Προς το περιεχόμενο

Αγορα e-drumset (roland hd-1)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια!

ειμαι καινουριος στα τυμπανα και καινουριος στο φορουμ γιαυτο αν δεν επρεπε να ανοιξω καινουριο θρεντ ζηταω προκαταβολικα συγνωμη.

 

ενδιαφερομαι για καποιο ηλεκτρονικο σετ γιατι και χωρο δεν εχω σπιτι και ειμαι και σε διαμερισμα.ειχα ψαξει λιγο στο ιντερνετ και ειχα βρει το εν λογω σετακι roland hd-1.Απ οτι εχω καταλαβει απο το λιγο που εχω ψαξει εδω μεσα βλεπω οτι σαν εταιρεια η ρολαντ ειναι καλυτερη σε σχεση με τις αντιστοιχες αλεσισ και μιλενιουμ.Και στο drumstore που πηγα μια βολτα μου πε οτι εχουν μονο ρολαντ γιατι με τα αλεσις ειχα καταντησει service ολη την ωρα.και ερχομαι στην ερωτηση μου.

 

1)τα 600 ευρω που κανει το hd-1 ειναι καλα γιαυτο που προσφερει το σετ?γτ στο thomann βρηκα σετ μιλλενιουμ με 300 και 400 ευρω.τουλαχιστον να δωσω 600 αλλα να τα ευχαριστηθω!να μη δωσω 400 και καθε λιγο και λιγακι να αντιμετωπιζω τυχον προβληματα.

 

2)και απ οτι τα δοκιμασα εκει εμεινα αρκετα ευχαριστημενος απο τον ηχο του και την ρεαλιστηκοτητα στο χτυπημα.Το μονο μειονεκτημα ειναι το bass drum που δεν εχει πεταλι.Επισης ξερει κανεις αν σινδεευται με θυρα aux?Να μην αγοραζω δλδ το ηχειο της ρολαντ που εχει πακετο αλλα να το συνδεσω με το aux απο το στερεοφωνικο μου

 

 

πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι αρχαριος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πράγματι υπάρχουν πολλά threads με αυτό το θέμα. Δηλαδή μια ματιά στις 3 πρώτες σελίδες να ρίξεις θα βρεις απαντήσεις. Σου λέω συνοπτικά ότι το HD-1 κυκλοφορεί ήδη αρκετά χρόνια, και προσφέρει μόνο 6 σετ ντραμς (6 διαφορετικά σύνολα ήχων για τα τύμπανα), οπότε κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να το πάρεις. Επίσης κατά τη γνώμη μου, ακόμα και το αρχάριο σετ της Ρόλαντ δε συγκρίνεται με τα αντίστοιχα μιλλένιουμ και γιαμάχα, είναι πολύ καλύτερο, οπότε και hd1 να πάρεις καλυμενος θα είσαι. Μπορείς με λίγα ευρώ παραπάνω, γύρω στα 600, να βρεις td3 που έχει πολύ περισσότερα σετς, πωλείται πλέον μεταχειρισμένο αρκετά φθηνά γιατί αντικαταστάθηκε πρόσφατα από το td4 και έχει και καλύτερα pads (τυμπανάκια) από το HD-1.

Αν είσαι διατεθιμένος να δώσεις ακόμα περισσότερα, πλέον ακόμα και με 800-900 ευρώ βρίσκεις td-6 (μεταχειρισμένο) που είναι από τις πιο ολοκληρωμένες επιλογές στα ηλεκτρονικά ντραμς.

Αυτά πάνω-κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταχειρισμενα αποφευγω να αγοραζω γενικα σε ολα τα ειδη.οποτε κατι τετοιο το αποκλειω.τωρα οσον αφορα το td4 ειδα θα βγει μεχρι τελος του μηνα και πρεπει να ειναι αρκετα καλο.υποστηριζει ακομα και το πιασιμο στο πιατινι.τα ιδια ομως με το hd-1.το snare ειναι Mesh head (αν το λεω καλα) ενω τα υπολοιπα ειναι Pads.

 

τωρα για το αλλο θεμα μου λες οτι εχει λιγους ηχους σαν Module?δε με απασχολει ιδιαιτερα αυτο.και εναν και καλο να ειχε δε με πειραζει.εξαλλου αν ειχα ακουστικα ντραμς εναν ηχο θα βγαζαν  ;)

 

Α το td4 θα κανει γυρω στα 800 και θα ειναι σαφως πιο μεγαλο.αξιζει να τα δωσω η θα εχω ιδια ποιοτητα με το hd-1?παντως και το μικρο εχει πολλες δυνατοτητες απ οτι ειδα στο site

 

 

 

//μωρε ειδα και γω μερικα θρεντς για το ρολαντ το συγκεκριμενο αλλα δεν ειχαν πολλες πληροφοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

τωρα για το αλλο θεμα μου λες οτι εχει λιγους ηχους σαν Module?δε με απασχολει ιδιαιτερα αυτο.και εναν και καλο να ειχε δε με πειραζει.εξαλλου αν ειχα ακουστικα ντραμς εναν ηχο θα βγαζαν  ;)

 

 

Μέγα λάθος. Τα ακουστικά βγάζουν πολλούς ήχους αναλόγως το κούρδισμα,την μικροφωνική κάλυψη....Το HD1 καλό είναι για εξάσκηση αλλά για να παίξεις δεν θα το έλεγα. Η μεγαλύτερη διαφορά  από τα άλλα προσιτά σετ δεν είναι οι ήχοι αλλά τα κανονικά πετάλια που απλά δεν έχει και αφαιρούν πάρα πολύ σε αίσθηση. Δοκίμασε πρώτα για να μην απογοητευτείς. Στα 600ευρώ  που κάνει το roland δες και το yamaha DTX που κάνει λίγο παραπάνω και είναι σίγουρα καλύτερο. ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ξερω απλα με τα ηλεκτρονικα θα ειναι σαν να εχω παντα καλοκουρδισμενα ντραμς.ετσι δεν ειναι?

 

 

Το δοκιμασα και θα το ξαναδοκιμασω!Η αληθεια ειναι και μενα το πεταλι με ξενισε στην αρχη.βεβαια δε με βολευε και ετσι οπως ηταν στημενο κιολας.Σαν δυναμικη βεβαια ειναι η ιδια με του κανονικου πεταλιου ( αν το χτυπησεις σιγα εχεις σιγανο ηχο αν το χτυπησεις δυνατα εχεις δυνατο ηχο ).Κοιτα εγω για εξασκηση σπιτι το θελω για να μην κοπαναω τα μαξιλαρια.Απο το τιποτα σιγουρα ειναι προτιμοτερο να εχω ολο το χρονο να πειραματιζομαι με κινησεις και ρυθμους σε ενα σετ ντραμς εστω και ηλεκτρονικο γτ θα ακουω τι θα παιζω!!Με τα μαξιλαρια μονο δε εχεις Feeling και προοπτικες φυσικα.

 

Οπουδηποτε μπορεις να μαθεις να παιζεις.Ακομα και σε κουτια και σε μαξιλαρια και σε Pads.Το παν ειναι η εξασκηση και η αγαπη γιαυτο που κανεις!Αυτην την αντιληψη εχω και πιστευω να χω δικιο!Ακομα ειμαι στην αλφαβητα των ντραμς αλλα πιστευω ετσι ειναι με ο,τι καταπιανομαστε!

 

//φυσικα μια φορα την εβδομαδα (αλλα και οποτε θελω μπορω να πηγαινω) εχω μαθημα με κανονικα ντραμς!Δε ειναι οτι δεν θα χω επαφη με κανονικα!Και αν ειναι να κοιταξω αλλο σετ μαλλον για το td4 με βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταχειρισμενα αποφευγω να αγοραζω γενικα σε ολα τα ειδη.οποτε κατι τετοιο το αποκλειω.τωρα οσον αφορα το td4 ειδα θα βγει μεχρι τελος του μηνα και πρεπει να ειναι αρκετα καλο.υποστηριζει ακομα και το πιασιμο στο πιατινι.τα ιδια ομως με το hd-1.το snare ειναι Mesh head (αν το λεω καλα) ενω τα υπολοιπα ειναι Pads.

 

τωρα για το αλλο θεμα μου λες οτι εχει λιγους ηχους σαν Module?δε με απασχολει ιδιαιτερα αυτο.και εναν και καλο να ειχε δε με πειραζει.εξαλλου αν ειχα ακουστικα ντραμς εναν ηχο θα βγαζαν  ;)

 

Α το td4 θα κανει γυρω στα 800 και θα ειναι σαφως πιο μεγαλο.αξιζει να τα δωσω η θα εχω ιδια ποιοτητα με το hd-1?παντως και το μικρο εχει πολλες δυνατοτητες απ οτι ειδα στο site

 

 

 

//μωρε ειδα και γω μερικα θρεντς για το ρολαντ το συγκεκριμενο αλλα δεν ειχαν πολλες πληροφοριες

 

1)Σωστο αυτο που λες για καινουριο,αλλα αυτο ισχυει μονο για τα high-end μοντελλα που κοστιζουν 3000+ ευρω και που αξιζει να τα σκασεις.

Τωρα αν αποφευγεις να αγοραζεις μεταχειρισμενα σε ολα τα ειδη,να σου πω δυο πραγματα....

α)Η ηλ/κη ντραμς ειναι σαν το ποτηρι.Αν σιχαινεσαι να πιεις εκει που εχει πιει και ο αλλος αγοραζεις ενα δικο σου η χρησιμοποιεις ενα μεταχειρισμενο  ποοοοοοοολυυυυυυ πιο φθηνα.Σαν χρηση και τα δυο το ιδιο ειναι.Μιλαμε παντα για ιδια μοντελλα.

β)Το td4 κοστιζει 1000 ευρω χοντρικα.

γ)Το hd1 ειναι για τα πανηγυρια

δ)Λες οτι δεν σε απασχολει ιδιαιτερα τι ηχους εχει.Η ηλ/κη ντραμς ειναι σαν τα αμαξια :) ,αμα κανεναν δεν ενδιεφερε τι μηχανη εχει ,ολα θα κανανε την ιδια τιμη.

 

Μετα λοιπον απο τα πολυ καυστικα μου σχολια,ηρεμω και επανερχομαι.Γιατι ρε συ δεν ακους τι σου λενε οι πιο παλαιοι;

Μην ξεχνας οτι εδω που εισαι εσυ τωρα ειμασταν ολοι εμεις πριν απο σενα,και δεν ειχαμε και καποιον να μας τα πει ολα αυτα.

Για μενα ξανασκεψου το και παρε κατι μεταχειρισμενο με mesh heads η φτιαξε σιγα σιγα κατι καλυτερο με τα ιδια λεφτα που θα εδινες για το hd-1.

 

υ.γ Ειμαι επιτηδες αρνητικος μηπως και σου αλλαξω γνωμη,να μην με παρεξηγεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Σωστο αυτο που λες για καινουριο,αλλα αυτο ισχυει μονο για τα high-end μοντελλα που κοστιζουν 3000+ ευρω και που αξιζει να τα σκασεις.

Τωρα αν αποφευγεις να αγοραζεις μεταχειρισμενα σε ολα τα ειδη,να σου πω δυο πραγματα....

α)Η ηλ/κη ντραμς ειναι σαν το ποτηρι.Αν σιχαινεσαι να πιεις εκει που εχει πιει και ο αλλος αγοραζεις ενα δικο σου η χρησιμοποιεις ενα μεταχειρισμενο  ποοοοοοοολυυυυυυ πιο φθηνα.Σαν χρηση και τα δυο το ιδιο ειναι.Μιλαμε παντα για ιδια μοντελλα.

β)Το td4 κοστιζει 1000 ευρω χοντρικα.

γ)Το hd1 ειναι για τα πανηγυρια

δ)Λες οτι δεν σε απασχολει ιδιαιτερα τι ηχους εχει.Η ηλ/κη ντραμς ειναι σαν τα αμαξια :) ,αμα κανεναν δεν ενδιεφερε τι μηχανη εχει ,ολα θα κανανε την ιδια τιμη.

 

Μετα λοιπον απο τα πολυ καυστικα μου σχολια,ηρεμω και επανερχομαι.Γιατι ρε συ δεν ακους τι σου λενε οι πιο παλαιοι;

Μην ξεχνας οτι εδω που εισαι εσυ τωρα ειμασταν ολοι εμεις πριν απο σενα,και δεν ειχαμε και καποιον να μας τα πει ολα αυτα.

Για μενα ξανασκεψου το και παρε κατι μεταχειρισμενο με mesh heads η φτιαξε σιγα σιγα κατι καλυτερο με τα ιδια λεφτα που θα εδινες για το hd-1.

 

υ.γ Ειμαι επιτηδες αρνητικος μηπως και σου αλλαξω γνωμη,να μην με παρεξηγεις.

 

 

 

+1 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου η γνωμη μου ειναι να ακουσεις  τα παιδια,με 600-800 παιρνεις καλομεταχειρισμενο σετακι roland και ολα οκ,που φυσικα θα το δεις,ακουσεις, και παιξεις με καποιον που ξερει,με το practice της roland που λες οταν αυξηθουν οι απαιτησεις σου  τεχνικα και ακουστικα θα μπεις στο τρυπακι πουλα,αγοραζε, μαζευε παλι λεφτα και αντε παλι,η γνωμη μου?αγορα καλομεταχειρισμενου roland td3,td6,η σε dtx οτι δηλαδη σου λενε και οι αλλοι,σκεψου και αποφασισε σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε παιδια αλλα αν δωσω 600 και παρω μεταχειρισμενο σετ και αρχισει να μου βγαζει προβληματα??

 

1ο) που ξερω εγω τι χρηση του εχει κανει ο προηγουμενος

2ο)αν αρχισει τα προβληματα θα χω δωσει ενα καρο λεφτα και χωρις εγγυηση φυσικα.τοτε τι κανω??

 

 

εκτος απο ρολαντ δλδ προτεινετε καινουριο dtx ??

σαν και αυτο??

http://www.thomann.de/gr/yamaha_dtxplorer_edrum_set.htm

 

 

το td4 γιατι 1000??το thomann το χει 800.Και στο hd1 εχει πεσει μεσα στη τιμη ακριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου