Προς το περιεχόμενο

vintage fender amps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για τους παλιούς (pre cbs) ενισχυτες της Fender, με αφορμή τον ενισχυτή ενός φίλου, που δεν τον χρησιμοποιεί πια. Πρόκειται για μια κεφαλή showman με δύο κανάλια (dual showman?). Νομίζω είναι κάπως έτσι http://www.kitarapaja.com/pics/fds663.jpg, αν και προς το παρον βρίσκεται καταχωνιασμένος και έχει να χρησιμοποιηθεί καμιά δεκαετία. Τελευταία φορά που είχα παίξει σε αυτόν μου είχε φανεί υπέροχος, ζεστός και πεντακάθαρος, σε σχέση με το τί είχα ακούσει μέχρι τότε βέβαια. Λέω μάλιστα να τον δανειστώ για καμιά εικοσαριά χρονάκια...!

 

Γράψτε ότι σχόλιο θέλετε. Προσωπικά, θα με ενδιέφερε να ακούσω γνώμες για τον ηχο τους σε σχέση με τη σημερινά αντίστοιχα προϊόντα, για την αξία / συλλεκτικότητα τους που φυσικά δεν συγκρίνεται με την τρέλα που επικρατεί για τις κιθάρες, και κατά πόσο γουστάρετε τέτοιες βιντατζιές.

 

Ελπίζω να μην έχει συζητηθεί εκτενώς κάτι τέτοιο. Με ένα search δεν είδα πάντως κάτι. Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να πουμε εμεις περιττευει.

 

Οι original black face Fenders θεωρουνται απο τους περισσοτερους το pinnacle της σχεδιαστικης μεγαλοφυϊας του Leo Fender  & ΦΥΣΙΚΑ δεν συγκρινονται με ΚΑΝΕΝΑ  reissue ;) για παρα,μα παρα πολλα χρονια ηταν συνωνυμοι με την εννοια ''ενισχυτης κιθαρας"..

 

Μια αλλαγη στους πυκνωτες θα χρειαστες & ενα rebiasing (μακαρι να εχει τις original λυχνιες σε καλη κατασταση γιατι δυστυχως αυτοι οι ενισχυτες αποδιδουν καλυτερα με NOS tubes) & θα εχεις εναν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ενισχυτη για ΟΛΑ τα ειδη μουσικης (πλην heavy metal)

 

Ο συγκεκριμενος ενισχυτης (Showman χωρις reverb) ειναι απλα υπεροχος (θα χρειαστεις βεβαια και μια αξιοπρεπη καμπινα για να αποδωσει τα μεγιστα) αν και δεν εχει ιδιαιτερη συλλεκτικη αξια..

 

Γενικα με τους black face  FENDERS η συλλεκτικη αξια ειναι σχεδον...αντιστροφη απο τα watt τους

 

ο πλεον ακριβος και συλλεκτικος ειναι ο deluxe reverb (22 watt) ,μετα ο Princeton (15 watt),μετα ο Super Reverb (40 watt),μετα ο TR (85 watt)  & τελευταιες οι μεγαλες κεφαλες...

 

ειχα πολλους μεγαλους bf & sf Fenders & ακομα τους θυμαμαι με νοσταλγια (αλλα η ΜΕΣΗ μου με ευγνωμονει που σταματησα να τους χρησιμοποιω... :) :))

 

παραμενουν κατα την ταπεινη μου γνωμη οι ΑΠΟΛΥΤΟΙ ενισχυτες για ΚΑΘΑΡΟ Fender ηχο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου