Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος σε Home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκίνησα να κάνω ενα μικρο home studio αλλα έχω ενα πρόβλημα. Μόλισ συνδέω την κοσνόλα στην κάρτα ήχου εμφανίζεται ο καταραμένος θόρυβος. Ακούγεται ακόμη και όταν αναπαράγω οποιονδήποτε ήχο αλλα το σπαστικό ειναι που υπάρχει και την ώρα της εγγραφής. Δοκίμασα να συνδέσω τον ενισχυτή του μπάσου για να δοκιμάσω αν υπάρχει και πάλι αλλα τότε δεν ακούγεται τίποτα, μόνο ο καθαρός ήχος του μπάσου. Θέλω αν είναι εύκολο να με βοηθήσει κάποιος. Μήπως αν΄άλλαζα την κοσνόλα μου ή κάτι τέτοιο; Μπορώ να γράψω κατευθείαν απο την κάρτα ήχου αλλά όταν θα έρθει η ώρα για τα τύμπανα τοτε......

 

Όποιος μπορει ας βοηθήσει Plssssss.

 

Και ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Αγαπητέ vasil_io,

καλώς ήλθες στο noiz.

Είναι πράγματι ενοχλητικό το πρόβλημα που έχεις και αν δεν το λύσεις θα στοιχειώνονται οι ηχογραφήσεις σου με το καταραμένο θόρυβο. Πιστεύω ακράδαντα ότι η λύση στο πρόβλημά σου θα βρεθεί σύντομα. Μάλλον πρέπει να συνδέσεις πιο σωστά τα μηχανήματα μεταξύ τους ή με τον ενισχτή ή κάτι τέτοιο.

Ελπίζω να βοήθησα.

Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κονσολα σου εχει Ground Lift ή κατι τετοιο? Με τι καλωδιο τροφοδοσιας ειναι?

Μαλλον, πρεπει να βγαλεις εκτος την γειωση της κονσολας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η κονσολα σου εχει Ground Lift ή κατι τετοιο? Με τι καλωδιο τροφοδοσιας ειναι?

Μαλλον, πρεπει να βγαλεις εκτος την γειωση της κονσολας....

 

Και αν ήδη δεν έχει γείωση, τότε να βάλεις.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η λύση ήταν απλή τελικά. Έκοψα το καλωδιο τροφοδοσίας και αφαίρεσα τη γίωση. Πλέον θόρυβος μηδέν. Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να βοηθήσω και γώ κάποτε σε κάτι. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτη πρεπει να είναι η τελευταία σου λύση στη σειρά. Τι θα γίνει σε περιπτωση προβληματος; Θα τα καψεις όλα και θα καείς κι εσύ;

Υπάρχουν πολλα θεματα σχετικά που δίνουν εξηγησεις και πως να αντιμετωπισθεί κατι τετοιο που λέγεται "βρόγχος γείωσης". Λίγη υπομονή ρε γαμώτο. Ψαξε λίγο πριν!

 

Τεσπα... Πρώτα αποσυνδεσε τα πάντα και σύνδεσε τα όλα σε μια πρίζα. Βάλε πολύμπριζο. Ξεκίνα με τα βασικά. Υπολογιστη, κονσόλα, σύνθια, εφε.

Δευτερον: τι καρτα εχεις; Μέχρι να'ρθει η ωρα για τυμπανα γραφε από την καρτα σου. Θα εχεις καλυτερο ήχο ετσι κι αλλιώς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κονσόλα όπως και τα περισσότερα μηχανήματα είναι πάνω σε σταθεροποιητές. Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια πρόβλημα. Ρώτησα και ένα φίλο ηλεκτρολόγο και μου είπε πως δεν υπάρχει τέτοιος φόβος από τη στιγμή που είναι όλα πάνω σε ups. Σε ευχαριστώ πάντως.Βασικά είναι μια λύση της στιγμής γιατι θέλω να πάρω μια καινούρια κονσόλα οπότε δεν νομίζω να υπάρχει και εκεί το ίδιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η λύση ήταν απλή τελικά. Έκοψα το καλωδιο τροφοδοσίας και αφαίρεσα τη γίωση. Πλέον θόρυβος μηδέν. Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να βοηθήσω και γώ κάποτε σε κάτι. ;D

8)

 

Και οσο η κονσολα ειναι συνδεδεμενη με καποιο αλλο μηχανημα στην ουσια ειναι γειωμενη....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι καταλαβαίνω,μάλλων ο ενισχυτής σου έχει μόνο line-out.θα σε συμβούλευα να έπαιρνες ένα φθηνό DI ή (λίγο πιο ακριβό):

http://www.thomann.de/gr/behringer_vtone_bass_bdi21_analog_modeling_preamp.htm

 

..................................... Πρώτα αποσυνδεσε τα πάντα και σύνδεσε τα όλα σε μια πρίζα. Βάλε πολύμπριζο. Ξεκίνα με τα βασικά. Υπολογιστη, κονσόλα, σύνθια, εφε.

Δευ...

yup!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου