Προς το περιεχόμενο

όχι καλή απομόνωση του middle στις θέσεις 1 και 5 σε strat.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

 

αυτό που παρατήρησα στην strat μου σήμερα είναι πως δεν απομονώνει 100% o middle μαγνήτης

στις θέσεις 1 και 5!Αυτό μου το έκανε και πριν την αλλαγή που έκανα με το tone εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176841.0

το τεστ το έκανα με το κατά την διάρκεια τις μετατροπής έχοντας το pickgurd έξω από το σώμα αλλά ενωμένο με το βύσμα!

Την δοκιμή την έκανα με ένα κατσαβίδι που ακουμπούσα απάνω στον μαγνήτη ελέγχοντας αν δουλεύουν καλά τα tone και γενικά το ηλ.κύκλωμα!

 

Να πω ότι η ένταση του Middle ήταν μικρή δηλαδή περίπου ένα 5% σε σχέση με τον Neck η τον bridge αντίστοιχα.(στις 1 και 5)

 

με αποτελεσμα:

 

θέση 1: 95% neck 5% middle

θέση 2: 50% neck 50% middle

θέση 3: 100% middle

θέση 4: 50% middle 50% bridge

θέση 5: 95% bridge 5% middle

 

Είναι φυσιολογικό αυτό?

Η μήπως φταίει ο πενταθέσιος η κάτι άλλο?

 

ευχαριστώ

 

Υ.Γ: Συγνώμη αν ανοίγω καινούργιο θρεντ για παρεμφερή πρόβλημα άλλα θεώρησα ότι δεν είναι και τόσο σχετικό...αν θεωρείτε ότι είναι, παρακαλώ να το μεταφέρετε εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι 100% σίγουρος ότι συμβαίνει αυτό; Ρωτάω γιατί αν βάλεις τον ενισχυτή σε αρκετά μεγάλη ένταση με τον επιλογέα στον neck και χτυπήσεις με το κατσαβίδι τον middle, δεν αποκλείεται να σου φανεί ότι κάτι ακούστηκε, επειδή έχει "κλέψει" σήμα ο μεσσαίος από το "τακ" πάνω στο pickguard...

 

Πάντως στη θέση σου δεν θα με πολυέκοφτε... Ακούς να μπαίνει στον ήχο και ο μεσσαίος όταν παίζεις; Είναι ενοχλητικό δηλαδή;

 

Α! Τα ποτενσιόμετρα είναι σίγουρα σωστά συνδεδεμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Guitar rig είμαι και την ένταση χαμηλά!

Τα ποτενσιόμετρα είναι κανονικά ναι...δεν μπορώ να ξέρω πως θα ήταν ο ήχος αν δεν συνέβαινε αυτό για να σου πω αν με ενοχλεί!

Όσο νάνε όμως κάλο θα ήταν να το φτιάξω!

 

Είσαι 100% σίγουρος ότι συμβαίνει αυτό; Ρωτάω γιατί αν βάλεις τον ενισχυτή σε αρκετά μεγάλη ένταση με τον επιλογέα στον neck και χτυπήσεις με το κατσαβίδι τον middle, δεν αποκλείεται να σου φανεί ότι κάτι ακούστηκε, επειδή έχει "κλέψει" σήμα ο μεσαίος από το "τακ" πάνω στο pickguard...

 

Μιλάμε ότι ίσα ίσα ακουμπάω την μύτη από το κατσαβίδι σε ένα από τα μεταλλικά κυλινδρακια του μαγνήτη και ο χτύπος γίνετε  αισθητός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου