Προς το περιεχόμενο

EΛΤΑ και αντικαταβολη!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9-1-09,

παρελαβα απο τα ΕΛΤΑ το αντικειμενο της συναλλαγης μας,

που απεσταλη με αντικαταβολη απο τον συμπαθεστατο συνφορουμιτη μας "relayer".

 

Ολα καλα,για τις επομενες εβδομαδες!

Καποια στιγμη ειχα πμ απο τον relayer,που με ρωτουσε αν ειχαν γινει ολα σωστα κατα την παραλαβη,

αφου ακομη δεν ειχε λαβει την επιταγη!!!

 

Ετσι,ειπαμε να παω την επομενη στο δικο μου ταχυδρομειο να δω τι συνεβει...

Με προλαβε ομως ο ταχυδρομος πριν ξεκινησω...(χτυπησε ομως μονο μια φορα!)

..και μου παρεδωσε την επιταγη,με παραληπτη εμενα...και αποστολεα τον relayer...

 

Προς στιγμην αγριεψα σκεπτομενος...,αλλα τι εφταιγε ο ταχυδρομος...

Δεν ειπα τιποτα...υπεγραψα και εισεπραξα,με σκοπο να τους κανω "ανω κατω" και ενημερωσα αμεσως τον πωλητη...

Αυτο και συμφωνησαμε με τον relayer,να τους "τρεξουμε" και στα δυο ταχυδρομεια,να βρουμε την ακρη,

ωστε τουλαχιστον στα δικα μας υποκαταστηματα,να σταματησουν τετοια φαινομενα...

 

Ετσι,δεν τους ειπαμε που ειναι το λαθος τους αλλα τους αφησαμε να το ψαχνουν....

Εκεινος απαιτουσε να πληρωθει απο το δικο του,

και εγω απαιτουσα να τον πληρωσουν απο το δικο μου...(ταχυδρομειο)...χεχε..!

 

Αφου ουτως η αλλως η πληρωμη ειχε καθυστερησει τοσο,μια δυο μερες ακομη δεν ενοχλουσαν...

Φυσικα μπορουσα να εχω βαλει τα λεφτα σε ενα λογαριασμο του πωλητη,

ομως καποια στιγμη τα ΕΛΤΑ θα μου ζητουσαν πισω το λαθος τους...

και μια αποδειξη τραπεζας (στο ιδιο ποσο μεν) δεν μπορει να αποδειξει οτι προκειται

πραγματι για την ιδια συναλλαγη...

 

Ακουσαμε τις χιλιες μυριες δικαιολογιες και προτασεις λυσης του προβληματος...

Αφου δεν ξερανε τι τους γινεται,και εγω δεν ειχα καμμια διαθεση να τρεχω για ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΛΑΘΟΣ

(αφου μου το φερατε στην πορτα μου,μονο ετσι θα το διορθωσετε,εγω δεν ερχομαι!)

ειπα στον relayer να υποδειξει το λαθος στο δικο του ταχυδρομειο,ωστε να γινει κατι επιτελους...

 

Μετα απο μια δυο μερες,(περασμενη Παρασκευη) ειχα ειδοποιηση "επικοινωνηστε" μαζι μας...αμην...

Ετσι,επικοινωνησα την Τριτη λογω αργιας...και μου προτειναν ακουσον-ακουσον:

 

Να τα "βρουμε" δικαστικα με τον πωλητη γιατι αλλιως δεν βρισκεται ακρη (!!!!) η...

 

Να ξαναστειλω την επιταγη,(πηγαινοντας ο ιδιος φυσικα) και ο παραληπτης να κανει μια υπευθυνη δηλωση στο ταχυδρομειο του οτι παραιτηται της αναζητησης....

 

-Και ποτε θα την παρει?  -"Σε δυο μερες...."  -Σε ποσους μηνες ειπατε??.........

 

...Φυσικα και κατεθεσα το ποσο σε λογαριασμο του πωλητη,αφου πλεον η διαδικασια διαγραφης του λαθους

ειναι η ιδια,αλλα για επιταγη...δεν εμπιστευομαι τα ΕΛΤΑ πλεον!

 

Το λαθος τωρα,οπως με διαβεβαιωσε η υπαλληλος του ταχυδρομειου μου,

δεν εγινε απο τα ΕΛΤΑ,αλλα απο τον ΙΔΙΟ τον πωλητη,αφου ολα τα χαρτια αποστολης και επιστροφης

ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ!!!

 

ΔΗΛΑΔΗ,ΠΡΕΠΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ,ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ??

(πρωτη φορα εστειλε κατι και ο relayer,που να ξερει ο ανθρωπος)

ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΤΥΧΟΝ ΛΑΘΗ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ??

Δεν θα ειναι μεσα στις υποχρεωσεις σας,τι να πω....

 

ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΙΧΑΜΕ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ "ΜΑΣ" (!) ΠΟΣΟ ΘΑ "ΤΡΑΒΑΓΕ" ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ?

 

Δεν εχω ιδεα απο αποστολη με αντικαταβολη (δεν εχω στειλει ποτε κατι ετσι),

κινδυνευω να κανω το ιδιο (η αλλο) λαθος,και στην ουσια να μου στελνω την ταλαιπωρια μου...

 

Οσοι λοιπον δεν εχετε πειρα με αποστολες (και εγω μαζι σας),

τα ματια σας δεκατεσσερα,η θα υποστειτε τις συνεπειες!

(γι'αυτο και εγραψα το θεμα)

 

Με τις υγειες μας!

8)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικα η αντικαταβολη ειναι πολυ...50s.. ;D ;D ,χαθηκανε οι online πιστωσεις λογ/μων (2009 εχουμε...) ;D

 

Σιγα μη βρεις ακρη με το ελληνικο δημοσιο.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαθος τωρα,οπως με διαβεβαιωσε η υπαλληλος του ταχυδρομειου μου,

δεν εγινε απο τα ΕΛΤΑ,αλλα απο τον ΙΔΙΟ τον πωλητη,αφου ολα τα χαρτια αποστολης και επιστροφης

ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ!!!

 

Τελικά για να καταλάβω, το λάθος έγινε από τον συνφορουμίτη, ή απ'τον υπάλληλο?

 

Συγγνώμη yann, αλλά δεν έχει καμμία υποχρέωση ο εκάστοτε δημόσιος υπάλληλος να ελέγξει την ορθότητα των εγγράφων που συμπληρώνει πελάτης. Με την ίδια λογική, θα έπρεπε να ζητάει και... ληξιαρχική πράξη γεννήσεως και γνήσιο υπογραφής αντί απλά για μια ταυτότητα ή δίπλωμα.  ;) Από την άλλη πιστεύω ότι αν ζητούσε ο φίλος από τον υπάλληλο να τον βοηθήσει να συμπληρώσε τα έγγραφα, μάλλον θα το έκανε... είναι και σε τι άνθρωπο θα πέσεις βέβαια...  :-\

 

Κατανοώ την αγανάκτηση και γενικά οι αντικαταβολές είναι μια πονεμένη ιστορία (και τελείως αποτυχημένες όπως γίνονται, εκτός αν μιλάμε για την υπηρεσία express, που γίνονται όλα πολύ οργανωμένα και "στο χώρο σου"  ;D). Όμως ας ξεφύγουμε λίγο από την νεοελληνική συνήθεια να μας φταίει "το Δημόσιο" για όλα.  ;)

 

Disclaimer: ΔΕΝ είμαι ούτε ποτέ υπήρξα δημόσιος υπάλληλος, και δη των ΕΛΤΑ!!!  :D :D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για να καταλάβω, το λάθος έγινε από τον συνφορουμίτη, ή απ'τον υπάλληλο?

 

Συγγνώμη yann, αλλά δεν έχει καμμία υποχρέωση ο εκάστοτε δημόσιος υπάλληλος να ελέγξει την ορθότητα των εγγράφων που συμπληρώνει πελάτης. Με την ίδια λογική, θα έπρεπε να ζητάει και... ληξιαρχική πράξη γεννήσεως και γνήσιο υπογραφής αντί απλά για μια ταυτότητα ή δίπλωμα.  ;) Από την άλλη πιστεύω ότι αν ζητούσε ο φίλος από τον υπάλληλο να τον βοηθήσει να συμπληρώσε τα έγγραφα, μάλλον θα το έκανε... είναι και σε τι άνθρωπο θα πέσεις βέβαια...  :-\

 

Κατανοώ την αγανάκτηση και γενικά οι αντικαταβολές είναι μια πονεμένη ιστορία (και τελείως αποτυχημένες όπως γίνονται, εκτός αν μιλάμε για την υπηρεσία express, που γίνονται όλα πολύ οργανωμένα και "στο χώρο σου"  ;D). Όμως ας ξεφύγουμε λίγο από την νεοελληνική συνήθεια να μας φταίει "το Δημόσιο" για όλα.  ;)

 

Disclaimer: ΔΕΝ είμαι ούτε ποτέ υπήρξα δημόσιος υπάλληλος, και δη των ΕΛΤΑ!!!  :D :D

 

+2112

 

τα τελευταια 2 χρονια εχω κανει κοντα στις 20 αντικαταβολες κ ολα ηταν μια χαρα  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τελικά για να καταλάβω, το λάθος έγινε από τον συνφορουμίτη, ή απ'τον υπάλληλο?

 

 

....νομίζω πως είναι φανερό πως το λάθος είναι του αποστολέα - πωλητή - συμφορουμίτη....ο οποίος συμπλήρωσε ανάποδα την φόρμα.....

Η αντικαταβολή είναι απλά μια ταχυδρομική επιταγή την οποία συμπληρώνει ο πωλητής αλλά ουσιαστικά "στέλνει" ο αγοραστής (πληρώνωντας) το αντίτιμο.....παραλήπτης δηλώνεται ο πωλητής (βάζει δηλαδήως παραλήπτη τον εαυτό του) και αποστολέας ο αγοραστής.....φαντάζει λίγο περίεργο αλλά στην πραγματικότητα είναι απλό και "διάφανο" ;) ως διαδικασία......

 

...παρ'όλα αυτά (και έχωντας περάσει αρκετές ώρες για αντικαταβολές στα ελτά :o) οφείλω να πω πως ΚΑΙ εύκολο είναι να παραννοηθεί η διαδικασία ΚΑΙ δεν είναι εξυπηρετικοί πάντα και όλοι οι υπάλληλοι των ελτά (ειδικά αυτοί που κάθοντε στα γκισέ και ειδικά σε ώρες και ημέρες αιχμής).....και σίγουρα θα μπορούσαν όλα τα καταστήματα των ελτά να έχουν αναρτημένους πίνακες με αναλυτικές οδηγίες για την συμπλήρωση των διαφόρων συνοδευτικών εγγράφων...

 

 

 

...μιλώντας απόλυτα όμως (πέρι λάθους) το λάθος στην συγκεκριμένη ιστορία το έχετε κάνει εσείς ::) ......

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+2112

 

τα τελευταια 2 χρονια εχω κανει κοντα στις 20 αντικαταβολες κ ολα ηταν μια χαρα  ;)

εγω εκανα μια πριν2 μηνες με ενα παιδι απο το νοιζ και ακομα δεν εχω παρει τα λεφτα ,χαθηκε ο σακος μου ειπαν ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, συγγνώμη αλλά το λάθος είναι δικό σας  :(

 

Τα ΕΛΤΑ προσφέρουν την υπηρεσία με τους όρους τους για να διευκολύνουν όλους εμάς, κ απαιτούν κάτι πολύ απλό, να συμπληρώσουμε μόνοι μας τη φόρμα της επιταγής.

 

Στη φόρμα αυτή βέβαια, οι όροι "παραλήπτης-αποστολέας" αλλάζουν θέσεις, πράγμα που προσωπικά μου το τονίζει κάθε φορά ο εκάστοτε υπάλληλος.

Αν δεν ξέρεις, εύκολα την πατάς, αλλά δεν είναι κ τόσο μεγάλο πρόβλημα να ρωτήσεις... :-\

 

Ας μη βγαίνουμε να κατηγορήσουμε χωρίς λόγο, με αφορμή ένα πρόβλημα που προέκυψε από δικό μας λάθος...

 

Φιλικά πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στανταρ δικό σας το λάθος παιδιά-λογικά το παλικάρι συμπλήρωσε ανάποδα το έντυπο της αντικαταβολής...βέβαια είναι υποχρέωση του υπάλληλου να το ελέγξει! ::)

 

...Saw my reflection and cried...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα έγινε ένα κουλό (πάλι όμως απο λάθος του πωλητή, συμφορουμίτη) απο τον οποίο αγόρασα ένα σετάκι μαγνήτες αξίας 100ευρώ, και όταν ήρθε το δέμα, το οποίο και παρέλαβε το αφεντικό μου (ελειπα εγώ) μου είπε πως πλήρωσε  14 ευρω(μόνο τα μεταφορικά) και όχι 114 όσο ήταν το κόστος των μαγνητων και τα μεταφορικά μαζί... :o

 

Οταν μου το είπε(το αφεντικό) αμέσως επικοινώνησα με τον φίλο συμφορουμίτη και το εξήγησα την κατάσταση... Φυσικά εκείνος τα παιξε γιατί ήταν σαν να μου έστειλε του μαγνήτες δώρο...

 

Κατόπιν συνεννόησης μου έδεσε ένα τραπεζικό λογαριασμό και κατέθεσα τα χρήματα...

 

Για τον λόγο αυτό όσοι απο εμάς σκοπεύουμε να κάνουμε συναλλαγές με αντικαταβολή να έχουμε τα μάτια μας 14 :o που λένε και οι γιαγιάδες !!!! ;D ;D ;D

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάνει κι εγω αρκέτες συναλλαγες με αντικαταβόλη μέσω ΕΛΤΑ και δεν συναντησα καποιο πρόβλημα ειτε οταν μου έστειλαν είτε οταν έστειλα.

Θέλει προσόχη οταν συμπληρώνει ο αποστολέας του δέματος τα στοιχεία της επιταγής οπου βάζει σαν παραλήπτη της επιταγής τον εαυτο του και σαν αποστολέα το παραλήπτη του δεματος ;D ;D Και φυσικα το ποσο ειναι αυτο που συμφωνησατε συν το ποσο των εξόδων αποστολής (αν το εχετε συμφωνήσει κι αυτό). Συνήθως ρωτάω πόσο ειναι τα εξοδα αποστολης για το εκάστοτε δέμα και στην συνέχεια γράφω το σύνολο στην επιταγη.

Ξερω, ακουγετε μπερδεμενο αλλα οσες φορες το εκανα ρωτουσα την υπαλληλο 1-2 φορες για να επιβεβαιώνω καθε τι που συμπληρώνα και στο τελος την εβαζα να το ελέγχει! Έτυχα σε καλη υπάλληλο! 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου