Προς το περιεχόμενο

Χαλαρωτικό SX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα παρακάτω είναι μια μικρή ελεγεία σε όλους τους μπατίρηδες (γειά σου Bihla), τσίπηδες, σφιχτοχέρηδες (φίλτατε Evris), καβουροτσέπηδες και ρακοσυλλέκτες και γενικώς ομοίως σκεπτόμενους φίλους του Noiz.

Λοιποοοοοον

Η ιστορία ξεκίνησε όταν μου μπήκε στο μυαλό να φτιάξω το δικό μου μπάσο.

Ηθελα να έχει thinline telecaster σωμα, short (μετά εξελίχτηκε σε medium) μπράτσο, δύο μαγνήτες (P&J) που να χουν blend, αλλάζουν φάση, σειρά, ύψος, χρώμα και έναν βαρύ γλυκό στη χόβολη και πρωτίστως ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟ. Δεν θα σας ακούσω ότι και να γράψετε σχετικά με την κοσμοθεωρία του φθηνού/ακριβού και στο φινάλε όραμά μου ήταν και δραγουμάνους δεν σας βάζω.

Εκανα λοιπόν το google να ιδρώσει, τα μέλια πήρανε φωτιά και τα μάτια τετράγωνα. Οπως είπα, αποφάσισα να κάνω την υπέρβαση και αντί για short μπράτσο είπα να βάλω medium. Αν όμως τα short σπανίζουν, τα medium βρίσκονται σε αντίστοιχη αναλογία με τα γλυκόλογα του Eyeprotocol.

Οι καβουροχέρηδες όμως μπορούμε να ανακαλύψουμε την Ατλαντίδα αν μας εγγυηθούν φθηνή ανέλκυση.

Και τελικά ο δότης μπράτσου βρέθηκε με τη μορφή κοριτσίστικου γυφτολούλουδου

http://www.rondomusic.com/product2189.html

100$ στο Αμέρικα €140 στη Φγάνς. Η Γαλλία κέρδισε γιατί βαριέμαι τη βαβούρα.

Είχε μίντιουμ μπράτσο με rosewood ταστιέρα (προϋπόθεση επιλογής) λεπτό nut και απομίμηση fender κεφαλάκι έτοιμο για κόψιμο σε στυλ τελε.

Ξεβίδωσα (αμα τη παραλαβή) το μπρατσάκι, μέτρησα το πόκετ, μίλησα με τον Τζών στην Αγγλία και με τον Κρις στην Αμερική για το σώμα και αρχισα τις μετρήσεις να δούμε πως θα κάτσει.

Ελα όμως που συνέβη το εξής. Χάρηκε η μικρή μου καταρχήν γιατί της έκανα δώρο το strap (με λουλουδάκι παρακαλώ) και τα αυτοκόλητα που είχε το κουτί (μάλιστα, με νεράϊδες). Τη θήκη (θλιβερή) την πήρε ο μικρός μου να βάζει σπαθιά και Gormiti.

Το μπασάκι όμως είναι καλόβολο. To μπράτσο μου κάθεται γάντι. Οι ανοχές στα πόκετ σχεδόν άψογες (λίγο τρίψιμο τώρα που θα του βάλω τα inserts να μη πηδηχτεί από τα βάλε βγάλε και θα ναι τζάμι). Οι μαγνήτες είναι αξιοπρεπείς (ο J βγάζει λίγο θόρυβο) για αυτό που έδωσα πάντα. Κρατάει το κούρδισμά του μια χαρά και δεν τρίζει (σχεδόν αν είσαι λίγο βάρβαρος) πουθενά. Μα πάνω απ΄όλα είναι τόσο αγχολυτικά φθηνό και τόσο απενεχοποιημένα κιτς (έπρεπε να πάρω το μωβ ρε γαμωτ) που ......... τι να πω. Το πιάνω, το παρατάω, παίζω το αφήνω χωρίς να αγχώνομαι που, πως, ποιός, μη, αουτς κλπ κλπ.

Οπως πρέπει να είναι το μουσικό όργανο. Οπως μικροί.......

Και τώρα σιγά σιγά αρχίζω να γειώνω την ιδέα του Telebasster (ας περιμένουν οι Αγγλοσάξωνες) και να προσανατολίζομαι στον εξωραισμό του υπάρχοντος. Ξέρετε τώρα.....  ;)

Ακαδημαική η ερώτηση, αλλά μήπως είμαι βαθιά άρρωστος γιατρέ μου;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

α) Πως μπόρεσες να ξεχάσεις να με συμπεριλάβεις στο τσιπομάνι; ΑΙΣΧΟΣ

β) Μιά χαρά είσαι. Τα SX τα γλυκοκοιτάω διαρκώς.

γ) Για μαγνήτες ξέρεις εσύ (GFS/TONERIDER).

δ) Μπορώ να σε απαλάξω από τον ενισχυτάκο, αν πήρες το πακέτο και τον έχεις για πέταμα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγοράζεις και μια φτηνή φωτογραφική, να μας ανεβάσεις και καμμία  φωτογραφία?

 

Τι είναι τα Gormiti?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Βάλε και κάτι σχετικό με μπάσο στον τίτλο βρε αδερφάκι μου, γιατί δεν είμαστε όλοι αφισιονάδος για να γνωρίζουμε αυτές τις ψαγμένες εταιρείες... Μου κόπηκε η ανάσα μόλις το'δα. :)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι είναι τα Gormiti?

 

Κατι μπουρδες καινουρια cartoon

http://www.gormiti.co.uk/gormiti/index.php

 

Τριζουν τα κοκκαλα του nils holgerson  ;D ;D ;D

 

Οσων αφορα τωρα τα SX ειναι απλα σουπερ για τη τιμη τους..

Εγω ειχα μια tele και την ειχα καταευχαριστηθει..

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Πως μπόρεσες να ξεχάσεις να με συμπεριλάβεις στο τσιπομάνι; ΑΙΣΧΟΣ

β) Μιά χαρά είσαι. Τα SX τα γλυκοκοιτάω διαρκώς.

γ) Για μαγνήτες ξέρεις εσύ (GFS/TONERIDER).

δ) Μπορώ να σε απαλάξω από τον ενισχυτάκο, αν πήρες το πακέτο και τον έχεις για πέταμα.

α) Εχεις απόλυτο δίκιο. Σ' είχα συνεχώς στο μυαλό μου (κρύβε λόγια) αλλά με πήραν τηλέφωνα (ακου θράσος με θέλουν να δουλεύω κιόλας) και ξέχασα. Την ταπεινή μου συγγνώμη.

β) Τους διάβαζα βρε συ Κώστα αλλά χόνεστλυ δεν περίμενα τόσα πολλά με ένα κατοστάρικο. (οκ 140 στην Ευρώπη)

γ) Σαφέστατα. Εχουν ήδη εξεταστεί μαζί με mighty Mite και για την υπέρβαση DiMarzio DP126BK P+J. Αλλά μου βγάζουν ένα εφηβικό απωθημένο γκα-γκαν οι dimarzio και δεν τρελλαίνομαι (αλλά έχουν adjustable poles και ξέχωρα τυλίγματα ;). Και βέβαια τα μάτια πάντα ανοιχτά για μεταχειρισμένους. Και η πατέντα στα ηλεκτρικά, σύννεφο. Star Trek θα το κάνω.

δ) Οχι μωρέ δεν πήρα το πακέτο. Και η διαφορά είναι στο headstock γράφει Gypsy Rose και όχι Rock and Rose. Ποιότης και στη λεπτομέρεια φίλε μου  ;D

 

Αρα λες και εσύ να γειώσω το tele project;

 

Θα χρειαστώ κι άλλες ιδέες. Stay tuned. Είναι τόσο ωραία να σκέφτεσαι πράγματα καννιβαλισμού χωρίς τον φόβο της γρατσουνίτσας....................

 

Δεν αγοράζεις και μια φτηνή φωτογραφική, να μας ανεβάσεις και καμμία  φωτογραφία?

Τι είναι τα Gormiti?

Όπως το βλέπεις στη φωτό του λινκ είναι. Μη με τρέχεις τώρα (κι ας πήρα καινούρια μηχανή, ναι, φθηνή στα €120).

Θα χρειαστώ τη βοήθεια σου στην κακοποίησή του, στο χω πει.

 

Τι να σου πω για τα Gormiti. Παιδικές τερατοψυχώσεις. Μεγαλώσαν τα δικά σου τώρα, που να ξέρεις. Googlαρέ το.

 

Βάλε και κάτι σχετικό με μπάσο στον τίτλο βρε αδερφάκι μου, γιατί δεν είμαστε όλοι αφισιονάδος για να γνωρίζουμε αυτές τις ψαγμένες εταιρείες... Μου κόπηκε η ανάσα μόλις το'δα. :)

Χαλαρωτικό είπα βρε παππού. Και μ' αυτό σου κόβεται η ανάσα;

Ασε που εξυπηρέτησε και το σκοπό του. Μπήκες να το διαβάσεις. Οχι για να μη λες ότι δεν είμαστε καλοί στο marketing. Το SX πουλάει..........  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Πως μπόρεσες να ξεχάσεις να με συμπεριλάβεις στο τσιπομάνι; ΑΙΣΧΟΣ

β) Μιά χαρά είσαι. Τα SX τα γλυκοκοιτάω διαρκώς.

γ) Για μαγνήτες ξέρεις εσύ (GFS/TONERIDER).

δ) Μπορώ να σε απαλάξω από τον ενισχυτάκο, αν πήρες το πακέτο και τον έχεις για πέταμα.

 

+1 εκτός του τελευταίου! Βanana sensei πάμε για ομαδική παραγγελία εμείς να περάσουμε και τους αντρίκιους mudbuckers μας?  ;D

 

Εύγε συνάδελφε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω για τα Gormiti. Παιδικές τερατοψυχώσεις. Μεγαλώσαν τα δικά σου τώρα, που να ξέρεις. Googlαρέ το.

Τέτοιες βλακείες αγοράζεις στο παιδί? Πάρε του μια Gibson...σπάγκο!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το βλέπεις στη φωτό του λινκ είναι.

Δηλαδη το τρομερο white-pink-white pickguard και τα τριανταφυλλακια υπαρχουν? :D

Μερικες πινελιες relic θα του πηγαιναν.

rosewood ταστιέρα (προϋπόθεση επιλογής)

Εδω μας τα χαλας, ετοιμαζοσουν για τελεμπασο με rosewood?

 

Σε λαθος κατηγορια με κατατασσεις ομως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη το τρομερο white-pink-white pickguard και τα τριανταφυλλακια υπαρχουν? :D

Μερικες πινελιες relic θα του πηγαιναν.Εδω μας τα χαλας, ετοιμαζοσουν για τελεμπασο με rosewood?

 

Σε λαθος κατηγορια με κατατασσεις ομως :)

α) Oh yes, indeed they do. To τριαντάφυλλο επαναλαμβάνεται και στο neck steel plate (ανάγλυφο por favor). H σύζυγος ανακάλυψε και κινηματογραφική σημειολογία (ξέρετε τώρα, rosebud  ;) ) στη κίνηση αυτή. Ο καθένας ...........

β) Rosewood και ξερό ψωμί. Ενα maple μου είναι υπεραρκετό.

γ) Relic με στράς  ??? Ιδωμεν

δ) Καλά μωρέ, θα μου απαντήσεις στο thread "Αυτοπροσδιοριστείτε".

 

Αυτό το avatar σου μου φέρνει τα παιδικά μου χρόνια που όλα τα σαλόνια (ή μάλλον οι προθάλαμοι) είχαν τον Γέρο της Θάλασσας

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου