Προς το περιεχόμενο

Διαδικασία Παραγωγής Νέας Σύνθεσης


spewfy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν γραφετε ενα νεο μουσικο κομματι, ξεκινάτε από τους στίχους ή από τη μουσική? Αν ξεκινάτε από τη μουσική, ξεκινάτε από κάποιες μελωδικές γραμμές ή από τα ακκόρντα? Γενικά, ποια διαδικασία ακολουθείτε?

 

Πιστεύω οτι δεν υπαρχει σωστό και λάθος.. απλά ειμαι περίεργος για το ποιος ειναι ο πιο βολικος και συνηθισμένος τρόπος τελικα για τους περισσότερους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κατά 80% ξεκινάω από τα τύμπανα! :o

και εγώ...χωρίς αυτά δεν καταλαβαίνω να παίξω, είναι εντωμεταξύ το κομμάτι που με δυσκολεύει πιό πολύ...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ...χωρίς αυτά δεν καταλαβαίνω να παίξω, είναι εντωμεταξύ το κομμάτι που με δυσκολεύει πιό πολύ...

 

Εγώ πάντα ξεκινάω πρώτα την βασική μελωδία μετα τα βασικά ντραμς , μετα δευτερεύον μελωδία , ντραμς κτλ. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κάποιον οδηγό. Με αυτό εννοώ την βασική ιδέα που θα μου έρθει, είτε έιναι ρυθμός, είτε μπάσο, είτε κιθάρες, είτε μια απλή μελωδία με το στόμα.

Έπειτα χτίζω γύρω από αυτήν με πρώτα τα τύμπανα, έπειτα μπάσο και μετά αναλόγως του τι έχω. Έπειτα ο οδηγός θα πάρει τον λούπο :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξεκιναω με το πρωτο riff εαν μου κατσει καλα στα αυτια και στο μυαλλο μου και παιχτικα ειναι καλο τοτε προχωραω να το επεκτεινω και μετα συνεχιζω να χτιζω το κοματι αρμονικα με ιδιαιτερη εμφαση στο refrain το οποιο παντα το προσεχω να ξεχωριζει στο κοματι και να αγγιζει...

 

καπως ετσι δουλευα χρονια

 

τωρα τελευταια με κατι samples που μου στελνει ο τραγουδιστης μονο με φωνη και τυμπανα βαζω απο πανω κιθαρες και χτιζω...ειναι λιγακι δυσκολο να ψαρευεις το τι θα εμπαινε στο παρακατω μετρο αλλα οταν εχεις εμπνευση δεν σταματας με τιποτα..

 

το να γραψω μουσικη εχωντας μονο στιχους οσες φορες το εκανα βγηκε μαπα δεν το χω μαλλον το συγκεκριμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας... να πω κι εγω... συνηθως ξεκιναω με το να ηχογραφω με καποιο μετρονομο (ή με έναν απλο ρυθμό) τη βασικη ρυθμικη κιθαρα. Απο κει και έπειτα είτε θα συνεχισω γραφοντας ακομα μια κιθαρα από πάνω (ή τη συνέχειά της πρώτης) είτε θα προσπαθησω να φτιαξω τα τυμπανα μέχρι κάποιο σημείο ώστε να μπορώ να λουπάρω. Μάλλον το πάω κάπως αναρχικά βάση του τι με φτιάχνει περισσότερο στο κάθε κομμάτι.

 

Για στίχους και φωνή ούτε λόγος να γίνεται αφού ούτε στιχους γράφω, ούτε τραγουδάω καλά. Εξάλλου πιστεύω ότι αν υπήρχαν στίχοι και φωνή που να κολούσαν σε κάποια σύνθεση θα μπορούσα να φέρω στα μέτρα μου τα διάφορα τμήματα του κομματιού και να τα ταιριάξω αργότερα με τη φωνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξεκινάω και τελειώνω με ντραμς!

 

Βάζω στην αρχή μια απλή λούπα ίσα ίσα για να μου κρατάει το ρυθμό (όπως και να χει καλύτερα απο μετρονόμο θα είναι) ηχογραφώ τα υπόλοιπα όργανα και στο τέλος θα γράψω κανονικά αυτά που πρέπει να παίξουν τα ντραμς (με fills κλπ)

 

Για να ξεκινήσω να ηχογραφώ όμως σημαίνει ότι ξέρω τι θα παίξω περίπου, οπότε το αρχικό riffάκι ή μελωδία το ξέρω απο πρίν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ααα...

 

Εξαρτάται...

 

Καταρχήν δε παίζω κιθάρα (θα το αναφέρω μέχρι να φτάσω τα... 500 posts για να είμαι σίγουρος ότι το ξέρει όλος ο κόσμος εδώ ;D)

 

Άρα δε πιάνω τη κιθάρα να γράψω τραγούδι...

 

ΠΑΡΟΛ'ΑΥΤΑ! Επειδή κάποια ακόρντα τα ξέρω, και πιάνει το χέρι μου, κάποια κομμάτια με Ελληνικό στοιχο ξεκίνησαν έτσι. Με μία κιθάρα, γρατζουνίζωντας μπορστά στην τηλεόραση και κάποιο ρεφρενάκι....

 

Πέραν τούτου. Σε κάποιες περιπτώσεις, που υπάρχει πιάνο, πάω στο πιάνο φυσικά και μετά μέσω Cubase το ηχογραφώ και συνεχίζω (MIDI). Βάζω ότι άλλο χρειαστεί και τελικά το φτιάχνω. ΔΕΝ βάζω μετρονόμο και ΔΕΝ κάνω quantitise σχεδόν ποτέ. Προσπαθώ να κρατήσω το αληθινό feeling, μέσα στο κομμάτι.

 

Κάποιες άλλες φορές δουλεύω με παρτιτούρα, σε πιο μεγάλα και ογκόδη κομμάτια για ορχήστρα, πχ. Γράφω τη παρτιτούρα στο χέρι, την αντιγράφω στο Finale, την περνάω στο Cubase, και προχοράω στη... μίξη και στο midi tweaking. Έχω συνηθήσει να δουλεύω σιωπηλά, χωρίς κάποιο όργανο δίπλα μου.

 

Σε πιο σοβαρα έργα (για το διδακτορικό μου πχ, (σύνθεση)), κάνω την "έρευνά" μου, κοιτάζω τα συστήματα, τις τεχνικές, τη φόρμα, κλπ, και μετά ξεκινάω, πάλι στο χέρι...

 

Σε άλλου είδους κομμάτια (ένα industrial, πχ), πάω απλά με τη λούπα, μετά το μπάσσο, κλπ... Χτίζοντας λίγο λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου