Προς το περιεχόμενο

Chorus πετάλι για μπάσσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστευω οτι ο korakios εχει δικιο.

Η εμπειρια μου με Fender Jazz Bass και το Little Big Muff ηταν οτι:

οταν επαιζα στη μι χορδη απο μι εως σι και στη λα χορδη απο λα εως φα διεση περιπου,η ενταση επεφτε κατακορυφα.Αντιθετως στη ρε χορδη και στη σολ χορδη οπουδηποτε και να επαιζα η ενταση αμεσως επανερχοταν.

 

Για αυτο περιμενω να πεσει στα χερια μου το καινουριο Bass Big Muff της EHX για να χασω τα μυαλα μου ;D

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μέρει, όλοι έχετε δίκιο.

Όλα σχεδόν τα πεταλάκια έχουν στην είσοδο τους ένα πυκνωτή, ο οποίος παίζει το ρόλο hi-pass φίλτρου.

Τα πεταλάκια για μπάσο έχουν πυκνωτές εισόδου με μεγαλύτερες τιμές έτσι ώστε να επιτρέπουν σε χαμηλότερες συχνότητες να περνάνε στο εκάστοτε κύκλωμα.

Τέλος.

 

 

Ακριβως.

Γι'αυτο distortion/fuzz πετάλια που πραγματικά λένε γιατι διατηρούν το low end είναι πολύ λίγα και πρέπει πάντα να τα δοκιμάζεις (ενα οποιοδηποτε πεταλι ειναι τελειο αν παιζεις μονος σου αλλα πχ παιζοντας με δυο κιθαρες αν χασεις το low end χαθηκες)! Modulation εφφε (delays, phasers, tremolos) δουλεύουν μια χαρα με το μπάσο γιατι πολυ απλα δεν εχουν να κάνουν με τις συχνότητες.

fuck you you fucking fuck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου