Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σχετικά με Roland TD-4K και Alesis DM10


nikos.sk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Πρόκειται να κάνω μια αγορά ντραμς και θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να με βοηθήσει αν γνωρίζει. Σκέπτομαι μεταξύ Roland TD-4K, V-Drum Compact Serie & Alesis DM10 Studio E-Drum Set. Θα ήθελα τα pads να είναι dual zone και να έχουν rim zone  & επίσης να τα πιατίνια να είναι chokeable . Επίσης τι θα πρέπει να προσέξω για τα Electronic Drum Sound Modules

 

 

 

Σας ευχαριστώ,

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σου Νίκο,

 

Εγώ έχω το Alesis DM10 Studio, οπότε μπορώ να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες για αυτό αν θες.

 

 

Σχετικά με τα modules, το DM10 πιστεύω ότι είναι αρκετά ανώτερο από αυτό του Roland.

To Alesis έχει 2 dual zone crash (το ένα με choke), και ένα triple zone ride (με choke επίσης). Όλα τα pads είναι dual zone (pad - rim).

Αν δεν κάνω λάθος το Roland έχει 3 τομς και 2 πιατίνια, σε αντίθεση με το Alesis που έχει 4 τομς και 3 πιατίνια.

 

 

Η Roland είναι ίσως η καλύτερη εταιρία στα e-drums, αλλά σίγουρα είναι υπερεκτιμημένη (φαίνεται και στην τιμή). Δες αν αξίζει τα χρήματα της για αυτά που σου δίνει.

Εγώ πιστεύω ότι το DM10 βρίσκεται κάπου μεταξύ TD9 και TD12 και (το έχω ξαναπεί) είναι κατά τη γνώμη μου η καλύτερη λύση όσον αφορά την σχέση απόδοσης-τιμής.

 

Το καλύτερο φυσικά θα ήταν να τα δοκιμάσεις και τα 2 (αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα) και να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει περισσότερο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε Tsints,

 

Χαίρομαι που αφιέρωσες λίγο χρόνο να με διαφωτίσεις σχετικά με τα δυο μοντέλα. Δεν σου κρύβω ότι αρχικά έκλεινα προς το alesis dm10 διότι είχε περισσότερα τομ και πατίνια και το module είχε περισσότερες δυνατότητες απ’ ότι μπορούσα να καταλάβω. Δεν έχω εμπειρία καθόλου με ηλεκτρονικά ντραμς και με την σχετική ορολογία. Ασχολούμαι εντελώς ερασιτεχνικά. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω μια αγορά ντραμς για να ασχοληθώ περισσότερο αλλά πάντα ερασιτεχνικά. Έψαξα αρκετά στο διαδίκτυο και στην thomann όπου ένας φίλος μου συνέστησε. Εκεί βρήκα και τα δυο μοντέλα. Έστειλα ένα e-mail για να μου διευκρινίσουν κάποια πράγματα όπως αυτά τα οποία έγραψα και στο φόρουμ και μου είπαν τα εξής. Ότι είναι δηλαδή και τα δυο μοντέλα stereo αλλά μόνο η TD-4K έχει dual zone με snare drum και τα cymbal pads είναι chokeable. Τα καλώδια από τα toms παραμένουν mono και ότι έχει mesh head και ότι  για την alesis δεν ισχύουν αυτά. Μετά από αυτό μπήκα σε δίλημμα και ζήτησα την γνώμη κάποιου ο οποίος να είναι γνώστης.

 

Μου γράφεις ότι το Alesis έχει 2 dual zone crash (το ένα με choke), και ένα triple zone ride (με choke επίσης). Όλα τα pads είναι dual zone (pad - rim). Θα ήθελα αν δεν γίνομαι κουραστικός να μου πεις με δυο λέξεις τι είναι το crash και to ride. Κάτι άλλο, τα πιατίνια έχουν τον normal ήχο και τον ήχο της καμπάνας; (sorry αλλά δεν γνωρίζω τις ορολογίες τους). Στην περίπτωση που κάνω την αγορά από πού μου προτείνεις, από thomann ή υπάρχει κάποιος αντιπρόσωπος Ελλάδα;

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια,

 

Φιλικά,

 

Νίκος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Crash kai ride ειναι 2 ειδη πιατων.Στα ηλεκτρονικα τυμπανα δν διαφερουν(εμφανισιακα),απλα το ενα πιατο θα το ρυθμισεις να βγαζει ηχο για crash και το αλλο για ride.Η καμπανα που μαλλον εννοεις,ειναι οταν βαρας την "κορυφη" tου ride.

 

 

Nα κανω κ εγω μια ερωτηση:

τα alesis εχουν κανονικες μεμβρανες τυμπανων?οπως τα ακουστικα?ακριβως ιδιες?Η ειναι τπτ ειδικες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε Tsints,

 

Χαίρομαι που αφιέρωσες λίγο χρόνο να με διαφωτίσεις σχετικά με τα δυο μοντέλα. Δεν σου κρύβω ότι αρχικά έκλεινα προς το alesis dm10 διότι είχε περισσότερα τομ και πατίνια και το module είχε περισσότερες δυνατότητες απ’ ότι μπορούσα να καταλάβω. Δεν έχω εμπειρία καθόλου με ηλεκτρονικά ντραμς και με την σχετική ορολογία. Ασχολούμαι εντελώς ερασιτεχνικά. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω μια αγορά ντραμς για να ασχοληθώ περισσότερο αλλά πάντα ερασιτεχνικά. Έψαξα αρκετά στο διαδίκτυο και στην thomann όπου ένας φίλος μου συνέστησε. Εκεί βρήκα και τα δυο μοντέλα. Έστειλα ένα e-mail για να μου διευκρινίσουν κάποια πράγματα όπως αυτά τα οποία έγραψα και στο φόρουμ και μου είπαν τα εξής. Ότι είναι δηλαδή και τα δυο μοντέλα stereo αλλά μόνο η TD-4K έχει dual zone με snare drum και τα cymbal pads είναι chokeable. Τα καλώδια από τα toms παραμένουν mono και ότι έχει mesh head και ότι  για την alesis δεν ισχύουν αυτά. Μετά από αυτό μπήκα σε δίλημμα και ζήτησα την γνώμη κάποιου ο οποίος να είναι γνώστης.

 

Μου γράφεις ότι το Alesis έχει 2 dual zone crash (το ένα με choke), και ένα triple zone ride (με choke επίσης). Όλα τα pads είναι dual zone (pad - rim). Θα ήθελα αν δεν γίνομαι κουραστικός να μου πεις με δυο λέξεις τι είναι το crash και to ride. Κάτι άλλο, τα πιατίνια έχουν τον normal ήχο και τον ήχο της καμπάνας; (sorry αλλά δεν γνωρίζω τις ορολογίες τους). Στην περίπτωση που κάνω την αγορά από πού μου προτείνεις, από thomann ή υπάρχει κάποιος αντιπρόσωπος Ελλάδα;

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια,

 

Φιλικά,

 

Νίκος

 

 

Το crash, βγάζει διαφορετικό ήχο από το Ride, όπως και στα ακουστικά drums.

 

Λοιπόν, από πιατίνια έχει ένα 12" hihat, δύο 12" crash  (δεν είναι dual zone, έκανα λάθος). Το ένα από αυτά έχει choke (δηλαδή μπορείς να το πιάσεις με το χέρι σου και να σταματήσει. Το Ride είναι 14", διαφέρει ελάχιστα στην εμφάνιση, έχει choke και είναι Triple zone. Δηλαδή άλλο ήχο βγάζει αν το χτυπήσεις πάνω στην καμπάνα, άλλο στη μέση, και άλλο στην άκρη.

 

Τα pads είναι dual zone. Δηλαδή μπορείς για παράδειγμα να βάλεις αν θέλεις ήχο για τομ  στη μεμβράνη, και ήχο για πιατίνι/κιθάρα/παλαμάκι/ότι θες, στο rim - "δαχτυλίδι" που βρίσκεται στην εξωτερική επιφάνεια του pad.

 

Δες και ένα βίντεο μήπως σου λύσει μερικές απορίες. Ο τύπος στο βίντεο έχει το Ride χαμηλά στα δεξιά του...

 

 

Και ακόμα ένα...

 

Εγώ τα είχα παραγγείλει από Thomman τον Μάιο και μου ήρθαν τον Οκτώβριο (γινόταν χαμός εκείνη την εποχή για το συγκεκριμένο set). Τώρα απ' ότι βλέπω τα έχουν stock, οπότε λογικά δεν θα αργήσουν να έρθουν.

Στην Ελλάδα υπάρχει αντιπρόσωπος το DJMarket. Ψάξτο, σύγκρινε τιμές, δες τι συμφέρει και αποφάσισε.

 

Ότι άλλο χρειαστείς, πες μου.

 

 

Nα κανω κ εγω μια ερωτηση:

τα alesis εχουν κανονικες μεμβρανες τυμπανων?οπως τα ακουστικα?ακριβως ιδιες?Η ειναι τπτ ειδικες?

 

Όχι, δεν είναι όπως τα ακουστικά, αλλά μοιάζουν αρκετά σε αίσθηση. Είναι πιο "πλαστικά" και έχουν σχετικά καλή επαναφορά. Μπορείς όμως να ρυθμίσεις-σφίξεις την μεμβράνη όπως στα ακουστικά, να βάλεις άλλη μεμβράνη, ή αν θες να τα μετατρέψεις σε mesh για λιγότερη φασαρία και για πιο έντονη επαναφορά. Υπάρχουν σχετικά βίντεο στο youtube για το πως να το κάνεις, δεν είναι δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προσωπικα θα σου προτεινα να ριξεις και μια ματια στην Alesis DM-10 Pro Kit.

 

Οι διαφορες της με την Studio Kit ειναι πολυ λιγες αλλα θεωρω πως ειναι ουσιαστικες. Εχει ενα τομ και ενα πιατινι λιγοτερο, ομως τα πιατινια στην Pro ειναι φτιαγμενα απο μεταλλικο κραμα και εχουν επαναφορα "ακουστικου" πιατινιου με τον ελαχιστο δυνατο θορυβο. Επειδη επαιξα καιρο σε rubber pads για πιατινια, θεωρω πως τα Surge cymbals της Alesis ειναι πολυ ανωτερα....

 

Δευτερη βασικη διαφορα το rack. Προσωπικα μου θυμισε "ακριβο" σκελετο ντραμς.... Συνοδευεται μαζι με μεταλλικα κλιπακια για να ενωσεις το rack, κατι που το κανει πολυ περισσοτερο ανθεκτικο σε περιπτωσεις που θα μεταφερεις τα τυμπανα σου αν θες να παιξεις καποιο live, ή γενικα χρειαστει να κανεις καποιο αριθμο μετακινησεων του σετ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσατε οι κατοχοι του σετ της alesis,να γραψετε καποιες παρατηρησεις(ακα παραπονα,κατι που σας χαλαει κυριως),σε αυτο το σετ?

Και καποιο υπερ ισως,περα της τιμης?

Μου φαινεται ενδιαφερουσα περιπτωση και μιας κ δεν μπορω να το δοκιμασω εγω,μαλλον θα πρεπει να βασιστω στην εμπειρια σας ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσατε οι κατοχοι του σετ της alesis,να γραψετε καποιες παρατηρησεις(ακα παραπονα,κατι που σας χαλαει κυριως),σε αυτο το σετ?

Και καποιο υπερ ισως,περα της τιμης?

Μου φαινεται ενδιαφερουσα περιπτωση και μιας κ δεν μπορω να το δοκιμασω εγω,μαλλον θα πρεπει να βασιστω στην εμπειρια σας ^^

 

Για την τιμή του, όπως έχουμε πει πολλές φορές, είναι απίστευτο!

Στα + του σετ, θα έβαζα

 

  • Tο πολύ καλό DM10 module
     
  • Τη γενικά καλή αίσθηση από τα pads
  • Τη δυνατότητα να τα σφίξεις όπως τα ακουστικά drums και να αλλάξεις μεμβράνες (πχ Mesh),
  • Την ευκολία στη σύνδεση με το PC για να παίξεις με VST (απλά με σύνδεση USB, χωρίς να χρειάζεσαι MIDI καλώδιο και υποδοχή στο PC),
  • Την επεκτασιμότητα στους ήχους του Module (μπορείς να αγοράσεις νέους ήχους και να τους φορτώσεις στο Module) - Πρόσφατα έγινε διαθέσιμο το Blue Jay Studios Drum Sound Library
  • Την επεκτασιμότητα στις συνδέσεις του Module και στο σετ γενικότερα.
     

 

 

Στα αρνητικά θα έβαζα ότι χρειάζεται υπομονή μέχρι να το στήσεις όπως θέλεις. Out of the box δεν θα είναι έτοιμο να παίξεις 100% . Πρέπει να ρυθμίσεις το module και να συμφιλιωθείς με έννοιες όπως Xtalk, Sensitivity, Threshold, κλπ. Μισή μέρα δουλειά είναι αν κάτσεις και ασχοληθείς. Επίσης ένα αρνητικό είναι ότι σε μερικούς μπορεί να φανεί ότι τα pads ακούγονται αρκετά, ειδικά η μπότα, αλλά αυτό διορθώνεται εύκολα με μετατροπή σε mesh head, προσωπικά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.

 

Στην έκθεση NAMM 2011, η Alesis παρουσίασε το νέο DM10 Studio kit (2011) που έχει καινούριο rack (4 πόδια). Φαίνεται πιο σταθερό και στιβαρό, και θα μπορούσε πιθανότητα να μειώσει και το Crosstalk. Εγώ έχω το Studio του 2010 με το παλιό rack.

 

Επίσης παρουσίασε νέα μοντέλα όπως το DM7, το DM8 Pro Kit και το DM8 USB kit...

 

 

 

 

 

Φαίνεται ότι έχει αρχίσει να μπαίνει πολύ δυναμικά στο παιχνίδι η Alesis. Ότι πληρώνεις παίρνεις λένε, αλλά πιστεύω ότι η συγκεκριμένη εταιρία προσφέρει προϊόντα με την καλύτερη σχέση απόδοσης-τιμής για κάποιον που θέλει ένα αξιοπρεπές drumset χωρίς να ξοδέψει μια περιουσία.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχιζω και εγω...

Σκεφτομαστε με τον ντραμερ της μπαντας μου ,μιας και θα μενουμε απεναντι απο την 1 φεβρουαριου να αγορασουμε ενα σετ ηλεκτρονικα για να παιζουμε λιγο πινοντας τον καφε μας  :) και σκεφτομασταν να αγορασουμε τα td-4 mesh head της Roland αλλα βλεποντας το dm-10 της Alesis και την διαφορα στην τιμη που αγγιζει τα 500 ευρω μας κανει να το σκεφτομαστε.Το προβλημα ειναι πως μενουμε Πατρα και δεν το βλεπω να μπορουμε να τα ακουσουμε πουθενα ωστε να κρινουμε.

Εσυ μπηκες σε τετοια δηλημματα;

Εισαι ευχαριστημενος;

Τα ειχες ακουσεις πριν τα παρεις?

Δοκιμασες και τα Td-4?

Αν ειχαν την ιδια τιμη ποια θα επερνες?

Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου