Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα για Death Metal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους. Χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια. Ξέρει κανείς ποια απο τις παρακάτω πεταλιέρες έχει τίς πιο heavy παραμορφώσεις?

 

VOX TONELAB LE

ZOOM G9.2TT

LINE6 POD XT LIVE

BOSS GT-10

DIGITECH GNX 4

LINE6 POD X3 LIVE

ROCKTRON G300 UTOPIA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι πιο heavy παραμορφώσεις είναι να πάρεις μια λάμπα και να καρφώσεις όχι κατι παραπάνω απο ένα ds1 μαζί με το βρώμικο κανάλι της λάμπας..Εν προκειμένου για tranzistor αν δε σου αρέσει το βρωμικό του μαζί με πετάλι τότε βάζεις 2 πετάλια στο καθαρό και πάλι είσαι τζετ..

Η πεταλιέρα όσο αξιοπρεπές και να είναι αυτό που θα φτιάξεις θα είναι φτωχό ενώ με τα πετάλια θα είναι πολύ πιο ζωντανό..Άλλος όγκος..Η διαφορά είναι τεράστια..Και αν θες και εφφέ παίρνεις πάλι πετάλια και τα πετάς στη Loopa και είσαι άρχοντας!!

 

Βέβαια υπάρχουν και άλλοι που στηρίζουν τις πεταλιέρες..Αλλά δεν έχω ακούσει επιχείρημα στο γιατί της στηρίζουν.. ;D ;D ενώ για την αντίθετη γνώμη υπάρχουν πολλά που έχουν αναλυθεί σε πολλά forum.

 

Edit από Alchemist: Απαγορεύονται οι προσβολές, οι προσωπικές επιθέσεις και γενικά το flaming. Γι' αυτό το λόγο έγινε μια μικρή διόρθωση στο παραπάνω post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια υπάρχουν και άλλοι που στηρίζουν τις πεταλιέρες..Αλλά δεν έχω ακούσει επιχείρημα στο γιατί της στηρίζουν.. ;D ;D ενώ για την αντίθετη γνώμη υπάρχουν πολλά που έχουν αναλυθεί σε πολλά forum

 

Καταιγίδες και έντονη βροχόπτωση προβλέπονται, κυρίες και κύριοι...  ;D  ;D

 

Δεν έχει και πολύ νόημα η συγκεκριμένη κουβέντα... αλλά είναι προσωπικά τα γούστα. Εγώ με Boss GT8 σε καλό ενισχυτή αξιοπρεπέστατο heavy και ροκ ήχο έβγαζα και τα εφέ μια χαρά είναι αν τα χρησιμοποιήσεις σωστά. Όσα τζιτζίκια βγάζει μια πεταλιέρα κακορυθμισμένη, άλλα τοσα βγάζει και το πεταλάκι αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις πεταλιέρες τις υποστηρίζουν αυτού που παίζουν direct στο pc  ;D  

 

η δική μου άποψη είναι ότι το x3 live είναι ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή για βαρύ ήχο

το κακό είναι ότι είναι τεράστια

 

καμία απο τις σύγχρονες πεταλιέρες δεν προγραμματίζεται εύκολα  ;)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε αλλάζει η ερώτηση. Ποια προγραμματίζεται πιο ευκολα?

 

Οποια ασχοληθεις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ μαζι της.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω λεω για x3 live

Εαν βρεις το Digitech 2120 artist ειναι πολυ καλο.

Επισης εχω εαν φιλο που παιζει Death Metal και εχει πουλησει cd και στο Japan.

με......το παλαιο και καλο Roland GP8  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο heavy παραμορφώσεις είναι να πάρεις μια λάμπα και να καρφώσεις όχι κατι παραπάνω απο ένα ds1 μαζί με το βρώμικο κανάλι της λάμπας.

Και εδώ ds1 φίλε μου; Δεν κάνει για όλα, ούτε είναι το υπερ-πετάλι με απόλυτα αντικειμενικά κριτήρια.

 

Η πεταλιέρα όσο αξιοπρεπές και να είναι αυτό που θα φτιάξεις θα είναι φτωχό ενώ με τα πετάλια θα είναι πολύ πιο ζωντανό..Άλλος όγκος..Η διαφορά είναι τεράστια..Και αν θες και εφφέ παίρνεις πάλι πετάλια και τα πετάς στη Loopa και είσαι άρχοντας!!

Τα ξαναείπες σε άλλο thread αυτά και απλά το πέταξες χωρίς κανένα τεκμήριο. Μάθε λοιπόν ότι η διαφορά που επικαλείσαι είναι άμεσα συσχετιζόμενη με τα πετάλια και την πεταλιέρα που συγκρίνεις, με τη μουσική που θέλεις να παίξεις, με τον ενισχυτή σου, με τον παίχτη και με τα λεφτά που θέλεις να δώσεις.

Προσωπικά, τεράστια θεωρώ τη διαφορά ανάμεσα σε Zoom 505 και μια σειρά από Lovetone πετάλια. Ή τη διαφορά ανάμεσα σε Vox Tonelab και μια σειρά από πετάλια Behringer. Οτιδήποτε λέγεται χωρίς συγκεκριμένο αντικείμενο σύγκρισης είναι απλώς αερολογία.

 

Βέβαια υπάρχουν και άλλοι που στηρίζουν τις πεταλιέρες..Αλλά δεν έχω ακούσει επιχείρημα στο γιατί της στηρίζουν.. ;D ;D ενώ για την αντίθετη γνώμη υπάρχουν πολλά που έχουν αναλυθεί σε πολλά forum.

Αν χρειάζεσαι τα πλεονεκτήματα μιας πεταλιέρας, είναι πάρα πολύ χρήσιμες. Έχουν δυνατότητα για routing του σήματος από άπειρα modules και με όποιο configuration θες, εξαιρετικά modulation effects, προενίσχυση που είναι σημαντική για κάποιους, amp modelling που βοηθάει για να πάρεις μια ιδέα από τα ηχοχρώματα διάφορων ενισχυτών, είναι λιγότερο μπελαλίδικες από τα πετάλια και με λιγότερα καλώδια. Θα μπορούσα να πω κι άλλα, νομίζω όμως ότι you got my point.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου