Προς το περιεχόμενο

Millenium MPS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Καλησπέρα σε όλους και ελπίζω να μη σας κουράσω πολύ, διαβάζοντας τα θέματα σας σε γενικές γραμμές αλλου κατατοπιστικά και αλλου μπερδεύτηκα εντελώς και έτσι είπα να ανοίξω ενα δικό μου θέμα και να παραθέσω τις απορίες μου μιας και είναι αρκετές.... Αρχικά να πω πως αποφάσισα να ασχοληθώ και εγώ επιτέλους με την μουσική και ελπίζω να μην είναι πολύ αργά για να αρχίσω μιας που είμαι 22 χρονων (αν και αυτά πιστεύω πως δεν έχουν ηλικία, θα μου πείτε άλλοι αρχίζουν στα 40..) και να ξεκαθαρίσω ότι δεν γνωρίζω τίποτα σε σχέση με τα drums και την μουσική γενικότερα, εκτος από κάτι μικρές επαφές που είχα συχνά πυκνά πηγαίνοντας σε studios ktlp..

    Το σκέφτηκα λοιπόν και λέω, αφού χαλάω που χαλάω αρκετά λεφτά πηγαίνοντας σε studios δε τα κρατάω καλύτερα να πάρω δικά μου drums? Έτσι έβαλα στην άκρη κάποια λεφτά από την δουλειά μου και μάζεψα 350 euro, και να σας πω την αλήθεια δε μπορώ και δε θέλω να δώσω παραπάνω λεφτά για αρχή..

Μένω σε πολυκατοικία και όπως καταλαβαίνετε έχω 2 επιλογές σε περίπτωση που πάρω κλασική ακουστική drums: η να μονώσω το χορό, η να παίζω σε ώρες κοινής φασαρίας και ο Θεός βοηθός.. Έτσι για να είναι το κεφάλι μου ήσυχο (και όχι μονο το δικό μου  ;D) θα πάω σε E-Drums και αφού διαθέτω 350 κατέληξα σε κάποιες λύσεις.

 

    Εδώ είναι που χρειάζομαι τα φώτα σας, είμαι ανάμεσα σε Millenium Hd100, Mps100, Mps200 και Mps 300 με Alesis Η/Ο:

 

http://www.thomann.de/gb/millenium_hd100_starter_edrum_bundle.htm

 

η

 

http://www.thomann.de/gb/1stclassrock_mps100_e-drum_komplett_set.htm

 

η

 

http://www.thomann.de/gb/millenium_mps200_edrum_komplett_set.htm

 

η στο

 

http://www.thomann.de/gb/millenium_mps300alesis_io_pc_set.htm

 

αν και ξεφεύγει λίγο στην τιμή..

 

. Το Hd100 έχει μικρό rack (αν το λέω καλά) και μου θυμίζει κάτι πιο ευρύχωρο από hd1 τις roland, αλλα το έχω σα σκέψη επειδή είναι φθηνό και απότι έχω καταλάβει έχει τον ίδιο ήχο με το Μps100 διορθώστε με αν κάνω λάθος...

. Το Μps100 έχει νομίζω το rack που έχουν το Mps200 και Mps300 αλλα έχει τον ίδιο εγκέφαλο με το Mps200? Βγάζουν τον ίδιο ήχο? Εκτος του Mps300 φυσικά που όπως κατάλαβα είναι μέσο υπολογιστή ο ήχος από το Trigger..

. Το Μps200 μου φαίνεται κλώνος του Μps100 με την μονη διαφορα πως τα πιατίνια είναι στρογγυλά :S και ίσως με μερικούς ηχους παραπάνω??    :-\

. Το Μps300 φαίνεται η ιδανικότερη επιλογή αλλα και η πιο ακριβή, όπως κατάλαβα δεν έχει εγκέφαλο, αλλα αγοράζω extra ένα μηχάνημα (το trigger) που συνδέεται μέσο υπολογιστή και μου δίνει και την δυνατότητα να βάλω και ακόμα ένα pad. Καλή φάση αυτό λόγο καλυτερων ήχων και και κάνα tom παραπάνω αλλα δεν έχω και τρελες απαιτήσεις και εκτος αυτού δε θέλω να εξαρτώμαι από το pc (μπορεί να μου χαλασει  ανα πασα στιγμη ξέρω γω!!)

 

Οι βασικότερες απορίες μου είναι :

 

1.Το trigger μπορεί να μπει και σε Hd100 , Μps100 , Μps200 η μονο στο Μps300? (έτσι να έχω το πλεονέκτημα αναβαθμίσεις στο μέλλον)

 

2.Εγκέφαλος όπως έχει το Hd100, Μps100 και το Μps200 μπαίνει στο Μps300?? (δε παίζει ρολο απλά το έχω σαν απορία :P)

 

3.Μπορώ να βάλω στο Hd100, Μps100, Μps200 έναν εγκέφαλο από roland η άλλης μάρκας?

 

4.Κάνουν θόρυβο όταν είναι off και παίζω? και εμπάση περιπτώση πιο κάνει τον λιγότερο? Κατι ακουσα για mesh heads αλλα δε ξερω σε πια μπένουν (είναι μεγάλο κριτήριο για μένα)

 

5.Τα Hd100, Μps100 και το Μps200 έχουν μεγάλες διαφορες στον ήχο που βγάζουν (και λόγο pad και λόγο εγκεφαλου)? Γιατι εγώ δεν είδα και πολλές ρε παιδιά!      ???

 

    Σας έπρηξα το ξέρω και είμαι απαράδεκτος! Είμαι ολίγον τι φλύαρος αλλα ήθελα να γίνω συγκεκριμένος. Είναι πολύ σημαντική για μενα αυτή η αγορά (και ας μην είναι και πολύ ακριβή) και δυστυχώς αφού δεν έχω την δυνατότητα να τα δω από κοντά όλα αυτά σε κάποιο καταστημα, καταφεύγω σε forum..

Αν θέλετε και δε βαριέστε ρίξτε και ένα post, thanks anyway

Γιώργος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε....μακριά από τα millenium!!! ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ!!! Τα πήρα, τα καλά κιόλας, με τα mesh heads απαραδεκτα!!! Τα trigger τους να ξέρεις είναι ΚΙΝΕΖΙΚΑ θα σου βγάλουν προβλήματα!!! Ευτυχώς είχαν κανει μαλακια απο το thomann και τα έστειλα πίσω με δικά τους έξοδα....για να μην την πατησεις θα σου πω αναλυτικα τι παίζει άλλη φορα...τώρα νάνυ!!! Roland φιλαράκι και μόνο...τα σκας μεν αλλά.....αμερικανικο όχι κινεζικο....

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε....μακριά από τα millenium!!! ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ!!! Τα πήρα, τα καλά κιόλας, με τα mesh heads απαραδεκτα!!! Τα trigger τους να ξέρεις είναι ΚΙΝΕΖΙΚΑ θα σου βγάλουν προβλήματα!!! Ευτυχώς είχαν κανει μαλακια απο το thomann και τα έστειλα πίσω με δικά τους έξοδα....για να μην την πατησεις θα σου πω αναλυτικα τι παίζει άλλη φορα...τώρα νάνυ!!! Roland φιλαράκι και μόνο...τα σκας μεν αλλά.....αμερικανικο όχι κινεζικο....

 

 

Καλημέρα.. Τόσο πολύ μούφα ρε σi? Κρίμα.. Έχει βγάλει σε όλους αυτά τα προβλήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αναλυθεί αρκετά το σετάκι, σχετικά με το αν συνδιάζεται με εγκεφάλους και τέτοια δεν ειμαι σίγουρος.

Σαν trigger σετ επίσης έχει αναλυθεί το ότι είναι συμπαθητικές δυναμικές χωρίς να ανήκουν στην κατηγορία του πολύ καλού. Είναι καθαρά για home και για demo.

Μάπα δεν είναι που λέει ο αποπάνω, ποτέ δεν μου έχουν παρουσιασει πρόβλημα, δυναμικές ειναι οκ αλλά όχι τέλειες, έχει άπειρα ρυθμιστηκά, το τριγκερ ειναι πολυ καλό σαν τριγκερ, είναι αθόρυβα φυσικά, ακούγονται λίγο αν τα παίξεις μόνα τους που ρωτάς, ακουγονται σαν να χτυπάς πλαστικό αλλά πολύ χαλαρά.

Γενικώς είμαι πολύ ικανοποιημένος και εχω γράψει και πανκ μπάντα με αυτά μια χαρά.

Ομως αν ηθελα κατι καλο πραγματικά να μου μείνει θα πήγαινα για roland αλλά και για πολλά λεφτά παραπάνω.

Επίσης θα δεις πολλές θετικές γνώμες απο ανθρώπους που τα έχουν στο τοπικ που είχα ανοιξει. Ο beeros δεν λαμβάνει υπόψην ότι μιλάμε για εντελώς διαφορετικές κατηγορίες και ανάγκες ,με διαφορά 1000 ευρώ. Χώρια του ότι το Αμερικάνικο vs Κινέζικο θέμα μου θυμίζει την μανία των Αμερικανών με τους Ρώσους και το Ροκυ 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε....μακριά από τα millenium!!! ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ!!! Τα πήρα, τα καλά κιόλας, με τα mesh heads απαραδεκτα!!! Τα trigger τους να ξέρεις είναι ΚΙΝΕΖΙΚΑ θα σου βγάλουν προβλήματα!!! Ευτυχώς είχαν κανει μαλακια απο το thomann και τα έστειλα πίσω με δικά τους έξοδα....για να μην την πατησεις θα σου πω αναλυτικα τι παίζει άλλη φορα...τώρα νάνυ!!! Roland φιλαράκι και μόνο...τα σκας μεν αλλά.....αμερικανικο όχι κινεζικο....

μάπα το καρπούζι παλικάρι...

ακριβώς όπως τα λέει και ο από πάνω και εγώ τη πάτησα με τα millenium αλλά ευτυχώς τα στειλα,οποτε κοιτα ή σε roland ή σε pintech...

 

το link για τα pintrech είναι :http://www.telesound.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε geonight κανείς δεν έχει λάβει υπόψιν του τα λεγόμενά σου

Αρχικά να πω πως αποφάσισα να ασχοληθώ και εγώ επιτέλους με την μουσική και ελπίζω να μην είναι πολύ αργά για να αρχίσω μιας που είμαι 22 χρονων (αν και αυτά πιστεύω πως δεν έχουν ηλικία, θα μου πείτε άλλοι αρχίζουν στα 40..) και να ξεκαθαρίσω ότι δεν γνωρίζω τίποτα σε σχέση με τα drums και την μουσική γενικότερα, εκτος από κάτι μικρές επαφές που είχα συχνά πυκνά πηγαίνοντας σε studios ktlp..

 

Με βάση αυτά πρέπει να σου πω ότι για αρχάριος όπως και πολλοί άλλοι έχουν συμφωνήσει και τα χρησιμοποιούν μια χαρά, τα mps ειναι μια χαρά για την τιμή.

Τώρα αν το budget σου είναι καλό και θες να μπεις μονομιάς σε κάτι που θα σου μείνει και θα αξίζει πρέπει να ανοιχτείς αρκετά και προφανώς να επιλέξεις roland.

Οπότε εξαρτάται από το τι θες.

Νομίζω η βασική διαφορά τους είναι η αίσθηση των δυναμικών, ότι πληρώνεις παίρνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε geonight κανείς δεν έχει λάβει υπόψιν του τα λεγόμενά σου

Με βάση αυτά πρέπει να σου πω ότι για αρχάριος όπως και πολλοί άλλοι έχουν συμφωνήσει και τα χρησιμοποιούν μια χαρά, τα mps ειναι μια χαρά για την τιμή.

Τώρα αν το budget σου είναι καλό και θες να μπεις μονομιάς σε κάτι που θα σου μείνει και θα αξίζει πρέπει να ανοιχτείς αρκετά και προφανώς να επιλέξεις roland.

Οπότε εξαρτάται από το τι θες.

Νομίζω η βασική διαφορά τους είναι η αίσθηση των δυναμικών, ότι πληρώνεις παίρνεις.

 

 

Σωστός ο φίλος.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε geonight κανείς δεν έχει λάβει υπόψιν του τα λεγόμενά σου

Με βάση αυτά πρέπει να σου πω ότι για αρχάριος όπως και πολλοί άλλοι έχουν συμφωνήσει και τα χρησιμοποιούν μια χαρά, τα mps ειναι μια χαρά για την τιμή.

Τώρα αν το budget σου είναι καλό και θες να μπεις μονομιάς σε κάτι που θα σου μείνει και θα αξίζει πρέπει να ανοιχτείς αρκετά και προφανώς να επιλέξεις roland.

Οπότε εξαρτάται από το τι θες.

Νομίζω η βασική διαφορά τους είναι η αίσθηση των δυναμικών, ότι πληρώνεις παίρνεις.

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλα θέλω να ξεκαθαρίσω πως αυτό που με ενδιαφέρει σε πρώτη φάση είναι να πάρω κάτι με 350 euro πάνω κάτω για να μάθω, από εκεί και έπειτα από δυναμικές και τέτοια δε ξέρω ούτε από αίσθηση και έτσι δε μπορώ να συγκρίνω..

Και για να μη σας πολυ ζαλιζω 3 πράματα χρειαζομαι : να είναι στα λεφτά που το ψάχνω, να μη κάνουν πολύ θόρυβο όταν παίζω με ακουστικά και τέλος να μη μου χαλάσει - καεί κάτι στο πρώτο μηνα ..

 

Tι μου προτείνεται? Έχω μπερδευτεί! ??? Να ξέρετε πως οι απαντήσεις σας θα κρίνουν και την αγορά μου γιατι δεν έχω άλλες πηγες να μάθω αυτά που χρειάζομαι, και τα αγγλικά μου είναι λίγο....  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τιμή που ψάχνεις πάντως δεν υπάρχει κάτι άλλο. Roland πάει ακριβά.

Για αυτά που αναφέρεις μια χαρά θα σου είναι πιστεύω, όπως πιστεύαν και πολλοί άλλοι αρχάριοι που το χρησιμοποιήσαν. Αργότερα σίγουρα θα πας για άλλο σετ πολύ καλύτερο και ποιοτικότερο σε εντελώς άλλη κατηγορία.

Με λίγα λόγια δεν ξέρω αν θα βρεις αλλο σετ με αυτά που ζητάς ως αρχάριος σε τόσο χαμηλή τιμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι τα mp300 για να σου δώσουν ήχο απλά τα συνδέεις με usb με το pc και χρησιμοποιείς κάποιο vst instrument ήχων όπως το addictive drums. δεν εχει ήχο από μόνο του αλλά σου δίνει μαζί τα bfd lite φυσικά που ειναι αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου