Προς το περιεχόμενο

My pimped squire strat


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον…ηρθε η ωρα να σας παρουσιασω την καινουργια μου strat. Ανεκαθεν fenderοφιλος παντα ηθελα μια strat και μια τελε (οκ, ισως παραπανω από μια) αλλα τωρα με σπουδες και διαφορα εξοδα δε με παιρνει για partcaster, που είναι και ο αποτερος στοχος.

Οποτε εδώ και αρκετο καιρο εριχνα μια ματια στις αγγελιες σε διαφορα site ψαχνοντας για καμια φτηνη squire. Κυριος σκοπος της να λειτουργησει ως backup στη Diablo αλλα και ως πειραματαζωο…και ισως με διαφορες αναβαθμισεις να φτασει σε ένα αξιοπρεπες επιπεδο.

Πριν από καποιες βδομαδες πετυχα μια τετοια strat σε μια αγγελια, σε αρκετα χαμηλη τιμη (60 λιρες). Συμφωνα με την αγγελια η κιθαρα ηταν αρκετα πειραγμενη…μαλιστα δε ξερω κατά ποσο μπορει να λεγετε ακομα squire! Περιγραφη λοιπον….

 

Ξεκιναμε από το μανικι. Το μανικι είναι από μια affinity squire strat, κλασσικα 21 ταστα με rosewood ταστιερα. Κλειδια stock (μια χαρα είναι) και nut παλι stock αν δε κανω λαθος αλλα είναι μια χαρα κομένο οπότε δεν υπαρχει λογος αλλαγης στο αμεσο μελλον. Στο μανικι οι customιες είναι 2. Πρωτον το περασα εγω με 200 γυαλοχαρτο πολύ λιγο, οσο παταει η γατα για μια λίίίίγο πιο satin αισθηση (μικροπραματα…). Η άλλη τρελη customια είναι στο headstock, courtesy του προ-προηγουμενου ιδιοκτητη. Το squire logo εχει αφαιρεθει και εχει παραμεινει μονο το μικρουλι fender logo από κατω του. Επισης από το STRAT εχουν σβηστει τα 2 πρωτα γραμματα

Fender RAT  ::) ::)

 

To σωμα, περα από μερικα χτυπηματακια ειχε ένα σοβαρο προβλημα όταν το πηρα…ηταν 3 tone sunburst. Όπως θα δειτε, επιμεληθηκα της καταστασης αμεσως. Το σωμα είναι αγνωστου προελευσεως, καθως στο neck pocket δεν υπηρχε κανενας κωδικος, τιποτα απολυτως (ενώ το μανικι ειχε μια σταμπα), η σειρα affinity δε βγαινει σε αυτό το χρώμα και όπως θα δείτε παρακάτω το routing δεν είναι κλασσικό s-s-s. Mετριο βαρος, οκ κατασκευη.

 

Το pickguard 3 ply λευκο (η affinity εχουν one ply)

Στους μαγνητες-ηλεκτρικα πεφτει το γελιο της αρκουδας. Λοιπον απο μαγνητες

Neck: Seymour Duncan 59 rails (ο τυπας απο τον οποιο την αγορασα μου ειπε οτι προκειται για Jb junior αλλα απο κατω το sticker λεει sl59, οποτε...)

Middle: Δεν υπαρχει ;D

Bridge: Dimarzio Collection Singlecoil (προκειται για καποιους dimarzio που στην αρχαιοτητα μπαινανε σε fender japan, τιποτα τρομερο αλλα not bad either)

 

Απο ηλεκτρονικα 3θεσιος διακοπτης απο τελε (πολυ καλος μαλιστα) και 3 pot, εκ των οποιων τα 2 ειναι μικρα (μου θυμισανε τα alpha pots που εβαλα σε καποια πεταλια) και το ενα (το οποιο κινειται και πιο ευκολα) full sized, μαρκα δε μπορεσα να διακρινω αλλα ειδα ενα "..APAN" που αρκει. Volume neck, Volume bridge, Tone Bridge (ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ).

Και σαν να μην εφτανε αυτο, οι μαγνητες στη θεση 2 ειναι out of phase για εξτρα τενεκεδιλα.

 

Α και ελειπε το knob για το tone το οποιο σε μια στιγμη εμπνευσης αντικατεστησα με ενα mini eaglehead knob.

 

 

Καααααποτε θα μπει ενα set tonerider....

 

 

 

 

 

Και τωρα στο ζουμι...εβαψα το σωμα! (να ναι καλα ο marathon για τις συμβουλες του).

Η ιδεα μου ηρθε απο το σπρει γρανιτη που χρησιμοποιησε ο marathon στην stratosphere, την οποια συμπτωματικα παρουσιασε πριν απο μερικες μερες. Αρχικα εψαξα για ενα τετοιο σπρει σε αλλο χρωμα αλλα δεν εβρισκα αντιπροσωπο της dupli color. Ψαχνωντας ομως επεσα στο παρακατω site με spraypaints στο οποιο οπως θα δειτε υπαρχουν μερικες μπογιες με περιεργες υφες και χρωματα.

http://www.paintsprays.co.uk/catalog/plastikote-decorative-paint-c-110.html?osCsid=9d378fc3831590b2874daa5f636faeae

 

H αποφαση λοιπον παρθηκε και επιλεχθηκε το Stone Touch Mineral Spring ως το νεο χρωμα της κιθαρας μου. Η κιθαρα τριφτηκε με 300 γυαλοχαρτο για να φυγει το λουστρο και η βαφη εγινε πανω απο το υπαρχον χρωμα. Oπως (ελπιζω) θα δειτε στις φωτογραφιες το σπρει αυτο αφηνει μια υφη σαγρε, παρομοια με πετρα. Ξεκινησα βαφοντας την πλατη της κιθαρας, οπου και εγιναν μερικοι πειραματισμοι με αποτελεσμα σε ορισμενα σημεια να μην ειναι τελειως ομοιομορφω το βαψιμο. Βαφτηκε η κιθαρα μπροστα και πισω και μετα πηγε και για τα πλαινα στα οποια δεν ειχα δωσει εμφαση και δεν ειχαν καλυφθει τελειως, φαινοτανε το μαυρο απο κατω.

 

Και τοτε τελειωσε το spray.

Τσαντιστηκα γιατι θα επρεπε να δωσω αλλες 10 λιρες για να βαψω μια μικροσκοπικη περιοχη και θα επρεπε να περιμενω αλλες 3-4 μερες με το δωματιο μου στρωμενο εφημεριδες μεχρι να ερθει το σπρει. Παω να παραγγειλω και ανακαλυψα οτι ειχα ξοδεψει τα τελευταια λεφτα στην prepay μου αγοραζοντας mid 60's βιβλια ηλεκτρολογικης φυσεως απο το amazon.

 

Αποφασισα λοιπον να την αφησω ετσι, με το μισοτελειωμενο look στα πλαινα. Η κιθαρα φινιριστηκε με σπρει πολυουρεθανης.

 

Μετα κοπων και βασανων εγινε ενα προχειρο set up (αμα δεν εχεις allen αυτα παθαινεις).

 

Και ιδου το αποτελεσμα

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εύγε νέε μου, αυτό είναι το πρώτο online βάψιμο!

1) Για πολυουρεθάνη έπρεπε να γυαλίζει πιό πολύ. Τι έβαλες?

2) Όταν περνάμε λούστρα, πρέπει να αφήνουμε το όργανο κανα2 εβδομάδες στην ησυχία του...να υποθέσω ότι δεν το έκανες?

Μ' αρέσουν τα σαγρέ αποτελέσματα...δίνουν εύκολα "επαγγελματικό" look. Aπό τις photos σου φαίνεται τέλειο.

Τα σπραυ φαίνονται πρωτότυπα και ωραία...μπορείς όμως να φέρεις Ελλάδα?

Μπράβο και πάλι.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη ηπροσπαθεια και καλη συνεχεια!θα την στρωσεις σιγα σιγα αλλα οπως ρωτα και marathon πως ηρθε το σπρευ??

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλικάρι είναι στην Αγγλία και σπουδάζει...το ερώτημα είναι εάν μπορεί αυτά τα σπραυ να τα φέρει στην Ελλάδα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Μarathon

Την πολυουρεθανη που μου εδειξες στο link εβαλα, την gloss. Δεν εβαλα πολυ ομως, ηθελα να μεινει σχετικα raw, ισα να προστατευτει το χρωμα. Για αυτο και δε γυαλιζει και τοσο (δε βοηθαει και το σαγρε).

Το σωμα δεν ηξερα οτι ηθελε τοσο πολυ καιρο να κατσει, το αφησα 3 μερες.

 

Eχω την εντυπωση οτι το μαγαζι εχει international shipping...στειλε τους ενα mail για σιγουρια.

 

@Funkysoul

Μενω Αγγλια, οποτε μου ηρθε απλα με ταχυδρομειο. Φανταζομαι θα στελνουν και Ελλαδα. Το set up ειναι προχειρο γιατι δεν ειχα αλλενακια να ρυθμισω το υψος των χορδων και γυρνουσα τις βιδες με πενσα :P .Θα την σεταρω πιο προσεκτικα μολις βρω χρονο.

edit με προλαβε ο marathon

Στη χειροτερη παραγγελνω και τα στελνω με δεμα ;D ;D

 

 

edit mk.II ειδα στο site και λεει οτι γινεται και shipping εκτος Αγγλιας αλλα θα πρεπει να επικοινωνησεις μαζι τους για να κανονισουν shiping and packaging costs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ που είσαι εκεί, ρώτα τους γιατί γενικά τα spray δεν διακινούνται εύκολα (εκτός εάν δεν το κάνουν αεροπορικώς). Από το 99,9% τνε εταιριών που έχω επικοινωνήσει, έχω φάει πόρτα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ που είσαι εκεί, ρώτα τους γιατί γενικά τα spray δεν διακινούνται εύκολα (εκτός εάν δεν το κάνουν αεροπορικώς). Από το 99,9% τνε εταιριών που έχω επικοινωνήσει, έχω φάει πόρτα...

 

Ok θα ρωτησω καποια στιγμη και θα σας πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τα στελνουν μετα απο ενα αεροπορικο επισοδιο με τρομοκρατες νομιζω. ε???

αλλο αν δεν τα στελνει με το πουλι

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά στα χέρια σου odis.

Το βαφτικό αποτέλεσμα φαίνεται αρκούντως προφέ και πολύ ψαρωτικό από τις φωτογραφίες. Μέγιστο + η αφαίρεση του μεσαίου μαγνήτη, του βασικότερου εργονομικού (όχι ηχητικού) μειονεκτήματος των Strat... :P :P ;D 8)

Μπράβο στον προηγούμενο ιδιοκτήτη. :D

 

Fender rat?  ::) Καλύτερα στείλε ένα pm στον Ηλία... ;)

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου