Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Bugera 333 και 6160?


psycho969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΝαρωτιομουν αν χρησιμοποιει κανενας απο εσας ενισχυτη bugera.Απο τα κλιπακια που ακουσα στο youtube φαινονται τρελες ευκαιριες για τα λεφτα τους.Τι γνωμη εχετε για τον 333 και τον 6160 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Επειδή μου την έδινε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ που δεν μπορούσα να βρω αντικειμενικές και <<ουδέτερες>> πληροφορίες περί Bugera, ειδικά από Έλληνες μουσικούς, θα γράψω μια εκτεταμένη άποψη και ελπίζω να βοηθήσω όσους ενδιαφέρονται για την απόκτησή του.

 

Είμαι ευτυχής κατόχος μιας κεφαλής Bugera 333xl η οποία ήρθε από dv247.com εδώ και 5 μέρες. Την κεφαλή την συνδέω σε μια 2x12 καμπίνα με celestion Vintage 30s μεγάφωνα ενώ η κιθάρα μου είναι μια Fender American Strat με αλλαγμένο τον bridge διπλό μαγνήτη σε Seymour Duncan Custom. Αυτό το λίγο διάστημα, αφιερώνω αρκετές ώρες την ημέρα ψάχνοντας και παίζοντας τον ενισχυτή, και τα παρακάτω είναι οι μέχρι τώρα παρατηρήσεις μου.

 

Αρχικά, ΜΗΝ τον αγοράσετε αν δεν έχετε κάποιον δικό σας χώρο όσο το δυνατόν πιο μακριά από γείτονες, γονείς κτλ. Είναι ΔΥΝΑΤΟΣ, αν ήδη ο combo 30άρης λαμπάτος σας φαντάζει εκκωφαντικός, αυτός εδώ είναι ΑΝΥΠΟΦΟΡΟΣ αν θα θέλαμε να βγάλουμε τον πραγματικό του χαρακτήρα. Μην ξεχνάτε μιλάμε για 120 Watts, και μάλιστα λάμπα  :D! Σε χαμηλές εντάσεις τα καταφέρνει αρκετά καλά βέβαια, αλλά είναι άσκοπο να προβείτε σε μια τέτοια αγορά αν δεν σκοπεύετε να τον ανοίξετε πάνω από το παρά 25.

 

Από άποψη κατασκευής ο Bugera σε καμία περίπτωση δεν δίνει την εντύπωση φτηνιάρικου Behringer, θα μπορούσε βέβαια να είναι καλύτερος σε αρκετά σημεία (βλ. πλαστικά knobs  ::)) Είχα πανικοβληθεί με τις διάφορες ιστορίες που διάβαζα για αναξιόπιστο ενισχυτή και για να είμαι ειλικρινής ακόμα έχω ανησυχία. Τον έχω λίγο καιρό για να μπορώ να πω αν ισχύει κάτι τέτοιο, προς το παρόν τουλάχιστον κανένα πρόβλημα στην λειτουργία του, fingers crossed.

 

Το clean channel είναι ανέλπιστα καλό παραμένει καθαρότατο ακόμα και σε υψηλές εντάσεις (τουλάχιστον με τις stock λυχνίες) Το αν συνεργάζεται καλά με πετάλια δεν έχω προλάβει ακόμα να το διαπιστώσω (παίζω μόνο καρφί προς το παρόν).

 

Το crunch channel αποτελεί επίσης έκπληξη κυρίως λόγω του εύρους του. Μπορείς να παίξεις γεμάτες συγχορδίες σε rock ύφος και να <<γκαζώσεις>> μέχρι ύφος Sabbath σε κάθε περίπτωση με ιδιαίτερα απολαυστικό αποτέλεσμα.

 

Στο σημείο αυτό να προσθέσω για τον φίλτατο psycho969 πως videos στο YouTube δεν βοηθούν καθόλου στην διαμόρφωση άποψης, ίσως μιας πολύ γενικής, αλλά και πάλι....: ο ενισχυτής ακούγεται διαφορετικά. (όχι απαραίτητα χειρότερα, απλώς…. διαφορετικά!) από τα διάφορα videos, όπως είναι φυσιολογικό.

 

Τα γκάζια φτάνουν και περισσεύουν στο lead channel με ήχο που σε καμία περίπτωση δεν θυμίζει ενισχυτή των 500 Euros, αν και από ένα σημείο και μετά (ιδιαίτερα αν το παρακάνεις) ο ήχος βγαίνει ασαφής και αρκετά θορυβώδης. Το knob για noise reduction είναι πραγματικά άχρηστο, αν παίζετε με τόνους από γκάζια δεν θα σας κάνει τίποτα και ίσως θα χρειαστείτε ένα σοβαρό πετάλι. Έχω ασχοληθεί αρκετές ώρες με τον ενισχυτή μέχρι τώρα αλλά δεν περιμένω να βρω τον ήχο μου από τόσο νωρίς. Γενικά, δείχνει να <<ακούει>> κάθε αλλαγή που γίνεται στα EQ και αυτό καθιστά χρονοβόρα (προφανώς και δεν με χαλάει   :P) τη διαδικασία εύρεσης του ήχου που να σε καλύπτει και να είναι κοντά σε αυτό που έχεις στο μυαλό σου. Ειδικά στο lead channel μου δίνει την εντύπωση ότι θέλει <<κάτι ακόμα>> ώστε να μπορώ να παίζω καρφί σε lives, ηχογραφήσεις κτλ. Ίσως να θέλει παραπάνω ενασχόληση, ίσως κάποιο πετάλι EQ, ίσως κάποιο boost σε ηπιότερες ρυθμίσεις, ίσως trial and error σε πρόβες, αυτό μένει να το ανακαλύψω τις επόμενες μέρες. Προς το παρόν κάθε μέρα που περνάει γουστάρω όλο και πιο πολύ που πήρα το ρίσκο να κάνω την αγορά.

 

Συνολικά είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με την μέχρι τώρα επαφή μου με τον ενισχυτή, δείχνει να τα καταφέρνει στα περισσότερα από όσα υπόσχεται, θα επανέλθω για ο,τιδήποτε νεότερο.

 

Cheers.

 

 

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

  Λοιπον.ειχα και εγω μια πολυ "ωραια" εμπειρια με ενα 6262 εψαχνα κατι φτηνο και καλο..(κλασικος ελληνας) που σιγουρα θα καλυπτε τις απαιτησεις μου..φιλε μου psycho969  πρeπει πανω απ ολα να μας πεις για τι ειδος μουσικης τον θες διοτι να ξεκαθαρισουμε οτι ο ηχος δεν ειναι απλο πραγμα.. ειναι μια συναρτηση παιχτης,μηχανηματα,χωρος!!απο κει και περα παιζει ρολο το στυλ που θες π.χ δεν μπορεις να βγαλεις ενα καλο hi-gain για black metal παιζωντας με fender twin reverb...παρολο που ο fender ειναι ενυσχυταρα!!!!δεν ειναι για αυτο το στυλ..για να μπω στο ψητο εγω παιζω death,black με πολλα groove σημεια αρα χρειαζομαι ενα hi-gain με πλουσιες καθαρες χαμηλες με αρκετα στρογγυλα ψηλα ωστε να μην ξυνει...εχω λοιπον μια schecter ATX με active μαγνητες...το πρωτο πραγμα που διαπιστωσα στοv 6262 ειναι οτι παρα τις προσπαθειες μου να ακουσω clean channel ηταν αδυνατο ακουγα ενα ελαφρυ gain λογο των πολυ hi-gain μαγνητων μου..-1 ποιντ στη συνεχεια βαζω το crunch ok καλο αρκετα καλο..αλλα οχι κατι διαφοφρετικο απο ενα καλο πετακλακι. μετα στο lead εκει ξενερωσα...γιατι αυτο που χρειαζομουν ηταν το χειροτερο ασαφη χαμηλα υπερβολικα  πριμα,θολα mid.. νομιζα οτι με eq θα ερχοταν αλλα...Το eq ακουγε καλα, η παραμικρη κινηση αλλαζε τον ηχο αλλα ρε παιδια...πως γινεται τα πριμα να εχουν καμπανα Q και να χαμηλωνουν-δυναμωνουν απο 1600 εως maximum 1700 κυκλους  δηλαδη απραδεκτο το θεωρο..καλο να μπορεις να παραμετροποιεις τον ηχο σου αλλα τουλαχιστον να το κανεις και να χει ουσια..-2 ποιντς

κατασκευη -απειρα ποιντς το βυσμα του pedal board ειχε βυσμα σαν και αυτο των παλιων mouse στα pc μολις το πιεσα λιγο εσπασε ο οδηγος του!!!

ΕΝΤΕΛΕΙ

ενας μετριοτατος amp σιγουρα οχι για extreme metal..μικρη μεταπωλητικη αξια καλος για αρχη εγω κατεληξα να τον γυρισω πισω musicstore και να αγορασω ενα σοβαρο κεφαλι

(Β-52 ΑΤ-100) και εχω το κεφαλι μου ησυχο...

ελπιζω να βοηθησα.

Υ.Γ να πω την αληθεια για 333xl εχω ακουσει καπως καλα λογια τωρα ειναι στην κριση του καθενος!! καλη σας μερα παιδες!!

www.myspace.com/dimlightband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Vaggelis_Revolted, καθώς κάτοχος και εγώ ενος 333XL combo.

 

Ποιότητα κατασκευής - παρα πολύ καλή.

Εγω πιστεύω οτι το Noise gate δεν είναι αχρηστο αν και δεν μου χρειάζεται να το χρησιμοποιώ.

Το καθαρό του κανάλι δεν βρωμίζει με τίποτα, και ο μόνος τρόπος να το κάνω να σπάσει λίγο είναι με την χρήση booster, ή με την les paul Με humbuckers (εννοείται το volume στο clean είναι στο 10.) Με την squier classic vibe δεν τσακίζει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

 

Δεν είναι για πολυκατοικία, αν και στις χαμηλές εντάσεις (1-2) ακούγεται μια χαρά στα δικά μου αυτιά. Ο ήχος τους ζεστός, απίστευτες δυναμικές και φανταστικό κράτημα (ή έτσι μου φαίνεται εμένα) με όλες τις κιθάρες (από squier με Low output μέχρι EMGs) - αν και να πω την αλήθεια δεν μου κάτσανε τόσο καλά η EMGs 81-85- ίσως να γερνάω  ;)

 

Πάρα πολλές δυνατότητες στον ήχο. Μπορεί να καλύψει πολλά στυλ. Equalizer, XL switches, ξεχωριστό volume, gain για κάθε κανάλι, presence, reverb, και συνολικό volume. FX loop που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως boost - 4o κανάλι.

 

Gain? άστα νά πάνε - Για κάποιους ακόμα και το crunch με τέρμα το gain είναι αρκετό.

 

Ελπιζω να βοήθησα. Σημ: η εμπεριά μου με λαμπάτους είναι αρκετά μικρή. αν δεν κάνω λάθος είναι ο 3ος ή 4ος που περνάει απο τα χέρια μου.

Αυτή την στιγμή ψάχνομαι με τον bugera 1960 αλλά πρώτα θα ψάξω για attenuator  :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα, αρχικα να ευχαριστησω οσους γραψατε εκτενως τις εμπειριες σας, καλες και μη σχετικα με τους εν λογω ενισχυτες γιατι και εγω εχω μπει σε διαδικασια αναζητησης ενος σχετικα "φθηνου" λαμπατου ενισχυτη. Προσωπικα μου αρεσε πιο πολυ ο 6262 αλλα και εδω και σε ξενα forum εχω ακουσει αρκετα προβληματα οσον αφορα την αξιοπιστια του σε σχεση με τον 333. Η ερωτηση μου ειναι σχετικα με τον 333 αν η χροια του μπορει να καλυψει υφος απο rock-blues και hard rock μιας και σε αυτους τους χωρους δραστηριοπουμαι ή να κινηθω σε κατι οπως marshall ma50c (για τον οποιο βεβαια δεν εχω ακουσει καποια κριτικη γενικα, οποιος ειναι γνωστης ;D ;D ;D). Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως μπορεί να σε καλύψει, το crunch κανάλι του, ανάλογα το gain και το eq μπορεί να βγάλει ένα μεγάλο εύρος ήχων, ειδικά στο πεδίο που αναφέρεις. Νομίζω ότι τους φέρνει ο Κουρμπής και μάλιστα έχει και τους combo για δοκιμή! (αν δεν έχει ακόμα....χαλασμένες λάμπες  :D όπως μου είχε πει πριν κανα μήνα!!  :o)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως μπορεί να σε καλύψει, το crunch κανάλι του, ανάλογα το gain και το eq μπορεί να βγάλει ένα μεγάλο εύρος ήχων, ειδικά στο πεδίο που αναφέρεις. Νομίζω ότι τους φέρνει ο Κουρμπής και μάλιστα έχει και τους combo για δοκιμή! (αν δεν έχει ακόμα....χαλασμένες λάμπες  :D όπως μου είχε πει πριν κανα μήνα!!  :o)

 

Ευχαριστω πολυ  :D Θα παω να τον ακουσω και λεω να τολμισω αγορα απο dv247!! Ελπιζω να μην χρειαστει να ψαχνω για τεχνικους μετα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εύχομαι! Εγώ προς το παρόν κάνω το σταυρό μου (και δεν πιστεύω κιόλας!  ;D), ένας μήνας και όλα καλά, κανένα πρόβλημα! (κι εγώ απο DV τόλμησα by the way)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και για να ειμαι ηλικρινης με τρωει λιγο και ο Marshall ma50c (ισως επειδη θεωρειται πιο "αξιοπιστος" κατα καποιο τροπο) λεω να τολμησω για τον 333, οπως και να το κανουμε εχει μεγαλυτερο ευρος επιλογων και με 2 celestion vintage 30 ποιος τον πιανει ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου