει.

 

Αν χρησιμοποιήσεις τα κάτω pins από το 3PDT διακόπτη το led θα ανάβει όταν το πετάλι είναι κλειστό... :P

 

Αλλη μια επαναληψη και εδω  λοιπον ... Ονομαζεται zippOD για προφανεις λογους:

 

Ωραία δουλειά Mr. Evris...  8)

 

 

*= καποιο mosfet με διοδο Ge . Αν ενδιαφερεται κανεις, μπορω να ποσταρω το σχεδιο.

 

Έαν έχεις όρεξη ...be my guest.

Άλλωστε αυτό δεν είναι μέρος του νοήματος του όλου άρθρου;  8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα του led κατανοητο. Τωρα για ποτενσιομετρο που να ελεγχει το gain, τι ακριβως αντικαθιστω? ???

 

(Υπομονη, λιγος καιρος και θα τα μαθω απο τη σχολη μου, οποτε δε θα εχω τοσες αποριες...)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο να τοποθετήσεις gain ποτενσιόμετρο.

Βάζεις το noiz overdrive τσίτα και ελέγχεις το gain απο το volume της κιθάρας σου.

 

Αν παρόλα αυτά επιμένεις, μπορείς να αντικαταστήσεις την αντίσταση R2 ή R3 με ενα ποτενσιόμετρο εφάμιλλης αξίας.

Αφαιρείς την αντίσταση και στα δύο άκρα που ήταν συνδεδεμένη κολλάς το μεσαίο και το ένα ακριανό pin του ποτενσιόμετρου.

Αν δεις ότι το gain δουλεύει ανάποδα, δλδ όσο το γυρνάς προς τα δεξιά, το gain μειώνετε, τότε σύνδεσε το άλλο ακριανό pin από το ποτενσιόμετρο, αφαιρώντας το προηγούμενο.

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια! ;D thx a lot... Την παρασκευη θα παρω τα πραματα, και μεσα στο σ/κ που θα ειναι ετοιμο θα ανεβασω και φωτο.....

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δε βρίσκω το ρημάδι το dpdt..Μαλλον θα βάλω κάτι παρόμοιο,σαν αυτό του φίλου με το zippod.

 

Προς το παρών πήρα ένα διακοπτάκι,το έβαλα αλλά όταν είναι κλειστό αντι να κάνει bypass δε περνάει καθόλου σήμα.Θα αλλάξω διακοπτη να δω τι γίνεται.

Και με το ποτενσιόμετρο δε πάμε καλα.Ζήτησα φτηνό και φαινότανε εξ αρχής φτηνιαρικο.Ειτε το έχω στο 0 είτε στο 10 αποτέλεσμα το ίδιο...ουτε ένταση αλλάζει ουτε τίποτα.

Επίσης έχω πολύ μα πολύ λέμε θορυβο και ψιλιαζομαι ότι φταει το κουτι που το έβαλα( προσωρινά).Το στέγασα σε ένα cd case πλαστικό.

 

 

Οι συνδέσεις έγιναν όπως στο διαγραμμα..Οπότε΄μάλλον φταινε τα υλικά.

Εβαλα διοδους σιλικόνης 1Ν4002 αντι για 1Ν4001 αλλά δε νομίζω να φταει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα!

 

Μολις τελειωσα την κατασκευη του νοιζ οβερντραιβ... και εχω καποια προβληματα στο τελικο αποτελεσμα που δε μπορω να φανταστω τι μπορει να ειναι και ελπιζω να με βοηθησετε...

 

Οταν το πεταλι ειναι κλειστο ολα δουλευουν μια χαρα (το bypass) και χωρις θορυβο

οταν ανοιγω το πεταλι παλι δουλευει χωρις θορυβο αλλα το σημα εξασθενει αμεσωσ και τρεμοπαιζει σαν καποιος να μου πειραζει το volume...(αν σας εδωσα να καταλαβετε...)

Καποια ιδεα, τι μπορει να φταιει?

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προς το παρών πήρα ένα διακοπτάκι,το έβαλα αλλά όταν είναι κλειστό αντι να κάνει bypass δε περνάει καθόλου σήμα.

 

Οποιοσδήποτε dpdt διακόπτης θα κάνει τη δουλειά του μια χαρά.

Σε περίπτωση που συνεχίζει να μη δουλεύει, τσέκαρε τη καλωδίωση.

 

 

Και με το ποτενσιόμετρο δε πάμε καλα.Ζήτησα φτηνό και φαινότανε εξ αρχής φτηνιαρικο.Ειτε το έχω στο 0 είτε στο 10 αποτέλεσμα το ίδιο...ουτε ένταση αλλάζει ουτε τίποτα.

Επίσης έχω πολύ μα πολύ λέμε θορυβο και ψιλιαζομαι ότι φταει το κουτι που το έβαλα( προσωρινά).Το στέγασα σε ένα cd case πλαστικό.

 

Δε φταίει το ποτενσιόμετρο.

Έλεγξε προσεχτικά το κύκλωμά σου. Έχεις τουλάχιστον δύο λάθη.

 

...οταν ανοιγω το πεταλι παλι δουλευει χωρις θορυβο αλλα το σημα εξασθενει αμεσωσ και τρεμοπαιζει σαν καποιος να μου πειραζει το volume...

 

Μπαταρία, βραχυκύκλωμα ή λάθος τοποθέτηση του τρανζίστορ...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προηγουμενο μου μήνυμα ήταν λίγο βιαστικά γραμένο....τη δουλεια κατα 99% την κάνει ο διακόπτης...Δεν είναι dpdt, εχει απο τη μια πλευρά 6 ποδαρια ίσια και απο την άλλη άλλα 6 ''θηλεια'' σαν αυτα στο jack...αυτο βρηκα και το πήρα δοκιμαστικά.

 

Ευτυχως πήρα τελικά dpdt,βρήκα οπότε προσεχως θα κάνω μεταμόσχευση και σας λέω τι έγινε

 

Το ποτενσιόμετρο όντως είναι μια χαρά.Τελικά με τον τωρινό διακόπτη στη θεση 1 δε περναει το σήμα και στη θεση 2 κάνει κάτι σα bypass, δηλαδή έχω ξαφνικά πιο πολύ θόρυβο αλλά το σήμα περνάει (καθαρό)

Για αυτο και δε κάνει τιποτις το ποτενσιόμετρο...

 

Το κύκλωμα το έχω κάνει ακριβώς όπως στο σχεδιαγραμμα οπότε πιστευω με την αλλαγή διακόπτη θα είναι ok.

 

Ειδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου