Προς το περιεχόμενο

"Cosmogonia" Ταινία μικρου μήκους


markellos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!! Μετά από άπειρο καιρό δημιουργικής απουσίας μου από το noiz (σπίτια, παιδί που προέκυψε, σχολή κλπ!) είπα να περάσω να πω ένα γεια σε παλιούς και καινούριους.

 

Σε αυτό το link http://www.youtube.com/user/ArtmasterFilms

 

...μπορείτε να δείτε (και να ακούσετε) την τελευταία δουλειά με τιτλο "Cosmogonia" που έκανα για ένα διαγωνισμό ταινιών μικρού μήκους (48HFP Athens Go Green 09).

 

S_Y3U6085.jpg

S_Y3U6089.jpg

 

Ο εξοπλισμός που χρησιμοποιήθηκε είναι ο παρακάτω:

 

Studio Setup

• PC με Quad 9300 2.6GHz, 8GB Ram, Win7 64bit

• EMU 1212m

• Mackie 1202VLZ

• Yamaha MSP7

• Ediror MA-15D (για ασφάλεια!)

 

Camera:

• Panasonic DVX100a

 

Επεξεργασία ήχου και μουσικής στο video:

• Cubase 5

 

Field recording:

• Rode NTG-3 με χρήση από boom απ'ευθείας πάνω στην κάμερα

(εκτός από τη σκηνή της κουζίνας που έκανα βλακεία και ξέχασα να το ενεργοποιήσω). ΕΦΑΓΕ ΠΟΛΥ ΒΡΟΧΗ!!!

• TrackS Opto Compressor

• Classic Compressor

• E2Deesser

• Roomworks (Cubase bundled room effect)

 

"Φωνές" (γυναικεία και ανδρική - καθαρές ή παραμορφωμένες):

• Shure Beta58 (σαν η πιο γρήγορη και σίγουρη λύση)!!!

• TrackS Opto Compressor

• Classic Compressor

• E2Deesser

• Roomworks (Cubase bundled room effect)

• NI Spectral Delay

• Guitar Rig

• FabFilter Volcano 2 (τα σπάει!)

• FabFilter Timeless 2 (τα σπάει!)

 

Μουσική:

• Kore Player Free (background wind/pads/abstructs - drums)

• FabFilter Twin (bell - strings)

 

Σας παραθέτω τα στοιχεία σαν δείγμα δοκιμής πάνω στον συγκεκριμμένο εξοπλισμό

(δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι εξάντλησα τις δυνατότητές του!!!)

Τα χρονικά πλαίσια του συγκεκριμμένου διαγωνισμού είναι πολύ περιορισμένα.

Οτι θα δείτε έγινε μέσα σε 48 ώρες (αντε και κανα δυό ακόμα για το φινίρισμα) με πολλά λάθη, και σίγουρα αποτέλεσε εμπειρία για την επόμενη φορά!

 

Τα σχόλιά σας ευπρόσδεκτα!

 

Το μουσικό θέμα το έγραψα βασιζόμενος πάνω σε ιδέα του φίλου Νίκου Πανταζή.

 

Σας φιλώ

Μαρκέλλος

 

Διαχειριστές μου δεν ξέρω αν το έβαλα στην σωστή κατηγορία, το ποστ αφορά δοκιμή εξοπλισμου/review?? Αν δεν είμαι σωστός κάντε τα κουμάντα σας.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρίσκω εξαιρετική δουλειά για τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Και η σκηνοθεσία και η μουσική μου άρεσαν. Μπράβο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια δουλεια. Δυστυχως δεν εχω ιδέα απο την κινηματογραφική τεχνη. Αν και πολυ θα ήθελα να βρεθω ως παρατηρητης σε γυρισμα καποτε.

 

Τα συγχαρητήρια μου και εις ανωτερα και ανετοτερα (μιλαω για τη βροχη :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σημαντικό στο όλο επιχείρημα είναι η εμπλοκή σου σε όλα και το αισθητικό σου κριτήριο. Και όλα είναι άψογα από τεχνικής άποψης φίλε μου. Και σε τόσο μικρό διάστημα...

Εξαιρετική η χρήση των ηχητικών εργαλείων. Είδες τι κανει λίγο διάβασμα στο manual...

 

Αν και το θεμα είναι σημαντικό, η προσέγγιση ήταν πολύ "κουλτουρέ" από σενάριο για μένα.

Πέρα από τα πολύ καλά πλάνα, η μουσική και ο προσεγμένος ήχος κανουν τη μεγάλη διαφορά που από αυτό πάσχει το ελληνικό σινεμά.

Μπράβο Markellos! Μακάρι να πάρεις εσύ το βραβείο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ. Πήραμε το 10 βραβείο, αν και ταπεινά πιστεύω πως θα έπρεπε για κάτι καλύτερο... (δεν μιλάω για το πρώτο).

 

Το θέμα είναι πως το ταινιάκι θα ταξιδέψει σε πολλές πόλεις του εξωτερικού που συμμετέχουν στο project και θα πείξει σε διάφορα events μαζί με τα υπόλοιπα που διακρίθηκαν.

 

Τωρα... Για όσους ενδιαφέρονται... ΠΡΟΤΑΣΗ:

 

Δείτε αυτό:

http://48hourproject.gr/music/

Ανακοινώθηκε και διαγωνισμός για βίντεο κλιπ.

 

Τα μουσικά θέματα θα είναι:

    * Pop

    * Rock

    * Hip Hop ή RnB

    * Ethnic / world

    * Electronica Dance

ή

 

    * Χριστουγεννιάτικο Τραγούδι ή Τραγούδι Διακοπών

    * Disco ή Οπερέτα

    * Παιδικό τραγούδι ή Νανούρισμα

    * Ελεύθερο

 

Βάσει των κανόνων του 48HFP, δηλ. τα στοιχεία που πρέπει να βρίσκονται μέσα στο κλιπ (ατάκα, είδος, αντικείμενο που πρέπει να εμφανίζεται) πρέπει να γίνει σε 48 ώρες (μουσική+βίντεο).

 

Κάποια από αυτά τα είδη θα μπορούσα να τα υποστηρίξω αλλά πιστεύω ότι σε αυτό το προτζεκτ θα ήταν σωστό να ασχοληθεί άλλος με τη μουσική και όχι εγώ...

 

Σας δίνω το λινκ σαν πρόταση να οργανωθούμε σε μια "μουσική ομάδα" και να λάβουμε μέρος με το βιντεο καλυμένο από την δικιά μου ομάδα.

 

Όποιος ενδιαφέρεται... Τώρα δεν ξέρω, μπορεί να το σηκώσω και σαν ανεξάρτητο ποστ.

 

Υπόψη, δεν είναι μόνο μουσικός ο διαγωνισμός, είναι διαγωνισμός video clip!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που θα πρότεινα είναι το εξής:

 

Να μαζευτούμε όσοι ενδιαφέρονται να γράψουν μουσική για το video, να συγκεντρώσω το μουσικό υλικό για όλα τα είδη (music casting!!!) και να αποφασίσουμε από κοινού με την βίντεο ομάδα ποιά θέματα θα έχουμε για πιθανά σενάρια.

 

Σημαντική διευκρίνηση:

Το poject είναι μη κερδοσκοπικό και το κάνουμε επειδή γουστάρουμε. Θα μπορούσα να γράψω και εγώ μουσική (όπως έχω κάνει στην cosmogonia) αλλά πιστεύω ότι αφαιρόντας εναν "μαρκέλλο" από μέσα, θα βγει κάτι διαφορετικό και σίγουρα καλύτερο.

 

Στο Cosmogonia έκανα σενάριο, σκηνοθεσία, camera, μονταζ, μουσική, φωτογραφία και άλλα πολλά, πράγμα που γενικά δεν είναι σωστό. Σωστό είναι να υπάρχει μια ομάδα όπου ο καθένας ασχολείται με το αντικείμενο που γνωρίζει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα με ενδιαφέρει (για τη πλάκα), γιατί γράφω γρήγορα (και για ντοκυμανταίρ...)...αρκεί στις 48 ώρες να έχει και Σαββατοκύριακό μέσα!!! ;D ;D

markellos, εάν ενδιαφέρεσαι, στείλε μου pm, να σου δώσω δείγματα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι διαχειριστές, η πρότασή μου είναι ανοιχτή προς όλους, μπορεί ο καθένας να λάβει μέρος στο διαγωνισμό είτε με δικιά του ομάδα, είτε μόνος, είτε ακόμα αν το επιθυμείτε να συγκροτήσετε μια ομάδα "Noiz.gr" και να λάβετε επίσημα μέρος.

 

Όπως και νάχει, εγώ προσωπικά είμαι διαθέσιμος σε οποιοδήποτε σχήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε τις λεπτομέρειες στο site που σας έδωσα, ο διαγωνισμός ξεκινάει παρασκευή βράδυ. Όποιος ενδιαφέρεται, να πει και είδος που μπορεί να υποστηρίξει!!!

 

Διαχειριστές μου, να βάλω post σε κάποια πιο σχετική κατηγορία?

Πιστεύω ότι θα χαθεί η πρόταση εδω μέσα και γενικά πιστεύω πως αξίζει τον κόπο.

Άσχετα με μένα, στο κύκλωμα του 48HFP υπάρχουν πολλές βιντεο ομάδες που μπορεί να ενδιαφέρονται για μουσικούς για το συγκεκριμμένο προτζεκτ. Οπότε μπορεί να ενδιαφέρει πολλούς noizαδες μιας και δίνεται η ευκαιρία για video clip (χωρίς κόστος εννοείται!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου