Προς το περιεχόμενο

H αξία μιας Gibson λόγω "ονόματος" & οι εναλλακτικές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Gibson L.P Studio = ελαφρύ όργανο (για Gibson)

Gibson S.G Std = ελαφρύ όργανο

 

Gibson L.P Studio = μεσαία συχνοτικά (για Gibson)

Gibson S.G = μεσαία συχνοτικά

 

Gibson L.P Studio = ίσως μία στις 20 να παίζει...ίσως και όχι (try and learn)

Gibson S.G =...ακριβώς το ίδιο

 

Ποτέ δεν αγοράζω Gibson U.S.A που δεν έχω ακούσει...αν είναι να δώσω 1200 ευρώ θα δώσω και κάτι παραπάνω αντί να τα "πετάξω"

 

Η Ελλάδα έχει την πιο "τσακισμένη" αγορά μεταχειρισμένων...συνεπώς την προτιμώ γιατί ακούω και το όργανο που αγοράζω.

 

A...Διαφορές μεταξυ SG και L.P Studio: To σχήμα...

 

Kάτι ακόμα...γίνεται χαμός με την ποιότητα των Edwards L.P στο εξωτερικό. Το θέμα είναι ότι:

1) Δεν την έχεις ακούσει πριν την αγοράσεις

2) Όταν και αν την πουλήσεις στην Ελλάδα δεν θα παρεις ούτε το 1/3 των χρημάτων σου.

 

Η Duesenberg είναι μια χαρά κιθάρες, όπως και οι Rickenbacker. Aλλά τi σχέση έχoυν με L.P?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι Duesenberg έχουν καταπληκτικές singlecuts σε σχήμα Les Paul, που αν δεν είχαμε την γνωστή headstock logo-mania θα είχαν προβληματίσει πολύ την Gibson για την πορεία των Studio στην αγορά. Επίσης, θα διαφωνήσω ότι η LP Studio eίναι μεσαία συχνοτικά - με όσες έχω παίξει εγώ ακούγεται μια πρώτης τάξεως... λασπουριά. Θα διαφωνήσω ακόμη και με το ότι μονάχα μια στις 20 SG Standard "παίζει" - είναι σαφώς ποιοτικότερες από τις Studio. Αλήθεια, τι πάει να πει "παίζει"? Πρέπει να το διευκρινίσουμε.

 

Έγραψε κάποιος για τις Ricky? Δεν το πρόσεξα... εντελώς άσχετη σφήνα στο θρεντ!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς δίαθεση προσβολής δν πορώ να καταλάβω ποιο είναι τό θέμα.'

Ποια είναι η καλύτερη κιθάρα;

Τι ενοούμε καλύτερη;

Κατασκευαστικά;

Δν είναι εύκολό να απαντηθεί αυτό. Ακόμα και σε συνθήκες μαζικής παραγωγής η μια κιθάρα από την άλλη έχουν τεράστιες διαφορές.

Άκου και τις δυο και διάλεξε. Ποια σε βολεύει και αγόρασε. Ο καθένας μας που διαλέγει κιθάρα κατα κύριο λόγο με συναισθηματικά κριτήρια. '

Υπάρχει και η λύση να βγάλεις φοτο και με τις δυο κιθάρες και να δεις ποια σου πάει καλύτερα!  ;D

Δν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει τέτοια άσχημη εντύπωση με τις les paul studio. Έχοντας παίξει και με μια studio αρκετές φορές μου φαίνεται πολύ καλή κιθάρα. Προσωπικά έχω παίξει με sg και δν μου άρεσε σαν κιθάρα και πολύ. Βέβαια αυτό δν σημαίνει και τπτ για σένα.

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και σε συνθήκες μαζικής παραγωγής η μια κιθάρα από την άλλη έχουν τεράστιες διαφορές.

 

 

Aν μιλαμε για ποιοτικες διακυμανσεις αναμεσα σε ιδια μοντελα, λυπαμαι αλλα αυτο δεν ισχυει. Ουτε η Cort, ουτε η Framus ουτε η Duesenberg ουτε μια απο τις πολλες αλλες που μου ερχονται στο μυαλο δεν εχουν τρομερες διακυμανσεις αναμεσα στα μοντελα τους. Η Gibson (στα "φτηνα" της μοντελα) ειναι ισως η πιο "λαχειο" εταιρεια, παιρνεις μια κιθαρα και κανεις το σταυρο σου να μην επεσες σε κουπι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η Gibson (στα "φτηνα" της μοντελα) ειναι ισως η πιο "λαχειο" εταιρεια, παιρνεις μια κιθαρα και κανεις το σταυρο σου να μην επεσες σε κουπι...

 

Aκριβώς αυτό εννοώ κι εγώ.

 

Και δυστυχώς όχι μόνο στα φθηνά μοντέλα. Υπάρχουν και L.P Supreme που είναι μια χαρά κουπιά. (και υπάρχουν Studio που τις πατάνε).

 

Όποιως δεν έχει βγει στην αγορά για Gibson (το να παραγγείλεις χωρίς να ακούσεις στην συγκεκριμένη εταιρεία ισοδυναμεί με ηλιθιότητα), δεν ξέρει...

 

Βέβαια ίσως αυτό να έχει και την πλάκα του...(κι αν σου "κάτσει").

 

Πάντως για όσους ισχυρίζονται ότι μια Studio είναι οπωσδήποτε μάπα και μια SG κατπληκτική, κατά τη γνώμη μου δεν ισχύει. Οι πιθανότητες είναι ίδιες.

 

Έλεγχος ποιότητας (εκ του αποτελέσματος) φαίνεται να υπάρχει μόνο στις Custom Shop, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει οπωσδήποτε να πας να ξοδέψεις 3000. Μπορείς απλά να βγείς να ακούσεις όσες περισσότερες μπορείς από τα πιο φθηνα και να βρείς μια καλή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθώ να το πιστεύω πως σε προιόντα μαζικής παραγωγής η ποιότητα έχει τρομερές διακυμάνσεις.Άρα αυτό θα ίσχύει και στις Gibson και στις άλλες μάρκες που ανέφερες. Δν έχει σχέση με την εταιρεία αλλά με το σύστημα μαζικής παραγωγής προιόντων. Παρολαυτά δν έχω παίξει με τις άλλες μάρκες που ανέφερες άρα δν τα ξέρω σαν όργανα. Χωρίς βέβαια να αρνούμαι πως είναι καλά όργανα.

Τι ενοούμε όταν λέμε κουπί;

Δν ξέρω αλλά θα μου φαινόταν περίεργο μια εταιρεία να υπονομεύει τα προιόντα της και να τα βγάζει κουπιά όταν στην συγκεκριμένη περίπτωση ο αγοραστής πληρώνει τόσα λεφτά για το όνομα μόνο. ΚΑι δν είναι πως πιστεύω πως όλα τα προιόντα της gibson είναι τέλεια, στην τελική μιλάμε για κιθάρες μαζικής παραγωγής, αλλά δν νομίζω πως υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά από άλλες εταιρείες.

Αν παρολαυτά αυτό που λες ισχύει ο φίλος είτε αγοράσει sg είτε αγοράσει les paul θα αντιμετωπίσει τα ίδια προβλήματα. Εκτός αν η χαμηλή ποιότητα κατασκευής είναι μόνο στις φθηνές gibson les paul. Αν και κάποιος ανέφερε πως αυτό ισχύει και στις standard που σίγουρα είναι πανάκριβες κιθάρες και δύσκολά θα συμβαίνει.

Ούτε καν έχω δει από κοντά standard άρα σίγουρα δν έχω προσωπική γνώμη για αυτέ τις κιθάρες. Αλλά όφείλω να ομολογήσω πως μου φαίνεται περίεργο να συμβαίνει. 

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ήμουν και εγώ κάτοχος μίας φθηνής έκδοσης της gibson και απο τότε που την είχα έχουν περάσει απο τα χέρια μου 6-7 κιθάρες διαφόρων εθνικοτήτων έχω να πώ το εξής.

Μακριά απο τα φθηνά μοντέλα...

γιατί έχουν μέτριους μαγνήτες

κακό φινίρισμα (πραγματικά κόλλαγε το χέρι στο μπράτσο..)

μέτρια ηχητικά

 

Βέβαια είχε και τα θετικά

ωραία κλειδιά

ωραία θήκη

bone nut

καλά ηλεκτρικά

και αξία μεταπώλησης (την οποία τώρα με τα web stores  μπορεί να χάσεις γιατί υπάρχουν απίστευτες προσφορές)

 

Αν θέλεις μια κιθάρα να παίζεις καλύτερα να μην ρισκάρεις με αυτά τα μοντέλλα

ή πηγαινε κ να  την ακουσεις ο ίδιος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθώ να το πιστεύω πως σε προιόντα μαζικής παραγωγής η ποιότητα έχει τρομερές διακυμάνσεις.Άρα αυτό θα ίσχύει και στις Gibson και στις άλλες μάρκες που ανέφερες. Δν έχει σχέση με την εταιρεία αλλά με το σύστημα μαζικής παραγωγής προιόντων.

 

Εξαρτάται από το quality control της εκάστοτε εταιρίας, όπως και από την δυσκολία εφαρμογής του (άλλο το quality control σε μια κιθάρα συναρμολογούμενη όπως μια στρατ και άλλο σε μια set neck). Υπάρχουν εταιρίες που παρουσιάζουν πολύ μεγαλύτερη ομοιομορφία στην ποιότητα των μαζικών τους οργάνων από ότι η Gibson.

 

Αν παρολαυτά αυτό που λες ισχύει ο φίλος είτε αγοράσει sg είτε αγοράσει les paul θα αντιμετωπίσει τα ίδια προβλήματα. Εκτός αν η χαμηλή ποιότητα κατασκευής είναι μόνο στις φθηνές gibson les paul. Αν και κάποιος ανέφερε πως αυτό ισχύει και στις standard που σίγουρα είναι πανάκριβες κιθάρες και δύσκολά θα συμβαίνει.

 

Ξαναλέω πως άλλη ιεράρχηση έχει ένα μοντέλο Studio και άλλη ένα Standard, χωρίς να σημαίνει αυτό πάντως ότι μια Standard δεν θα έχει κατασκευαστικά ελαττώματα. Απλά θα είναι λιγότερα ανά παρτίδα (τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ, και αρκετοί άλλοι επίσης).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δν ξέρω αλλά θα μου φαινόταν περίεργο μια εταιρεία να υπονομεύει τα προιόντα της και να τα βγάζει κουπιά όταν στην συγκεκριμένη περίπτωση ο αγοραστής πληρώνει τόσα λεφτά για το όνομα μόνο.

 

Δεν υπονομεύει τα προϊόντα της, απλά δεν την ενδιαφέρει οικονομικά να βελτιώσει το quality control της, ακριβώς λόγω του περίφημου ονόματος στο headstock. Γιατί να το κάνει αφού πουλάνε σαν ζεστά ψωμάκια, και μονάχα ένα μικρό ποσοστό του αγοραστικού κοινού έχει πρόβλημα με αυτό το QC?

 

Μην νομίζεις ότι όλοι είναι υποψιασμένοι πάνω σε τέτοια ζητήματα όπως geeks σαν κι εμάς που βρισκόμαστε σε φόρουμ και τα συζητάμε (ξανά και ξανά και ξανά, απ'ότι φαίνεται). Ούτε καν έχουν ιδέα ποια εμφανισιακά/κατασκευαστικά/ηχητικά ελαττώματα μπορεί να έχει μια Studio, ελαττώματα που λόγω του ονόματος και της τιμής της δεν θα έπρεπε να βρίσκονται καν εκεί (μην με ρωτήσεις ποια είναι αυτά, δόξα τω Θεώ υπάρχουν πολλά άλλα προηγούμενα θρεντς που τα εξηγούν). Εδώ έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να τα εξηγούμε, και ακόμη κι εδώ (και σε άλλα φόρουμ) υπάρχει πολύς κόσμος που εξακολουθεί να μην καταλαβαίνει καν για ποιο πράγμα μιλάμε.

 

Εξηγούμαι βέβαια ότι δεν είναι και ανάγκη να τα γνωρίζουν αυτά. Πολλές φορές, όπως λένε και οι Αμερικάνοι, ignorance is a bliss. Πχ. εγώ είμαι σχεδόν εντελώς άσχετος από φυσαρμόνικες. Αν αγόραζα εγώ μια που στο μάτι μου φαινόταν ωραία και που επίσης ακουγόταν ωραία, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα, έτσι δεν είναι? Και όντως δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα στο να παίξω μουσική και να την ευχαριστηθώ. Με τον ίδιο τρόπο μια Gibson LP Studio θα παίζει μια χαρά - τα αυτιά και οι απαιτήσεις όλων δεν είναι ίδια. Όμως δεν θα μπορούσα να πάω σε κάποιον έμπειρο από φυσαρμόνικες και να του παινευτώ ότι η δικιά μου σπέρνει... απλά δεν γίνεται, και αυτός θα είχε το αυτί και το μάτι για να δει ελαττώματα. Aυτό δεν είναι παράδειγμα που μιλάει βέβαια για τα ελαττώματα μιας Harley Benton, αλλά μιας Gibson made in USA. Από μια κατηγορία τιμής και πάνω, τα πιο χοντρά πρέπει να μην υφίστανται καν!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ακριβώς δν είμαι ο πιο έμπεριος κιθαρίστας και σίγουρα δν ειμαι ειδικός στο να βλέπω με την μια τα κατασκευαστικά λάθη και αδυναμίες σε μια κιθάρα και δν είμαι καν κάτοχος μιας gibson, και ούτες προβλέπεται, (είναι πολλά τα λεφτά άρη!) δν μπορώ να το υποστηρίξω π0αρα πέρα. Παρολαυτά μακροπρόθεσμα και απότι φαίνεται η gibson κατασκευάζει μέτρια όργανα χρόνια τώρα, δν θα πρέπει να είχε επίπτωση στην αξία του headstock;

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate changed the title to H αξία μιας Gibson λόγω "ονόματος" & οι εναλλακτικές
  • πριν Yannis Methenitis κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου