Προς το περιεχόμενο

Λαμπατος φτηνος + hi-gain + bedroom level = no way;


FrosT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα λαε του noiz.

Ειχα φτιαξει παλαιοτερα ενα θεμα στο οποιο ρωτουσα ποιον φτηνο λαμπατο ενισχυτη για hi-gain καταστασεις που να παιζει και σε bedroom level να διαλεξω. Μετα απο αρκετη σκεψη και διαβασμα κατεληξα στο συμπερασμα πως λαμπατος + φτηνος + hi-gain + bedroom level δεν υφισταται. Οποτε, μιας και εχω αναγκη τα υπολοιπα, διεγραψα απο τις απαιτησεις το "λαμπατος" και πηγα στο modelling. Επειδη οντας ηδη κατοχος μιας GT-8, το παρα πολυ σκαλισμα και σεταρισμα με τους ηχους δεν το κατεχω, κατεληξα σε ετουτον εδω τον ενισχυτη:

 

http://line6.com/hd147/

 

Θα διαλεγα τον Vetta αφου παω και σε μεταχειρισμενα, αλλα οπως ειπα και πριν με το πολυ σκαλισμα και ρυθμισεις δεν τα παω καλα...

Τωρα, θα ηθελα μερικες γνωμες η εναλλακτικες για αυτον τον ενισχυτη.

 

Επισης, επειδη το dv ανεβασε τιμες και ο νακας πιανει κ*λους, θα ηθελα να ρωτησω ποιες χωρες εχουν το ιδιο voltage με την ελλαδα ωστε να μπορω αφοβα να παραγγειλω μεταχειρισμενο απο εκει, και επισης ποσο ευκολο ειναι να συνδεσω εναν ενισχυτη με π.χ. αμερικανικο voltage σε ελληνικες πριζες.

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων και συγγνωμη αν εχω γινει κουραστικος ;D .

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτό το θεωρείς φτηνό?

 

σε αυτά τα χρήματα πάντως βρίσκεις μεταχειρισμένους με τα κριτήρια που θες

 

το bedroom level με αυτή την εικόνα με μπερδεύουν

 

hd147image.jpg

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το θεωρω φτηνο στην τιμη για καινουργιο, αλλα σε αυτη για μεταχειρισμενο.

 

το bedroom level με αυτή την εικόνα με μπερδεύουν

hd147image.jpg

 

Μιλαμε για 2x12 καμινα (και πολυ ειναι), και επισης οταν λεω bedroom level, εννοω να μπορει να παιξει καλα σε χαμηλο volume, και ακομα και με το halfstack εχω καταφερει να παιζω με οραιο ηχο σε χαμηλο volume.

 

Και επισης ναι, βρισκω μεταχειρισμενους με αυτα τα κριτηρια, αλλα ισως δεν με βγαλουν σε live/προβες, δεν εχουν το επιθυμητο versatility και δεν εχουν διαφορα αλλα που εχει αυτο το μηχανημα (βλεπε direct out κλπ)... Βεβαια με τον line 6 δεν θα εχω την αισθηση της λαμπας, αλλα μην τα θελουμε ολα δικα μας... ;D

 

Μπορει βεβαια και να ειμαι λαθος...

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες καλύτερα το vypyr από peavey. Έχω ακούσει τα καλύτερα και όπου να 'ναι θα το δοκιμάσω

 

 

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?xsid=9f81c006f5eac724edc3fdef8e0d301f&sw=PEAVEY+VYPYR&x=7&y=3&gk=&bn=

http://www.peavey.com/products/browse.cfm/action/detail/cat/454/item/116749/number/03584410/Vypyr%26reg%3B100.cfm

Ο κατοστάρης έχει έξοδο usb για ηχογράφηση, ενώ ο τριαντάρης έχει απλή έξοδο rec μέσω των ακουστικών

 

 

Χώρια που το line6 hd147 είναι 300 watt τέρας. Ακόμη και ψηφιακό που είναι, παραείναι θηρίο και για live, πόσο μάλλον για bedroom level

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To HD147 ειναι 300 watt σε stereo. Αν το συνδεσω σε mono ειναι 150. Επισης προτιμω να ειναι κεφαλη.

 

Τωρα για τον vypyr κ εγω εχω ακουσει αρκετα, αλλα ειναι combo, και δεν ξερω απο κατι clips που ακουσα δεν μου καθεται τοσο καλα.

 

Επισης για τον blackstar δεν παραειναι μικρος? Και απο ηχο? Οταν λεω high-gain καταστασεις, μιλαω για πολυ gain (βλεπε melodeath κλπ)

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ήδη την gt-8 και δε μπορείς να βγάλεις hi gain σε χαμηλες εντάσεις?

Η θες το γκαζι να έρχεται αποκλειστηκά από τον ενισχυτή?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την GT-8 και βγαζω σκατα ηχο... Αυτο γιατι δεν ξερω πως να την προγραμματισω. Ακομα και απο τους καλους ηχους που εχω βγαλει απο την GT-8 κανενος η χροια δεν εξυπηρετει τις αναγκες - ορεξεις μου... Επισης χρειαζομαι και ενισχυτη.

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κανένας rh100-rh150 της Randall θα σου κάνει

και είναι και φτηνός 

 

Τον δοκιμασα... Μου φαινεται εποιικως αθλιος...

 

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου