Προς το περιεχόμενο

Nord Lead - What the Nord can be!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ μαζευόμαστε όσοι είμαστε κάτοχοι η γουστάρουμε θανάσιμα το εκπληκτικό Νord Lead, σε όποια του εκδοχή ( Νοrd Lead, Rack, 2 , 2x). To θέμα που προτείνω είναι αυτούτό :

 

Τι μπορεί αυτο το synth να κάνει! Πως μπορεί κανείς να το χειριστεί και να παράγει ήχους για τους οποίους ποτέ αυτο το όργανο δεν έγινε γνωστό.

 

Εδώ παραθέτω ένα μικρο Video που έφτιαξα με καποιες Photos απο το δικό μου θηριάκι. Ό,τι ακουτε προέρχεται μόνο απο το Νοrd Rack 2 χωρίς την χρήση eq παρα μόνο ενα software delay.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αρη ! μου αρεσε ολο το πακετο παρουσιασης .

Ωραιο θεμα! συγχαρητηρια για το βιντεο και το ηχητικο ειναι αξιολογο!!

κι εμενα με κερδισε μεχρι ενα σημειο το παρον οργανο..αλλα τελικα πηγα σε αντιπερα οχθη.Για να μην βγω ομως εκτος θεματος..απλα πραμενω φαν της κοκκινης εταιριας με το electro μου.

μπραβο σου ξανα..και ο ηχος σου !

 

 

ερωτηση ομως...γιατι αναγραφεις οτι δεν εχει γινει γνωστο το παρον οργανο?

γιατι μπηκες σε αυτη τη διαδικασια?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω πως δεν έγινε γνωστό το Nord Lead. Λέω αν προσέξεις, ΗΧΟΥΣ για τους οποιους δεν έγινε γνωστό.

 

Ο λόγος για τον οποιο άνοιξα αυτό το Θέμα είναι πως οι περισσότεροι που χρησιμοποιούν αυτό το synth..συνήθως το έχουν για "πανχαριστα" bass και leads μιας και η atack αυτού του "αργανου" είναι παροιμιώδης. Όμως ελάχιστοι το έχουν χρησιμοποίηση με τη λογική ενός παλιού καλού analog synth που δεν είχε καν preset και μνήμες. "αρχιζονατς" έναν ήχο from scratch! Και μάλιστα ελάχιστοι είναι αυτοί που το έχουν ως κύριο synth και όχι ως "φιλλερακι" στη rackera τους.

Κατά τη γνώμη μου και μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα πως είναι ίσως από τα πιο ολοκληρωμένα και Phat synths που υπάρχουν στο εμπόριο και πως μπορεί να αναπαράγει ooooolh την γκάμα των ήχων που έχουμε ακούσει από μωρά παιδιά, μέχρι και σήμερα...ακόμα και μελλον.

 

Σε λίγες ώρες θα ανεβάσω άλλο ένα βιντεάκι που θα αποδεικνύει πχ, ο,τι αυτό το όργανο μπορεί να αναπαράγει εκτος από punchy sounds, και ηχους που ίνα αέρινοι και τόσο απαλοί που κάποιος θα πίστευε πως προέρχονται από κάποιο παλιό roland η και Oberheim.

 

Σε ευχαριστω και πάλι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτο ειναι αλλο 1 Demo. Εδω θελω να δειξω πως το Nord δεν ειναι μονο Hard, αλλα μπορει να ειναι smooth και πολυ ζεστο. Το μονο που εβαλα ειναι ενα software reverb kai ena delay. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου