Προς το περιεχόμενο

εφέ και stoner


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω αρχίσει ένα stoner project πού πάει πολύ καλα και έχω αρχίσει να ενδιαφέρομαι στο πως να κάνω τον ήχο μου πιο ιδιαίτερο...παρόλο το ψάξιμο που έχω ρίξει ο stoner ήχος οσον αφορά τις κιθάρες(κιθάρα-εφέ-ενισχιτής) μού μοιάζει μαύρη σελίδα... όσοι γνώστες γύρο από την stoner-(desert,rock,metal..κ.τ.λ.) διαφωτίστε παρακαλώ γύρο από τον ήχο stoner  ;D

 

ευχαριστω εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασε αυτό πρώτα :

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152760.0

 

 

 

+10000

Σε γενικες γραμμες θελεις Fuzz ,Octaver ,drop κουρδισματα ,διπλους μαγνητες ....

Kαι καμμια les paul custom καλα θα ηταν  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άλλος ο ήχος του stoner, άλλος του Metal κατά τη γνώμη μου. Για stoner:

 

Effects: All types of fuzz/tonebenders/treble boosters - FuzzFace (NKT275)Clone (Fulltone '69),FuzzFace(BC 108) Clones (Lovepedals 200Lbs), Big Muff (Εlectroharmonics/Sovtek), Maestro Brassmaster Clones (Malekko B:assmaster), Sola Sound Tonebender Clones (Fulltone Soul-Bender, D*A*M MKII Profesional), Rangemaster Treble Booster Clones (B.S.M RM Metal ή Μajestic) - Σημ. Τα treble boosters ταιριάζουν καλύτερα με βρετανικά μεγάφωνα (βλ. Celestion)

 

Μπορείς ακόμα από distortion να δοκιμάσεις κανένα RAT Clone όπως το Hartman Distortion.

Octavian Clone, Chicago Iron Octavian (θεικό) κ.α

 

Δυστυχώς λόγω έλλειψης τρανζίστορ γερμανίου που χρησιμοποιούν πολλά από αυτά τα εφέ οι τιμές έχουν εκτοξευτεί στα ύψη σε αυτά τα πετάλια

 

Tι θα πρέπει, κατά την γνώμη μου, να αποφύγεις:

 

α) Kιθάρες με πολύ high output μαγνήτες που θα είναι πολύ "σφιχτές" στα μπάσα και θα θυμίζουν metal.

β) Eνισχυτές που δεν τους ταιριάζει μπροστά το fuzz. Ηigh Gain Amps όπως οι Boogie, Soldano, ENGL είναι φτιαγμένοι για λαμπάτο γκάζι και δεν συμπεριφέρονται καλά. Επίσης οι Fender που βασίζονται στον κλασικό Twin (6L6) δεν έχουν τα κατάλληλα πρίμα ούτε και το breakup για αυτά τα πετάλια.

γ) Πετάλια για Οverdrive και Reverb. Άχρηστα πράγματα... :D

 

όλα τα παραπάνω κατά την ταπεινή μου άποψη για το πώς ακούγεται το stoner...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Συμφωνώ με τα παραπάνω και το επισημαίνω προς αποφυγή παρεξηγήσεως αλλά...)

 

...Το πιο γρήγορο και φθηνό setup για stoner ήχο είναι μάλλον

Big Muff (ή το νέο Big Muff Wicker για μοντέρνου stoner μεσαία)

Dunlop Bass Wah (ναι στην κιθάρα!)

MXR Phase 90

και ένα octaver και delay για τους πειραματισμούς σου...

 

Υπάρχουν και μπάντες που παίζουν (έπαιζαν) stoner με tele...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά έχεις φτιάξει το Noiz Overdrive.

 

Για old school stoner καταστάσεις,

κούρδισε ενα ημιτόνιο χαμηλώτερα τη κιθάρα σου,

άλλαξε το πυκνωτή C1 του Noiz Ov σε 0.47mF,

κόψε απο τον ενισχυτή σου τα πρίμα και ρύθμισε την ένταση λίγο μετά το breakup,

αν η κιθάρα σου έχει tone control στο bridge μαγνήτη κόψε μπόλικα πρίμα, αν όχι βάλε τον neck μαγνήτη.

 

Αυτό είναι το πιο απλό setup για Stoner.  :P

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

β) Eνισχυτές που δεν τους ταιριάζει μπροστά το fuzz. Ηigh Gain Amps όπως οι Boogie, Soldano, ENGL είναι φτιαγμένοι για λαμπάτο γκάζι και δεν συμπεριφέρονται καλά. Επίσης οι Fender που βασίζονται στον κλασικό Twin (6L6) δεν έχουν τα κατάλληλα πρίμα ούτε και το breakup για αυτά τα πετάλια.

 

λιγο ασχετο αλλα επαιζα ενα ENGL για ενα χρονο σε Προβες κ live Κ συνεργαζοτανε πολυ καλα με το Fuzz μου(Jimi Hendrix Dunlop)  :)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τί είπαμε ότι είναι το break-up? εκεί που αρχίζει να παραμορφώνεται το σήμα ?

 

(γιατί αν είναι αυτό δεν ξέρω αν παραμορφώνεται το σήμα ή απλά κουφαίνομαι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν δεν βρέξεις πόδι, ψάρι δεν τρώς...  :P

 

Γιαυτό πάντα προτιμάμε μικρούς, ευέλικτους λαμπάτους.  8)

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για stoner:

 

Effects: All types of fuzz/tonebenders/treble boosters - FuzzFace (NKT275)Clone (Fulltone '69),FuzzFace(BC 108) Clones (Lovepedals 200Lbs), Big Muff (Εlectroharmonics/Sovtek), Maestro Brassmaster Clones (Malekko B:assmaster), Sola Sound Tonebender Clones (Fulltone Soul-Bender, D*A*M MKII Profesional), Rangemaster Treble Booster Clones (B.S.M RM Metal ή Μajestic) - Σημ. Τα treble boosters ταιριάζουν καλύτερα με βρετανικά μεγάφωνα (βλ. Celestion)

 

Καλές προτάσεις (με παράλειψη ένα ελαφρό phaser, και wah γρήγορα πάνω-κάτω ταυτόχρονα με "μαστούρικο" delay σε υψηλό feedback γύρω στα 300-500 ms). Όμως δεν είναι ανάγκη να καταφύγει κάποιος σε fuzz για stoner. Ο προπάτορας του stoner κιθαριστικού ήχου, ο Iommi, έπαιζε ή με φυσικό distortion από ενισχυτές ή ακόμη καλύτερα, πουσαρισμένους από treble boosters (μιας και αυτοί που χρησιμοποιούσε ήταν ήδη κάπως σκοτεινοί και πολύ χαλαροί... "λασπώδεις" θα έλεγα).

 

Δυστυχώς λόγω έλλειψης τρανζίστορ γερμανίου που χρησιμοποιούν πολλά από αυτά τα εφέ οι τιμές έχουν εκτοξευτεί στα ύψη σε αυτά τα πετάλια

 

Τα τρανζίστορ γερμανίου δεν βρίσκονται σε καμία περίπτωση σε έλλειψη, και αυτό αποδεικνύεται από την σύγχρονη παραγωγή fuzz γερμανίου, συνήθως κλώνων του πάλαι ποτέ Fuzz Face. Mελέτες λένε μάλιστα ότι λανσάρεται ένα καινούργιο φαζ γερμανίου ανά τον κόσμο κάθε 6 ώρες. Μοντέρνες υλοποιήσεις θα κάνουν άψογη δουλειά σε ένα τόσο "χαλαρό" και ωμό στυλ όπως το stoner, όπως επίσης κάνουν άψογη δουλειά και σε πιο απαιτητικά φαζοείδη, όπως πχ. τα στυλ των Hendrix και Page. Προσωπικά δεν θα επέμενα ποτέ να αναζητήσει κάποιος ένα αυθεντικό Crown Fuzz, ένα Shinei ή ένα Bee Baa για να παίξει στόνερ, διότι υπάρχουν άπειρα μοντέρνα που θα υπερκαλύψουν τέτοιες ανάγκες.

 

Tι θα πρέπει, κατά την γνώμη μου, να αποφύγεις:

 

β) Eνισχυτές που δεν τους ταιριάζει μπροστά το fuzz. Ηigh Gain Amps όπως οι Boogie, Soldano, ENGL είναι φτιαγμένοι για λαμπάτο γκάζι και δεν συμπεριφέρονται καλά. Επίσης οι Fender που βασίζονται στον κλασικό Twin (6L6) δεν έχουν τα κατάλληλα πρίμα ούτε και το breakup για αυτά τα πετάλια.

 

Οι Mesa, και όχι οι Μesa Boogie... άλλο το ένα, άλλο το άλλο! Πχ. μερικές από τις πιο σημαντικές σελίδες του μοντέρνου stoner ήχου γράφτηκαν από τους Fu Manchu σε Mesa Boogie MKII. Kαι όπως έλεγα και στο θρεντ που σημειώθηκε, πολλοί στονεράδες δεν κανουν βήμα χωρίς τους θηριώδεις Sunn ή 70s Αmpeg τους, που βεβαίως είναι φεντερικοί μέχρι το κόκκαλο (και αρκετά έως πολύ σε στυλ Twin, μάλιστα). Υπάρχουν άπειροι τρόποι να φτάσει κάποιος στον στόνερ ήχο και δεν θα πρέπει να βάζουμε στεγανά, ούτε να το βλέπουμε σαν κάτι το πολύ ασυνήθιστο και έξω από τους κανόνες του κλασσικού άγριου κιθαριστικού ήχου, αρκεί να σεβαστούμε μερικές ιδιαιτερότητές του.

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου