Προς το περιεχόμενο

Laney CUB12R πρόχειρο τέστ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Σήμερα πήγα στο κέντρο και δοκίμασα στον Νάκα τον cub 12 R απο τη νέα σειρα της laney.

Έπαιξα κανένα μισαωράκι στο μαγαζί με την κιθάρα μου και την πεταλιέρα μου και πραγματικά εντυπωσιάστηκα απο τον ήχο αυτού του μικρού κόμπο!

 

Κάποια απο τα features του είναι ακριβώς αυτά που θα ήθελα σε έναν ενισχυτή:

-2 inputs, στο πρώτο δουλεύει στα 15watt, στο δεύτερο στα 0.75watt

-serial effects loop για σωστή χρήση με μοντελλινγκ μηχανήματα

-12" ηχείο celestion (δεν ξερω αν ειναι απο τα καλά ή όχι, ουτως ή άλλως δε ξέρω απο ηχεία γενικότερα ;D)

-11.5 κιλα βάρος

-ένα πολύ χρησιμο pot "Tone" το οποίο λειτουργεί ΜΕΤΑ το effects loop που σημαίνει άψογη συνεργασία με μοντελλινγκ, όπως η rp1000 μου. "Ξυρίζει" λίγο? γυρνας λίγο το tone αντι να αλλάζεις κάθε μπάνκα χωριστά

 

*Ο ενισχυτής τα πάει πάρα πολύ καλά στο να αναπαράγει vox-οειδείς ήχους, καθαρους και ελαφρώς overdriven. Είναι πάρα πολύ ευαίσθητος στο παίξιμο αυτό που (μάλλον) λένε "touchy"

*Έχει αρκετό drive για να παράγει ωραίο crunch marshallίζον θα έλεγα. Με τους δικους μου μαγνήτες (JB-Jazz) κάπου στη μέση του ντράιβ έχεις ωραίο crunch.

*Σε full gain δεν ακούγεται τόσο καλά, δηλαδή δεν τα πάει τόσο καλά αν χρειάζεσαι πολύ sustain, ειναι πιο παλιομοδίτικος δηλαδή. Πάντως μπορείς να βγάλεις κάποιο καλό ήχο και σε φουλ γκέιν.

*Το <1watt feature είναι φοβερό! ακούγεται πολύ χαμηλά, και πρέπει να ανοίξεις αρκετά το volume. Εγώ στο δωμάτιο το είχα στο 4-5 με το gain στο 2 (για καθαρό ήχο).

*"Ακούει" πολύ καλά το volume της κιθάρας, και τις δυναμικές

 

Γενικά τον έψηνα καιρό με reviews κλπ, κυρίως επειδή τα specs του είναι ακριβώς αυτά που θέλω, οπότε σήμερα αφού τον άκουσα όσο μπορούσα καλύτερα στο μαγαζί, δεν μπόρεσα να αντισταθώ και τον τσίμπησα.

 

Σ'αυτό το σημείο να αναφέρω πως η τιμή του είναι πολύ χαμηλή για τον ήχο και τα features του. Επίσης αισθάνομαι οτι πρέπει να αναφέρω πως στο νάκα μου κάνανε πολύ καλή τιμή (220 ευρώ+κάτι ακουστικά ψείρες δώρο τη στιγμή που το dv247 τον έχει 270 και ο θωμάς πάνω απο 300) και αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην άμεση αγορά του. (μαζί με το gas ;D)

 

Γενικά είμαι ΠΑΡΑ πολύ ευχαριστημένος με το καινούριο μου ενισχυτάκι, νομίζω πως είναι ακριβώς αυτό που ήθελα καιρό τώρα: Ενα μικρό, ελαφρύ κομπο με 12" ηχείο, effects loop, παιζει και ΔΥΝΑΤΑ και σιγανα, συνεργάζεται άψογα με την rp1000 και έχει το είδος ("σχολή") του καθαρού ήχου που μου αρέσει.

 

Σας ετοίμασα 2 χαζά βιντεάκια με πολυλογάδικο παίξιμο παίζοντας με τις ρυθμίσεις. Ως συνήθως φοβήθηκα να το βάλω πολύ δυνατα για να μην κομπρεσσάρει η μηχανή πολύ, και αρπάζει τον ήχο της πένας. Ήταν όμως αρκετά δυνατά σαν να ακούς δυνατά μουσική, δηλαδή ο ενισχυτής "δούλευε". Ελπίζω κάποια στιγμή που θα πάρω το μικρόφωνό μου να κάνω ένα πιο σωστό ριβιου :-[

Επίσης παρατήρησα πως η μηχανή σαν να τονίζει τα πρίμα και να κοβει μπάσα. Τελοσπάντων γενικά δεν είναι και τόσο καλά τα βιντεάκια αλλα τα ετοίμασα για να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας! θαψτε όσο θέλετε! ;D ;D

 

15 watt

15 watt

 

<1 watt

<1 watt

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Άκου να δεις τι αγοράζει κανείς με 220 ευρά! Αν δεν έλεγες τιμή, από τον ήχο και μόνο θα έβαζα αρκετά παραπάνω. Σούπερ ο ήχος και φαντάζομαι ότι από κοντά θα είναι και σαφώς καλύτερος.

 

Ωραίο και κατατοπιστικότατο review Ηρακλή.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο review και ενισχυτακι.Με γεια!

Σωπα ρε τιμη ο Φιλιππας;Μπραβο , τετοια να βλεπουμε!

 

Ανεβασε ρε συ Ηρακλη και κανα βιντεακι με την RP για ν'ακουσουμε κι εμεις , μολις ευκαιρεσεις.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παιδιά! ;D

 

με πετύχατε πάνω που έπαιζα με το cubάκι μου!

έχω ενα χαμόγελο ώς τα αφτια! είναι η πρώτη φορά που βάζω να παίξω καρφί στον ενισχυτή με λίγο ντράιβ.

Είναι πρωί ακόμα αλλιώς θα έβαζα και ένα ποτήρι κονιακ και βίντεο να δείχνει τζάκι στην οθόνη του υπολογιστή ;D ;D ;D

 

να πω και κάτι που ξέχασα, που για μενα μετράει κι αυτό, απο κάτω ο ενισχυτής έχει ένα σθδεράκι που αν το τραβήξεις, το κομπο "κάθεται" κοιτώντας ελαφρώς προς τα πάνω. Γέρνει δηλάδή λίγο προς τα πίσω για να ακους ήχο πιο κοντά σε αυτό που θα "ακουει" το μικρόφωνο και πιο δυνατά.

 

 

duckino θα ανεβάσω κι άλλα βιντεάκια, πιο σοβαρά και με την ρπ1000 για hight gain απλα βιάστηκα γιατι δεν άντεχα άλλο, ήθελα να το πώ! ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλοριζικο φιλε ο ενισχυτακος.με ενδιαφερει και εμενα να τσιμπισω κατι τετοιο.η ενταση για σπιτι στα 15w πως ειναι?εχω εναν peavey classic 50 για τις προβες και θελω να παρω εναν μικροτερο για το σπιτι.και κατι ακομα ειναι madi in...????

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ!

 

Η ενταση στο σπίτι στα 1watt είναι αρκετή για να παίξεις οσο δυνατά θες (σε λογικά πλαίσια)

ενδεικτικά, στο 1 βατ gain+volume κάπου στη μέση, βγάζει ένταση που τη νιωθεις λίγο στο στομάχι σου. (μιλάω πάντα για διπλους μαγνήτες)

 

στα 15 watt εχει σαφώς μεγαλύτερο headroom και πρόβα μια χαρά θα σε βγάλει πιστεύω. Παίζει και χαμηλά αλλά με το 1w εχεις καλύτερα αποτελέσματα.

 

ειναι κατασκευασμένος στην κινα νομίζω, βέβαια η ποιοτητα κατασκευής (απ'εξω-δεν τον εχω ανοιξει) θα σε εκπλήξει.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.βασικα για σπιτι τον θελω,στις προβες εχω τον peavey.

απλα ρωταω γιατι κατι τυπου vht 6watt δεν μου κανουν,θελω κατι ποιο ενισχυτη.

και παλι ευχαριστω

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Πολύ καλή η περιγραφή, δυστυχώς εδω που είμαι δεν έχω ηχεία και δεν μπορώ να τον ακούσω..

Να σε ρωτήσω, το reverb του πως είναι? Προσομοιάζει καλά ενα spring reverb?

Επίσης ξέρεις αν μπορείς να συνδέσεις δύο κιθάρες στα διαφορετικά inputs?

 

Ευχαριστώ!

...and my eyes fade from me in this open country

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το reverb του ειναι πάρα πολύ καλό στ'αφτιά μου, αλλα δεν ειναι "spring" reverb. Δημιουργεί εναν ωραίο "αχό" και δεν ειναι ενοχλητικό ακόμα και πολύ να βάλεις. Λειτουργεί ωραία με τις δυναμικές, και "spring-ίζει" ελάχιστα αμα το βάλεις τέρμα.

 

Αν εχεις ακούσει το σόλο midnight blues - gary moore, είναι τέτοιου τύπου.

 

Γενικά μ'αρέσει πολύ το βαθάκι του! ;)

 

τώρα για τα 2 ινπουτς κάτι μου λεει οτι δε θα δουλευουν και οι 2 κιθάρες, αλλα δε το χω δοκιμάσει ακομα. Θα επανέλθω ομως.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου