Προς το περιεχόμενο

Ό,τι πάρεις 3€. Νέο "κόλπο" & η γενια του Πολυτεχνιου!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις σήμερα παρέλαβα ένα δέμα από Αμερική κόστους 60$ περίπου.

Ενώ ήμουν σίγουρος ότι δεν θα πλήρωνα έξοδα τελωνείου, παρατήρησα πάνω στην ειδοποίηση ότι έγραφε "+3€".

 

Μόλις πήγα να το παραλάβω από τα ΕΛΤΑ, όντως μου ζήτησαν να πληρώσω 3€ χαράτσι...

Όταν ρώτησα "γιατί πληρώνω 3€, δεδομένου ότι το δέμα είναι χαμηλής αξίας;" η υπάλληλος με ενημέρωσε ότι "το τελωνείο χρεώνει ΟΛΑ τα δέματα που φτάνουν (από προορισμό εκτός της Ε.Ε.) 3€ έτσι κι αλλιώς"... :o :o :o

 

Προφανώς το ποσό δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο, αλλά εμένα γιατί μου φαίνεται λίγο ...νταβατζιλίκι η όλη υπόθεση;

 

Ποια η λογική του να πληρώνεις αυτά τα "κερατιάτικα" 3€;

 

 

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μια ζωή κερατιάτικα πληρώνουμε αυτό σε χάλασε? ή νομίζεις ότι θα αλλάξει κάτι τώρα που το αναφέρεις?

(δεν στη λέω απλά ρητορική ήταν η ερώτηση) θα το συνηθίσουμε και αυτό όταν πληρώνουμε για τον

αέρα που αναπνέουμε θα ξανασυζητήσουμε το νταβατζιλίκι  ;D 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχε επισημάνει πριν 2-3 βδομάδες ο SF, νομίζω είχε αναφέρει ότι είναι χρεώση των ΕΛΤΑ για τη διεκπεραίωση.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η λογική του να πληρώνεις αυτά τα "κερατιάτικα" 3€;

 

Λογικη? ;D ;D ;D ;D

 

Απο τη στιγμη που ΕΣΥ εισαι ΠΑΛΑΒΟΣ που εχεις επιλεξει να ζεις στην Ελλαδα θες και λογικη? ;D

 

Μεταναστευσε... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποια η λογική του να πληρώνεις αυτά τα "κερατιάτικα" 3€;

 

 

Προσωπικά (και καθότι και εγώ παρέλαβα κάτι πρόσφατα και δεν πλήρωσα πουθενά τα χρήματα που λες), δεν θα απέκλεια να είναι απλά ένα κόλπο εσωτερικής συννενόησης ανάμεσα σε τρεις-τέσσερις υπαλλήλους του συγκεκριμένου ταχυδρομείου, προκειμένου να βγάζουν κανένα εξτραδάκι. Αν η χρέωση έχει γίνει όντως από το τελωνείο, θα έπρεπε να υπάρχει και κάποιο χαρτί με τη σφραγίδα του τελωνείου, στα συνοδευτικά χαρτιά του πακέτου. Υπάρχει όντως;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Eyeprotocol

 

Το έχουν αναφέρει πολλά άτομα αυτό το "+3 ευρώ" και απο Αθηνα και απο Θεσσαλονίκη και τώρα ο Ηλιας απο τα Γιαννενα....απλά είπαν τα ΕΛΤΑ να αυξησουν τα έσοδα τους λιγάκι.Μερικές φορές δε το ζητάνε, αλλά στα περρισσότερα δέματα το πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η χρέωση έχει γίνει όντως από το τελωνείο, θα έπρεπε να υπάρχει και κάποιο χαρτί με τη σφραγίδα του τελωνείου, στα συνοδευτικά χαρτιά του πακέτου. Υπάρχει όντως;

Το "3€" είναι γραμμένο με το χέρι πάντως...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ενα σύντομο ψάξιμο στο Google, βλέπω ότι γενικά επικρατεί σύγχυση για το θέμα.

 

 

Σε ποιό χαρτί είναι γραμμένο το "3 Ευρώ";

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου