Προς το περιεχόμενο

Άπειρος κιθαρίστας ζητά να επιβιβαστεί στο αστρόπλοιο των KYUSS !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Χρειάστηκε να φτάσω στα 37 μου για να μπορέσω να φτάσω στην οικονομική δυνατότητα αγοράς ανάλογου έγχορδου συνόλου μουσικού εξοπλισμού των ονείρων μου (;;;) -ή- απλώς τόσα χρόνια το ανέβαλα για χάρη άλλων παρεμφερών ευγενών σπορ όπως: headbanging, ping pong , playstation κτλ τα οποία βέβαια με αποπροσανατόλησαν από το αρχικό πλάνο αλλά τουλάχιστον με κράτησαν μακριά από τα ....ναρκωτικά (λέμε τώρα...)  ;D

 

ΟΚ γελάσατε ετσι ;;; Δεν το άνοιξα βέβαια το τοπικ για να καταχραστώ την φιλοξενεία του ευγενούς αυτού φόρουμ  8) αλλα πραγματικά θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις στους πιο έμπειρους κιθαρίστες ζητώντας την όποια κατανόηση....

 

Γνωρίζω ότι η ηλικία μου είναι κάπως απαγορευτική για την εκμάθηση κιθάρας (αλλά υπόσχομαι να βάλω τα δυνατά μου) γιαυτό και δεν ζητάω πολλά. Αντίθετα έχω προσδιορίσει (σοβαρά τώρα) το είδος που θα ήθελα να ασχοληθώ περισσότερο....

 

Προσανατολίζομαι λοιπον στον ήχο του ευρύτερου post heavy stoner rock ήχου (Tool, Isis, Neurosis, Explotions in the sky, Cult of Luna .....) με έμφαση στο doom στοιχείο (Sleep, ΟΜ, Saint Vitus, Pentagram..) αλλά ΚΥΡΙΩΣ στο ταξιδιάρικο trip ήχο από τους υπερλατρεμένους και ήρωες της νεότητας μου: KΥUSS και των παραγωγών τους : Queens of the Stone Age (of course...), Nightstalker, Monster Magnet, Los Natas, Spiritual Beggars,Down,Τea Party, Soundgarden, Fu Manchu , μια δόση Hawkwind με ολίγον από αμερικανική βλαχιά πχ Pantera αλλα και .....κτλ κτλ..

 

Σας μπέρδεψα ;;; Λυπάμαι αν παρασύρθηκα με τις επιρροές μου αλλά όπως καταλαβαίνετε αυτό που ψάχνω εδώ είναι να αγοράσω τον κατάλληλο εξοπλισμό που θα με βοηθήσει να προσεγγίσω αυτόν τον -ας τον πούμε- βαρύ και στιβαρο ήχο .

 

Tονίζω λοιπόν και πάλι ότι ΚΥΡΙΩΣ επιθυμω να προσεγγίσω -έστω- τον ήχο του Josh Homme αποκλειστικά στην περίοδο των KYUSS....(και μετά βλέπουμε...)  ;)

 

Γιαυτό άλλωστε και ζητώ την συμβουλή σας. Δεν επιζητώ φυσικά σε καμία περίπτωση να παίξω πχ όπως ο Mustaine ή ο Malmsteen...Αυτό που θέλω είναι να μάθω να παίζω καλά 4-5 βασικά riffs για αρχή (σε συνδυασμό πάντα με τον ήχο που προανέφερα) και από εκεί και πέρα θα ήθελα να πειραματιστώ μόνος μου, μαθαίνοντας βέβαια σιγα-σιγά πιο σύνθετα πράγματα. Το ζητούμενο λοιπόν εδώ δεν είναι η ταχύτητα και τα solos, αλλά το σταθερό παίξιμο και η εμπαιδωσή του (πράγμα που σημαίνει ότι ο εξοπλισμός που θα πάρω προορίζεται κυρίως για το σπίτι και όχι για live...).   

 

Γιαυτό λοιπόν σας ερωτώ ώ ! ευγενείς διδάσκαλοι:

 

α) Τι κιθάρα μου προτειίνετε να αγοράσω ; Παίζει κανένα ρόλο ο όσο το δυνατόν πιο εύκαμπτος βραχίονας στην δημιουργία του ήχου που επιθυμώ ;

 

β) Ενισχυτές - Πολυεφέ - Ηχεία. Τι προτείνετε ; Υπάρχει κάποιο τεχνικό κολπάκι (μόντα) στην σύνδεση μεταξύ τους ούτως ώστε ο ήχος να βγαίνει πιο "μπασάτος" ; Εχω ακούσει π.χ ότι οι Kyuss "περνουσαν" τον ήχο της κιθάρας μέσα από ενισχυτή μπάσου και είχαν αυτό το συγκεκριμένο αποτέλεσμα στον ήχο τους. Γνωρίζετε κάτι παρεμφερές ;

 

γ) Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για PC που μπορεί να με βοηθήσει σχετικά ;

 

δ) Ας υποθέσουμε ότι διαθέτω γύρω στα 800 γιούρος. Μπορείτε να μου προτείνετε από την εμπειρία σας και την γνώση σας ένα -ας το πούμε- ολοκληρωμένο σετ δλδ:

Κιθάρα-Ενισχυτης-Εφε-Συνδέσεις- (και ότι άλλο εσείς νομίζετε).. και ας ξεπερνά το budget των 800 Ε στον ήχο που επιθυμώ ;;;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοηθειά σας και τις συμβουλές σας. Ελπίζω να μην σας κούρασα με την πολυλογία μου. Κάθε πρόταση και συμβουλή σας πιστεύω ότι θα με βοηθήσει.

 

Κώστας.

 

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλως ηρθες στο noiz :)

 

Ενα θεμα που θα σε βοηθησει αρκετα ειναι το παρακατω :

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=165872.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ !!!  :) Υπάρχει όντως πολύ πράγμα !!!!  :o

 

Αλλά επειδή είμαι αρχάριος θα ήθελα αν γίνεται να μου προτείνει κάποιος (όπως είπα και πιο πάνω) ενα ενδεικτικά ολοκληρωμένο σετ (κιθάρα-ενισχυτες-εφε κτλ).

 

Ευχαριστώ και πάλι.... 8) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θαυμάζω το καλό σου γούστο!

Ίσως μια τύπου Les Paul κιθάρα ( πχ μια epiphon Les Paul custom ) με ένα σετ κατάλληλων μαγνητων ( πχ bare knuckle ) με παχιες χορδές (12ρες ή 13ρες) χαμηλά κουρδισμένες συνδεδεμένη σε πρώτη φάση στο pc με το guitar rig είναι μια πολύ καλή αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η epiphone les paul είναι καλή λύση για αρχή. Η μαλακιάταστιέρα θα σε βοηθήσει να ασχοληθείς, ή καλύτερα δε θα σε προτρέψει να την παρατήσεις εύκολα. Είμαι στο κυνηγι αυτού του ήχου χρόνια τωρα. Εχω καταλήξει στο ταυράκι για τα γούστα μου.

Ενισχυτής..θα πήγαινα σε tech 21, καλός ήχος σε σπιτικές  εντάσεις και αρκετά ευέλικτος στην επιλογή παραμόρφωσης.

Τα πετάλια σε πρώτη φάση θα έλεγα να τα αφήσεις. Η συμβουλή που έδωσε ένα παλικάρι παραπάνω για κιθάρα - καρτα ήχου και guitar rig είναι επίσης πολύ καλή λύση.

Πάντως και εγώ που υποτίθεται πως την ψαχνω με αυτό τον ήχο από τότε που άκουσα το καινούριο των Pelican μου υπενθύμισε πως αν έχεις καλές ιδέες ο ήχος μπαίνει σε δεύτερη μοιρα.

You look like you haven't seen a ghost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε, θα συμφωνησω με τα λινκς που σου προτεινανε τα υπολοιπα παιδια εδω, απλα να προσθεσω, σε περιπτωση που δεις να βγαινεις εκτος budget η να μην ξερεις τι να πρωτοδιαλεξεις απ τις πολλες επιλογες, μη μασας, αν ειναι να κατσεις και να τα δουλεψεις τα κομματια με μερακι, θα δεις οτι ενας διπλος μαγνητης και το καταλληλο κουρδισμα θα σε πανε αρκετα μακρυα για αρχη..(μη το παρακανεις με τα πριμα επισης..)

Τωρα βεβαια, θα βοηθουσε ακομα παραπανω αν διευκρινιζες πανω κατω σε τι επιπεδο εισαι κιθαριστικα. πχ το riff απ το hurricane η το phototropic θα σου φαινοτανε δυσκολα να παιχτουνε και να 'αποκωδικοποιηθουνε' χωρις ταμπλατουρες μονο με το αυτι?

 

Παντως γιανα πω κατι πιο συγκεκριμενο,και μια και ζητας εξοπλισμο για σπιτι, με 800 πανω κατω ευρω:

 

Ενισχυτη παρε καποιο 15 η 30 watt marshall, πχ marshall mg 30 dfx (εχει πανω και μερικα εφεδακια που για αρχη θα πειραματιστεις χωρις να δωσεις πχ 100 ευρω για ενα πεταλι που δε θα σ αρεσει μετα..) Για πιο δυνατο μηχανημα δε θα προτεινα διοτι 1. δε θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις στο σπιτι λογω ντεσιμπελ και 2. θα φυγουν πολλα ευρω και θα αναγκαστεις να παρεις κακης ποιοτητας κιθαρα...

 

Απο κιθαρα τωρα.. η Eastwood GP Guitar που σου προτεινανε εδω πχ, αν καταφερεις να τη βρεις θα ειναι καλα, αλλα και καποια ltd σε στυλ les paul με seymour duncan μαγνητες θα ηταν μια χαρα πιστευω.. (βασικα τωρα που το σκεφτομαι, ενα στοιχειο που ισως θα επρεπε να θες να εχει η κιθαρα σου με βαση τον ηχο που κυνηγας, θα ηταν το 24,75 scale length που συναντας σε les paul τυπου κιθαρες..βοηθαει κατα τη γνωμη μου σε ενα πιο 'mellow' αποτελεσμα..)

 

Παρε και ενα καλωδιο και εισαι ετοιμος!

Επιτηδες δεν αναφερω εφε, πεταλια κλπ γιατι στην παρουσα φαση μαλλον θα σε αποπροσανατολιζαν..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος, τα στούντιο και λάιβ μηχανήματα και τεχνικές ηχοληψίας όλων ανεξαιρέτως των μελών των Queens και ειδικά των Kyuss από την στιγμή που πρωτοδημιουργήθηκαν μέχρι σήμερα, οι τεχνικές λεπτομέρειες-ρυθμίσεις-αλλαγές σετάπ κλπ είναι η νο.1 gear oriented ψύχωσή μου εδώ και περίπου 11-12 χρόνια που τους πρωτοείδα, και ο ενας και μοναδικός λόγος που με ώθησε να ασχοληθώ με τα ηλεκτροκιθαριστικά. Δυστυχώς είναι πολύ μεγάλη συζήτηση, και εδώ και χρόνια θέλω να στήσω ένα σάιτ αφιερωμένο στην έρευνα που κάνω συνεχώς από τότε, αλλά δεν πρόκειται να υπάρξει χρόνος τουλάχιστον για 14 μήνες ακόμη... :(

 

Ένα πολύ συνηθισμένο λάθος που συμβαίνει είναι να μπερδεύεται το σετάπ του Homme της πρώιμης εποχής των Kyuss με την μέση, την τελική τους λίγο πριν διαλυθούν, και των διάφορων σετάπ των Queens. O ήχος των σετάπ των QOTSA απέχει πολύ από αυτόν των Kyuss, όχι μόνο από ενισχυτές (Ampegs στους πρώτους, στοκ Marshalls και Peaveys στους δεύτερους - παρεπιπτόντως, τo λινκ του Uberproaudio είναι γεμάτο τρελές ανακρίβειες) αλλά και στα εφφέ.

 

Μια πράγματι αρκετά δύσκολη ερώτηση είναι επίσης το πώς πετυχαίνεται ο ήχος αυτός με ένα χαμηλό μπάτζετ και χωρίς τα ανάλογα μηχανήματα (για αυτό και δεν θα αναλωθώ σε ιστορική αναδρομή του τι χρησιμοποιούσαν και τι όχι). Είναι και βέβαια αφελές να πιστεύει κάποιος ότι μπορεί να φτιάξει ακριβώς τον ήχο των άλμπουμ. Όχι μόνο γίνεται το σώσε αλλά είναι ένας πολύ μελετημένος ήχος προερχόμενος κυρίως από αυτούς τους δυο KOΛΟΣΣΙΑΙΟΥΣ παραγωγούς που βοήθησαν τον Homme να φτιάξει σιγά-σιγά τον signature ήχο του από το μηδέν:

 

goss.gif

 

reverb05barresi_l.jpg

Joe Baressi

 

Τα λινκς παλιότερων θρεντ που είδα προηγουμένως βοηθούν αρκετά. Η Eastwood είναι φοβερή κιθάρα (την έχω από το 2005 και είναι η κύριά μου κιθάρα, αν και με πολλά upgrades) αλλά δεν πολυβοηθάει στον ήχο αυτό - είναι πολύ πιο ελαφριά, λιγότερο bass heavy και περισσότερο πριμάτη από την κανονική Ovation GP που χρησιμοποιούσε τότε, χώρια που έχει κακούς μαγνήτες - απόπειρα κορεάτικης απομίμησης των DiMarzio Super 2 που φορούσε εκείνη. Είναι και εκτός μπάτζετ, και συν τοις άλλοις είναι μονάχα μια από τις πολλές άλλες κιθάρες που χρησιμοποιούσε τότε (BC Rich Mockingbird, Gibson LP κλπ).

 

Θα συνιστούσα για αρχή απλά μια BAΡΓΙΑ κιθάρα με hot humbuckers με ΠΟΛΛΑ μπάσα, κουρδισμένη όλη σε ντο με 12ρες χορδές. Μετά ένα φαζ σιλικόνης, ακολουθούμενο από ένα overdrive σε πολύ ήπιες ρυθμίσεις (ακόμη κι ένα Digitech Bad Monkey θα κάνει) κι ένα eq pedal (πχ της Βοss), επάνω σε έναν καθαρό λαμπάτο ενισχυτή με 6L6, ρυθμισμένο όμως με τονισμένα τα μεσαία, με τον neck humbucker ενεργοποιημένο και με το tone χαμηλά. Αυτά τα τρια πετάλια σε φέρνουν αρκετά κοντά, αρκεί να τα "παντρέψεις" καλά με το υπόλοιπο σετάπ σου:

http://www.thomann.de/be/fulltone_ultimate_octave.htm?sid=86a1492b6b5dcd12c8a83f48395bb20c

 

http://www.degierguitars.com//webshop/product_info.php?cPath=1_22&products_id=48

 

http://www.degierguitars.com//webshop/product_info.php?cPath=1_22&products_id=325 (πιο QOTSA αντί Kyuss)

 

Μετά θα προσθέσεις σιγά σιγά και άλλα εφφέ όπως ένα phaser, ένα leslie sim, ένα ντιλέι, ένα wah κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hello  να προτήνω σαν μια πολύ καλή και σχετικά φθηνή λύση (500ε-στην Ελλάδα) την κιθάρα μου

http://www.noiz.gr/index.php?action=mgallery;sa=item;id=366

με αυτήν παίζω σε stoner συγγρότημα και έχει όλα τα χαρακτηριστικά που θα μπορούσες να ζητήσεις προσπαθώντας να προσεγγίσεις τον παραδοσιακό stoner ήχο αν θέλεις στείλε p.m. να σου φτιάξω samples πάντα σε stoner ήχο να την ακούσεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου