Προς το περιεχόμενο

θορυβος μονου μαγνητη... ΤΕΛΟΣ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν αυτές τις μέρες έκανα μια ερεύνα στο νετ σχετικά με τις επιλογές που έχει κάποιος που θέλει μεν single coil μαγνήτες αλλά δεν αντέχει με τίποτα τον θόρυβο τους σε high gain καταστάσεις (ένας από αυτούς είμαι και εγώ). :(

 

άκουσα λοιπόν για τους kinman και έτρεξα να τους δοκιμασω...

ωραίοι μαγνήτες αλλά με αρκετα κομπρεσαρισμενο ήχο (δεν έχουν τον τρισδιάστατο ήχο των fender και των suhr και είναι και πανακριβοι) :o

 

άκουσα για τους dimarzio.. ακριβώς το ίδιο :o

 

σκέφτηκα λοιπόν να ψαχτώ με το back plate του suhr που υπόσχεται να κάνει αθόρυβους τους μόνους μαγνήτες που ήδη έχουμε. ???

διαβάζοντας λοιπόν διάφορα για αυτό το plate και το πως λειτουργεί (πήρε φωτιά το google),σκέφτηκα κάτι!!!!!(το συνηθίζω τελευταία… ;D ;D)

όλοι ξέρουμε πως η δεύτερη και η τέταρτη θέση σε μια στρατ είναι αθόρυβες.

ο λόγος είναι επειδή ο μεσαίος έχει αντίστροφη πολικότητα και κατά κάποιο τρόπο δουλεύουν οι δυο μαγνήτες (middle-bridge η middle neck) σαν humbucker διατηρώντας βέβαια τον χαρακτήρα των singles....(ας τα εξηγησει καλυτερα ο toneless) ;)

σωστά??? πάμε παρακάτω λοιπόν...

 

σύμφωνα με αυτή την λογική και σύμφωνα με την λειτουργία του back plate του suhr σκέφτηκα να κάνω το εξής...

να πάρω έναν single coil μαγνήτη αντίστροφης πολικότητας από άλλη κιθάρα και να τον συνδέσω με τους εν λειτουργία μαγνήτες της κιθάρας χωρίς αυτός όμως να είναι τοποθετημένος αλλά να είναι κρυμμένος κάτω απτό  pickguard. ;)

έτσι έχεις και τους 3 μαγνήτες να παίζουν παράλληλα μαζί με αυτόν τον μαγνήτη ‘φάντασμα’ χωρίς όμως αυτός να επηρεάζει καθόλου τον ήχο εφόσον δεν έχει καμία απολύτως επαφή με τις χορδές ;).

θέλετε να ακούσετε τα καλά νέα?

μόλις το τελείωσα και δεν έχω πλέον θόρυβο στους single coils μου ούτε με full gain ρύθμιση και μαλιστα δωρεαν!!!!!!!!!!!!!!! 8) 8) 8)

αν καποιοι θελουν λεπτομεριες,πολυ ευχαριστως ;)

 

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φαντάζομαι όμως ότι ο ήχος δεν είναι ίδιος με έναν κανονικό μονό, ε;

Αυτήν την πατέντα την έκανε νομίζω και η κράμερ σε κάποια στρατομοντέλα 80ς.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι όμως ότι ο ήχος δεν είναι ίδιος με έναν κανονικό μονό, ε;

Αυτήν την πατέντα την έκανε νομίζω και η κράμερ σε κάποια στρατομοντέλα 80ς.

 

εγώ δεν ακούω καμία διαφορά.

ακριβώς με την ίδια λογική λειτουργεί το back plate του suhr και κοστίζει 300 ευρω!!!!!

(έχει ενσωματωμένο ενα μαγνητακι με πηνίο το οποίο έχει αντίστροφη πολικότητα, γιαυτο και ο suhr ζητάει απτούς ενδιαφερόμενους να έχουν τον μεσαίο μαγνητη της κιθάρας τους με κανονική πολικότητα ώστε να μπορεί να τον αποθορυβοποιει και αυτόν)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αληθεια οτι το κολπο ειναι παλιο και εχει χρησιμοποιηθει στο παρελθον, πλην ομως ειναι καλοοοοο. Ευγε

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αληθεια οτι το κολπο ειναι παλιο και εχει χρησιμοποιηθει στο παρελθον, πλην ομως ειναι καλοοοοο. Ευγε

ειναι τοσο ευκολο χρησιμο και φτηνο,που δεν υπαρχει λογος να εχει καποιος hum πλεον στους μαγνητες του.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι όμως ότι ο ήχος δεν είναι ίδιος με έναν κανονικό μονό, ε;

Αυτήν την πατέντα την έκανε νομίζω και η κράμερ σε κάποια στρατομοντέλα 80ς.

 

Μου κινησατε την περιεργεια και εψαξα για το θεμα... απο οτι φαινεται την πατεντα την κανουν και αλλοι μεχρι και σημερα...

 

Fender’s single coil noiseless pickup is based using one of the vintage 63’ pickups and where designed by Bill Lawrence for Jeff Beck. The pickups sound warm yet punchy in the neck position and have an excellent hot tone in the neck position. Its design incorporates the similar ‘hum’ canceling effects inherent in humbuckers or dual coil pickups. In fact the noiseless pickups are actually two single coils one placed on top of the other and is separated by a soft iron plate. The plate also isolates the bottom coil from the string vibrations so it still sounds like a single coil pickup while at the same time it has hum canceling.

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ειναι αληθεια οτι το κολπο ειναι παλιο και εχει χρησιμοποιηθει στο παρελθον, πλην ομως ειναι καλοοοοο. Ευγε

 

Ακριβώς.  :)

 

Καλή πατέντα whitenoise. Για να δεις την "ιστορία", ψάξε για "dummy coil"  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αληθεια οτι το κολπο ειναι παλιο και εχει χρησιμοποιηθει στο παρελθον, πλην ομως ειναι καλοοοοο. Ευγε

 

Ακριβώς.  :)

 

Καλή πατέντα whitenoise. Για να δεις την "ιστορία", ψάξε για "dummy coil"  :)

το εψαξα και οντως υπαρχει εδω και χρονια...οποτε δεν θα γινω εκατομμυριουχος ;D ;D

δεν το συζηταω οτι θα το κανω σε οτι κιθαρα με singles εχω 8) 8) 8)

εχω ενθουσιαστει απιστευτα :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, για να καταλάβω καλά, για να φτιάξεις ένα καλό dummy term εεε dummy coil εννοούσα, πρέπει να πάρεις ένα rwrp μονό μαγνήτη, και να τον έχεις μόνιμα κάπου μακριά από τις χορδές για να μήν πιάνει σήμα, ε; Αν τον τυλίξεις με κάποιο μεταλλικό υλικό, π.χ. αλουμινόχαρτο, χαλκόφυλλο κλπ θα τον απομονώσεις ακόμα περισσότερο ή όχι;

Χαρίλατρε, εσένα (κυρίως) περιμένω να με διαφωτίσεις.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, για να καταλάβω καλά, για να φτιάξεις ένα καλό dummy term εεε dummy coil εννοούσα, πρέπει να πάρεις ένα rwrp μονό μαγνήτη, και να τον έχεις μόνιμα κάπου μακριά από τις χορδές για να μήν πιάνει σήμα, ε; Αν τον τυλίξεις με κάποιο μεταλλικό υλικό, π.χ. αλουμινόχαρτο, χαλκόφυλλο κλπ θα τον απομονώσεις ακόμα περισσότερο ή όχι;

Χαρίλατρε, εσένα (κυρίως) περιμένω να με διαφωτίσεις.

εγώ έκανα ακριβώς αυτό που είπες φίλε Κώστα(συνονόματε)

τον τύλιξα ολόκληρο με μονωτική ταινία ηλεκτρολόγου και από πάνω τον τύλιξα με αλουμινόχαρτο και πάλι ταινία.

Τον τοποθέτησα κάτω από το knobs plate μιας tele γυρισμένο ανάποδα (αφού έκανα διάφορες δοκιμές για να διαπιστώσω που ακούγεται περισσότερο αθόρυβα)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου