Προς το περιεχόμενο

Korg X3


playel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε κύριοι.Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.Θέλω να βοηθήσω ένα φιλαράκι που έχει το korg Χ3 και να του περάσω λαϊκούς ήχους να κάνει την δουλειά του.Το όργανο παίρνει την παλιά δισκέτα όπως θα ξέρετε.720kb. Το floppy είχε κομμένο ιμάντα.Βρήκα έβαλα καινούριο και παρόλο που καθάρισα και την κεφαλή μου γράφει συνέχεια ''drive not ready'' Σε αυτο το σημείο να προσθέσω ότι οι δισκέτες που έβαζα ήταν απο Korg O1 γιατι δεν βρήκα ''λαϊκο'' υλικό για X3.Υπάρχει συμβατότητα μεταξύ Ο1 και Χ3? Και αν υπάρχει... μπορώ να συνδέσω το korg O1 με το korg X3 και να στείλω τους ήχους απο το ένα στο άλλο μέσω midi?Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα θέμα με τις δισκέτες στα 01W/FD, X3 και παραπλήσια μοντέλα εποχής είναι ότι διαβάζουν Single Side Low Density δισκέτες των 720Kb, όπως είπες αυτό διορθώνεται στις καινούργιου τύπου HD, DD floppy καλύπτοντας την τρυπούλα που είναι απέναντι από το write protection on/off διακοπτάκι με λίγο σελοτέιπ ή μονωτική τανία λεπτή. βέβαια εάν είναι ήδη από το 01W η δισκέτα θα πρέπει να είναι οκ και υπάρχει θέμα με το drive.

 

όσν αφορά την μεταφορά ήχων μέσω midi από το ένα όργανο στο άλλο δεν το έχω κάνει δεν ξέρω εάν γίνεται αλλά νομίζω ότι είναι συμβατά το x3 παίρνει υλικό από το 01W το αντίστροφο δεν ξέρω. Μέσω υπολογιστή ελπίζω να ξέρεις ότι χρειάζεται κάποια διαδικασία μέσω MidiOx για να περάσεις SYSEx αρχεία.

 

Τώρα για απευθείας δεν ξέρω εάν ταιριάζουν η Banks και οι αριθμοί σε programs & combi για να το κάνεις μπορείς να το δοκιμάσεις όμως.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η δισκέτα είναι παλιού τύπου 720kb την οποία και δανείστηκα απο κάποιον γνωστό μου για να κάνω την δοκιμή.Απο κάτι λίγα που διάβασα στο google, κατάλαβα πως έχουν την ίδια μηχανή σύνθεσης και βγήκε 2 χρόνια μετά, αλλά είναι υποδιέστερο του O1..Δεν είχει όλα τα καλα δείγματα (για ετότε) που είχε το Ο1.Το μόνο που έμεινε να κάνω είναι να πειραματιστώ με κάποιο πρόγραμμα που πήρε το μάτι μου στο Youtube.Να μετατρέψω τα pcg αρχεία σε sysex και να στείλω μέσω Midi τους ήχους. Δεν το χω ξανακάνει βέβαια αλλά για όλα υπάρχει η πρώτη φορά. Το X3 έχει 2 τράπεζες στα program και 2 στα combination απο 100 ήχους στην κάθε μια..Στο Ο1 δεν θυμάμαι αλλα φαντάζομαι θα το βρω στο net...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το 01W ίδιες τράπεζες έχει Α&Β χ 100 η καθεμία.

 

Αν τα βρεις σκούρα με το sysex & midi από pc μπορώ να σου στείλω έναν οδηγό, αλλά λογικά τους ήχους θα τους πάρει.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stavros_d80 έχω στείλει στο Pc τα sysex αρχεια απο το korg o1 μεσω midi ox και τα εχω κανει save.Πιστεύω πως τα έχω κάνει σωστά μέχρι εδώ.'Εχω κολλήσει στο να τα στείλω στο Χ3 απο το midi ox.Βαζω το αρχείο στο midi ox επιλεγω ''send sysex'' αλλά το όργανο δεν παίρνει τίποτα.Μήπως υπάρχει κάποια κρυφή επιλογή στο όργανο για να κάνει receiver τα αρχεία? Παράδειγμα όταν ήθελα να στείλω παλιότερα απ το Cubase σε ενα roland d70 που είχα, έπρεπε να έχω κλειστό το όργανο και να κρατήσω πατημένο ένα κουμπί και να το ανοίξω για να μου βγάλει επιλογή για να λάβει τα midi data.Έχει κάποιο κρυφό menu το korg ή τα δέχεται αυτόματα χωρίς καμιά εντολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την βρήκα την άκρη.. Δεν υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των 2 οργάνων..Φορτώνει τα δικά του sysex απο το Midi ox, αλλά όχι του Ο1.Ευχαριστώ πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το Χ3 το έχω κι εγώ.Λόγω ότι έχω βαρεθεί τους ήχους και ήθελα να το ανανεώσω κάπως προσπάθησα να βάλω από άλλα όργανα. Έχω δοκιμάσει syx από Μ1 και 01/W και δεν δούλεψε. Το ένα παλαιότερο το άλλο ποιο καινούριο δεν υπάρχει κοινό σημείο. Αν μπορέσεις και βρεις ήχους από Ν364 θα δουλέψει αλλά λόγω ότι έχει περισσότερες Banks δεν θα τα πάρει όλα άλλα θα κάνεις δουλειά.

Παρεπιπτόντως έχω κι εγώ πρόβλημα "Drive Not Ready" από ακινησία.Δεν το άνοιξα να δω τι παίζει.

Αν βρεις τίποτα στείλε και σε μένα μπας και..

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Χ3 το έχω κι εγώ.Λόγω ότι έχω βαρεθεί τους ήχους και ήθελα να το ανανεώσω κάπως προσπάθησα να βάλω από άλλα όργανα. Έχω δοκιμάσει syx από Μ1 και 01/W και δεν δούλεψε. Το ένα παλαιότερο το άλλο ποιο καινούριο δεν υπάρχει κοινό σημείο. Αν μπορέσεις και βρεις ήχους από Ν364 θα δουλέψει αλλά λόγω ότι έχει περισσότερες Banks δεν θα τα πάρει όλα άλλα θα κάνεις δουλειά.

Παρεπιπτόντως έχω κι εγώ πρόβλημα "Drive Not Ready" από ακινησία.Δεν το άνοιξα να δω τι παίζει.

Αν βρεις τίποτα στείλε και σε μένα μπας και..

 

το μήνυμα που βγάζει οφείλεται κατά 99% στο λαστιχάκι του floppy disk drive και αλλάζεται σχετικά εύκολα http://www.bustedgear.com/repair_Korg_x3_drive_belt.htm

 

κατά τα άλλα είναι πολύ παλιό όργανο 20ετίας πλέον και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σταθεί ρεαλιστικά στους ήχους του σήμερα, η Ai2 μηχανή ακούγεται αρκετά ψεύτικη, αλλά ότι φτιάχνεται φτιάχνεται όρεξη να έχει κανείς! ;D χρόνο έναν καλό φραπέ (freddo, τσαι ότι τραβάει του καθενός) και κατσαβίδι εις χείρας!

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chdimis αν βρω ήχους και έχω και το όργανο θα ξανακάνω ενα πείραμα κι αν πετύχει θα σου στειλω σε sysex... Stavros d80 αυτο νομιζα και γω οτι εφταιγε..Άλλαξα ιμάντα και δεν εγινε τίποτα..Μεχρι και την κεφαλή καθάρισα και αυτο το βιολί του..''drive not ready''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου